Fragaria
23.01.07,15:05
Dobrý deň poráďáci.

Chcela by som sa opýtať čo všetko je predmetom účelového sporenia? Známy si chce uzatvoriť stavebné sporenie na kúpu bytu, tak by sme chceli vedieť či takéto sporenie môže byť ako účelové. Prehľadala som aj na porade, ale som sa nedopátrala. Ak by niekto vedel nejaký link tak sem s ním. Díky moc.
Ofélia
23.01.07,14:21
Neviem čo tým myslíte účelové?? Účelové znamená, že musíte vydokladovať na čo použijete požičané finančné prostriedky. A SS má len účelové. Je len jedna výnimka, že až po šiestich rokoch sporenia sa stávate priateľský sporiteľ, môžete si vybrať svoje peniaze aj zo štátnou prémiou bez dokladovania na čo ste peniaze použily. Keby som mala poradiť vašim známym je lepšie zobrať si hypotekárny úver. SS odporúčam len ak chcete úver do 300 tisíc na viac SS už nieje výhodná.
Fragaria
23.01.07,14:36
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ja som myslela na odpočitateľnú položku v DP. Tak ako si môže odpočítať DDS a životné poistenie. Je tam aj účelové sporenie , a toto by som chcela vedieť , čo všetko sa pod tým účelovým sporením rozumie. Vďaka.
Terezap
23.01.07,14:41
Ak myslíte účelové sporenie, ktoré si môžete odpísať ako nezdan. čiastku v daňovom priznaní, tak myslím, že stavebné sporenie sa na tento účel nevzťahuje. Podmienkou je sporenie aspoň 10 rokov a vyplatenie až po dovŕšení 55 roku života. Myslím, že na tento účel sú skôr myslené akcie, dlhopisy, podielové listy, termínové zmluvy..... Ale môžem sa mýliť ...
Ofélia
23.01.07,14:47
Podmienka uplatnenia v DP je : (poistenie) zmluva musí trvať najmenej 10 rokov (nesmiete ju dovtedy zrušiť) a prvý výber peňazí musí byť až po 55 roku vašeho života. Ináč musíte štátu vrátiť do 3 rokov fin. prostriedky. Spĺňa tieto podmienky vaša zmluva??
andrej_rv
23.01.07,14:47
Tak ako si môže odpočítať DDS a životné poistenie. Je tam aj účelové sporenie , a toto by som chcela vedieť , čo všetko sa pod tým účelovým sporením rozumie. Vďaka. Účelové sporenie a životné poistenie je definované v § 2 písm. u) a v) zákona o dani z príjmov.
papamela
25.01.07,10:10
Nesúhlasím s výrokom, že úver nad 300 tisíc v SS sa neoplatí. Ako si nato prišla? A čo úver v PSS do 1 mil. bez skúmania príjmu, ručiteľa a založenia nehnuteľnosti na 4,7% alebo 2,9% počas celej doby splácania.
Ofélia
26.01.07,11:10
To je moje Know how. Ja nepracujem pre SS ani pre PSS, ale viem ako ušetriť a aj sa do budúcnosti zabezbečiť, aby sa mi nestalo, že budem platiť ten tvoj úver "cca 10 rokov" v PSS a nebudem mať na živobytie a po 10 rokoch, budem mať možno byt, ale na konte 0. Druhá možnosť, že prídem o prácu v roku 2009, alebo budem ID a zostanem bez bytu. Tretia možnosť je mať po 10 rokoch byt, chodiť na dovolenky a ešte mať aj nasporené. Netreba brať ako urážku keď napíšem, že nad 300 tis SS, alebo ČSOB stavebné neodporúčam.....
Chobot
26.01.07,11:28
To je moje Know how. Ja nepracujem pre SS ani pre PSS, ale viem ako ušetriť a aj sa do budúcnosti zabezbečiť, aby sa mi nestalo, že budem platiť ten tvoj úver "cca 10 rokov" v PSS a nebudem mať na živobytie a po 10 rokoch, budem mať možno byt, ale na konte 0. Druhá možnosť, že prídem o prácu v roku 2009, alebo budem ID a zostanem bez bytu. Tretia možnosť je mať po 10 rokoch byt, chodiť na dovolenky a ešte mať aj nasporené. Netreba brať ako urážku keď napíšem, že nad 300 tis SS, alebo ČSOB stavebné neodporúčam.....

Ja som pred pár romi bral úver 450 tis., cieľovú sumu som mal 900 tis. SKK a nezdá sa mi, že by som nemal na živobytie. Doba splácania úveru bola stanovená na 12 rokov a už teraz vidím, že ho budem môcť po uplynutí 8 rokov predčasne splatiť.

Je to veľmi individuálne, nedá sa všeobecne povedať, "to sa oplatí" alebo "to nie". Záleží od potrieb sporiteľa - poberateľa úveru a tiežo od aktuálne obchodnej politiky peňažného ústavu (úroky a poplatky).

Preto možno v niektorých prípadcoh môže byť pravdou to, čo tvrdíš, ale tak všeobecne by som to tiež netvrdil.