Dion
23.01.07,23:07
V auguste 2006 som si zaobstaral zivnostensky list, okrem toho som este zamestnany. Podnikat som este nezacal ale danove priznanie si budem musiet robit sam (doteraz mi ho robil zamestnavatel). Nemam teraz nahodou nejaku povinnost nieco ohlasit, alebo az danove priznanie v marci? Pytam sa preto, lebo v praci nam kazdy rok v january davaju podpisat nejaky papier ohladom dani a ja neviem ci to mam podpisat, ci si mam zohnat nejaky iny papier alebo o co vlastne ide. (Teraz som si to po sebe precital a pripadam si ako debil) Jo a nie som platca dph. Urcite tu existuje na to odpoved ale to by som musel vediet co vlastne hladam, tak prosim budte trpezlivi a poradte. Dakujem.
Marína
23.01.07,22:46
V auguste 2006 som si zaobstaral zivnostensky list, okrem toho som este zamestnany. Podnikat som este nezacal ale danove priznanie si budem musiet robit sam (doteraz mi ho robil zamestnavatel). Nemam teraz nahodou nejaku povinnost nieco ohlasit, alebo az danove priznanie v marci? Pytam sa preto, lebo v praci nam kazdy rok v january davaju podpisat nejaky papier ohladom dani a ja neviem ci to mam podpisat, ci si mam zohnat nejaky iny papier alebo o co vlastne ide. (Teraz som si to po sebe precital a pripadam si ako debil):D Neboj sa, nie si. Každý vieme robiť niečo iné. Jo a nie som platca dph. Urcite tu existuje na to odpoved ale to by som musel vediet co vlastne hladam, tak prosim budte trpezlivi a poradte. Dakujem.
Od zamestnávateľa si vypýtaš Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vyberanej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované dieťa. Znie to komplikovanie, ale je to len jeden "lajster", na ktorom budú uvedené Tvoje príjmy, odvody do poisťovní, zrazená daň atd. Ten papier, na ktorý Ty myslíš, je žiadosť o ročné zúčtovanie dane z príjmov. Ten nepodpíšeš, pretože Ty si svoje ročné zúčtovanie dane urobíš v daňovom priznaní. Keby niečo, pýtaj sa.
otázka
23.01.07,23:37
Zrejme mu dal zamestnávateľ podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO pre r.2007, vypĺňaš DP typu B, do ktorého zahrnieš /ako Ti Marína dobre napísala/ príjmy a odvody zo zamestnania, príjmy a výdavky zo živnosti budú nulové.
Marína
24.01.07,00:18
Ak to bol "dvojlajster", tak potom je to Vyhlásenie(o ktorom píše Zuzka), v ktorom si uplatňuješ nezdaniteľnú časť základu dane. Ak máš nárok, tak podpíš.
Dion
26.01.07,11:02
Dakujem dakujem zacinam tomu trochu rozumiet, sice neskoro ale predsa.
kalinka22
28.01.07,07:22
U zamestnávateľa máte iba tú povinnosť, že mu treba nahlásiť začiatok podnikania - čo ste predpokladám urobil. Na základe toho Vám účtovníčka vystavý tzv. Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, kde máte všetky príjmy zo závislej činnosti (čiže od zamestnávateľa) a tieto sa uvádzajú v DP samostatne, sú na to vyhradené riadky. Účtovníčka Vám aj napriek tomu dá podpísať Vyhlásenie ..., lebo odpočitateľnú nezdaniteľnú časť, aj bonus na dieťa si môžete úplne pokojne dať zohľadniť u zamestnávateľa, potom to však musíte v DP podľa "Potvrdenia" aj uviesť. Tiež koniec podnikania musíte potom v mzdovej účtárni nahlásiť - oni vlastne potom vedia, čo Vám môžu a čo nemusia dať podpísať. Vyplňujete DP typu B a ak si neviete rady, poproste radšej niekoho skúsenejšieho, hlavne po prvýkrát, aby Vám pomohol. Ročné zúčtovanie dane Vám nedajú podpísať na základe nahlásenej živnosti.
endrju
28.01.07,08:24
U zamestnávateľa máte iba tú povinnosť, že mu treba nahlásiť začiatok podnikania ... Tiež koniec podnikania musíte potom v mzdovej účtárni nahlásiť ...
V Ústave SR je uvedené, že povinnosti možno ukladať iba zákonom alebo na základe zákona. Chcem sa preto nesmelo opýtať, z ktorého zákona vyplývajú tieto povinnosti? Potešil by odkaz na konkrétne ustanovenie konkrétneho zákona alebo ustanovenia konkrétnych zákonov. Ďakujem :cool:
RoxDex
29.01.07,00:06
...mňa by zaujímalo, či aj zakladateľ a konateľ s.r.o. musí nahlásiť založenie s.r.o. zamestnávateľovi a robiť si samostatné DP. Ak som sa opýtal niečo smiešne, prosím o trpezlivosť.
Dada
29.01.07,04:52
Ak nepodnikáte v rovnakej oblasti ako Váš zamestnávateľ, nevidím dôvod mu nahlasovať Vaše podnikanie.
RoxDex
29.01.07,05:02
Ak nepodnikáte v rovnakej oblasti ako Váš zamestnávateľ, nevidím dôvod mu nahlasovať Vaše podnikanie.

....mal som na mysli porovnanie s nahlásením začatia živnosti z dôvodu zúčtovania preddavkov dane...
martaO
29.01.07,06:02
Ak v pracovnej zmluve máte klauzulku, že si Váš zamestnávateľ vyhradzuje právo na to, aby ste popri zamestnaní nepodnikal v rovnakom obore, tak by ste mal dodržať podmienky pracovnej zmluvy. Následne aj po rozviazaní PP si kladú podmienku napr. najmenej dva roky nepracovať v rovnakom obore, alebo dodržať mlčanlivosť o know how firmy. To sú podmienky, ktoré umožňuje zákonník práce.
Inak ak to nie je špecifikované v PZ tak nemáte žiadnu povinnosť ohlasovať svoju činnosť popri zamestnaní. Máte povinnosť len sa nahlásiť na SP, ZP, podať príslušné DP. Svojho zametnávateľa len požiadate tlačivom o vydanie potvrdenia o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch a taktiež potvrdenie o zaplatených preddavkoch na ZP.
endrju
30.01.07,09:22
.. aj po rozviazaní PP si kladú podmienku napr. najmenej dva roky nepracovať v rovnakom obore...

Už viackrát sa tu na Porade diskutovalo o tom, že takýto záväzok je v rozpore s právnym stavom platným na území SR. :rolleyes:
Zopakujem, že podľa Ústavy SR je možné niečo prikázať / zakázať iba zákonom alebo na základe zákona.
Spýtam sa preto ešte raz, z akého zákona vyplýva možnosť zakázať / prikázať osobe, aby po ukončení jedného zmluvného vzťahu (ne)mohla uzavrieť v budúcnosti zmluvu na vykonávanie činnosti rovnakého druhu s niekym iným.
Zákaz výkonu povolania podľa mojich vedomostí môže v súčasnosti vyplynúť iba zo zákona (napríklad, nesplnenie zákonom predpísaných podmienok na výkon činnosti alebo právoplatné rozhodutie súdu o treste za závažné porušenie predpisov pri výkone činnosti).
Neviem nič o zákone, umožňujúcom niekoho zaviazať k niečomu takému len na základe zmluvy. Existuje taký zákon?
Akákoľvek zmluva je preto, podľa môjho názoru, neplatná v bode obsahujúcom takýto záväzok, keďže ide o záväzok uzavretý v rozpore so zákonmi.

Viem si však predstaviť ako platnú takú pracovnú zmluvu, ktorá bude obsahovať ustanovenie takéhoto typu:
"Po ukončení pracovného pomeru, ktorý je predmetom tejto zmluvy, z dôvodov ... sa firma zaväzuje vyplácať osobe ...,- Sk za každý mesiac (štrťrok / rok / ...), počas ktorého osoba nebude vykonávať činnosti .... Platnosť tohoto záväzku skončí najneskôr ... dní (mesiacov / rokov / ...) po ukončení pracovného pomeru medzi osobou a firmou." :cool:

S ďalšími tvrdeniami v príspevku ohľadom záväzkov vyplývajúcich z pracovnej zmluvy súhlasím. ;)