džino
23.01.07,18:12
Pekný deň.
Prosím o radu , asi som si vyrobil problém s príkaznou zmluvou !!!
Aj keď som si prečítal niekoľko článkov okolo Príkazných zmlúv, stále mi nie je jasné či daniť podľa §5 , alebo nedaniť a viesť to podľa §8 ZDP/595.
Môj problém je, ale v tom,že som v roku 2006 vyplatil na pol a na konci roka nejaké odmeny na základe príkaznej zmluvy a neodviedol som z toho daň ako zo zav.činnosti podľa §5 ZDP/595, lebo som bol v tom, že je to príjem podľa §8 ZDP/595.
Neviem sa rozhodnúť či podať priznanie a dodatočne to dodaniť, alebo počkať až prídu na kontrolu a začať "tvrdo diskutovať" aký to vlastne je príjem podľa príkaznej zmluvy.
A aj keby som sa priznal dodatočne a dodanil tie odmeny tak aké pokuty a penále, úroky z omeškania by mi ešte naparili , keď celková výška tých vyplatených odmien bola okolo 72.000,-sk.
Prosím ak niekto vie ako nato vopred ďakujem.
Antea
23.01.07,17:32
Pekný deň.
Prosím o radu , asi som si vyrobil problém s príkaznou zmluvou !!!
Aj keď som si prečítal niekoľko článkov okolo Príkazných zmlúv, stále mi nie je jasné či daniť podľa §5 , alebo nedaniť a viesť to podľa §8 ZDP/595.
Môj problém je, ale v tom,že som v roku 2006 vyplatil na pol a na konci roka nejaké odmeny na základe príkaznej zmluvy a neodviedol som z toho daň ako zo zav.činnosti podľa §5 ZDP/595, lebo som bol v tom, že je to príjem podľa §8 ZDP/595.
Neviem sa rozhodnúť či podať priznanie a dodatočne to dodaniť, alebo počkať až prídu na kontrolu a začať "tvrdo diskutovať" aký to vlastne je príjem podľa príkaznej zmluvy.
A aj keby som sa priznal dodatočne a dodanil tie odmeny tak aké pokuty a penále, úroky z omeškania by mi ešte naparili , keď celková výška tých vyplatených odmien bola okolo 72.000,-sk.
Prosím ak niekto vie ako nato vopred ďakujem. Dúfam, že dobre rozumiem, 72000,-Sk si vyplatil ty niekomu. Tzn., že tieto odmeny nedaníš ako z príjem zo závislej činnosti a neodvádzaš daň ako platiteľ dane zo závislej činnosti/zamestnávateľ/, ale dotyčný si podá daňové priznanie, ak má tú povinnosť/alebo boli viacerí?/
Marianna01
23.01.07,17:54
Pokiaľ to chápem ja, máš pocit, že práve tých 72tis. si mal Ty zaradiť ako príjem Tvojho "zamestnanca" do § 5 poslať zaňho na DU preddavky na daň z príjmu.
Nemusíš sa báť, nie je to tak. Aj keď to ten Tvoj "zamestnanec" čiže príkazník mal zaradiť do §5, Ty s tým nemáš nič. On si mal za tento rok urobiť sám daňové priznanie typu A, kde si mal príšlušný príjem zaradiť do jednotlivých paragrafov. On si to mal zdaniť a dodaniť sám, Ty predsa nevieš, či si nebude z tohto príjmu uplatňvať výdavky a pod. Ty s tým nemáš nič spoločné, takže žiadne dodatočné a podobné veci.
džino
23.01.07,20:25
Ďakujem za povzbudzujúcu odpoveď.
Aj tak mám obavu ak ma prídu skontrolovať niekedy z DU aby mi to nepreradili do zav.činnosti a nechceli to dodaniť podľa §5 ZDP/595.
Na tú sumu 72000 boli viacerí a to tak že jeden dostal odmenu 38400 a dlhších šestnásť sumu od 840 - po 4200sk.
Pretože som sa v niektorých diskusných článkoch dočítal , že všetko záleží na tom ako sa daná príkazná zmluva posudzuje a to podľa toho ako je napísaná a sformulovaná príkazná zmluva či je tá činnosť posudzovaná ako závislá , alebo naopak sa za závislú nepovažuje. Preto mám problém ako to usporiadať aby bolo všetko O.K.
Marianna01
23.01.07,20:29
Sevyt, mám klientku, ktorá na príkaznú zmluvu vypláca nemalé sumy, Tvojich aj 10 x 72tis. sú zanedbateľné položky. Obhájiš to, ak dokážeš, že si potreboval tých ľudí práve takýmto spôsobom "zamestnať".
Daju
23.01.07,20:49
Ak sa môžem pridať k danej diskusii - niekoľkokrát som sa stretla v odbornej literatúre s tým, že príkazná zmluva, teda jej predmetom nie je zhotovenie diela či obstaranie veci, ale druh práce, pri ktorom je vykonávateľ povinný dbať na príkazy (asi preto príkazná) platiteľa príjmu. Režim zdanovania takéhoto príjmu bude teda rovnaký ako pri príjme z pracovného pomeru - t.j. je potrebné aby príkazca zrážal príkazníkovi preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti.
Neskôr som to predebatovala aj s pracovníčkou DU a bolo to tak.

Je ale pravda, že som si to zisťovala v roku 2005 - t.j. neviem, či je to aktuálne aj teraz. :confused::rolleyes::confused:
džino
28.01.07,10:15
Všetkým ktorých to zaujíma.
Bol som u daňových poradcov a ich odpoveď bola v podstate jednoznačná pre kľud a pohodu radšej daniť podľa §5 ZoDP 595,pretože je vaľmi tažko dokazovať že to nie je závislá činnosť, na moju otázku čo odvody do SP, ZP, bola - netreba platiť ani hlásiť. ;)