vgabka
23.01.07,13:39
Dobrý, poradite mi? Ak podnikateľka-lekárka podniká v priestoroch vlastného domu na základe nájomnej zmluvy (sama so sebou), môže si uznať do daňových výdavkov výdavky na zriadenie ambulancie, ktoré vznili ešte pred otvorením ambulancie?
Milan Benka
23.01.07,13:01
Dobrý, poradite mi? Ak podnikateľka-lekárka podniká v priestoroch vlastného domu na základe nájomnej zmluvy (sama so sebou), môže si uznať do daňových výdavkov výdavky na zriadenie ambulancie, ktoré vznili ešte pred otvorením ambulancie?

1. Podľa mňa nemôže uzatvoriť zmluvu sama so sebou ( teda ako občan so sebou - SZČO).

2. Výdavky na zriadenie ambulancie budú daňovým výdavkom.
AHA
23.01.07,13:03
1. Podľa mňa nemôže uzatvoriť zmluvu sama so sebou ( teda ako občan so sebou - SZČO).

2. Výdavky na zriadenie ambulancie budú daňovým výdavkom.
Iba doplním, že pre ohlásenie prevádzky musí same sebe dať povolenie
aby mohla podnikať v týchto prietoroch na živnostenskom úrade aspoň v Prešove to vyžadujú.
vgabka
23.01.07,13:36
Iba doplním, že pre ohlásenie prevádzky musí same sebe dať povolenie
aby mohla podnikať v týchto prietoroch na živnostenskom úrade aspoň v Prešove to vyžadujú.

My sme predkladali nájomnú zmluvu medzi FO a s.r.o. Mňa zaujíma hlavne to, či si môže v plnej výške znakladovať náklady na zriadenie ambulancie - podlahy, hygienické zariadenia atď., pretože ona v podstate bude platiť nájomné podľa nájomnej zmluvy.
andrej_rv
23.01.07,13:48
My sme predkladali nájomnú zmluvu medzi FO a s.r.o. Mňa zaujíma hlavne to, či si môže v plnej výške znakladovať náklady na zriadenie ambulancie - podlahy, hygienické zariadenia atď., pretože ona v podstate bude platiť nájomné podľa nájomnej zmluvy.
Podľa mňa (ak výdavky presiahli 30 tis. Sk) to priamo do nákladov lekárke ísť nemôže. Ide o zmenu účelu stavby, čiže technické zhodnotenie prenajatej budovy. Ak sa na tom FO (prenajímateľ) a s.r.o - lekárka (nájomca) písomne dohodne a vykonané TZ uhradí nájomca, môže ho odpisovať ako iný majetok - technické zhodnotenie prenajatej budovy. Vynaložené náklady na rekonštrukciu môže zohľadniť FO vo výške nájomného.