mamicqa
23.01.07,15:10
Prepáčte, keď som sa pýtala priamo v téme, nikto mi neodpovedá. Tak to skúšam cez novú tému, potrebujem to súrne, čakám nejakú dobrú radu.

Dnes som zistila, že som v JU zaúčtovala dňa 4.9.2006 zálohovú faktúru od poľského dodavateľa. Mala by som urobiť storno? Ak áno, čo bude ako doklad keď mi program vytvorí novú faktúru? Mala by som urobiť aj dodatočné priznanie na DPH aj napriek tomu, že mi DPH nijako neovplyvní, keďže je to zahraničná fa? Ďakujem
renča1
23.01.07,16:20
V JU sa zálohová faktúra neúčtuje. Zálohová fa sa len zaeviduje do knihy.Účtuje sa len jej úhrada. Keďže sa nehovorí o tom, že bola zaplatená, tak predpokladám, že ju chceš len z evidencie vymazať. Tak ju vymaž (ak nie je zaplatená) a číslo použi k ďalšej uhradenej PF. Ja evidujem len zaplatené zálohy.

PS. Priznám sa že tvojej otázke moc dobre nerozumiem . V prvej časti v otázke hovoríš o zálohov.faktúre a v poslednej časti tvojej v otázke zasa hovoríš o zahranič.faktúre a nie o zálohovej , tak ako to potom je?
mamicqa
23.01.07,16:40
ďakujem, že si sa mi ozvala,
takže ešte raz.
Ja viem, že sa zálohové Fa neúčtujú, je to poľská zálohová faktúra na tovar. Až dnes pri kontrole všetkých faktúr som si to všimla, že túto faktúru som vôbec nemala dávať do evidencie a ani sme ju neuhradili, lebo mi to nijako nesedelo. Rada by som ju len tak vymazala, ale to by som musela posúvať veľa faktúr, alebo dať s novým dátumom do zadu, a to sa mi nezdá, že by to bolo v poriadku.
DPH mi to neovplyvnuje, ale základ asi ano, takže neviem, či to treba dať vedieť na DÚ v dodatočnom priznaní alebo to vôbec netreba?
renča1
23.01.07,17:03
Takže ide o zálohovú faktúru , ktorú si evidovala ako došlú faktúru? Si platcom dph? Uplatnila si si z toho odpočet dph a zároveň daňovú povinnosť (samozdanila) ?
mamicqa
23.01.07,17:08
Takže ide o zálohovú faktúru , ktorú si evidovala ako došlú faktúru? Si platcom dph? Uplatnila si si z toho odpočet dph a zároveň daňovú povinnosť (samozdanila) ?

Áno je to zálohová faktúra, ktorú som vôbec nemala evidovať, pretože mi neskôr vystavili riadnu faktúru a ja som si to nevšimla a zaevidovala som si ju ako došlu. Som platca DPH a uplatnila som si odpočet aj povinnosť.
renča1
23.01.07,17:15
Treba bez odkladu aj keď konečný dopad bude nulový podať dodatočné daňové priznania. Aj mne sa to stalo , raz s jednou zál.faktúrou omylom. Ihneď som podala dodat.daňové priznanie.
mamicqa
23.01.07,17:19
Vďaka, dodat.priznanie kľudne podám, ale mohla by si mi poradiť, čo s tou faktúrou v evidencii? Prečítam si to zajtra, dnes už musím ísť domov. Prajem krásny deň a veľa trpezlivosti s nami...
renča1
23.01.07,17:25
Ja by som ich nemazala, skôr by som ich vystornovala zápisom a k zápisu by som si priložila všetky prefotené zálohové faktúry, ktoré si považovala za došlé faktúry. Podľa mňa je to najčistejší spôsob. V prípade kontroly budu jasné všetky kroky a očividné v čom bol problém. Nezabudni k vystor.zápisu sa odvolať na všetky dodatočné daňové priznania za obdobia ktoré podáš.