mihand
23.01.07,10:21
Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohladom nasledujúceho problému:
V septembri 2006 som otehotnela, od 3.októbra som bola z dôvodu rizikového tehotenstva na PN.Môj pracovný pomer bol uzatvorený na dobu určitú, 31.10. 2006 skončil. Ak tehotná som bola podľa zákona v ochrannej dobe 6 mesiacov.
V 22.týždni tehotenstva som žiaľ potratila,naďalej som však PN.
Ako je to s ochrannou dobou 6 mesiace? Aké sú moje povinnosti voči soc. poisťovni teraz keď vlastne už nie som tehotná ale naďalej som PN?Aká dlhá je ochranná doba v tomto prípade?
ďakujem
jankasm
23.01.07,09:25
Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohladom nasledujúceho problému:
V septembri 2006 som otehotnela, od 3.októbra som bola z dôvodu rizikového tehotenstva na PN.Môj pracovný pomer bol uzatvorený na dobu určitú, 31.10. 2006 skončil. Ak tehotná som bola podľa zákona v ochrannej dobe 6 mesiacov.
V 22.týždni tehotenstva som žiaľ potratila,naďalej som však PN.
Ako je to s ochrannou dobou 6 mesiace? Aké sú moje povinnosti voči soc. poisťovni teraz keď vlastne už nie som tehotná ale naďalej som PN?Aká dlhá je ochranná doba v tomto prípade?
ďakujem

Pokiaľ Ti PN vznikne v ochrannej lehote, ako tehotná máš ochrannú lehotu 6 mesiacov, tak ti bude tvoja PN vyplácaná až do jej skončenia, aj keby to bolo napr. 10 mesiacov.
Pre ochrannú lehotu je dôležitý dátum nástupu na PN.
dana99
23.01.07,10:43
Ešte dodám, že by si sa asi mala ísť zaevidovať na Úrad práce a do zdravotnej poisťovne nahlásiť zmenu. Podľa všetkého od 01.11.2006 zdravotná poisťovňa nemá nahlásené, kto má za teba platiť.

Dana
mihand
23.01.07,11:16
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa spýtam, z akého dôvodu je nutnosť zaevidovať sa na úrad práce? Ďakujem
jankasm
23.01.07,11:24
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa spýtam, z akého dôvodu je nutnosť zaevidovať sa na úrad práce? Ďakujem

Pokiaľ si na PN tak netreba. Myslím, že aj keby si tam išla tak by ti povedali, že mášprísť až po skončení PN, pretože oni ťa počas PN nemôžu zaevidovať.
dana99
23.01.07,11:53
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa spýtam, z akého dôvodu je nutnosť zaevidovať sa na úrad práce? Ďakujem

Myslím, že kôli zdravotnej poisťovni a aj kôli započítaniu obdobia do odprac.rokov na účely dôchodkového poistenia. Nie som si istá, ale radšej by som sa zbytočne informovala, ako by mal byť potom problém.

Možno ti ešte niekto poradí. Ahoj.
ajobs
23.01.07,15:15
Myslím, že kôli zdravotnej poisťovni a aj kôli započítaniu obdobia do odprac.rokov na účely dôchodkového poistenia. Nie som si istá, ale radšej by som sa zbytočne informovala, ako by mal byť potom problém.

Možno ti ešte niekto poradí. Ahoj.

Na ÚP sa zatiaľ (počas PN) netreba ísť prihlásiť - platiteľom ZP je štát. Obdobie PN po ukončení PP, ani doba evidencie na ÚP SA NEZAPOČÍTAVA do obdobia dôchodkového poistenia, pretože počas týchto období neexistuje dôchodkové poistenie. Samozrejme, ak si ho človek nezaplatí dobrovoľne.