parim16
23.01.07,22:23
Ahojte,

moja žena “predáva” družstevný byt. Má tam trvalý pobyt viac ako 5 rokov, preto je oslobodená od dane z príjmu podľa zákona o dani z príjmov § 9 odsek 1 i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve...
Aj keď členské práva nadobudla ešte pred našim manželstvom dohoda o prevode (Dohoda o prevode členských práv a povinností uzatvorená v zmysle § 230 Obchodného zákonníka) bude musieť byť podpísaná aj mnou, ako manželom prevádzajúcej.
Ja však na nájomnej zmluve nefigurujem a nemám trvalý pobyt v danom byte.
Budeme platiť daň z príjmu? Ako sa to dá najlepšie vyriešiť, aby som daň z príjmu nemusel platiť? Peter
Vladimír Ozimý
24.01.07,06:19
ja by som sa riadil ustanovením paragrafu 4 ods 8. Tam je napísané že príjmy manželov plynúce z bezpodielového spoluvlastníctva sa zahŕňajú do daňových príjmov rovným dielom ak sa nedohodnú inak. tak sa dohodnite že to bude plný príjem manželky a je to...
džino
24.01.07,14:07
Pokial tomu rozumiem, byt nie je vo vlastníctve, ale je to len byt na základe nájomnej zmluvy a predpokladám , že ste členovia bytového družstva. V tomto prípade stačí vykonať zápisnicou len prevod členských práv , overiť podpis u notára a oznámiť to správcovi domu. Pretože pokial máte spoločné BSM, tak členstvo jedného z manželov je automaticky aj členstvom toho druhého preto treba podpis oboch. Takýto prevod sa neoznamuje ani na kataster ani na DU, pokiaľ sa dohodnete s kupujúci na peniazoch keš je to na vás.
Byt pokial je družstevný vy ste v podstate nájomcovia s predkupným právom podľa zákona 182 a preto stačí spisať len prevod členských prav.
parim16
24.01.07,19:10
Takze to znamená to, ze ked moja mazelka zahrnie finančnú náhradu za prevod členských do svojho príjmu sme oslobodený od dane?
džino
24.01.07,20:15
načo by to robila , veď spraví prevod člen.práv. a nie kupno predajnu zmluvu.
peniaze si dáte s kupujúcim keš a dohodnete sa bez .......
- totiž byt sa nedá kúpiť na úver ak sa robí prevod čl.práv k bytu -:confused:
ale všetko je to na dohode medzi kupujúcim a vami !!!!
parim16
25.01.07,16:31
Dik, je mi to jasne a plne suhlasim. Som trosku jednoduchsi:( a preto sa pytam aj hlupejsie otazky.

Co je vsak v pripade, ze nas byt chce kupit niekto cez realitku. Realitka nebude pozadovat ziadnu zmluvu? Mam totiz zaujemcu, ktory by aj byt kupil, ale ma zmluvu s realitkou. Ako vlastne realitka zdokladuje proviziu, ktoru si od daneho klienta vypita? Dokonca v niektorych pripadoch realitky nutia predavajuceho na trojzmluvu.
džino
25.01.07,16:59
1. mám dojem ak je to skúsená realitka , tak Vám poradí ako na to

2. Ale pozor nie každá realitka je 100% ! ! !:cool:

3. Načo do toho ťahať realitku? veď keď je byt družstevný, tak pracovník na bytovom družstve (evidencia členov) by vám mal dať tak isto fundováné informácie ako členovi bytového družstva zadarmo.
Niamh
30.10.09,10:26
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na nasledovné, boli sme s manželom členmi družstva od roku 2002. V 11/2008 sme byt odkúpili do osobného vlastníctva. Trvalý pobyt sme v ňom nikdy nemali. Teraz máme možnosť ho predať. Budeme platiť daň z príjmov, alebo nie?
Ďakujem...
Zoltán Kovács
30.10.09,10:30
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na nasledovné, boli sme s manželom členmi družstva od roku 2002. V 11/2008 sme byt odkúpili do osobného vlastníctva. Trvalý pobyt sme v ňom nikdy nemali. Teraz máme možnosť ho predať. Budeme platiť daň z príjmov, alebo nie?
Ďakujem...

Obávam sa, že áno. Nesplňate ani jednu z dvoch podmienok oslobodenia, teda vlastníctvo 5 rokov, alebo 2 roky trvalý pobyt bezprostredne pred predajom.
Mária.K.
30.10.09,11:23
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na nasledovné, boli sme s manželom členmi družstva od roku 2002. V 11/2008 sme byt odkúpili do osobného vlastníctva. Trvalý pobyt sme v ňom nikdy nemali. Teraz máme možnosť ho predať. Budeme platiť daň z príjmov, alebo nie?
Ďakujem...
Vo vašom prípade je potrebné oslobodenie posúdiť podľa § 8 ods. 1 písm. i) ZDP. Podľa tohto ustanovenia je od dane z príjmu oslobodený príjem:


i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.

Myslím si, že podľa tohto ustanovenia nie je podmienkou na oslobodenie doba vlastníctva bytu 5 rokov alebo trvalý pobyt 2 roky. Na oslobodenie je potrebné preukázať, že ste byt užívali na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.
Ak túto skutočnosť neviete preukázať, potom je potrebné príjem zdaniť.

Keby ste neboli od nadobudli byt do osobného vlastníctva, bolo by možné príjem posúdiť podľa § 8 ods. 1 písm. i) ZDP.
Zoltán Kovács
30.10.09,11:27
Vo vašom prípade je potrebné oslobodenie posúdiť podľa § 8 ods. 1 písm. i) ZDP. Podľa tohto ustanovenia je od dane z príjmu oslobodený príjem:

i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.

Myslím si, že podľa tohto ustanovenia nie je podmienkou na oslobodenie doba vlastníctva bytu 5 rokov alebo trvalý pobyt 2 roky. Na oslobodenie je potrebné preukázať, že ste byt užívali na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.
Ak túto skutočnosť neviete preukázať, potom je potrebné príjem zdaniť.

Nikdy nemali trvalý pobyt na byte. Inak si neviem predstaviť dokazovanie používania na bývanie.

P.S. Inak aj ja ďakujem za citovaný paragraf. Zase som sa poučil, asi to budem potrebovať aj ja v budúcnosti.
bea
30.10.09,11:39
Ale v tomto prípade už asi nejde o prevod členských práv, lebo oni už byt odkúpili. To však nemení nič na veci, že príjem budú musieť zdaniť.
Mária.K.
30.10.09,11:54
Nikdy nemali trvalý pobyt na byte. Inak si neviem predstaviť dokazovanie používania na bývanie.

P.S. Inak aj ja ďakujem za citovaný paragraf. Zase som sa poučil, asi to budem potrebovať aj ja v budúcnosti.
Súhlasím, že je ťažko jednoznačne povedať, ako sa dá preukazovať používanie bytu na bývanie, ale zákon nehovorí o trvalom pobyte. Takže, ak by tam naozaj bývali, tak sa to dá preukazovať napríklad svedectvom susedov, poštárky a pod.
Mária.K.
30.10.09,11:59
Ale v tomto prípade už asi nejde o prevod členských práv, lebo oni už byt odkúpili. To však nemení nič na veci, že príjem budú musieť zdaniť.
Áno máš pravdu. Ustanovenie § 8 ods. 1 písm. i) ZDP nebude v tomto prípade použiteľné, nakoľko v čase predaja už boli vlastníkmi bytu - a teda nejedná sa o prevod členských práv, ale o klasický predaj bytu. ( Pri mojej prvej odpovedi som túto skutočnosť celkom nepostrehla.). To znamená, že musia zdaniť.
Niamh
02.11.09,14:13
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede, tiež som tomu porozumela tak, že užívanie po dobu 5-tich rokov sa na nás vzťahovalo, len kým bol byt družstevný. Po jeho odkúpení sme už vlastníci, a keďže v ňom nemám trvalý pobyt 2 roky, ani ho nevlastníme 5 rokov - žiaľ pri predaji musíme zaplatiť daň.
sf777
02.04.13,20:07
Dobry den.
Tiez z manzelkou uvazujeme o predaji druzstevneho bytu. Byt nename v osobnom vlastnictve. Neviem vsak ako sa zmenili postupy a zakony. Trvaly pobyt v byte mam viac ako 5 rokov a v byte byvame uz viac ako 11 rokov. Pri prevode clenskych prav by som teda nemal platit nijaku dan. Ale ako to bude ak kupujuci bude potrebovat kupno predajnu zmluva, alebo nejaky doklad o kupe bytu k uveru? Budem platit dan z predaja bytu a kolko? Aky je v takomto pripade postup?
dakujem za odpovede