maria87
22.01.07,09:14
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, kde nájdem tlačivá na ročné zúčtovanie dane? hľadala som ich, ale neviem ich nájsť.
fialka m
22.01.07,08:17
Sa mi zda, ze este nie su zverejnene, okrem potvrdenia o zdanitelnej mzde za rok 2006.
Skus www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
DanielaSL
22.01.07,08:19
Robíš mzdy ručne? Zvyčajne to softy vytlačia.....
NOKIA
23.01.07,09:31
Odkiaľ viete, že majú byť nové tlačivá Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2006? Tak ako POTVRDENIE o príjmoch.... sa nemá meniť ani ROČNÉ ZÚČTOVANIE za rok 2006. Platia doteraz platné vzory. Ak sa mýlím, prosím určite ma opravte.
NOKIA
23.01.07,09:59
Tlačivá Ročné zúčtovanie dane - mám rôzne info, preto prosím odpoveď, či za r. 2006 ostávajú vzory doteraz platné, alebo majú byť nové??
liba2
23.01.07,10:14
Odporúčam nabudúce spýtať sa v tej téme, kde si sa to dozvedela.
Tlačivá sú už dávno v obehu napr. aj www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
NOKIA
23.01.07,10:29
Liba2 ďakujem za odpoveď, ale na www.drsr.sk tie tlačivá nie sú, (alebo dobre nevidím), posledne uverejnené je na finance.gov.sk z konca roka 2004,(http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4042) tak preto sa chcem uistiť. Vďaka.
Zita4
23.01.07,10:41
NOKIA
23.01.07,10:49
Áno, tam sú nové vzory daňových priznaní. Ale ja si chcem uistiť tlačivo ROĆNÉ zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov FO zo záv.činnosti a daňový bonus - čo robí zamestnávateľ - prosím ešte odpoveď na toto.Vďaka.
TOKY
23.01.07,10:58
Nie je to Hlásenie o vyúčtovaní dane a úhrne príjmov zo závislej činnosti.. čo hladáš ?
NOKIA
23.01.07,11:05
Nie, ide o tlačivo Ročné zúčtovanie preddavkov na daň..., ktorým zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie preddavkov zamestnancovi za uplynulý rok, ak ho o to požiada. Dik. Mne ide len o to, či sa zmeni.
janber
23.01.07,11:13
Na školení p.Mihála bolo povedané, že by malo byť nové a aj žiadosť o vykonanie RZD by mala byť nová.

PS:čakám, že sa tu každú chvíľu objaví!!!
NOKIA
23.01.07,11:16
Jani ďakujem za info. tak som v očakávaní.
Zita4
23.01.07,11:34
Áno, tam sú nové vzory daňových priznaní. Ale ja si chcem uistiť tlačivo ROĆNÉ zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov FO zo záv.činnosti a daňový bonus - čo robí zamestnávateľ - prosím ešte odpoveď na toto.Vďaka.
Pardon, ja som to v rýchlosti zle pochopila. Neviem o tom, že by mali byť nové tlačivá na RZD a žiadosti o RZD. Zajtra idem na školenie, napíšem, čo som sa dozvedela.
endrju
23.01.07,11:38
Nie, ide o tlačivo Ročné zúčtovanie preddavkov na daň..., ktorým zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie preddavkov zamestnancovi za uplynulý rok, ak ho o to požiada. Dik. Mne ide len o to, či sa zmeni.

Asi málokto z bežných smrteľníkov tuší, aká je správna odpoveď na Tvoju otázku.
Možno by pomohlo zadanie otázky na poratáli daňového riaditeľstva.

Podľa môjho názoru by sa malo dať ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti za rok 2006 zvládnuť aj na tlačive, ktoré sa použilo pri ročnom zúčtovaní dane zo závislej činnosti za rok 2005.

Na zmenu tlačiva dôvod:
a) čiastočne je - kvôli preplatkom/nedoplatkom z ročného zúčtovania zdravotného poistenia, ktoré sa robilo prvýkrát v roku 2006;
b) čiastočne nie je - na zníženie základu dane o odvody existuje "chlievik" aj v doterajšom tlačive.

:cool:
makovnik1
23.01.07,12:59
Moje informácie sú že, nové tlačivá pre ROČNÉ ZÚČTOVANIE dane ... a tiež aj Žiadosti.... nebudú.
Je len nové Potvrdenie o ... (hlavne kvôli zrážkovej dani), ale do ročného zúčtovania nejde nič, čo by sa tam nedalo dostať, tak zmena (zatiaľ) nie je potrebná :---
Janka6685
23.01.07,15:29
Prosím vás, je nové tlačivo na Ročné zúčtovanie dane z príjmov zo závislej činnosti?
abel
23.01.07,16:37
Moje informácie sú že, nové tlačivá pre ROČNÉ ZÚČTOVANIE dane ... a tiež aj Žiadosti.... nebudú.
Je len nové Potvrdenie o ... (hlavne kvôli zrážkovej dani), ale do ročného zúčtovania nejde nič, čo by sa tam nedalo dostať, tak zmena (zatiaľ) nie je potrebná :---

Draci práve vypátrali niečo iné ;)
http://www.porada.sk/t41052-ziadost-o-rocne-zuctovanie-za-rok-2006-podla-38-zakona-c-595-2003-z-z.html
makovnik1
24.01.07,06:23
... tak sorry, nerada zavádzam ..:(
endrju
24.01.07,06:26
Draci práve vypátrali niečo iné ;)
http://www.porada.sk/t41052-ziadost-o-rocne-zuctovanie-za-rok-2006-podla-38-zakona-c-595-2003-z-z.html
V čom spočíva to "iné"? :eek:

Ak som sa dobre pozeral, našiel som tam vzor tlačiva žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania.
Nenašiel som vzor tlačiva samotného ročného zúčtovania, ktoré je predmetom rovnakého (ak nie väčšieho) záujmu ako tlačivo žiadosti.

Tlačivo žiadosti, ktoré sa používalo pred rokom, sa zmestilo na jednu stranu. Vo vzore prilepenom na Drakovi musím najprv zmeniť veľkosť písma, aby sa mi tlačivo na tú jednu stranu zmestilo. Sú aj nejaké podstatné rozdiely medzi vzormi tlačív spred roka a vzorom z Draka?
Anja111
24.01.07,06:28
... tak sorry, nerada zavádzam ..:(

Je to diskutabilné, lebo na stránke drsr je aj pre rok 2006 to isté tlačivo, ako pre rok 2005...
abel
24.01.07,06:43
V čom spočíva to "iné"? :eek:

endrju, ja som reagovala na vetu Moje informácie sú že, nové tlačivá pre ROČNÉ ZÚČTOVANIE dane ... a tiež aj Žiadosti.... nebudú.
janber
24.01.07,07:35
Prajem pekný deň, teraz som volala na DÚ v BB a bolo mi povedané, že tlačivá RZD, Žiadosť o RZD aj Hlásenie pre rok 2006 sú rovnaké ako pre rok 2005. Bude sa meniť iba Prehľad pre rok 2007
liba2
24.01.07,08:11
Prajem pekný deň, teraz som volala na DÚ v BB a bolo mi povedané, že tlačivá RZD, Žiadosť o RZD aj Hlásenie pre rok 2006 sú rovnaké ako pre rok 2005. Bude sa meniť iba Prehľad pre rok 2007
Ďakujeme, konečne jasná odpoveď :)
Krivka
24.01.07,11:54
z tej stránky to nejde....
Stina
24.01.07,12:16
sarahovci
24.01.07,12:17
Prajem pekný deň, teraz som volala na DÚ v BB a bolo mi povedané, že tlačivá RZD, Žiadosť o RZD aj Hlásenie pre rok 2006 sú rovnaké ako pre rok 2005. Bude sa meniť iba Prehľad pre rok 2007

Bolo mi povedané - je síce pekné,ale pokliaľ na oficiálnej stránke drsr bude v tlačivách napísané, že "Ročné zúčtovanie dane resp. Žiadosť o RZú 2005 potom takéto vyjadrenie navyše bez uvedenia mena osoby, ktorá tento názor vyslovila je irelevantné a práve naopak, vnáša do tejto témy chaos.
rennka
24.01.07,12:21
V ,,Drakovi,, je priloha noveho vzoru Ziadosti o vykonanie vypoctu dane, a na: drsr.sk je aj novy vzor Potvrdenia o prijmoch FO za zav. cinnosti. Obe sa daju stiahnut a vytlacit. Novy vzor RZ preddavkov na dan som dodnes nikde nenasla.
Jozef Mihál
24.01.07,15:20
V čom spočíva to "iné"? :eek:

Ak som sa dobre pozeral, našiel som tam vzor tlačiva žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania.
Nenašiel som vzor tlačiva samotného ročného zúčtovania, ktoré je predmetom rovnakého (ak nie väčšieho) záujmu ako tlačivo žiadosti.

Tlačivo žiadosti, ktoré sa používalo pred rokom, sa zmestilo na jednu stranu. Vo vzore prilepenom na Drakovi musím najprv zmeniť veľkosť písma, aby sa mi tlačivo na tú jednu stranu zmestilo. Sú aj nejaké podstatné rozdiely medzi vzormi tlačív spred roka a vzorom z Draka?

Odporúčaný vzor tlačiva "Žiadosť o RZD" z roka 2005 legislatívne nevyhovuje. Nespĺňa náležitosti uvedené v § 38 ods.4.

§ 38 ods.4:

"Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná výpočet dane a súčasne prihliadne na zrazené preddavky na daň a na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) alebo na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka u toho zamestnanca, ktorý je poberateľom dôchodku (§ 11 ods. 2) na nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. c) až e), a na daňový bonus, ak zamestnanec do 15. februára po uplynutí zdaňovacieho obdobia žiada o vykonanie ročného zúčtovania a podpíše vyhlásenie, v ktorom uvedie,

a) že nepoberal v uplynulom zdaňovacom období okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pri ktorých neuplatnil postup podľa § 43 ods. 7, iné zdaniteľné príjmy,
b) sumu vlastného príjmu manželky (manžela) žijúcej s ním v domácnosti, 57) ak v uplynulom zdaňovacom období nepresiahla sumu podľa § 11 ods. 1 písm. b),
c) sumu dôchodku (§ 11 ods. 2), ak v uplynulom zdaňovacom období nepresiahla v úhrne sumu podľa § 11 ods. 1 písm. a),
d) že si uplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. c) až e) a spĺňa podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 5 až 7,
e) že za zdaňovacie obdobie, za ktoré žiada o vykonanie ročného zúčtovania, nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 5 až 7."

Odporúčaný vzor tlačiva "Žiadosť o RZD" z roka 2005 neobsahuje formuláciu v zmysle § 38 ods.4 písm.e).

Ak Vám zamestnanec podpíše takéto tlačivo, nevyhlásil to, čo sa vyžaduje podľa § 38 ods.4 písm.e), ergo takáto žiadosť je nanič.

Vzor uverejnený v DRAKovi tieto náležitosti spĺňa. Komu nevyhovuje, že je rozťahaný na dve strany, pokojne si ho môže upraviť tak, aby text vošiel na jedinú stranu, pri troche snahy sa to dá (ale vyzerá to potom hrozne).
endrju
24.01.07,15:23
Ďakujem za informáciu :)
Jozef Mihál
24.01.07,20:51
Tlačivá Ročné zúčtovanie dane - mám rôzne info, preto prosím odpoveď, či za r. 2006 ostávajú vzory doteraz platné, alebo majú byť nové??
MF SR ani DR SR sa do dnešného dňa oficiálne nevyjadrili, či odporúčaný vzor tlačiva "ročné zúčtovanie dane", odporučený za zdaňovacie obdobie roka 2005, je odporučený aj za zdaňovacie obdobie roka 2006.

Ak si však porovnáme daňové priznanie FO typ A za rok 2005 s daňovým priznaním FO typ A za rok 2006 zistíme, že rozdiely v daňovom priznaní sú len tieto:

V daňovom priznaní sa môžu uvádzať aj príjmy daňovníka zo závislej činnosti, zdanené zrážkovou daňou.
Medzi príjmy daňovníka sa zahŕňa aj prípadný preplatok z ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie.
V daňovom priznaní sa uvádzajú aj sumy príspevkov a platieb daňovníka za predošlé roky na DDS, ÚS, ŽP o ktoré sa musí zvýšiť základ dane, lebo daňovník porušil podmienky dané zákonom na ich uplatnenie ako nezdaniteľných čiastok.
Pri poukázaní 2% dane suma poukázanej časti dane musí byť najmenej 100 Sk.

Vzhľadom na to, že:

- ročné zúčtovanie dane nie je možné robiť zamestnancovi, ktorý si chce "dodaniť" príjmy zdanené zrážkovou daňou,
- ročné zúčtovanie dane nie je možné robiť zamestnancovi, ktorý si musí zvýšiť základ dane o sumy nezdaniteľných čiastok na sporenie/živ.poistenie za minulé roky,
- v ročnom zúčtovaní dane nie je možné uvádzať údaje o poukazovaní 2% dane - zamestnanec tak musí urobiť na osobitnom tlačive,

dospejeme k záveru, že v tlačive ročného zúčtovania dane nie je čo meniť. Preto aj za rok 2006 by sa mal použiť odporúčaný vzor za rok 2005.