stefan
03.01.05,19:21
100 Počiatočný stav Počiatočný stav

110 Príjem z priebežnej položky Priebežná položka-príjem

120 Výdaj do priebežnej položky Priebežná položka-výdaj

200 Príjem - tovar Príjem ovplyv. základ dane-tovar

210 Príjem - výrobky a služby Príjem ovplyv. základ dane-výrobky a služby

220 Príjem - ostatné Príjem ovplyv. základ dane-ostatné

300 Príjem - osobitná sadzba dane Príjem neovplyv. základ dane-osobitná sadzba dan

310 Príjem - DPH Príjem neovplyv. základ dane-DPH

320 Príjem - úvery, pôžičky Príjem neovplyv. základ dane-úvery, pôžičky

330 Príjem - dotácie, dary Príjem neovplyv. základ dane-dotácie, dary

340 Príjem - oslobodené od dane Príjem neovplyv. základ dane-oslobodené od dane

350 Príjem - sociálny fond (tvorba) Príjem neovplyv. základ dane-sociálny fond (tvorba

360 Príjem - ostatné Príjem neovplyv. základ dane-ostatné

500 Výdavok - materiál Výdavok ovplyv. základ dane-materiál

520 Výdavok - tovar Výdavok ovplyv. základ dane-tovar

540 Výdavok - mzdy Výdavok ovplyv. základ dane-mzdy

560 Výdavok - platby do fondov / zamest. Výdavok ovplyv. základ dane-platby do fondov

570 Výdavok - platby do fondov / podnikateľ Výdavok ovplyv. základ dane-platby do fondov

580 Výdavok - réžia / ostatné Výdavok ovplyv. základ dane-réžia

582 Výdavok - réžia / tel.poplatky Výdavok ovplyv. základ dane-réžia

583 Výdavok - réžia / datove poplatky Výdavok ovplyv. základ dane-réžia

584 Výdavok - réžia / nájomné Výdavok ovplyv. základ dane-réžia

586 Výdavok - réžia / poštovné Výdavok ovplyv. základ dane-réžia

588 Výdavok - réžia / popl. za vedenie účtu Výdavok ovplyv. základ dane-réžia

590 Výdavok - réžia / réžijný materiál Výdavok ovplyv. základ dane-réžia

592 Výdavok - réžia / PHM Výdavok ovplyv. základ dane-réžia

594 Výdavok - réžia / ceniny Výdavok ovplyv. základ dane-réžia

600 Výdavok - sociálny fond (tvorba) Výdavok ovplyv. základ dane-sociálny fond

700 Výdavok - majetok Výdavok neovplyv. základ dane-majetok

710 Výdavok - daň z príjmu Výdavok neovplyv. základ dane-daň z príjmu

720 Výdavok - DPH Výdavok neovplyv. základ dane-DPH

730 Výdavok - rezervy (čerpanie) Výdavok neovplyv. základ dane-rezervy (čerpanie)

740 Výdavok - splátky úverov a pôžičiek Výdavok neovplyv. základ dane-splátky úverov a pô

750 Výdavok - sociálny fond (čerpanie) Výdavok neovplyv. základ dane-sociálny fond (čerp

760 Výdavok - osobná spotreba Výdavok neovplyv. základ dane-osobná spotreba

770 Výdavok - ostatné Výdavok neovplyv. základ dane-ostatné


Prosím Vás poradaci ak by ste mali niekto čas keby ste vysvetlili čo zaúčtovať aj s príkladom možno to pomôže nielen mne ale aj mnoho iným ktory máju v tom hokej, :mad: ako ja.
koalko
03.01.05,19:07
čo to vlastne znamená? Predpokladám, že sú to kódy v JU. V jU vlastne účtuješ pohyby z pokladne a z bežného účtu všetko vlastne čo je zaplatené.
napr. úbytok peňazí z banky na úhradu faktúry za tovar tak to zaučtuješ ako úbytok peňazí v banke a zároveň ako výdavok ovplyvňujúci základ dane na položku tovar.
Nákup v hotovosti kancelarskych potrieb - úbytok peňazí z pokladne a zároveň ako výdavok ovpl.zákl.dane na prevádzkovú réžiu, kde si vytvoriš vlastnú analytiku. Tak to robím v programe MRP pre JU.
ekin
03.01.05,21:00
stefan, vypísal si tu pohyby JU, a asi mas problem v tom, čo kam zaradiť, čize potrebujes vedieť...čo je čo
Počiatočný stav-zvyčajne sa definuje osobitne-je to stav na začiatku podnikania(ak si zacal v r.2004, alebo je to konečný stav z predch.roka-vtedy to zvykne program automat.prenášat - su to stavy penazí v banke a v pokladni)
Priebežné položky - príjem výdaj - to je pohyb penazí medzi pokladnou a bankou - čiže ak vyberas z banky (vkladas kde? ano, do pokladne - nie do vrecka!) A ked v banke nemas dost penazi, co musis urobit? Dotovať účet peniazmi z pokladne (výdaj z pokladne, príjem na priebeznú polozku). Ked banka peniaze pripíše na tvoj úcet - budes mat o tom bankový výpis, vtedy zapisujes do denníka - príjem penazí do banky a výdaj z priebež.položky) Tento pohyb je kopírovanie PU - peniaze na ceste (lepšie povedané prenos penazí)
Príjem tovar - to, ze je to príjem ovplyvnujúci ZD (alebo v iných položkách napísane, že neovplyvnujúci ZD) znamena, že to, čo tam zapíšeš, má vplyv na tvoje dane - bud sa počíta do príjmu alebo do nákladov. Su totiz aj príjmy aj výdavky, ktoré neovplyvnujú ZD.
A tak by sme mohli prechádzat riadok za riadkom...
Ked si vsimnes členenie (alebo ti to nejde do očí, tak si kukni tlačenu formu nejakeho penaz.denníka), tak všetky príjmy sa členia minimálne na príjmy ovplyvn.ZD - príjem za tovar, alebo za výrobky a sluzby, alebo za iné /bank.úroky napr./ a príjem neovplyvn.ZD /vklad podnikatela, pôzicka, DPH/. Vydaje sa členia podobne, akurat ze to členenie je viacpolozkové, minimalne na TOVAR,sluzby,mzdy, odvody, réžia (tam sa dá vsetko, čo nie je uvedené v iných stlpcoch) a výdaje neovplyvn.ZD (DPH,splátky úverov,dan -okrem zrazenej zamestn.,tá ide do miezd)..atd...to tak zhruba na vysvetlenie

a príklad? joooj, tak to by snad slo....len by som musela taky jednoduchy spracovat..a kazdy soft je iny, inak nazýva alebo člení položky....ale slo by to ;)
stefan
03.01.05,21:48
Ekin presne si trafila v čom je môj problém.

Veľmi pekne vam ďakujem za vysvetlenie, ja som zabudol označiť o čo mi vlastne ide hlavne ma zaujímajú tie červene.

Ešte raz vam ďakujem.
Lienočka
16.03.05,08:18
Prosím Vás, naposledy. Ja účtujem v JU neplatca DPH, do stĺpca materiál účtujem materiál, ktorý dávam na sklad a materiál, ktorý sa spotrebuje priamo na zákazku, sú to drobnosti, ktoré nedávam na sklad napr. matice, klince, elektro materiál, káble, z týchto drobbnosti sa všetko spotrebuje. Na prevádzkovú réžiu dávam PHM, náhradné diely na auta, autovýbava na auta - napr. pneumatiky, poťahy,kancelárske potreby, poštovné, nájomné a všetko ostatné. Robím to správne ? Už som celá popletená a dúfam, že to robím správne. Díky za reakciu.
Zita5
16.03.05,08:20
Prosím Vás, naposledy. Ja účtujem v JU neplatca DPH, do stĺpca materiál účtujem materiál, ktorý dávam na sklad a materiál, ktorý sa spotrebuje priamo na zákazku, sú to drobnosti, ktoré nedávam na sklad napr. matice, klince, elektro materiál, káble, z týchto drobbnosti sa všetko spotrebuje. Na prevádzkovú réžiu dávam PHM, náhradné diely na auta, autovýbava na auta - napr. pneumatiky, poťahy,kancelárske potreby, poštovné, nájomné a všetko ostatné. Robím to správne ? Už som celá popletená a dúfam, že to robím správne. Díky za reakciu.
Buď kľudná , robíš to správne . Ešte napíš čo je to všetko ostatné .
Lienočka
16.03.05,10:59
To ostatne myslim tym drobný majetok do 30000,-Sk, parkovne, kopirovanie, kolky, telefonne poplatky, cistiace potreby, rozne opravy zariadení napr.kopirka, fax, tlaciaren a ostatne sluzby tu neuvedene.Diky ukludnila si ma, lebo po niektorych prispevkoch som taka dopletena, ze zacinam pochybovat o tom, ze to robim spravne. A teraz pred danovymi priznaniami to nie je sranda. Este raz diky!!!!!!
ucetni_fantozzi
16.03.05,12:11
ak dovolite, trosku by som rozvinul problem - ak uctujem v JU platitela DPH a mam ciastocne uhrady pohladavok/zavazkov, ktoru cast vnasam do ucta ako prvu - tu nedanovu (cize DPH), alebo tu danovu (cast zaklad dane)?

ako priklad uvediem - mam vystavenu fakturu 100 000 Sk + 19 000 Sk DPH, pride mi uhrada 20 000 Sk - dam to ako:

19 000 prijmy nezdanovane - DPH
1 000 prijmy zdanovane - tovar

alebo

20 000 prijmy zdanovane - tovar

Ja pouzivam prvu moznost... V zasade problem moze vzniknut az vtedy, ked cela faktura nie je zaplatena v ramci jedneho roka...
atana
03.02.07,20:24
podľa mňa zaúčtuješ tých 20 000,-- Sk čiastočnú úhradu za tovar ako základ
dane 16806,70 Sk, + 3193,30 Sk DPH
Marianna01
03.02.07,20:27
podľa mňa zaúčtuješ tých 20 000,-- Sk čiastočnú úhradu za tovar ako základ
dane 16806,70 Sk, + 3193,30 Sk DPH

Atana - malá rada, treba si pozrieť o.i. aj dátum témy - je z roku 2005! Zrejme už pomoc v tejto téme nie je potrebná...
Muška
03.02.07,20:35
Mariannka,
ale pozrela som si profil zadávateľa otázky - bol tu posledný krát 8.3.2005 a má takýto podpis
Zatiaľ nerozumiem JU keď mi zavedú PU tak sa asi obesím
Štefan
tak dúfam , že mu nezaviedli to PU

Pre: Atana - neboj postupne sa naučíš sa tu pohybovať, všímaj si dátumy, či už neodpovedáš neskoro :) Vitaj medzi nami :)
Marianna01
03.02.07,20:40
Mariannka,
ale pozrela som si profil zadávateľa otázky - bol tu posledný krát 8.3.2005 a má takýto podpis
Zatiaľ nerozumiem JU keď mi zavedú PU tak sa asi obesím
Štefan
tak dúfam , že mu nezaviedli to PU dúfam aj ja :)

Pre: Atana - neboj postupne sa naučíš sa tu pohybovať, všímaj si dátumy, či už neodpovedáš neskoro :) Vitaj medzi nami :)

Muška, bola som nepríjemná? :eek: To som nechcela... asi je už veľa hodín.

Atana, prídeš na to, ako to tu funguje, keby si videla naše prvé príspevky... :D Dokonca aj toť nedávno ma Beatka (moderátorka) sfúkla, že som zadala otázku do nesprávnej porady... ;)
Muška
03.02.07,20:42
Nie Mariannka, to nemyslím, len som chcela privítať novú poraďáčku :)
atana
03.02.07,21:19
Atana - malá rada, treba si pozrieť o.i. aj dátum témy - je z roku 2005! Zrejme už pomoc v tejto téme nie je potrebná...

Sory! Som ešte nová, ale učím sa.
atana
03.02.07,21:37
Mariannka,
ale pozrela som si profil zadávateľa otázky - bol tu posledný krát 8.3.2005 a má takýto podpis
Zatiaľ nerozumiem JU keď mi zavedú PU tak sa asi obesím
Štefan
tak dúfam , že mu nezaviedli to PU

Pre: Atana - neboj postupne sa naučíš sa tu pohybovať, všímaj si dátumy, či už neodpovedáš neskoro :) Vitaj medzi nami :)
Muška, si zlatá, ďakujem Ti za povzbudenie.