shaza
23.01.07,09:23
Som poberatelom vysluhoveho dochodku. Mam uzavrety trvaly pracovny pomer. Ake odvody a v akej vyske mi bude zamestnavatel stahovat z mojho prijmu? Dakujem
Anja111
23.01.07,08:33
Som poberatelom vysluhoveho dochodku. Mam uzavrety trvaly pracovny pomer. Ake odvody a v akej vyske mi bude zamestnavatel stahovat z mojho prijmu? Dakujem

Odvody bude zamestnávateľ strhávať také isté, ako ostatným zamestnancom. Rozdiel je iba v tom, že nebude uplatňovať odpočítateľnú položku, takže budeš platiť vyššiu daň. Ak je Tvoj výsluhový dôchodok nižší ako odpočítateľná položka, tak Ti rozdiel uplatní v ročnom zúčtovaní dane...
AnitaMartinska
23.01.07,08:54
Mam tiez poberatela vysluhoveho dôchodku. Konzultovala som pripadne odvody s pracovnickou SP,ktora ma informovala, ze poberatel vysluhoveho dôchodku neplati do : NP, PvN, IP.
Takze ja mu nezrazam odvody.
Narok na odpocitatelnu polozku ,ako je uvedene v predchadzajucom prispevku,nema.
Kde je pravda?
Simonab
23.01.07,09:00
No ak je tvoj výsluhový dôchodca zároveň v dôchodkovom veku tak mala pravdu. Ale inak ako už písala vyššie Anja, zrážajú sa všetky odvody ako pri bežnom zamestnancovi.
AnitaMartinska
23.01.07,12:44
No ak je tvoj výsluhový dôchodca zároveň v dôchodkovom veku tak mala pravdu. Ale inak ako už písala vyššie Anja, zrážajú sa všetky odvody ako pri bežnom zamestnancovi.

Musim len dufat, ze si dokladovane tlaciva pracovnicka SP riadne prezrela a brala pri rozhodovani datum narodenia.
Inak, bude mat teraz 60 rokov-1.2.2007.
Sinonab,vies sa ku tomu veku blizsie vyjadrit, kedy maju dôchodkovy vek?
/ je to 55 rokov???/
vdaka
Anja111
23.01.07,12:54
Musim len dufat, ze si dokladovane tlaciva pracovnicka SP riadne prezrela a brala pri rozhodovani datum narodenia.
Inak, bude mat teraz 60 rokov-1.2.2007.
Sinonab,vies sa ku tomu veku blizsie vyjadrit, kedy maju dôchodkovy vek?
/ je to 55 rokov???/
vdaka

Simonab myslela starobný dôchodkový vek. A ten je u mužov 62 rokov.
Simonab
23.01.07,13:38
Anita, on je teraz bežným civilným zamestnancom a vzťahuje sa na neho zákon o sociálnom poistení. Tam máš presne stanovený rozsah poistenia.
Pozri si Zákon o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=showthread&forumid=94) poistení tu na Porade máš tam aj komentár od p. Mihála.
ilom
23.01.07,21:27
Zamestnaný poberateľ výsluhového dôchodku a poistné


Zamestnávame zamestnanca, ktorý je poberateľom výsluhového dôchodku (bývalý vojak z povolania). Je zamestnanec, ktorý je poberateľom výsluhového dôchodku, povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti?

Zamestnanec na účely sociálneho poistenia je fyzická osoba v pracovnom pomere. Zamestnanec platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.
Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok [§ 19 ods. 3 písm. b) zákona o sociálnom poistení (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) v znení zákona č. 721/2004 Z. z.] .
Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. Poistné na invalidné poistenie neplatí aj poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený, po splnení nároku na starobný dôchodok a poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok (§ 128 ods. 4 zákona o sociálnom poistení).
Starobné dôchodky, ktoré boli v súvislosti s vytvorením osobitného režimu sociálneho zabezpečenia vojakov podľa zákona č. 114/1998 Zb. o sociálnom zabezpečení vojakov (zákon bol zrušený zákonom č. 328/2002 Z. z. s účinnosťou od 1. júla 2002), prekvalifikované na výsluhové dôchodky, je potrebné posudzovať ako dávky dôchodkového zabezpečenia. Obdobne sa postupuje aj pri prekvalifikovaných starobných dôchodkoch policajtov, ktoré boli prekvalifikované na výsluhové dôchodky podľa zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Pri priznávaní výsluhového dôchodku policajtovi alebo vojakovi s účinnosťou od 1. júla 2002 podľa zákona č. 328/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov je dovŕšenie fyzického veku právne irelevantnou skutočnosťou, a z tohto dôvodu výsluhový dôchodok policajta alebo vojaka nemožno považovať na účely sociálneho poistenia za starobný dôchodok alebo za invalidný dôchodok podľa zákona.
Pri posudzovaní povinností v sociálnom poistení je preto potrebné rozlišovať medzi výsluhovými dôchodkami, na ktoré boli podľa vyššie uvedených zákonov prekvalifikované starobné dôchodky, t. j. dôchodky, pri ktorých vznik nároku bol podmienený nielen získaním potrebného počtu rokov zamestnania, ale aj dovŕšením zákonom ustanoveného veku a výsluhovými dôchodkami novopriznávanými podľa vyššie uvedených zákonov, pri ktorých je dovŕšenie veku právne irelevantnou skutočnosťou. Vzhľadom na uvedené je odôvodnené, aby výsluhové dôchodky prekvalifikované zo starobných dôchodkov, sa na účely sociálneho poistenia považovali aj naďalej za starobné dôchodky.
Za predpokladu, že zamestnanec je poberateľom výsluhového dôchodku, ktorý nebol prekvalifikovaný na výsluhový dôchodok zo starobného dôchodku, nemá tento zamestnanec na účely sociálneho poistenia postavenie fyzickej osoby, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, resp. ktorá splnila podmienky nároku na starobný dôchodok podľa zákona o sociálnom poistení.
Príklad:
Zamestnancovi bol podľa § 26 zákona č. 114/1998 Z. z. v znení zákona č. 131/1999 Zb. priznaný výsluhový dôchodok rozhodnutím Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia, zo dňa 19. augusta 1998. Na základe § 125 ods. 11 zákona č. 328/2002 Z. z. výsluhové dôchodky priznané a vyplácané podľa § 26 zákona č. 114/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov sa odo dňa účinnosti tohto zákona považujú za výsluhové dôchodky podľa tohto zákona.
V uvedenom príklade zamestnancovi nebol priznaný starobný dôchodok prekvalifikovaný na výsluhový dôchodok, a preto je zamestnanec, ktorému bol priznaný výsluhový dôchodok podľa vyššie uvedených právnych predpisov, povinný platiť poistné na invalidné poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti, vrátane poistného na nemocenské poistenie a poistného na starobné poistenie, podľa zákona o sociálnom poistení.
Vaša Sociálna poisťovňa
Simonab
24.01.07,07:05
Ilom ďakujem, presne toto som hľadala. Vedela som, že sú nejaké výnimky a chcela som to sem prilepiť aby sa Anita netrápila ak náhodou bol ten ich zamestnanec posudzovaný podľa priloženého vyjadrenia SP. No bohužiaľ nenašla som to a na stránku SP sa včera nedalo dostať.
Idem si to stiahnuť, lebo aj ja sa často stretávam so zamestnancami, ktorým bol priznaný výsluhový dôchodok.
AnitaMartinska
24.01.07,09:13
Ilom ďakujem, presne toto som hľadala. Vedela som, že sú nejaké výnimky a chcela som to sem prilepiť aby sa Anita netrápila ak náhodou bol ten ich zamestnanec posudzovaný podľa priloženého vyjadrenia SP. No bohužiaľ nenašla som to a na stránku SP sa včera nedalo dostať.
Idem si to stiahnuť, lebo aj ja sa často stretávam so zamestnancami, ktorým bol priznaný výsluhový dôchodok.

Simonab a Ilom,
je pravda,ze sa trapim s tym zakonom.
Obom vám dakujem za namahu a prispevky.
pekný den
Kathrine27
24.01.07,11:30
som veľmi rada, že sa zaoberáte s touto témou.
náš zamestnanec má výsluchový dôchodok (býv. policajt, 45 rokov)
má uzavretú pracovnú zmluvu a platí do všetkých fondov.
Má uzavretú II. pilier dôchodkového sporenia.
uplatňuje OPZD na účelové sporenie (12.000,-)
Pýtal sa nás , že keď dovrší dôchodkový vek, dostanie dôchodok aj od soc.poisťovne aj z II. piliera.????
Ďakujem za odpoveď.
Pekný deň.
kathrine
Simonab
24.01.07,12:20
som veľmi rada, že sa zaoberáte s touto témou.
náš zamestnanec má výsluchový dôchodok (býv. policajt, 45 rokov)
má uzavretú pracovnú zmluvu a platí do všetkých fondov.
Má uzavretú II. pilier dôchodkového sporenia.
uplatňuje OPZD na účelové sporenie (12.000,-)
Pýtal sa nás , že keď dovrší dôchodkový vek, dostanie dôchodok aj od soc.poisťovne aj z II. piliera.????
Ďakujem za odpoveď.
Pekný deň.
kathrine

Takže v prvom rade súbeh nárokov na výsluhový a starobný dôchodok sa nevylučuje ( pozri § 81 zákona o SP ). Poistenec má nárok na starobný dôchodok ak bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a dovŕšil dôchodkový vek ( § 65 z. o SP ). Samozrejme sú tu ešte ďalšie podmienky, ktoré SP berie do úvahy ( Pozri aj § 63 ods. 7,8 zákona o soc. poistení ).
Ale teoreticky by mohol splniť dané podmienky a má nárok na starobný dôchodok z SP aj z II. piliera ( treba pozrieť aj z.č. 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení § 30 a ďalšie ).
Ak som na niečo zabudla doplňte ma prosím.
Kathrine27
27.01.07,15:06
ďakujem simona za odpoveď.
pekný deň
Kathrine
Gonka
28.01.07,15:06
Ilom,
prosím Ťa, ohľadom tých výsluhových dôchodcov.Dozviem sa z rozhodnutia o priznaní dôchodku, že výsluhové dôchodky boli prekvalifikované zo starobných dôchodkov? Alebo ako by som mala postupovať, lebo máme hodne výsluhárov, a ja im všetkým zrážam odvody?
Dokonca aj p. Mihál mi na seminári potvrdil, že výsluhárom treba zrážať odvody do všetkých fondov ako ostatným zamestnancom.
Ďakujem, Gonka
ekovm
26.06.07,07:23
Pripájam sa k téme,
poberateľ výsluhového dôchodku vo veku 54 rokov je zamestnaný v zahraničí /HU/. Aké odvodové povinnosti /odvody do fondov/ má na území SR a ko je to so zdaňovaním tohto príjmu na konci roka.
ekovm
27.06.07,16:56
Neviete mi pomôcť v teme?
seda
17.02.08,13:25
Dobrý deň, chcem si len potvrdiť, dnes som hovorila s výsluhovým dôchodcom /43-roč/, zároveň SZČO a vravel mi, že nebude platiť žiadne odvody do SP. Neviem mne sa to nezdá, ja si myslím, že je posudzovaný ako SZČO bez dôchodku. On má živnosť len od 12/07 s nulovým príjmom a ja som mu vravela, že 07/08 začína platiť SP z minima. Myslíte, že sa mýlim.
veronikasad
17.02.08,13:31
Dobrý deň, chcem si len potvrdiť, dnes som hovorila s výsluhovým dôchodcom /43-roč/, zároveň SZČO a vravel mi, že nebude platiť žiadne odvody do SP. Neviem mne sa to nezdá, ja si myslím, že je posudzovaný ako SZČO bez dôchodku. On má živnosť len od 12/07 s nulovým príjmom a ja som mu vravela, že 07/08 začína platiť SP z minima. Myslíte, že sa mýlim.
Ano, mýliš sa. Od 7/08 nebude platiť odvody do SP nie preto že je výsluhový dôchodca, ale preto, že jeho príjem z podnikania za rok 2007 nepresiahol 12-násobok min. mzdy.

--------
Veronika
seda
17.02.08,13:48
Ano, mýliš sa. Od 7/08 nebude platiť odvody do SP nie preto že je výsluhový dôchodca, ale preto, že jeho príjem z podnikania za rok 2007 nepresiahol 12-násobok min. mzdy.

--------
Veronika


Ďakujem, a ja mu hovorím bludy. Nechcem zase trepnúť, ale ZP z min. by platiť mal, pokiaľ urobí RZZP za rok 2007, či nie?
veronikasad
17.02.08,13:53
Ďakujem, a ja mu hovorím bludy. Nechcem zase trepnúť, ale ZP z min. by platiť mal, pokiaľ urobí RZZP za rok 2007, či nie?
ZP ako dôchodca /dúfam že to platí aj pre výsluhového/, nemusí platiť z minim.VZ, môže byť aj nižšie, najmenej 100 SK, podľa výsledku RZZP. Ak mu vyjde preddavok nižší ako 100 sk, neplatí.

-------
Veronika
MIRKA111
20.02.08,06:02
Ja by som sa chcela spýtať ako to je z nezdaniteľným základom dane, môže si ho zamestananec, ktorý poberá výsluhový dôchodok uplatniť, ak áno tak v akej výške?
MIRKA111
20.02.08,08:58
Pomôže mi niekto?
katkaj
20.02.08,09:01
Ja by som sa chcela spýtať ako to je z nezdaniteľným základom dane, môže si ho zamestananec, ktorý poberá výsluhový dôchodok uplatniť, ak áno tak v akej výške?

Ak bol daňovník poberateľom výsluhového dôchodku už k 1.1.2007 tak nemá nárok na nezdaniteľnú časť. Len ak by mal výsluhový dôchodok menej ako 95616 tak si uplatní 95616 - dôchodok
MIRKA111
20.02.08,09:05
Ďakujem. A ak nepoberal výsluhový dôchodok od začiatku roka môže si uznať celých 95 616,- Sk ?
katkaj
20.02.08,09:07
Ďakujem. A ak nepoberal výsluhový dôchodok od začiatku roka môže si uznať celých 95 616,- Sk ?


Áno môže
seda
11.03.08,17:08
Dobrý večer, ďakujem za odpoveď, asi som otravná, ale teraz som si vlastne uvedomila, že v r. 2007 bol výsluhovým dôchodcom, zároveň zamestnancom a v 12/07 aj SZČO. Pokiaľ je zamestnancom platiť preddavky na ZP nemusí, no teraz k 29. 2. 2008 už zamestnancom nie je, tým pádom sa má ísť nahlásiť na ZP a začať platiť min. Sk 100,-? Keďže je už len výsluhovým dôchodcom a SZČO?
veronikasad
11.03.08,17:31
Dobrý večer, ďakujem za odpoveď, asi som otravná, ale teraz som si vlastne uvedomila, že v r. 2007 bol výsluhovým dôchodcom, zároveň zamestnancom a v 12/07 aj SZČO. Pokiaľ je zamestnancom platiť preddavky na ZP nemusí, no teraz k 29. 2. 2008 už zamestnancom nie je, tým pádom sa má ísť nahlásiť na ZP a začať platiť min. Sk 100,-? Keďže je už len výsluhovým dôchodcom a SZČO?
Výsluhový dôchodca podnikal jeden mesiac, dosiahol vysoký základ dane z podnikania ?
seda
12.03.08,05:47
Výsluhový dôchodca podnikal jeden mesiac, dosiahol vysoký základ dane z podnikania ?

Nemal žiaden príjem ako SZČO, len zo závislej činnosti v r. 2007.
jasper
05.02.09,10:50
Dobrý deň, len aby som mal istotu - tak mi to vychádza z ostatných príspevkov - výsluhový dôchodca, ktorý je zároveň SZČO musí platiť všetky odvody do sociálnej poisťovne?