Ing. Jolana Strýčková
23.01.07,10:51
Som SZČO. Povinne platím poistné do Sociálnej poisťovne. V auguste som požiadal o starobný dôchodok.
a) Ak mi Sociálna poisťovňa dôchodok prizná, budem naďalej platiť poistné tak ako doteraz? b) Vznikne mi po priznaní dôchodku oznamovacia povinnosť voči Sociálnej poisťovni?
Ing. Jolana Strýčková
23.01.07,09:58
a) Ako SZČO s príjmom za rok 2005 vyšším ako 82800 Sk, platíte povinne okrem preddavkov na poistné na zdravotného poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne aj poistné na nemocenské, dôchodkové a invalidné poistenie a príspevky do rezervného fondu solidarity do Sociálnej poisťovne.

Ak Vám Sociálna poisťovňa starobný dôchodok prizná, nebudete platiť od 1. dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom Vám bude dôchodok priznaný, povinné poistné na nemocenské poistenie a invalidné poistenie. Dôsledkom toho bude to, že nebudete mať nárok na nemocenské dávky z výkonu činnosti SZČO pri vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, ošetrovania a starostlivosti o člena rodiny. Ak máte záujem byť naďalej zabezpečený dávkami nemocenského poistenia pri vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, ošetrovania a starostlivosti o člena rodiny, máte možnosť využiť dobrovoľné nemocenské poistenie." target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/


b) Po priznaní dôchodkovej dávky, oznámite do 8 dní miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta svojho trvalého pobytu na tlačive Registračný list fyzickej osoby - RLFO zmenu:
- v oddieli 3, v rubrike dôchodok,
- v oddieli 12, v rubrike „Dátum vzniku zmeny“ dátum, od ktorého Vám bola priznaná dôchodková dávka na základe rozhodnutia Sociálnej poisťovne.
SZČO je povinná priznanie dôchodkovej dávky preukázať pobočke rozhodnutímSociálnej poisťovne o priznaní dôchodku.


Zdôvodnenie:
S účinnosťou od 1. 8. 2006 sú z povinného nemocenského poistenia vylúčené fyzické osoby, ktorým bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
daniela_s
22.06.09,20:03
Dobrý deň, chcela by som sa informovať či sa niečo zmenilo ohľadom ohlasovania SP a platenia odvodov, pri priznaní predčasného starobného dôchodku.
ďakujem
daniela
Jozef Mihál
22.06.09,20:52
SZČO poberajúce predčasný starobný dôchodok už neplatia len invalidné poistenie, predpokladám však, že postup uvedený v článku sa defacto nezmenil.
daniela_s
23.06.09,08:31
Ďakujem veľmi pekne
daniela
912
04.03.10,17:57
Dobrý večer,
ak dôchodokyňa nastúpila na dôchodok 6.januára 2010 odkedy nemusí platiť odvodydo sociálnej poisťovne v prípade, že jej príjem za rok 2009 je nižší než 3834,96 EUR? Až od 1.júla 2010 alebo odo dňa nástupu na dôchodok. Veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
05.03.10,11:52
Od 1.7.2010 neplatí nič.

Odo dňa priznania dôchodku neplatí invalidné poistenie. Čiže prepočíta si sumu poistného - zníži si ju o invalidné poistenie.
912
06.03.10,17:44
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.