Chudíková Katarína
13.05.04,09:40
Ak mi vie niekto poradiť v tejto problematike a kde nájdem usmernenie ku kolobehu týchto dokladov. Konkrétne:
Ak niekto zaplatí v hotovosti pohľadávku, aký príjmový doklad by mal tento platiaci dostať? Niektorí moji známi účtovníci tvrdia že kópiu a niektorí že originál.
Aj kontrolóri na našom daňovom úrade mi vytkli, keď som mala ako platiaci subjekt priloženu kópiu príjmového dokladu. operovali s tým, že aj keď kúpim niečo v hotovosti a mám doklad z RP tak je originál. Aj mne sa to vidí logické, ale potrebovala by som si to uzrejmiť a taktiež, aby som sa mohla brániť v prípade násl. kontroly. Ďakujem
McMarti
13.05.04,07:42
može byt kopia.. ja si ju ale davam ešte podpisať originalne
ankap
13.05.04,08:25
Ja dávam originál
Beata
13.05.04,08:36
Milá Katarína, aj ja som sa už veľakrát dozlostila, keď mi manžel priniesol kópiu dokladu, kedy on zaplatil za nejakú službu. Tiež ma vie nazlostiť, keď mi niekto pošle dva doklady - príjmový aj výdavkový. Veď je to nezmysel. Ak ja prijímam peniaze, vystavujem príjmový doklad a ten kto peniaze vydal, si vystaví výdavkový doklad.

A čo sa týka toho, či to má byť originál alebo kópia, držím sa jedného: príjem musíte priznať, to vyplýva zo zákona, preto mi postačí kópia. Ale výdavok musíte vedieť preukázať a zdôvodniť, tu vyžadujem originál.
Keď sa na to logicky pozriete, ako sa budete brániť, ak niekomu zaplatíte, dostanete od predávajúceho kópiu príjmového dokladu a on od Vás po čase bude vymáhať úhradu s tvrdením, že ste mu nezaplatili. No s kópiou asi nikde neobstojíte. Ak zájdem do extrému, ani nedokážete, že podpis na príjmovom doklade je jeho, pretože aj pri expertíze musíte predložiť originálny podpis.

Príklad 1: Predám tovar, vystavím faktúru, odberateľ mi zaplatí. Ja mu vystavím príjmový doklad, pričom originál dám jemu a kópia príjmového dokladu zostane mne. On si vo svojom účtovníctve vystaví výdavkový doklad s odvolávkou na príjmový doklad.

Príklad 2: Kúpim tovar, obdržím faktúru, zaplatím. Vystavia mi príjmový doklad, originál dostanem ja a kópia zostáva u dodávateľa. (Presne ako v obchode, keď obdržím originál z ERP). Ja si vo svojom účtovníctve vystavím výdavkový doklad s odvolávkou na príjmový doklad.

S takýmto postupom obstojíte aj na DÚ. Môže sa stať, že daňovák bude mať iný názor, ale keď mu to vysvetlíte, určite Vám dá za pravdu.
Dúfam, že som vám pomohla.
Daniela
13.05.04,08:44
je to celkom jedno či kópia alebo originál. Musí byť VŽDY originál podpis.
Čo mňa vytáča? Pokladničný doklad, úhrada fa č. .... a ešte rozpíše aj daň, základ dane atď. Mne, keď príde daňová kontrola musí byť všetko OK. Ako je to inde??? No, na pováženie.
Beáta ma pravdu.
elPi
13.05.04,20:19
Nesúhlasím s Beátou, podľa zákona o účtovníctve je to práve naopak!!! Dobre si to tam prečítajte, že účtovnými dokladmi sú originály dokladov!!!

Keď ja príjmem do pokladne z nejakého dôvodu peniaze, ja účtujem o príjme preto do môjho účtovníctva potrebujem originál dokladu, na ktorom je originálny podpis príjemcu a obch. partnerovi vydám kópiu s originálnym podpisom. Keď on príde domov a začne účtovať o svojom výdavku, sám si vystaví originálny výdavkový pokladničný doklad a namiesto podpisu príjemcu túto skutočnosť dokladuje mojou kópiou príjmového pokl. dokladu.

A naopak, keď vydávam peniaze, tak vystavujem výdavkový pokl. doklad, sám si nechám originál, na ktorom mi príjemca potvrdí podpisom príjem na zaúčtovanie, jemu dám kópiu výdavkového pokl. dokladu a on si doma pri účtovaní príjmu vystaví pre seba originál.

Pokiaľ si nosia obchodníci pokladničné doklady so sebou a hneď pri obchode si navzájom vystavia a vymenia oba doklady, sami si nechajú svoj originál a kópiu dajú partnerovi.
Beata
13.05.04,22:01
Prepáčte, ale podľa toho, čo ste napísali, všetci Vaši obchodní partneri obdržia kópiu a Vám vždy zostáva originál, či službu poskytujete, alebo prijímate. Ale ak budeme všetci takto robiť, tak potom nebude môcť byť originál a kópia, no iba originál, lebo všetci budeme chcieť originál.
Vôbec sa nechcem hádať, len diskutovať a podeliť sa o svoje skúsenosti. Ale žiadny zákon striktne neudáva kto, kedy má obdržať originál a kto kópiu. Práve preto má veľa ľudí v tom chaos. Zákon o účtovníctve veľmi dobre poznám naspamäť, no ani tam nie je povedané, že Vy musíte mať vždy originál, pretože to technicky nie je možné.
Trinásť rokov sa držím toho, čo som napísala vo svojom príspevku, čo ma naučil jeden starý pán - vynikajúci účtovník, a absolvovala som X kontrol na DÚ, no vždy to bolo správne, musím si poklopať :-)
McMarti
14.05.04,06:46
Ahopj Bea však ked su dve faktury napriklad vystavene na pisacom stroji alebo ručne cez kopirak tak by mali byť originalne podpísane.To iste si platí aj o pokladnicných dokladoch.Ja vystavujem dva doklady vždz jeden je kopia ale podíšem sa originalne.Takže oba su originali tak ako pre mna tak pre druhu stranu a to tiež musí obstať daňovemu úradu.Pekný deň
Jozef
14.05.04,07:31
Ahojte,
suhlasim eLPi. Uctujeme vzdy na zaklade originalnych dokladov. Zakladna zasada uctovanie.
ked sa budeme drzat tohoto pravidla, tak nam to vsetko pekne logicky bude sediet.

Vystavena vysla faktura :
Vystavim prijmovy doklad pri platbe pohladavky - original zostava u mna.
Druha strana si vystavi vydavkovy - original - a pripoji moju potvrdenku o prijati platby.

Dosla faktura :
Dodavatel mi vystavi prijmovy doklad a mne da kopiu,alebo potvrdenku a on si necha original.
Ja si vystavim vydavkovy - original - a pripojim kopiu alebo potvrdenku prijmoveho dokladu druhej strany.

A v obidvoch pripadoch uctuju obidve strany na zaklade originalnych dokladov.
Nepotrebujem originalne podpisovat kopie dokladov- nevidim v tom vyznam - tak ako pisal McMarti.

Nic na tom nie je zlozite, i ked viem o tom, ze DU si dokazu na takychto veciach zmlsnut.
Chudíková Katarína
14.05.04,09:04
Súhlasím s Beatou, aj to, že daniari si vedia na tomto probléme zgustnúť . Ďakujem za ohlasy. Kaťa
Tomi
14.05.04,10:14
Ja sa držím jednoduchej zásady, k tomu čo robým musím mať originál doklad. Čiže keď platím tak originál VPD, keď peniaze platia mne čiže príjmam tak originál PPD. Nieje pravda, že všetci by mali len origimáli ako píše Bea, pretože jeden plati (VPD) a druhý peniaze príjma (PPD). A je to tak aj podľa zákona o účtovníctve aok bolo už spomenuté.;)
MIRKA
14.05.04,17:59
Ja si tiež myslím, že stačí, keď budú obidva doklady orig. podpísané...
ekin
14.05.04,19:50
uplne suhlasim s Jozefom - prijímam peniaze - original je môj, lebo uz ziaden iny doklad k nemu nevystavim, nehovoriac o tom, ze zodpovedam za spravnost a tak odovzdavam kopiu platiacemu (ten uz tak lahko nemôže upravit môj original, ktory mi bude sluzit aj pre pripadnu kontrolu), ak platim ja, dostanem kopiu prijm. dokladu a pre ucto vyhotovim original vydavkovy doklad. Nikomu ho vsak neodovzdam, lebo je to sucast môjho interneho ucto a nevidim logicky dôvod davat ho niekomu, aj ked mne ho nukaju a cuduju sa, ze nepotrebujem.
elPi
15.05.04,17:02
Tvrdím, že tak ako som písal skôr a ako píšu Tomi a ekin je to správne. Aj ja účtujem už 13 rokov a podľa nášho "systému" to robia aj moje účtovníčky a niekoľko desiatok klientov a s DÚ sme s týmto nemali nikdy problémy. § 10 zákona účtovníctve platného do r. 2002 to písal jednoznačne, a samozrejme že na všetkých dokladoch origináloch aj kópiách boli vždy originálne podpisy, príp. pečiatky!

Terajší zákon o účtovníctve v § 11 už "originál" výslovne nespomína, ale vyplýva to z podstaty veci, že o čom účtujem ja, to mám na origináli a kópie požívam ako prílohy k týmto mojim originálom.

Iné je to, keď sa vystavujú potvrdenky o príjme v hotovosti (napr. tam kde nie je povinnosť evidencie na ERP). Originál odovzdám klietovi a ja si na základe sumáru kópií potvrdeniek vystavím ORIGINÁL príjmový pokladničný doklad na dennú tržbu.
Janca
20.05.04,07:00
Pôvodne bol účtovný doklad definovaný ako "originálna písomnosť". Terajšie znenie § 10 hovorí, že účtovným dokladom je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať .... . Pokiaľ tieto údaje sú aj na rovnopise, či kópii považujem to za účtovný doklad. Slovo "originál" sa už v novom zákone nevyskytuje. Mňa osobne však viac trápia doklady z ERP, ktoré už po pár mesiacoch vyblednú tak, že údaje na nich sú nezistiteľné. Podľa zistenia na našom DU neexistuje vykonávací predpis, ako tieto doklady archivovať bez zmeny, ani mi nevedeli povedať, ako zachovať na ňom údaje. Či prepísať originál, urobiť vedľa fotokópiu alebo ručný opis. Kto je za to zodpovedný ? Ak ja ako prijímateľ takéhoto dokladu by som odmietol prevziať takýto doklad od dodávateľa, asi by sme toho moc nenakúpila. A to, že používajú farbu v ERP do poslednej chvíle, že to neviem prečítať pomaly už vtedy, keď mi doklad vystaví, to ani nehovorím. Aké máte skúsenosti Vy ostatní ?
ANNA
20.05.04,09:19
Súhlasím s elPi.
Môj príjmový originál. A pri výdaji vystavujem originál výdavkový, ktorý podložím kopiou primového.
Mala som už veľa král kontrolu s DU a to z rôznych a aj na rozne dane a nemali nikdy nič proti tomu.

Ale tiež viem, že môže sa stať to, že na jednu vec majú dvaje pracovníčky z DU iný názor.
dement
20.05.04,11:33
suhlasim s beatou, aj mna neskutocne vytaca, ked niekto chce vystavovat nakriz doklady, v obchode si tiez nevypisujem vydavkovy doklad, ked za nieco platim tak chcem original dokladu (minimalne podpis), ved predavajuci si svojich originalov narobi kolkochce a kedychce. ked inkasujem davam zasadne original a nepotrebujem nejaku nezmyselnu kopiu od kupujuceho. robim to 11 rokov mali sme kontrolu, problemy neboli, jedine s niektorymi uctovnickami...
juko
21.05.04,16:37
Dnes som bol na DU a tam majú na to výklad taký, že ten kto zaúčtováva doklad, musí mať originál.

Veľmi pekne to vyjadril v svojom príspevku ekin
jana991
21.04.05,08:38
Stretávam sa s tým, že si niektorí naši klienti pýtajú čísla mojich príjmových alebo výdavkových dokladov. Je niekde , že si ich musím mať. Napríklad ako mám VPD a k nemu pripojený PPD od klienta, musím od neho zistiť, aké má tento PPD číslo v jeho evidencii?
evina
21.04.05,08:54
Tvrdím, že tak ako som písal skôr a ako píšu Tomi a ekin je to správne. Aj ja účtujem už 13 rokov a podľa nášho "systému" to robia aj moje účtovníčky a niekoľko desiatok klientov a s DÚ sme s týmto nemali nikdy problémy. § 10 zákona účtovníctve platného do r. 2002 to písal jednoznačne, a samozrejme že na všetkých dokladoch origináloch aj kópiách boli vždy originálne podpisy, príp. pečiatky!

Terajší zákon o účtovníctve v § 11 už "originál" výslovne nespomína, ale vyplýva to z podstaty veci, že o čom účtujem ja, to mám na origináli a kópie požívam ako prílohy k týmto mojim originálom.

Iné je to, keď sa vystavujú potvrdenky o príjme v hotovosti (napr. tam kde nie je povinnosť evidencie na ERP). Originál odovzdám klietovi a ja si na základe sumáru kópií potvrdeniek vystavím ORIGINÁL príjmový pokladničný doklad na dennú tržbu.Prikláňnam sa k tomuto názoru /potvrdeného rokmi auditorom/ a pekne to vysvetlila vo svojom prísoevku 13 ekin prečo je to tak.
Zita5
21.04.05,09:16
uplne suhlasim s Jozefom - prijímam peniaze - original je môj, lebo uz ziaden iny doklad k nemu nevystavim, nehovoriac o tom, ze zodpovedam za spravnost a tak odovzdavam kopiu platiacemu (ten uz tak lahko nemôže upravit môj original, ktory mi bude sluzit aj pre pripadnu kontrolu), ak platim ja, dostanem kopiu prijm. dokladu a pre ucto vyhotovim original vydavkovy doklad. Nikomu ho vsak neodovzdam, lebo je to sucast môjho interneho ucto a nevidim logicky dôvod davat ho niekomu, aj ked mne ho nukaju a cuduju sa, ze nepotrebujem.
Stotožňujem sa s týmto názorom a plne ho využívam . Hlavné je tam to " že nikto , ale nikto nemôže môj originál upraviť .

Pri takýchto dohadoch mi prídu na rozum príjmové doklady zo ŠEVTU kde originál je PPD a kópiu má za sebou s názvom POTVRDENKA . No nemyslím si, že potvrdenka je pre mňa čo peniaze príjmam ale pre toho kto platí .Originál musím mať v ruke vždy ja , pre prípad dákej vyrobenej zmeny . Niekde na súde by som stýmto tvrdením neobstála , aby som umožnila falšovať môj prípadný originálny doklad .

Na záver nie je problém dať na originál aj kópiu originálpodpis a pečiatku .
vicky
21.04.05,10:04
Ja taktiez suhlasim skor suhlasim s Jozefom. Jednoducho original ostava tomu, kto ten doklad vystavuje.
Ked prijimam peniaze, vystavujem original PPD (ten si nechavam), kopiu tohto PPD podpisem a opeciatkujem. Odovzdavom ho platiacemu (ci ho chce alebo nie ).
Ked platim, tak mam vzdy nejaky doklad (napr. z ERP), vystavim original VPD a tym koncim.
Neviem o tom, ze by niekto mal kvoli tomuto sposobu nejaky problem s DU.
Myslim, ze sa to da v pohode vysvetlit.
lenkak
21.04.05,10:42
Robím tak ako Vicky.
účtovník 007
21.04.05,11:39
Ja som bola na školení, kde sa pýtali prednášajúceho (bol právnik-tak možno sa trafil,lebo aj tí majú rôzne názory) práve na tento problém a odpoveď bola takáto:ak vypisujete napr. VPD alebo PPD a máte podložený kopirák je aj táto kópia originálom ak na ňu dáte podpis a pečiatku. Takže odporúčal vypísať PPD a VPD bez podpisu a pečiatky a tie potom na kópiu doplniť. Tak sa stáva originálom.
L-M
07.04.10,07:34
Prosím Vás ak vystavujem PPD k faktúre na PPD uvádzam iba cena s DPH a nerozpisujem na ZD a DPH- tieto políčka vyčiarknem, alebo ako je to správne??
Mám pocit, že som tu už niekde o tom čítala, ale teraz to nemôžem narýchlo nájsť.
Ďakujem
Jana Acsová
07.04.10,11:24
Prosím Vás ak vystavujem PPD k faktúre na PPD uvádzam iba cena s DPH a nerozpisujem na ZD a DPH- tieto políčka vyčiarknem, alebo ako je to správne??
Mám pocit, že som tu už niekde o tom čítala, ale teraz to nemôžem narýchlo nájsť.
Ďakujem
Pokladničný doklad k úhrade faktúry sa týka úhrady pohľadávky nie zdaniteľného obchodu. Postačuje identifikovať účtovnú operáciu - prijatú úhradu od odberateľa náležitosťami podľa § 10 ZoÚ. Pohľadávka je v sume fakturovanej čiastky vrátane DPH. Ostatné vyjadruje doklad týkajúci sa vzniknutej pohľadávky - zdaniteľného obchodu. Tým dokladom je vystavená faktúra.
L-M
13.04.10,07:19
Pokladničný doklad k úhrade faktúry sa týka úhrady pohľadávky nie zdaniteľného obchodu. Postačuje identifikovať účtovnú operáciu - prijatú úhradu od odberateľa náležitosťami podľa § 10 ZoÚ. Pohľadávka je v sume fakturovanej čiastky vrátane DPH. Ostatné vyjadruje doklad týkajúci sa vzniknutej pohľadávky - zdaniteľného obchodu. Tým dokladom je vystavená faktúra.
Oneskorene, ale predsa ďakujem pekne
L-M
28.04.10,07:08
Dobrý deň prajem, ešte sa vraciam k PPD a VPD.
Zrejme pre väčšinu banálna otázka,ale prosím Vás ak dávam na VPD, alebo PPD meno šéfa firmy,alebo zamestnancom, ktorým sú vyplatené napr.str.lístky, alebo čepanie SF. Treba tam uvádzať aj adresy,alebo postačujú mená.
Podľa §10 zákoná o účtovníctve sa píše označenie jeho účastníkov.
Tak mohli by stačiť aj mená??

Vopred ďakujem za každú radu
Tweety
28.04.10,07:28
Dobrý deň prajem, ešte sa vraciam k PPD a VPD.
Zrejme pre väčšinu banálna otázka,ale prosím Vás ak dávam na VPD, alebo PPD meno šéfa firmy,alebo zamestnancom, ktorým sú vyplatené napr.str.lístky, alebo čepanie SF. Treba tam uvádzať aj adresy,alebo postačujú mená.
Podľa §10 zákoná o účtovníctve sa píše označenie jeho účastníkov.
Tak mohli by stačiť aj mená??

Vopred ďakujem za každú radu
Áno, stačí meno.
L-M
28.04.10,08:45
Áno, stačí meno.
:) Ďakujem pekne :)
Maryška
23.08.12,13:19
Dobrý deň!

Taká otázka na doladenie. Práve robím pokladňu a mám v ruke doklad z reg.pokladne - je to úhrada faktúry od dodávateľa. Prikladádte si do pokladne aj kópiu faktúry alebo mi stačí len môj výdavkový pokl.doklad a k tomu pripnem doklad z RP o úhrade?
veronikasad
23.08.12,13:23
Dobrý deň!

Taká otázka na doladenie. Práve robím pokladňu a mám v ruke doklad z reg.pokladne - je to úhrada faktúry od dodávateľa. Prikladádte si do pokladne aj kópiu faktúry alebo mi stačí len môj výdavkový pokl.doklad a k tomu pripnem doklad z RP o úhrade?
Záleží od systému, aký máš pri spracovaní dokladov zaužívaný. Môžeš mať faktúry založené samostatne v šanonoch a na nich si poznačíš dátum úhrady a číslo dokladu, alebo uhradené prikladáš k bankovému výpisu a pokladničným dokladom. Na VPD je potom dobré uviesť aj evidenčné číslo faktúry (nielen VS)
kn-alka
23.08.12,13:29
Súhlasím s veronikasad.
V jednej firme dokonca na žiadosť majiteľa mám založené zvlášť v šanone došlé faktúry, na ktorých si vždy poznačím dátum úhrady a v šanone pokladňa mám založenú fotokópiu faktúry s príjmovým PP od dodávateľa a svojim výdavkovým vytlačeným z počítača.
veronikasad
23.08.12,13:30
Keď máš poruke kopírku, aj tak sa dá.
kn-alka
23.08.12,17:36
mám - mám... ináč by som sa s tým netrápila :D
Maryška
24.08.12,05:49
Robím to prvým spôsobom, teda zakladám si faktúry zvlášť do šanónov a v pokladni mám len PPD a VPD s rozpísaným účelom. Ďakujem pekne a inak vám prajem pekné ráno!
jb0863
24.08.12,06:31
Chcem si overiť , či v šanóne pokladňa môžem si na každý deň v ktorý mám tržbu následne na ten deň do šanóna prilepiť PPD . Pýtam sa preto , lebo jeden známy mi povedal ,že jemu účtovníčka do šanónu pokladňa nedáva príjmy každý deň a už vôbec nie s rozpísaným PPD. Jeho účtovníčka si spraví uzávierku raz za čas a tento doklad si prilepí do šanónu.
Je môj postup nesprávny?
kn-alka
24.08.12,18:00
Oba spôsoby sú správne. Ja osobne zakladám a vypisujem PPD mesačne. Aj ked už netreba robiť mesačnú závierku, mám "nacvičených" klientov a všetci mi tlačia mesačnú intervalovú závierku na základe ktorej účtujem tržby.

- koľko ľudí, toľko chutí - :)
jb0863
27.08.12,06:54
ďakujem
Engie01
21.02.20,07:36
V zásade....kto vystavuje doklad, ten si ponecháva originál...tak nás to učila naša profesorka :-)
marjankaj
21.02.20,09:06
V zásade....kto vystavuje doklad, ten si ponecháva originál...tak nás to učila naša profesorka :-)
Tebe dávajú z registračnej pokladne kópiu dokladu o nákupe? V ktorom obchode?
ogaja
08.02.21,09:50
Tak si predstavte, že by ste si nafotili bločky trebárs za naftu a dali do účtovníctva miesto orginálu.
kn-alka
08.02.21,10:24
ogaja - načo reaguješ na rok starú tému?