Mickya
04.01.05,07:04
Zdravím,
keďže zálohové faktúry vystavujeme mailom a obrovské množstvo ich nie je uhradené, tak do účtovníctva ich dávame až keď zákazník uhradí túto zál. fa. Potom sa vlastne stane to, že mailom bola táto zál. faktúra vystavená napr. 30.11. a v účtovníctve je napr. vystavená 10.12. Viem, že to nie je tak správne, ale neuhradených faktúr je okolo 1000.
Len neviem ako to spraviť na konci roka.
Ak bola v maile vystavená faktúra v jednom roku a úhrada v ďalšom roku, tak dám vystavenie zál. fa v starom roku a faktúru v novom roku? Alebo vystavým zál. fa a aj faktúru v deň, keď bola vykonaná úhrada - čiže v novom roku?
Ďakujem
Katarína STR
04.01.05,06:14
Podľa mňa je jedno, kedy je vystavená zálohová faktúra, lebo neovplyvňuje ani DPH ani základ dane.

Ty si povinná vystaviť riadnú faktúru na prijatú zálohu. A keď prijmeš zálohu na účet, či v hotovosti dňa napr. 3.1.2005, tak vystav riadnu faktúru na prijatú zálohu dňa 3.1.2005. V januári aj odvedieš z prijatej zálohy DPH.

A potrebuje tvoj odberateľ aj zálohovú faktúru ?

Ja som si dohodla s odberateľom/ nájomníkom/ splátkový kalendár, podľa ktorého nám platí zálohy na plyn a žiadné zálohové faktúry mu nevystavujem.
Keď mi príde od neho záloha, vystavím riadnú faktúru na prijatú zálohu a to je všetko.
Nekomplikujem si život zálohovými faktúrami, keď netreba.
Mickya
04.01.05,06:34
Áno potrebujú zálohovú faktúru. Máme totiž vyše 2000 zákazníkov.
Katarína STR
04.01.05,06:41
OK, tak ju vystav ešte v starom roku. Predpokladám, že číslovanie máš podľa dátumu, alebo máš v čísle uvedený rok, či nie?
Ak áno,
potom by bolo jasné, že v ktorom roku mala byť vystavená, pretože tvoj odberateľ samozrejme použil tento variabilný symbol.
Mickya
04.01.05,06:58
Keďže sa nám nezhoduje číslo zálohovej faktúry vystavenej mailom s číslom zál. fa v účtovníctve (zhodujú sa nám len VS v týchto zál fa) a nie je to chybou, tak kvôli prehľadnosti radšej vystavím zál. fa až keď to zákazník uhradí, pretože potom by sme mali v tom obrovský zmätok.
Ďakujem veľmi za pomoc.
babenko1
04.01.05,13:42
a prečo si nenastavíš v účtovníctve také ísté číslovanie zálohových fa ako v mailových? mala by si to oveľa jednoduchšie
Mickya
05.01.05,05:54
Ja si myslím, že to nie je jednoduchšie, keďže mám obrovské množstvo neuhradených faktúr. Číslo každej jednej zál. fa by som musela prepisovať.

Je ale pravda, že niekde som čítala, že faktúra vystavená mailom by sa mala zhodovať s faktúrou vystavenou v účtovníctve. Dúfam, že sa to netýka aj zálohových fa.
ANNA
05.01.05,06:46
A čo keby si si priložila do účtovníctva len mailovú evidenciu? A úhradu zálohy nebudeš v účte evidovať ako úhradu zálohovej faktúry ale ako príjem preddavku. Zaleží ako to dovolí software.
Mickya
05.01.05,07:52
Bohužiaľ musím vystaviť zálohovú fa v účte, aby mi vyšlo k úhrade 0 a nie znova suma, ktorú má zákazník uhradiť. Mám Oberon. Takže ak niekto vie nejakú inú fintu, prosím, poraďte. Ďakujem za príspevky.
gabri
05.01.05,12:42
Ahojte, ja vystavim zf-túto neučtujem.Keď ju odberateľ uhradí, vystavím mu s dátumom úhrady zálohovú faktúru s DPH, túto aj zaučtujem, daň odvediem, keď sa potom vykoná služba, alebo dodanie tovaru, vystavím ostrú fa, z ktorej odpočítam zálohu aj s daňou. Nemala som k tomu žiadne pripomienky...