Marek001
23.01.07,16:50
Zdravím všetkých. Chcel by som sa opýtať, či už má niekto skúsenosť s nesplnením si oznamovacej povinnosti voči ZP a následnej sankcii zo strany ZP príp. Úradu pre dohľad. Ešte v roku 2000 som začal externe študovať a nepracoval som, ani som nebol vedený na úrade práce. Túto skutočnosť som však vtedy neoznámil ZP a ani som neodvádzal poistné. V roku 2002 som nastúpil do zamestnania kde pracujem dodnes. Oznamovaciu povinnosť vtedy za mňa vykonal zamestnávateľ a odvtedy si riadne platím odvody na ZP. Zdá sa, že povinnosti uhradiť vzniknutý nedoplatok z r. 2000-2001 aj s úrokom omeškania sa nevyhnem, viac sa však obávam sankcie za nesplnenie oznam. povinnosti. Pokiaľ viem, podľa vtedy platného zákona 580/2004 je sankcia za nesplnenie tejto povinnosti v mojom prípade 100 Sk za každý deň omeškania, čo by v súčasnosti znamenalo niekoľko sto tisíc... Zatiaľ mi zo ZP nič neprišlo, jedného dňa však môže. Máte niekto prosím už podobnú skúsenosť? Nemôže v tomto prípade retrospektívne platiť súčasný zákon 580/2004 (po novele 660/2005), podľa ktorého je možné pokutu za nesplnenie ozn. povinnosti uložiť do troch rokov od nesplnenia povinnosti? (podľa toho zákona by bolo nesplnenie ozn. povinnosti z roku 2000 už premlčané?) Vopred ďakujem za všetky názory.
Ejuska2586
22.02.07,13:49
neviem ako to je, no v tvojom prípade by som skočila do pobočky ZP a popítala by som sa. Je to trošku risk, ale myslím si, že ak bude ochota z Tvojej strany, poisťovňa Ti sankciu odpuistí
Aljok
22.02.07,18:02
Navštívila by som čo najskôr pobočku ZP a dlh na poistnom doplatila.
Mateičková Marta
22.02.07,19:47
treba ist do ZP urobit spatne prihlasku poistenca, mam taku skusenost, da sa s nimi dohodnut na splatkach, ale cakaj ze sa ti ozve nasledne urad nad dohlad nad zdr.poist., ktora ti vyrubi penale za neskore prihlasenie, u mojej znamej to bolo za pol roka 2OOO SK.
Marek001
13.03.07,17:46
Ďakujem za všetky názory. Ešte ma čaká konzultácia s právnikom, ktorý sa zaoberá priamo touto oblasťou a ak mám byť úprimný, chcem si dať "do poriadku" aj majetkové pomery, ak by sa to skončilo nedajbože exekúciou. Tak uvidím, ako to všetko nakoniec dopadne, ale v každom prípade to budem musieť risknúť a zdravotnej poisťovni to čo najskôr oznámiť...