gaga
09.06.04,11:11
FO jednod.účt. vloží do s.r.o. nepeňažný vklad do vlastného imania. Zaujíma ma, ako naloží FO so zásobami z hľadiska dane z príjmov.
Rozhodnutie o vložení nepeňaž.vkladu:
Stav u PO: aktívum-pohľadávka, pasívum vlastné imanie .... 100 MD/D
Stav u FO: zaevidovanie do knihy záväzkov splatiť vklad
a zapísať do majetku FO podiel v s.r.o. ........... 100

Realizácia nepeňaž.vkladu:
Stav u PO: zmena aktíva - pohľadávky na zásoby ............ 100 -MD/+MD
Stav u FO: úbytok v sklade a zrušenie záväzku ................ 100

Zásoby tovaru u FO boli niektoré v daňových výdavkoch/zaplatené/ a niektoré neboli v daňových výdavkoch /nezaplatené/. Je možné, že zákon o dani z príjmov pozná upravu základu dane u FO-jednod.účtov. len v prípade vloženia pohľadávok do imania spoločnosti ???
ekin
16.06.04,10:46
gabika, zaskocila si ma tou vyzvou, lebo som tu dlho nebola, a ked, tak iba na tri minutky..Ked sa spamatam z choroby, zacnem citat a odpovedat o dušu :-), lebo teraz sa citim ako tá nepríčetná sudkyna...čo kradla a ani o tom nevedela..
Snad uz buduci tyzden budem fit, alebo žeby po víkende?
Fajdy
17.06.04,18:22
Rozhodnutie o vložení nepeňažného vkladu: u PO v PÚ 353/419
finančná investícia u FO v PÚ 06x/367
v JÚ záväzok v knihe záväzkov
Realizácia:
u PO v PÚ 112 (132)/353

u FO 1/ ocenenie do 1 mil. 1 znalecký posudok nad 1 mil. 2 znalecké posudky. Menšiu cenu môžte zapísať do ZI vyššiu nemôžete. Takú akú zapíšete je jeho cena.
2/ v PÚ - vyradíme zo zásob. Týmito zásobami v účtovnej hodnote splatíme 367/112 (132) a rozdiel je oceňovací rozdiel nepeňažného vkladu -/415

V JÚ je to finančná investícia, podiel na tejto spoločnosti - karta finančná investícia.
ekin
17.06.04,19:42
Fajdy, klobuk dolu....:-))
toto som este neúctovala
gaga
18.06.04,05:45
Fajdy, účtovanie je naprosto v poriadku, až na to, že:
a/ vklad by však nešiel do ZI, ale do vlastného imania, t.j. použila by som účet 413, b/ pokiaľ FO účtuje v podvojnom účtovníctve, nič sa nedeje, všetko sú súvahové účty, tak ako si napísala - s oceňovacími rozdielmi alebo bez nich - podľa hodnoty,
c/ zaujíma ma však jednoduché účtovníctvo u FO, t.j. pokiaľ sa zásoby vkladajú ako nepeňažný vklad, a tieto zásoby boli niekedy v daňových výdavkoch, logika mi hovorí, že u FO v roku, kedy dochádza ku vkladu musí byť povýšený základ dane, t.j. tieto zásoby musia byť zdanené - tak ako je vyslovene uvedené v zákone o pohľadávkach.
Moja otázka znela, či niekto ma nevie usmerniť, kde inde by som v zákone našla "tú moju logiku". Ekin, alebo je to tá čierna diera ??? V podstate u FO ide o zmenu zásob, /ktoré boli niekedy v daňových nákladoch/ na finančnú investíciu, ktorá pri obstaraní nemôže byť v daňových nákladoch, t.j. zapíše sa na kartu nehm. majetku, do nákladov sa táto finančná investícia - teda obchodný podiel - dostatne do nákladov v prípade predaja, t.j. aj keď tento podiel predá FO s jedn.účt alebo FO podv.účt. .
PO bude tieto zásoby predávať samozréjme ďalej, t.j. znova využije daňové náklady v tr. 5, čo by ten istý daňový výdavok bol u dvoch subjektov uplatnený a príjem za ne len u jedného - PO ????
ekin
18.06.04,14:32
ano, gaga, mas pravdu v tom, ze u FO uz to bolo v nakladoch...otazkou je, či FO zanikne, alebo bude dalej existovat.. vtedy je ti jasne, co s nespotrebovanymi zasobami -
-ak teda FO vloži zasoby do PO, dala by som to u FO do príjmu - a v akej cene? tu by sa dalo o tom špekulovat..:-)
-ako chces dostat do 5.. v PO odpredávané zásoby? budes tento nepenazny vklad transformovat?lebo nebudes mat ani danovy doklad... Asi tu by bolo treba viac rozhybat naše myslienky, dotiahnut to do uplneho zaveru... Nakreslit par šibeničiek a potom co to spravi s ostat.uctami... Ja mam hlavu ako balon pred prasknutim :-(
gaga
18.06.04,15:44
Čo sa týka DPH, myslím, že v tomto prípade pôjde o zmenu vlastníctva k tovaru, t.j. FO odvedie DPH a právnická urobí odpočet, to by bolo v poriadku,
právnická zásoby preberie na sklad - účet 11., 13. /viď popis hore/, v prípade ich predaja klasika - 5../11.,13 - čiže daňový náklad v právnickej osobe pri predaji,
len stále hľadám aké ustanovenie v zákone o dani z príjmu u FO mi ukladá zdaniť tie zásoby, ktoré boli predmetom nepeňažného vkladu.
FO ďalej podniká, t.j. neboli vložené celé zásoby, ktoré FO mala. Pri zrušení podnikania u FO je to jasné.
Fajdy
18.06.04,17:52
gaga, nepenežný vklad nie je predmetom dane. Treba si prečítať zákon o DPH predmet dane. Daň z príjmu to tiež neovplyvňuje a podľa nového zákona už ani oceňovacie rozdiely viď § 17 ods. 19. :)
memsahib
20.06.04,15:56
...niekde som citala, ze zasoby idu cele do vynosov..zistim..poslem...??!!
memsahib
21.06.04,13:49
Nasla som to v JÚPP 6/2004 sú podrobne rozpísané zásoby pri prechode z JÚ na PÚ. Je tam ich členenie, oceňovanie, účtovanie - príklady, prevod, daňové hladisko. Je to asi na 6 strán. Ak sa mi to podarí zoskenovat, poslem to.

Inak je to v postupoch účtovania:

a) JÚ - opatrenie MF SR č. 23586/2002-92 v znení opatrenia MF SR č. 25167/2003-92 a

b) PÚ - opatrenie MF SR č. 23054/2002-92 v znení opatrenia MF SR č.
25167/2002-92
Fajdy
21.06.04,19:48
Nepeňažný vklad nie je nakladanie s majetkom. Nakladanie s majtkom v reči zákona znamená mať finančný prospech. Ten kto vloží majetok do firmy predsa nemá momentálny finančný prospech, ktorý sa má zdaniť. Vyplýva to už aj zo spôsobu účtovania. Nechápem aký príjem chcete zdaniť. Jeho príjem má byť až z podielov na HV, alebo sa mýlim? Dnes sa dividendy nezdaňujú. Teším sa na odpovede. :)