bui
23.01.07,12:48
Manzel si chce na mna uplatnit nezdanitelne minimum..teda uz len jeho cast...a potrebuje pre zamestnavatela ktory mu bude robit rocne zuctovanie dane potvrdenia o mojich prijmoch. V januari a februari som poberala rodicovsky prispevok na 1. dieta. Potom som zacala dostavt matersku, lebo sa mi v marci narodilo 2. dietatko. Pol roka som brala matersku, potom som poziadal mojho zamestnavatela o dovolenku..na ktoru som mala z titulu materskej dovolenky narok, no a potom so dostavala rodicovsky prispevok na 2. dieta...ine prijmy som nemala

Cize poziadam mojho zamestnavatela o rocne zuct. dane, podpisem aj vyhlasenie na rok 2007, dalej poziadam o potvrdenieo prijmoch pre mojho manzela...a teraz ma zaujima ci potvrdenie o vyske materskeho prispevku a rodicovskeho prispevku mi da socialna poistovna...alebo s tym ma nieco docinenia aj mestky urad v Petrzalke...tusim urad soc. veci a rodiny...
Na koho sa mam kvoli potvrdeniam obratit?...
Zita4
23.01.07,11:52
Manzel si chce na mna uplatnit nezdanitelne minimum..teda uz len jeho cast...a potrebuje pre zamestnavatela ktory mu bude robit rocne zuctovanie dane potvrdenia o mojich prijmoch. V januari a februari som poberala rodicovsky prispevok na 1. dieta. Potom som zacala dostavt matersku, lebo sa mi v marci narodilo 2. dietatko. Pol roka som brala matersku, potom som poziadal mojho zamestnavatela o dovolenku..na ktoru som mala z titulu materskej dovolenky narok, no a potom so dostavala rodicovsky prispevok na 2. dieta...ine prijmy som nemala

Cize poziadam mojho zamestnavatela o rocne zuct. dane, podpisem aj vyhlasenie na rok 2007, dalej poziadam o potvrdenieo prijmoch pre mojho manzela...a teraz ma zaujima ci potvrdenie o vyske materskeho prispevku a rodicovskeho prispevku mi da socialna poistovna...alebo s tym ma nieco docinenia aj mestky urad v Petrzalke...tusim urad soc. veci a rodiny...
Na koho sa mam kvoli potvrdeniam obratit?...
Ak chceš potvrdenie o vyplatenom materskom, vydá ti ho Sociálna poisťovňa. Manžel si na žiadosti o ročné zúčtovanie dane požiada o nezdaniteľnú časť na manželku, napíše tam, aký si mala príjem zo zamestnania a zo sociálneho postenia (materské) a podpíše ho. Potvrdenie zamestnávateľovi nemusí predkladať. Nezabudni, že rodičovský príspevok sa do tvojho príjmu pre tieto účely nepočíta.
jana32
23.01.07,11:53
Potvrdenie o výške peňažnej pomoci v materstve Ti dá Sociálna poisťovňa, o výške poberaného rodičovského príspevku príslušný Okresný úrad, odbor sociálnych vecí. Poznámka : nie je povinnosť tieto príjmy od uvedených úradov zdokladovať potvrdeniami, do žiadosti o ročné zúčtovanie dane si manžel vpíše ( bod 2 ) len výšku tvojho príjmu a on je zodpovedný za to, že to uvedie správne. Do príjmu sa počíta tvoj príjem zo závislej činnosti od zamestnávateľa, peňažná pomoc v materstve, ale nie rodičovský príspevok. A
bui
23.01.07,12:43
takze ak do prijmov ide aj materske,... tak si uplatnim celu nezdanitelnu ciastku ja u mojho zamestnavatel.a, ktory mi urobi zuctovanie dane..pretoze materska za pol roka spolu s nahradou za dovolenku bude urcite presahovat zakonom uvedenu sumu....
alebo sa asi mylim...vrati dan. urad dan cez mojho zamestnavatela ked som odviedla len dan z nahrady za dovolenku..teraz som uz uplne pomotana..manzel si moze uplatnit na manzelku nezdanit. minimum len v pripade ze jej prijem nepresahuje ciastku.....teraz ju neviem naspamat...a mne urcite bude presahovat....
Nutricia
23.01.07,12:50
takze ak do prijmov ide aj materske,... tak si uplatnim celu nezdanitelnu ciastku ja u mojho zamestnavatel.a, ktory mi urobi zuctovanie dane..pretoze materska za pol roka spolu s nahradou za dovolenku bude urcite presahovat zakonom uvedenu sumu....
alebo sa asi mylim...vrati dan. urad dan cez mojho zamestnavatela ked som odviedla len dan z nahrady za dovolenku..teraz som uz uplne pomotana..manzel si moze uplatnit na manzelku nezdanit. minimum len v pripade ze jej prijem nepresahuje ciastku.....teraz ju neviem naspamat...a mne urcite bude presahovat....
Ak mala manželka v roku za ktorý sa vykonáva RZ príjem/napr.materskú/ tak si manžel uplatní len rozdiel medzi ročnou sumou NM a príjmu manželky.
Ty si možeš u svojho zamestnávatela uplatnit celú nezd.čiastku, pokial požiadaš zamestnávatela o vykonanie RZ.ˇano vráti sa ti len dan ktorú si zaplatila skrz tej dovolenky.
Zita4
23.01.07,13:19
takze ak do prijmov ide aj materske,... tak si uplatnim celu nezdanitelnu ciastku ja u mojho zamestnavatel.a, ktory mi urobi zuctovanie dane..pretoze materska za pol roka spolu s nahradou za dovolenku bude urcite presahovat zakonom uvedenu sumu....
alebo sa asi mylim...vrati dan. urad dan cez mojho zamestnavatela ked som odviedla len dan z nahrady za dovolenku..teraz som uz uplne pomotana..manzel si moze uplatnit na manzelku nezdanit. minimum len v pripade ze jej prijem nepresahuje ciastku.....teraz ju neviem naspamat...a mne urcite bude presahovat....
Ty požiadaš zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Tvoj manžel si požiada svojho zamestnávateľa tiež o ročné zúčtovanie dane.
Uplatní si nezdaniteľnú čiastku na manželku v bode 2 žiadosti, uvedie tam príjem manželky za celý rok 2006. Bude tam celé materské, ktoré bolo vyplatené v roku 2006 a hrubý príjem od tvojho zamestnávateľa za rok 2006 (tá náhrada mzdy za dovolenku). Rozdiel medzi 90816 Sk a touto sumou si môže uplatniť.
bui
23.01.07,14:41
dakujem....takze potvrdenie zo socialky o vyske materskeho prispevku budem potrebovat pre mojho zamestnavatela...o rodicovskom prispevku eda potvrdenie netreba, kedz nejde do rocneho zuctovania..a pre manzela vyziadam potvrdenie od mojho zamestnavatela....
bui
31.01.07,09:27
Ako si mam vysvetlit nazor jedneho z V.I.P poradakov o materskom, ktore vraj nepodlieha rocnemu zuctovanie dane?

http://www.porada.sk/t41846-rocne-zuctovanie-dane-r-06-a-dovolenka-alebo-z-kazdeho-rozku-trosku.html?highlight=narok+dovolenku

pricom vo vsetkym prispevkoch do tejto temy je napisane, ze matersky prispevok sa tyka aj rocneho zuctovania dane....

prosim opravte ma ak som to zle pochopila...
Pepa
31.01.07,09:39
Ako si mam vysvetlit nazor jedneho z V.I.P poradakov o materskom, ktore vraj nepodlieha rocnemu zuctovanie dane?

http://www.porada.sk/t41846-rocne-zuctovanie-dane-r-06-a-dovolenka-alebo-z-kazdeho-rozku-trosku.html?highlight=narok+dovolenku

pricom vo vsetkym prispevkoch do tejto temy je napisane, ze matersky prispevok sa tyka aj rocneho zuctovania dane....

prosim opravte ma ak som to zle pochopila...
To čo napísal Andrej je správne. Materské nepodlieha ročnému zúčtovaniu, neuvádza sa ani v prípadnom DP.
Materské sa berie do "úvahy" pri uplatňovaní odpočítateľnej položky na manželku ako vlastný príjem.
Marína
31.01.07,09:40
bui, názor V.I.P poraďáka je správny. Nemôžeš miešať materskú ako zdroj príjmu s materskou ako príjmom, ktorý sa odpočítava z NČ základu dane, ak si ho uplatňuje manžel.
1/ Materská nepodlieha dani z príjmu, t.z., že sa nezdaňuje.
2/ Materská sa započítava do Tvojho príjmu, ak si manžel chce uplatniť NČ na manželku.
Je to uvedené aj vo vyššie napísaných príspevkoch.
Pepa
31.01.07,09:40
dakujem....takze potvrdenie zo socialky o vyske materskeho prispevku budem potrebovat pre mojho zamestnavatela...o rodicovskom prispevku eda potvrdenie netreba, kedz nejde do rocneho zuctovania..a pre manzela vyziadam potvrdenie od mojho zamestnavatela....
Načo by mu bolo?
domi2
31.01.07,09:47
Ešte by som chcela dodať, že príjem manžela alebo manželky nemusí zamestnávateľovi dokladať ak si uplatňuje zamestnanec nezdan.časť základu dane na manžela manželku.Do príjom sa nezapočítavajú socialne dávky t.j.Rodičovský príspevok,Rod.prídavky,štipendiá t.j.všetky štátne socialne dávky.Zamestnávateľovi ale treba predložiť sobášny list.
bui
31.01.07,09:50
dakujem, uz mi je to jasne..

Takze manzel si na mna neuplatni vobec nic, kedze som mala tu najvyssiu matersku.. a este aj preplatenu dovolenku...:mee:
domi2
31.01.07,09:53
Ak si mala viac ako 90 816 Sk ta nie
Zyka
05.02.07,20:59
pritelia, jedno nechapem.
ja /na MD,SZCO,zamestnanec/ si v dan.priznani mozem uplatnit celu nezd.cast, tj povedzme ciast.zakl.dane je 50.000 /bez materskej/ a odratam 90.816= rozdiel si uplatni manzel ? v DP minus materska? spravne uvazujem?
alebo potom :
moj prijem 100.000 /bez materskej/ - 90.816 = moj zaklad dane?
hm?
nic nekratim?
dik za objasnenie
matafe
06.02.07,04:43
V zásade, každý daňovník za rok 2006 má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane
1. na seba vo výške 90 816 (toto sa netýka dôchodcov .... )
2. na manželku vo výške 90 816, ak nemala vlastný príjem, ak mala vl.príjem nižší ako 90 816, potom nezdaniteľná čiastka je 90 816 - vl.príjem manželky
Do vl.príjmu manželky sa zaratáva aj zdaniteľné aj nezdaniteľné príjmy, okrem príjmov vymenovaných v zákone - DB, zvýšenie dôch. pre bezvládnosť, štipendium pri sústavnej príprave na povolanie, štátne sociálne dávky
3. max. 12 000 na DDS, živ.poistky a účel.sporenie(samozrejme, ak sú splnené kritéria)

V tomto prípade si uplatní nezdaniteľné čiastky
MANŽELKA
1. 90 816 na seba
2. 0 na manžela (predpokladám, že manžel pracuje a má dostatočný príjem)
3. zaplatenú sumu na DDS, ŽP, ÚS, samozrejme za predpokladu splnenia podmienok

MANŽEL
1. 90 816 na seba
2. 90 816 - vl.príjem manželky(tu sa zahrnú všetky príjmy manželky, v tomto prípade, vrátáne materskej)
3. zaplatenú sumu na DDS, ŽP, ÚS, samozrejme za predpokladu splnenia podmienok
matur
22.03.07,21:20
Ak chceš potvrdenie o vyplatenom materskom, vydá ti ho Sociálna poisťovňa. Manžel si na žiadosti o ročné zúčtovanie dane požiada o nezdaniteľnú časť na manželku, napíše tam, aký si mala príjem zo zamestnania a zo sociálneho postenia (materské) a podpíše ho. Potvrdenie zamestnávateľovi nemusí predkladať. Nezabudni, že rodičovský príspevok sa do tvojho príjmu pre tieto účely nepočíta.
Zitka, chcem sa len opytat, ci potvrdenie od manzelky o poberani rodicovskeho prispevku nepotrebuje aj zivnostnik, ak podava, samozrejme, DP a uplatnuje si odpocet na mnzelku, a ci sa ta suma RP za 12 mesiacov potom pise do DP, alebo teda nie, ked sa to nepovazuje za prijem???
Dakujem.
Marína
22.03.07,22:49
Zitka, chcem sa len opytat, ci potvrdenie od manzelky o poberani rodicovskeho prispevku nepotrebuje NEPOTREBUJE aj zivnostnik, ak podava, samozrejme, DP a uplatnuje si odpocet na mnzelku, a ci sa ta suma RP za 12 mesiacov potom pise do DP, alebo teda nie NIE, ked sa to nepovazuje za prijem???
Dakujem.
Do DP_typ B na r.31 sa uvádzajú príjmy, ktoré sa odpočítavajú od NČZD(90816) ako materské, závislá činnosť, ......... a v r.71 sa uvedie rozdiel medzi 90816 - r.31. Ak by suma na r.31 bola vyššia, ako 90816, neuvádza sa a z toho vyplýva, že r.71 = 0.
koyo
26.03.07,11:32
V zásade, každý daňovník za rok 2006 má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane
1. na seba vo výške 90 816 (toto sa netýka dôchodcov .... )
2. na manželku vo výške 90 816, ak nemala vlastný príjem, ak mala vl.príjem nižší ako 90 816, potom nezdaniteľná čiastka je 90 816 - vl.príjem manželky
Do vl.príjmu manželky sa zaratáva aj zdaniteľné aj nezdaniteľné príjmy, okrem príjmov vymenovaných v zákone - DB, zvýšenie dôch. pre bezvládnosť, štipendium pri sústavnej príprave na povolanie, štátne sociálne dávky
3. max. 12 000 na DDS, živ.poistky a účel.sporenie(samozrejme, ak sú splnené kritéria)

V tomto prípade si uplatní nezdaniteľné čiastky
MANŽELKA
1. 90 816 na seba
2. 0 na manžela (predpokladám, že manžel pracuje a má dostatočný príjem)
3. zaplatenú sumu na DDS, ŽP, ÚS, samozrejme za predpokladu splnenia podmienok

MANŽEL
1. 90 816 na seba
2. 90 816 - vl.príjem manželky(tu sa zahrnú všetky príjmy manželky, v tomto prípade, vrátáne materskej)
3. zaplatenú sumu na DDS, ŽP, ÚS, samozrejme za predpokladu splnenia podmienok

Chcem sa spytat, ake potvrdenie alebo doklady potrebujem predlozit v Socialnej poistovni, aby mi vydali potvrdenie o vyske materskej, ktoru manzelka poberala za minuly rok?
Dakujem!