Julča
23.01.07,12:09
SZČO kúpil starý nákladný automobil aj s vlečkou za cenu 40 000Sk.
Môže ho zaradiť ako súpravu spolu a tak aj odpisovať 4 roky. Z faktúry sa nedá zistiť koľko stálo auto a koľko vlečka.
SZČO používa auto aj ako súpravu ale aj ako auto sólo.
Zoltán Kovács
23.01.07,11:12
SZČO kúpil starý nákladný automobil aj s vlečkou za cenu 40 000Sk.
Môže ho zaradiť ako súpravu spolu a tak aj odpisovať 4 roky. Z faktúry sa nedá zistiť koľko stálo auto a koľko vlečka.
SZČO používa auto aj ako súpravu ale aj ako auto sólo.

Áno môže to zaradiť ako súpravu. Veď príves, resp. vlečka samostatne nie je schopná prevádzky.
johny18
23.01.07,12:52
Mňa by tak zaujímalo, kedy zaradím auto do majetku? Ak mam fakturu s datumom dodania povedzme 1.1.2007, a auto sa prepise na dopravnom inspektorate napr. 20.1.2007, kedy auto zaradim do majetku na 022 (PU)?
Julča
23.01.07,14:03
Ja ho zaradím dňom začatia používania, väčšinou / nie vždy/ je to ten deň keď dostane značku na inšpektoráte.
DELI
21.02.07,16:46
Potrebovala by som poradiť. Ak bolo auto nakupené v 12/06, phm za 2006 - neuplatnované, ale prepis na DI bol až v 2/2007.
Podla toho čo som tu čítala väčšinou sa majetok zaraduje s dátumom zápisu na DI, platí to aj vtedy ak bol nakupený skôr ?
Dal by sa ešte uplatniť odpis za rok 2006?
Dakujem.
AHA
21.02.07,17:23
Potrebovala by som poradiť. Ak bolo auto nakupené v 12/06, phm za 2006 - neuplatnované, ale prepis na DI bol až v 2/2007.
Podla toho čo som tu čítala väčšinou sa majetok zaraduje s dátumom zápisu na DI, platí to aj vtedy ak bol nakupený skôr ?
Dal by sa ešte uplatniť odpis za rok 2006?
Dakujem.
Ak ste zaplatili cestnnú daň už za rok 2006 tak máte nárok na odpisy aj keď ešte nie je prepísané nakoľko hneď po kúpe sa stáva majetkom firmy
nie až prepisom na DI.
iveta30
21.02.07,17:26
[Ak je vozidlo zaradené v majetku v decembri a do 15 dní zaplatená aj daň z motorových vozidiel, môžeš si uplaťňovať aj celoročný odpis.
Ja som mala prípad, že auto sa kúpilo 30.12.2006 - faktúra aj uhradená, zaradila som to v roku 2006 a následne som si uplatnila aj odpis za rok 2006. Daň bola zaplatená do 13.01.2007.
Johanka
21.02.07,18:02
Pre možnosť zahrnutia odpisov do daňových výdavkov je dôležité niečo iné:
§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

Z uvedeného vyplýva, že nestačí iba zaevidovať do obch.majetku, musí sa aj používať. A keď sa používa, vzniká daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel....;)
andrej_rv
21.02.07,20:28
Z uvedeného vyplýva, že nestačí iba zaevidovať do obch.majetku, musí sa aj používať. A keď sa používa, vzniká daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel....;) Na 100 % nemusí byť ani toto pravda :) . Vozidlo môže byť dočasne odhlásené z evidencie na DI, a zároveň sa využívať len v areáli firmy - napr. autožeriav na statickú vykládku a nakládku tovaru v sklade. Po dobu odhlásenia sa DMV neplatí.
Ďalšie prípady, kedy vozidlo môže byť používané na podnikanie a nemusí platiť daň (môže byť oslobodené od dane), sú uvedené v § 86 ods. 2 písm. d) a e) zákona o miestnych daniach - ide najmä o vozidlá používané výhradne v poľnohospodárskej a lesnej výrobe alebo vozidlá celoročne nevyužívajúce cesty a miestne komunikácie.
Uľa
19.03.08,09:17
Ja sa chcem spýtať na toto: SZČO kúpila nákladné vozidlo na prepravu vozidel. Chce ho dať do majetku. V akej cene ho zaradiť a odpisovať ak bola fa na 280000.- ČK (328720.- Sk). A ešte musí zaplatiť aj daň z MV?
ekonom1
02.10.09,11:18
Prosím Vás o radu:
kúpili sme vlečku k tatre, to som zaradila do 2 odpisovej skupiny,
nie som si istá či je to dobre.
Ďalej zemný stroj KOMATSU (pásy)-to som dala do 2 odpisovej skupiny a zemný stroj LB115 (kolesá) taktiež do 2 odpisovej skupiny.
Prosím Vás o radu či je to dobre zaradené.
Pozerala som aj 3 odpisovú na "Len rypadla a kolesove nakladace" a to ma zmiatlo.
PROSIM O ODDOBRENIE.
Ďakujem.