Gong
23.01.07,10:56
Ahoj všimla som si debatu o oznámení zrážkovej dani a zbledla som. Dosť skoro, čo!
Máme dohodára o brig.práci štud.1-5,10-12 a na toto oznámenie som v r. 2006 zabudla.
Prosím poraďte mi, čo mám spraviť i keď je neskoro.
Asi spätne podať oznámenia a požiadať o preúčtovanie, lebo som to odvádzala do preddavkov. Pokuta 2000 sa bude týkať za každý mesiac však.
ďakujem.
Som z tohto v šoku a nechápem ako mi to mohlo uniknúť.
Dana K.
23.01.07,09:59
No určite to podaj. Radšej neskoro ako nikdy.
jankasm
23.01.07,10:42
Ahoj všimla som si debatu o oznámení zrážkovej dani a zbledla som. Dosť skoro, čo!
Máme dohodára o brig.práci štud.1-5,10-12 a na toto oznámenie som v r. 2006 zabudla.
Prosím poraďte mi, čo mám spraviť i keď je neskoro.
Asi spätne podať oznámenia a požiadať o preúčtovanie, lebo som to odvádzala do preddavkov. Pokuta 2000 sa bude týkať za každý mesiac však.
ďakujem.
Som z tohto v šoku a nechápem ako mi to mohlo uniknúť.

No naozaj neviem, ako ti to mohlo uniknúť. Asi si nechodila na poradu :rolleyes: :)
Čo najskôr podaj dodatočne oznámenie za každý mesiac, v ktorom bola zrazená zrážková daň a požiadaj o jej preúčtovanie.
Pokute sa myslím nevyhneš, každé oznámenie 2000,-.
Gong
23.01.07,12:31
Dakujem za radu i keď smutnú, ale je to moja chyba. Mimochodom a podľa akého § mám napísať žiadosť o preúčtovanie finančných prostriedkov.
Diky
evina
23.01.07,15:01
Dakujem za radu i keď smutnú, ale je to moja chyba. Mimochodom a podľa akého § mám napísať žiadosť o preúčtovanie finančných prostriedkov.
Diky

Toto nie je na základe praragrafu, ale na základe toho, že si omylom odvádzala preddavky na nesprávny účet. DÚ ani nemá Tvoje Oznámenia...tak by to nevedeli k ničomu priradiť...
Pezuma
24.01.07,09:31
Ak je študent a nemá nikde podpísané "vyhlásenie" mohla si mu zraziť preddavkovú daň - stačilo dať podpísať vyhlásenie.
otázka
24.01.07,09:34
Ahoj všimla som si debatu o oznámení zrážkovej dani a zbledla som.

Tým pádom bude musieť vystaviť aj opravné štvrťročné prehľady, tie sú bez zrážkovej dane.
Jana 55
24.01.07,11:51
Keď som bola teraz 15.01.2007 na daňovom úrade v Partizánskom odovzdať Oznámenie o zrážkovej dani, tak mi pani na podateľni oznámila,že budúci mesiac už nemusím nosiť Oznámenie, lebo sa bude znova písať do Prehľadov s tým rozdielom,že budú nové tlačivá...Počul už o tom niekto??
vikinka
24.01.07,11:52
Áno,na porade sa to už riešilo dávnejšie.
Tweety
24.01.07,11:53
Keď som bola teraz 15.01.2007 na daňovom úrade v Partizánskom odovzdať Oznámenie o zrážkovej dani, tak mi pani na podateľni oznámila,že budúci mesiac už nemusím nosiť Oznámenie, lebo sa bude znova písať do Prehľadov s tým rozdielom,že budú nové tlačivá...Počul už o tom niekto??
Od 1.1.07 sa už ZD bude uvádzať do Q prehľadoch. Počuli sme už o tom, ešte v decembri,počuli.:)
Jana 55
24.01.07,11:55
Tak pardón,asi som zaspala som dobu.
Tweety
24.01.07,11:56
Tak pardón,asi som zaspala som dobu.
Nevadí, hlavne, že už túto informáciu máš.
Gong
25.01.07,11:50
Chcem reagovať na príspevok od PEZUMA, ak mal dohodár - študent podpísané vyhlásenie, mohla som mu zrážať preddavky na daň a nie zrážkovú daň? Aj ked som mu neuplatňovala nezdaniteľnú časť? Mzdy robím v MRP programe verzia Windows a program mi tam automaticky zadáva zrážkovú daň, prosím Vás poraďte mi ako to mám teda spraviť, lebo PEZUMA mi vsadil chrobáka do hlavy.
Ďakujem
Tweety
25.01.07,11:52
Chcem reagovať na príspevok od PEZUMA, ak mal dohodár - študent podpísané vyhlásenie, mohla som mu zrážať preddavky na daň a nie zrážkovú daň? Aj ked som mu neuplatňovala nezdaniteľnú časť? Mzdy robím v MRP programe verzia Windows a program mi tam automaticky zadáva zrážkovú daň, prosím Vás poraďte mi ako to mám teda spraviť, lebo PEZUMA mi vsadil chrobáka do hlavy.
Ďakujem
Ak mal podpísané vyhlásenie k zdaneniu, teda uplatňoval si NČ, jeho daň mala byť preddavková.Toto bolo potrebné ošetriť v softe.
jankasm
25.01.07,11:55
Chcem reagovať na príspevok od PEZUMA, ak mal dohodár - študent podpísané vyhlásenie, mohla som mu zrážať preddavky na daň a nie zrážkovú daň? Aj ked som mu neuplatňovala nezdaniteľnú časť? Mzdy robím v MRP programe verzia Windows a program mi tam automaticky zadáva zrážkovú daň, prosím Vás poraďte mi ako to mám teda spraviť, lebo PEZUMA mi vsadil chrobáka do hlavy.
Ďakujem

Podpísanie vyhlásenia "len tak" bez uplatňovania nezdaniteľnej čiastky aj daňového bonusu, nemá vôbec význam, a nemá ani vplyv na druh dane.
Musí si uplatňovať nezdaniteľnú časť alebo daňový bonus aby mohol mať preddavkovú daň.
Gong
25.01.07,12:05
To aj mňa napadlo že je to zbytočné keby podpísal vyhlásenie a potom by sa mu neuplatňovala NČ. Ale keby si uplatnil NČ, jeho odmena je 5000SK mesačne, čiže menšia ako NČ, v tom prípade by nemusel ani odvádzať daŇ a poistné? Už som z toho dopletená, proste chcem obísť tie oznámenia mesačné za zrážkovú daň.
Tweety
25.01.07,12:08
To aj mňa napadlo že je to zbytočné keby podpísal vyhlásenie a potom by sa mu neuplatňovala NČ. Ale keby si uplatnil NČ, jeho odmena je 5000SK mesačne, čiže menšia ako NČ, v tom prípade by nemusel ani odvádzať daŇ a poistné? Už som z toho dopletená, proste chcem obísť tie oznámenia mesačné za zrážkovú daň.
Odmena 5000.- uplatní si NČ, neplatí daň, ani ZP, iba zamestnávateľ 0,8 %ÚP,a 0,25% GP.
jankasm
25.01.07,12:08
To aj mňa napadlo že je to zbytočné keby podpísal vyhlásenie a potom by sa mu neuplatňovala NČ. Ale keby si uplatnil NČ, jeho odmena je 5000SK mesačne, čiže menšia ako NČ, v tom prípade by nemusel ani odvádzať daŇ a poistné? Už som z toho dopletená, proste chcem obísť tie oznámenia mesačné za zrážkovú daň.

Áno, presne tak. Pokiaľ mu dáš podpísať vyhlásenie a budeš mu uplatňovať nezdaniteľnú čiastku tak ak jeho príjem bude nižší ako mesačná odpočítateľná položka, tak mu nikdy nevyjde platiť daň. Takže je to výhodné z každej strany, ty nebudeš mať zrážkovú daň a on, ak nemá vyhlásenie podpísané u nikoho iného, tým že ho podpíše u teba, bude dostávať vyššiu mzdu, nebude odvádzať daň. ;)
Gong
25.01.07,12:14
Ďakujem za radu, čiže keď má to vyhlásenie podpísané a ja som mu aj tak zrážala daň i keď som nemusela, daň mu bude vrátená, ak podá daňové priznanie, však, ale nie je to na pokutu ak som takto postupovala?
Tweety
25.01.07,12:21
Ďakujem za radu, čiže keď má to vyhlásenie podpísané a ja som mu aj tak zrážala daň i keď som nemusela, daň mu bude vrátená, ak podá daňové priznanie, však, ale nie je to na pokutu ak som takto postupovala?
No, jednoznačne to bol zlý postup voči daňovníkovi. On daň platiť nemusel.
jankasm
25.01.07,12:22
Ďakujem za radu, čiže keď má to vyhlásenie podpísané a ja som mu aj tak zrážala daň i keď som nemusela, daň mu bude vrátená, ak podá daňové priznanie, však, ale nie je to na pokutu ak som takto postupovala?

No neviem, keďže mal podpísané vyhlásenie, mala si mu uplatňovať nezdaniteľnú časť.
Teraz by som mu urobila daňové priznanie, aby sa mu tá daň vrátila a dohodla by som sa s ním, nech mi vyhlásenie podpíše nanovo až od 01/2007, od kedy mu ju skutočne začneš uplatňovať. To len preto, aby si s tým niekedy v budúcnosti, pri kontrole, nemala náhodou problém ;)
rennka
25.01.07,13:02
Dobry den, chcem sa len uistit: zrazkova dan z DOVP sa nepise do stvrtrocnych prehladov? a zistit: nepise sa ani do Hlasenia, alebo ano? Dakujem.
Tweety
25.01.07,13:03
Dobry den, chcem sa len uistit: zrazkova dan z DOVP sa nepise do stvrtrocnych prehladov? a zistit: nepise sa ani do Hlasenia, alebo ano? Dakujem. Za rok 2006 sa nepíše do prehľadov, ale od 1.1.07 sa ruší tlačivo hlásenie ZD, t.j. už ju budeme do prehľadov po kvartáloch písať.
rennka
25.01.07,13:09
A co Hlasenie za r. 2006, tam sa pise alebo nie? A zamestnanci na DOVP? Dakujem
Tweety
25.01.07,13:19
A co Hlasenie za r. 2006, tam sa pise alebo nie? A zamestnanci na DOVP? Dakujem
ZD -hlásenie za rok 2006- áno.
rennka
25.01.07,17:19
Dobry vecer, chcem este poprosit o radu.
Mozem urobit RZD zamestnancovi, ktory k nam nastupil 1.6.2006 na riadnu prac.zmluvu (kedy aj podpisal Vyhlasenie), ked 2 mesiace pred nastupom do TPP u nas pracoval na dohodu, z ktorej sme mu zrazili a zaplatili zrazkovu dan? Mam mu v RZD uplatnit aj tu zrazkovu dan? Vztahuje sa Vyhlasenie aj na dohodu, ak ho podpisal az po uzatvoreni prac. zmluvy? Alebo si musi podat DP? Treba do potvrdenia o prijme pisat okrem prijmu zo zav.c. aj zrazkovu dan z dohody? Mam v tom chaos...Dakujem.
ZuzanaP
26.01.07,04:55
Vyhlásenie mohol podpísať aj keď u vás pracoval na DVP, ale ak nepracoval niekde inde, kde si uplatňoval nezdaniteľnú sumu. RZD mu môžeš urobiť, ak ti doloží všetky potrebné doklady. V RZD sa nedá uplatniť zrážková daň, ak by ju chcel ako preddavkovú, musí si sám podať DP.
Zuzana2
26.01.07,07:58
Ahoj všimla som si debatu o oznámení zrážkovej dani a zbledla som. Dosť skoro, čo!
Máme dohodára o brig.práci štud.1-5,10-12 a na toto oznámenie som v r. 2006 zabudla.
Prosím poraďte mi, čo mám spraviť i keď je neskoro.
Asi spätne podať oznámenia a požiadať o preúčtovanie, lebo som to odvádzala do preddavkov. Pokuta 2000 sa bude týkať za každý mesiac však.
ďakujem.
Som z tohto v šoku a nechápem ako mi to mohlo uniknúť.

Ešte chcem reagovať na tento prvý príspevok. Možno neskoro, ale predsa.
Napíš nám, koľko vlastne ten dohodár zarobil - myslím úhrnom za 1-5 a za 10-12. Ak prekročila dohodnutá odmena každej dohody 5000,-- Sk, tam by asi nemala byť zrážková daň, ale preddavková, aj keď bola vyplatená po čiastkach v mesačných výplatách - nie? Niekde na porade sa už o tom hovorilo - skús pohľadať.
jankasm
26.01.07,09:22
Ešte chcem reagovať na tento prvý príspevok. Možno neskoro, ale predsa.
Napíš nám, koľko vlastne ten dohodár zarobil - myslím úhrnom za 1-5 a za 10-12. Ak prekročila dohodnutá odmena každej dohody 5000,-- Sk, tam by asi nemala byť zrážková daň, ale preddavková, aj keď bola vyplatená po čiastkach v mesačných výplatách - nie? Niekde na porade sa už o tom hovorilo - skús pohľadať.

No ja myslím, že sa posudzuje zvlásť každá výplata. Pretože každá výplata, ak bola vyplácana napr. mesačne, sa vypláca a zdaňuje zvlášť. Nedá sa vyplatiť mesačne a zdaniť napr. po pol roku, kedy končí uzavretá dohoda. ;) :rolleyes:
ANNAP
05.02.07,13:19
zamestnanec, ktorý už nepracuje v 11, mesiaci dostal plnenie zo soc.fondu
a z toho som odviedla daň, aj táto forma dane je zrážková?
mám poslať tlačivo o zrazení dane a už je asi neskoro.
cammino
05.02.07,19:40
Chcela by som nadviazať na zrážkovú daň. Ak SZČO zamestnávala tri mesiace jedného pracovníka na dohodu o vykonaní práce a zrážala mu zrážkovú daň - na daňový úrad sme dávali každý mesiac oznámenie o zrážkovej dani. Pred týždňom ma jedna známa upozornila v súvislosti so zmenami od 1.1.2007, že oznámenie sa teraz už nedpredkladá, len na konci kvartálu r. 2007 odovzdáme nový prehľad, kde bude vykázaná zrážková daň. Upozornila ma, že napriek tomu sme boli povinný odovzdávať na daňový úrad okrem oznámenia aj prehľad o preddavkovej dani - ale nulový. A tomu fakt nerozumiem, lebo mne to logicke nepripadá, keďže v mojom prípade ide o zrážkovú daň. Vie mi niekto poradiť, či sme mali odovzdať aj prehľad o preddavkovej dani?
Lydka R
05.02.07,19:45
Chcela by som nadviazať na zrážkovú daň. Ak SZČO zamestnávala tri mesiace jedného pracovníka na dohodu o vykonaní práce a zrážala mu zrážkovú daň - na daňový úrad sme dávali každý mesiac oznámenie o zrážkovej dani. Pred týždňom ma jedna známa upozornila v súvislosti so zmenami od 1.1.2007, že oznámenie sa teraz už nedpredkladá, len na konci kvartálu r. 2007 odovzdáme nový prehľad, kde bude vykázaná zrážková daň. Upozornila ma, že napriek tomu sme boli povinný odovzdávať na daňový úrad okrem oznámenia aj prehľad o preddavkovej dani - ale nulový. A tomu fakt nerozumiem, lebo mne to logicke nepripadá, keďže v mojom prípade ide o zrážkovú daň. Vie mi niekto poradiť, či sme mali odovzdať aj prehľad o preddavkovej dani?
Svojho času som tiež riešila tento problém a odpoveď z DU bola, že nie som povinná predkladať aj nulové prehľady, nakoľko ide o zrážkovú daň a dohodárov. Ale vo firme, kde boli zamestnanci na zmluvu a mali min. mzdu (čiže predavky na daň nevychádzali), tam som dávala.
Melnick
05.02.07,19:46
Ak si mala iba dohodára a odovzdávala si oznámenie o zrážkovéj dani,splnila si si povinnosť. Nulový prehľad by si mala odovzdať v prípade,že si mala aj zam-cov na TPP ,ktorí mali podpísané vyhlásenie....a ich mzda bola taká ,že Ti nevznikla povinnosť zraziť im preddavkovú daň zo mzdy.
xoxolushka
06.02.07,05:59
Svojho času som tiež riešila tento problém a odpoveď z DU bola, že nie som povinná predkladať aj nulové prehľady, nakoľko ide o zrážkovú daň a dohodárov. Ale vo firme, kde boli zamestnanci na zmluvu a mali min. mzdu (čiže predavky na daň nevychádzali), tam som dávala.

Ja si myslím, že ak si prihlásená na daňovom úrade ako platca dane z príjmu zo závislej činnosti, je tvoja povinnosť predkladať prehľady, bez ohľadu na to, či máš vôbec zamestnancov, len keď sa odhlásiť, táto povinnosť zaniká....
liba2
06.02.07,06:14
Ja si myslím, že ak si prihlásená na daňovom úrade ako platca dane z príjmu zo závislej činnosti, je tvoja povinnosť predkladať prehľady, bez ohľadu na to, či máš vôbec zamestnancov, len keď sa odhlásiť, táto povinnosť zaniká....Ja sa prikláňam k tomuto názoru.
evina
06.02.07,07:20
Ja si myslím, že ak si prihlásená na daňovom úrade ako platca dane z príjmu zo závislej činnosti, je tvoja povinnosť predkladať prehľady, bez ohľadu na to, či máš vôbec zamestnancov, len keď sa odhlásiť, táto povinnosť zaniká....
Nie je to presné. Zamestnávateľ je povinný predkladať Prehľad... v súvislosti s tým, či v danom období vyplácal príjmy zo závislej činnosti alebo nie...
Nie je povinný sa odhlásiť zakaždým z evidencie platiteľa dane z príjmu zo závislej činnosti, ale..:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=321358&postcount=24

a príslušný paragraf 39, ods. 11 :

11/ Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
JanoL
06.02.07,09:02
Poprosím o pomoc s ročným hlásením o vyúčtovaní dane a úhrne príjmov...:
Mám uviesť sumu zúčtovaných a vyplatených miezd, ktoré boli zdanené ZRÁŽKOVOU daňou do ročného hlásenia do riadku "0"?
zuzla3
06.02.07,09:05
Dobrý deň,

ja mám asi rovnaký problém....prevzala som mzdy po predošlej účtovníčke v apríli a ona dokonca všetko odvádzala na rovnaký účet s rovnakým konštantným symbolom. Nevedela som či sa má to oznámenie podávať alebo nie, lebo na DÚ BA II. mi to nevedeli v tom čase potvrdiť. Tak som to začala rovbiť tak, že som zrážkovú daň odvádzala na ten istý účet ale pod iným KS. ale nepodávala som oznámenie, ale vykazovala som to v qvartálnom hlásení.....no a teraz si lámem hlavu čo s tým.
monikal
06.02.07,10:01
ahojte. neviete nahodou na ake číslo účtu sa má teraz tá zrážková daň posielať.
1. tam kde sa posielala zrážková daň
2. tam kde sa posielala daň

dakujemmmmmmmmmmmm:confused::confused::confused:
vikinka
06.02.07,10:08
Číslo účtu aj konšt.saymbol zostávajú nezmenené,mení sa len povinnosť podávania oznámenia,to sa už nepodáva bude súčasťou prehľadu.
zuzla3
06.02.07,11:47
a dátum odvedenia zrážkovej dane je dnes, alebo spolu s predavkovou daňou? KeĎže my máme výplatné terrmíny až za január až koncom februára. t.j. 20.2., aj tak musím dnes odviesť zrážkovú daň?
tzn. že ak máme študenta brigádnika tak musím dnes odviesť zrážkovú daň. tj 15.2. a vždy až v Q.tálnom hláseni to oznámiť spolu s preddavkovou daňou?

a aký je prosím VS: 1744?

Ďakujem za rýchlu odpoveď
Melnick
06.02.07,12:17

Od 1.1.2006 sa v zmysle § 43 ods. 3 písm. j) Zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov príjem, ktorého výška od zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5000,- Sk a u ktorého si daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33, vyberá zrážkou.

Z tohto dôvodu upozorňujeme platiteľov dane, aby zrážkovú daň uhradili na účet príslušného správcu dane s názvom Daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti, konštantný symbol 1744 a súčasne oznámili úhradu zrážkovej dane správcovi dane na tlačive oznámenia, ktorého vzor nájdete TU. (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/pomocky/ucty_statnych_prijmov/ozn_43.doc)


http://naj.sk/Statistika/19595/" target=_blank rel=nofollow> (http://p1.naj.sk/hit?site=19595;t=t1x1;fv=8;js=1;cs=1;ref=http%3A//www.porada.sk/t40992-p5-zrazkova-dan.html%3Fposted%3D1%23post382389;cd=32;sx=1024;w x=739;jss=1;r=0.7134169774640069)
liba2
06.02.07,12:20
a dátum odvedenia zrážkovej dane je dnes, alebo spolu s predavkovou daňou? KeĎže my máme výplatné terrmíny až za január až koncom februára. t.j. 20.2., aj tak musím dnes odviesť zrážkovú daň?
tzn. že ak máme študenta brigádnika tak musím dnes odviesť zrážkovú daň. tj 15.2. a vždy až v Q.tálnom hláseni to oznámiť spolu s preddavkovou daňou?

a aký je prosím VS: 1744?

Ďakujem za rýchlu odpoveď
Ak vyplatíš brigádnikovi odmenu z dohody 20.2.07, máš povinnosť odviesť jemu zrazenú zrážkovú daň do 15.3.07.
zuzla3
06.02.07,12:23
jasné Ďakujem veľmi pekne....takže sa to odvádza na účet Dane z príjmov FO zo záv. činnosti pod KS 1744. tak ako do teraz. Ibaže budú nové tlačivá asi na q-tálne hlásenia a už sa nebude oznamovať.

len ešte by som požiadal niekoho, či to musím uhradíť dnes alebo spolu pri úhrade preddavkovej dane, keďže výplatné termíny máme až 20.2.2007
zuzla3
06.02.07,12:24
aha takže keď ju odvediem toho 20.2. tak je to v pohode, nie?

ale už to nemusím tým pádom hlásiť, že?

Ďakujem vám prevelice
liba2
06.02.07,12:32
jasné Ďakujem veľmi pekne....takže sa to odvádza na účet Dane z príjmov FO zo záv. činnosti pod KS 1744. tak ako do teraz. Ibaže budú nové tlačivá asi na q-tálne hlásenia a už sa nebude oznamovať.

len ešte by som požiadal niekoho, či to musím uhradíť dnes alebo spolu pri úhrade preddavkovej dane, keďže výplatné termíny máme až 20.2.2007Zuzka, prečo dnes ? veď som ti napísala že termín je 15.3.07 !
veď sa aspoň poriadne prečítaj čo sa ti dáva :) .
A štvrťročné sú Prehľady a ročné je Hlásenie.
K prehľadom si prečítaj návod ako ich máš vyplňovať - uvádza sa od 1.1.07 v nich aj zrážková daň !
zuzla3
06.02.07,13:55
Ďakujem veľmi pekne.....trošku somlen schaosila.....:O)
sokrateska
08.02.07,13:37
zamestnanec, ktorý už nepracuje v 11, mesiaci dostal plnenie zo soc.fondu
a z toho som odviedla daň, aj táto forma dane je zrážková?
mám poslať tlačivo o zrazení dane a už je asi neskoro.

Hm, mam podobny pripad a odpoved na tuto otazku by ma velmi zaujimala,
ale nenasla som odpoved v ziadnej z dalsich prispevkov. Nevie niekto z Vas poradit? Dopredu dakujem ochotnej dusi :)
Jozef Mihál
08.02.07,14:14
Áno .
Antea
08.02.07,15:05
Neviem či som zaspala dobu alebo čo, ale mám pred sebou Hlásenie o vyúčtovaní dane za r. 2006, ale tu nikde nevidím ani zmienku o zrážkovej dani. V niektorom z vyššie uvedených príspevkov som sa dočítala, že má ísť do hlásenia. Doteraz som bola presvedčená, že nie.
Paula
08.02.07,15:10
Do Prehľadov a Hlásenia pôjde v r. 2007, teraz podávame Hlásenia za rok 2006.
Antea
08.02.07,15:29
Do Prehľadov a Hlásenia pôjde v r. 2007, teraz podávame Hlásenia za rok 2006.Ďakujem, už som na to prišla, ale je lepšie si to potvrdiť.
M3G
08.02.07,16:06

Od 1.1.2006 sa v zmysle § 43 ods. 3 písm. j) Zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov príjem, ktorého výška od zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5000,- Sk a u ktorého si daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33, vyberá zrážkou.

Z tohto dôvodu upozorňujeme platiteľov dane, aby zrážkovú daň uhradili na účet príslušného správcu dane s názvom Daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti, konštantný symbol 1744 a súčasne oznámili úhradu zrážkovej dane správcovi dane na tlačive oznámenia, ktorého vzor nájdete TU. (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/pomocky/ucty_statnych_prijmov/ozn_43.doc)



(http://naj.sk/Statistika/19595/)
Najviac sa mi tam ľúbi tá posledná veta. Tiež som to videl na stránke drsr.sk :)
Potom nech sa nečudujú, že im ľudia stále nosia oznámenia(tak ako ja).
eva16
12.02.07,08:42
Oooou! Som tu nová a teraz čítam o zrážkovej dani. Manžel podniká a má zamestnanca na DoVP od 04/06. Do SP som ho prihlásila aj odvody sme robili, ale na daň sme akosi zabudli.....Neprihlásili sme sa ani na DU ako zamestnávateľ a neposielali sme žiadne hlásenia.... Čo s tým teraz??? Je to dochodca.
Až ma oblial pot.:confused::confused::confused:
mariana71
12.02.07,12:56
Pri čítaní vašej témy som zbledla aj ja. Máme dohodárku, kt. mesačne dostáva 2000 sk. Má nárok na odpočítateľnú položku? Bolo mi povedané že áno, a tak som jej rátala decembrovú aj januárovú výplatu.Čo s tým teraz,ak na odpoč.položku nárok nemá. A ak nemá, prečo?
katkaj
12.02.07,12:59
Pri čítaní vašej témy som zbledla aj ja. Máme dohodárku, kt. mesačne dostáva 2000 sk. Má nárok na odpočítateľnú položku? Bolo mi povedané že áno, a tak som jej rátala decembrovú aj januárovú výplatu.Čo s tým teraz,ak na odpoč.položku nárok nemá. A ak nemá, prečo?


Ak podpísala vyhlásenie a k 1.1. nebola starobným dôchodcom tak má nárok na odpočítateľnú položku.
Ak ale vyhlásenie pri nástupe nepodpísala tak ste nemali uplatňovať odpočítateľnú položku
mariana71
12.02.07,13:01
Vyhlásenie podpísala, a nie je starobným dôchodcom. Takže je to v poriadku? To mi odľahlo.
katkaj
12.02.07,13:03
Vyhlásenie podpísala, a nie je starobným dôchodcom. Takže je to v poriadku? To mi odľahlo.

V tom prípade ste jej uplatňovali odpočet správne a daň je preddavková :rolleyes:
adus
12.02.07,17:19
Ahojte, po prečítaní tém o zrážkovej dani, som došla pravdepodobne na chybu, ktorú som spravila v r. 2006.
Mali sme zamestnanca, ktorý u nás pracoval od 1.8.2006 do 16.8.2006, potom dal výpoveď. Po dohode s konateľom však od 28.8.2006 bol opäť prijatý na rovnaké miesto - za obdobie od 28.8. do 31.8.2006 mu vyšiel VZ 2565,-Sk. Nakoľko si uplatnil nezdaniteľnú časť v prvej polovici augusta, tak si ju nemohol uplatniť neskôr. Pokladá sa príjem od toho 28.8. za príjem, kde som mala uplatniť zrážkovú daň? Dúfam, že nie...
Ďakujem za odpovede.
Lanaj
12.02.07,17:30
Ahojte, po prečítaní tém o zrážkovej dani, som došla pravdepodobne na chybu, ktorú som spravila v r. 2006.
Mali sme zamestnanca, ktorý u nás pracoval od 1.8.2006 do 16.8.2006, potom dal výpoveď. Po dohode s konateľom však od 28.8.2006 bol opäť prijatý na rovnaké miesto - za obdobie od 28.8. do 31.8.2006 mu vyšiel VZ 2565,-Sk. Nakoľko si uplatnil nezdaniteľnú časť v prvej polovici augusta, tak si ju nemohol uplatniť neskôr. Pokladá sa príjem od toho 28.8. za príjem, kde som mala uplatniť zrážkovú daň? Dúfam, že nie...
Ďakujem za odpovede.


Nie, nepokladá sa za zrážkovú.To podpísané vyhlásenie sa vzťahovalo na všetky príjmy v danom mesiaci od toho istého zamestnávateľa.
adus
12.02.07,17:33
Ďakujem. Pekný večer.
Netka
13.02.07,09:02
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať. Naďalej sa posiela preddavková daň pod konštantným symbolom 1744 a preddavková so symbolom 1144? A stále na rovnaké číslo účtu?
Tweety
13.02.07,09:04
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať. Naďalej sa posiela preddavková daň pod konštantným symbolom 1744 a preddavková so symbolom 1144? A stále na rovnaké číslo účtu?
Áno, naďalej je to tak, zmena je len v spôsobe hlásení tejto ZD.
mima11
22.02.07,06:52
Toto nie je na základe praragrafu, ale na základe toho, že si omylom odvádzala preddavky na nesprávny účet. DÚ ani nemá Tvoje Oznámenia...tak by to nevedeli k ničomu priradiť...
Podľa mňa to nebolo na nesprávny účet,ale bol iba iný KS
mima11
22.02.07,06:54
Podľa mňa to nebolo na nesprávny účet,ale bol iba iný KS
Skôr bola chyba ,že sa neposielali oznámenia
IVEB
22.02.07,09:21
Už som sa tak zamotala ohľadne tej zrážkovej dane , že už neviem ako to vlastne má byť správne. Prosím poradte :
Ako mám odviesť daň na Daňový úrad?

Preddavky na daň : 100 000 SK
Vyplatený daňový bonus: 10 000 SK
Zrážková daň: 250 Sk

Daňovému úradu odvediem daň 90 000 ako preddavky a samostatne zrážkovú daň ?
evina
22.02.07,09:24
Už som sa tak zamotala ohľadne tej zrážkovej dane , že už neviem ako to vlastne má byť správne. Prosím poradte :
Ako mám odviesť daň na Daňový úrad?

Preddavky na daň : 100 000 SK
Vyplatený daňový bonus: 10 000 SK
Zrážková daň: 250 Sk

Daňovému úradu odvediem daň 90 000 ako preddavky a samostatne zrážkovú daň ?

Áno.... V sytéme odvodov sa nič nezmenilo, zmenilo sa len to, že v prípade nízkych preddavkov môžeš DB odpočítať aj od zrážkovej. Takže odved to tak ako si napísala..
IVEB
22.02.07,09:29
Takže som to nakoniec poriadne zamotala. Ja som tú zrážkovú daň odviedla spolu s preddavkovou na KS 1144. Ako to môžem teraz napraviť?
evina
22.02.07,09:43
Takže som to nakoniec poriadne zamotala. Ja som tú zrážkovú daň odviedla spolu s preddavkovou na KS 1144. Ako to môžem teraz napraviť?
1. Požiadať DÚ o preúčtovanie
2. Ide o malú sumu - tak znovu poslať 250 SK na zrážkovú a budúci mesiac znížiť odvod na preddavkovú o 250 SK
monikad
22.02.07,18:01
prosim opravte niekto netkin prispevok, v ktorom ma dvakrat napisanu preddavkovu dan.. A neviem, ktory kon.symbol je na preddavkovu dan a ktory na dan vyberanu zrazkou..

dakujem.
evina
22.02.07,18:07
prosim opravte niekto netkin prispevok, v ktorom ma dvakrat napisanu preddavkovu dan.. A neviem, ktory kon.symbol je na preddavkovu dan a ktory na dan vyberanu zrazkou..

dakujem.

Preddavková 1144 zrážková 1744
rennka
28.02.07,12:12
Este raz sa vratim k ,,hlaseniu,, V prispevku z 25.1. bolo napisane ze zrazkova dan za r.2006 do hlasenia ide, ale v prispevku z 8.2. ze ide do hlasenia az za r. 2007. Ako to teda vlastne je? V hlaseni za r. 2006 sa ZD udava alebo neudava???
katkaj
28.02.07,12:28
Este raz sa vratim k ,,hlaseniu,, V prispevku z 25.1. bolo napisane ze zrazkova dan za r.2006 do hlasenia ide, ale v prispevku z 8.2. ze ide do hlasenia az za r. 2007. Ako to teda vlastne je? V hlaseni za r. 2006 sa ZD udava alebo neudava???

v ročnom hlásení za rok 2006 sa zrážková daň neuvádza. Ale v štrťročnom prehľade za 1.Q.2007 už bude zahrnutá aj zrážková daň
jaja99
28.02.07,12:45
Ak sa vyššie píše, od roku 2007 nebude oznámenie ... o zrážkovej dani, ale výška tejto dane sa bude uvádzať v štvrťročnom tlačive.
Ako sa bude riešiť nasledovná situácia:
Brigádnik mal zúčtovné príjmy zdanené zrážkovou daňou v mesiaci 122006. Daň bola zrazená v januári - pri výplate. Už platil nový zákon - tlačivo oznámenie... za december (zúčtovanie príjmu) resp. január (vyplatenie príjmu) sme nepodali. Tak nás usmernili na DÚ.
V nových tlačivách sa bude v stĺpci január uvádzať preddavková daň za január a zrážková daň z príjmu zúčtovaného v decembri a vyplateného v januári?
Už sa teším na ten chaos.
katkaj
28.02.07,12:47
Ak sa vyššie píše, od roku 2007 nebude oznámenie ... o zrážkovej dani, ale výška tejto dane sa bude uvádzať v štvrťročnom tlačive.
Ako sa bude riešiť nasledovná situácia:
Brigádnik mal zúčtovné príjmy zdanené zrážkovou daňou v mesiaci 122006. Daň bola zrazená v januári - pri výplate. Už platil nový zákon - tlačivo oznámenie... za december (zúčtovanie príjmu) resp. január (vyplatenie príjmu) sme nepodali. Tak nás usmernili na DÚ.
V nových tlačivách sa bude v stĺpci január uvádzať preddavková daň za január a zrážková daň zúčtovaná v decembri?
Už sa teším na ten chaos.


Nové prehľady ešte nie sú vydané tak musíme len čakať :rolleyes:

Ale zrážková daň za december zrazená v januári sa bude "riešiť" už v nových prehľadoch
Maryen
01.03.07,09:57
No to bude chaos. Takže v stlpci január predd. dan,čiže mzdy za január 2007- vyplatené vo februári a zrážková daň za mesiac december 2006 vyplatená v januári 2007? A kedy budú tie nové tlačivá?
katkaj
01.03.07,10:13
No to bude chaos. Takže v stlpci január predd. dan,čiže mzdy za január 2007- vyplatené vo februári a zrážková daň za mesiac december 2006 vyplatená v januári 2007? A kedy budú tie nové tlačivá?

Tak ja dúfam že do dňa podania nových prehľadov to zvládnu :D