monyka
24.01.07,07:05
Potrebovala by som poradiť v tom, ako to všetko zaúčtovať a kde to popísať.
My vystavujeme faktúry nášmu odberateľovi za služby nesačne vo výške 11.900,- sk a dohodli sme sa že nám ich nebude uhrádzať (vystvujeme ich každý mesiac), ale že ich vzájomne započitávať s tou faktúrou čo nám oni vystavili na sumu 363.235, 50 (z toho DPH 57.995,60) za nieaké tiež služby.
Naše vystavené faktúry mám zaevidované v pohľadávkach a DFA mám tiež v evidencii záväzkou. Skôr mi ide o to, že vôbec netuším ako sa vykonáva ten zápočet.
Vedel by mi niekto poradiť ako na to?:confused:
vikinka
24.01.07,06:13
Na základe písomného zápočtu-dohodou o zápočte,interným dokladom účtuješ o úhrade pohľ.alebo záv.
monyka
24.01.07,06:19
No práve tú dohodu už máme, aj podpísanú.
Neviem, či som to dobre pochopila, ale myslíš, že mám teoreticky vystaviť inerné doklady na tie faktúry, ktoré vystavujeme? napr. 15.01 vystavím ID že akože zaplatili tú faktúru na 11.900,- potom zase 15. 02 vystavím ID že akože zaplatili zase 11.900 atď .. a zníži sa mi tým záväzok tých 363.235,50.. otázka je ako???
Nerozumiem, potrebovala by som rozpísanejšie a lajckejšie vysvetlenie, Ďakujem Vám za rady.
kvitko
24.01.07,06:27
Vzájomný zápočet je vystavený k nejakému dátumu. Účtuješ ten dátum. Pohľadávky interný doklad PNZD na každú jednu vystavené faktúru, a záväzky interný doklad VNZD.
vikinka
24.01.07,06:34
Treba si zadať v softe účtovné prípady
1.zápočet pohľadávky ako:príjem celkom-príjem služby
2.zápočet závazku ako:výdaj celkom-prevádz.réžia
vynecháš stĺpce-banka-príjem alebo výdaj,taktiež pokladňu
Ja to robím tak,že na pís.dohodu o zápočte napíšem č.inter.dokladu a podľa dátumu na zápočte účtujem.Neviem či sa to dá pochopiť ako som to napísala?
donar
24.01.07,07:02
V knihe zaväzkov uhradiš faktúry uvedené v zápočte a tak isto v knihe pohľadávok.Na konci roka v rámci uzavierkových operacií urobíš učtovný doklad cez interné doklady, kde učtujes - výdavok - iný neovpyvňujúci daň z príjmu a príjem - iný nezdaniteľný príjem a to vo výške zápočtu.
monyka
24.01.07,07:23
Vzájomný zápočet je vystavený k nejakému dátumu. Účtuješ ten dátum. Pohľadávky interný doklad PNZD na každú jednu vystavené faktúru, a záväzky interný doklad VNZD.
- ty si mi napísal ako neovplyvňujuce základ dane

Treba si zadať v softe účtovné prípady
1.zápočet pohľadávky ako:príjem celkom-príjem služby
2.zápočet závazku ako:výdaj celkom-prevádz.réžia
vynecháš stĺpce-banka-príjem alebo výdaj,taktiež pokladňu
Ja to robím tak,že na pís.dohodu o zápočte napíšem č.inter.dokladu a podľa dátumu na zápočte účtujem.Neviem či sa to dá pochopiť ako som to napísala?

- a ty si mi napísala ako príjem a výdaj ovplyvňujuci, tak potom neviem.
Som z toho jeleň
vikinka
24.01.07,07:29
V podstate je to to isté v konečnom dosledku,lebo sa ti to vlastne akoby vynuluje aj príjem aj výdaj.Zostáva rozdiel z toho zápočtu buď na príjme alebo výdaji.Ja to účtujem tak ako som písala,lebo niekedy mám zápočty na dobropisy a fa.za tovar,alebo aj iné prípady.A hlavne nemusím na to myslieť na konci roka,mám to zaúčtované priebežne.
Marína
24.01.07,08:16
V podstate je to to isté v konečnom dosledku,lebo sa ti to vlastne akoby vynuluje aj príjem aj výdaj.Zostáva rozdiel z toho zápočtu buď na príjme alebo výdaji.Ja to účtujem tak ako som písala,lebo niekedy mám zápočty na dobropisy a fa.za tovar,alebo aj iné prípady.A hlavne nemusím na to myslieť na konci roka,mám to zaúčtované priebežne.
Z pohľadu výsledku základu dane, súhlasím(OZD resp. NZD). Z pohľadu postupov účtovania, nesúhlasím(NZD). Z pohľadu VZ pre odvody poistného, nesúhlasím(NZD).
Pozri:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=161867&postcount=4
monyka
25.01.07,05:48
Z pohľadu výsledku základu dane, súhlasím(OZD resp. NZD). Z pohľadu postupov účtovania, nesúhlasím(NZD). Z pohľadu VZ pre odvody poistného, nesúhlasím(NZD).


Tak teraz už nerozumiem ani teba Marína, prečítala som si aj odkaz čo si napísala. Ale podstata je v tom že ak to súvisí s podnikaním, čo súvisí musím to dať ako príjem a výdaj ovplyvnujúci ZD pri tom zápočte pohľadávok a záväzku, je to tak?
monyka
25.01.07,05:53
A ešte jedna otázčoka. Na tej dohode je napísané že zápočet je realizovaný ku dňuý 31.12.2006 ale podpísané je to 18.01.2007, tak ku ktorému dátumu mám vystaviť tie interné doklady?
A keď sa v roku 2006 ešte celkom neznížil ten náš vysoký záväzok, znamená to, že mám v zaúčtovní tohto pokračovať teraz v roku 2007 kým sa to všetko nevynuluje? (tuším že ano) ale zase, k akému dátumu?
vikinka
25.01.07,06:09
Zápočet urob k 31.12.2006 aj int.dokl.k tomuto dátumu.Áno záv.ti prejde do r.2007 a budeš ho ďalej účtovať,k dátumu buď zápočtu alebo úhrady.
Ančika
25.01.07,08:03
Skúsim polopatisticky;) (od slova Lopata): Aj príjmy aj výdavky sú "daňové", pokiaľ je účel na faktúrach daňovo uznateľný. Zápočet robím internými dokladmi. Do textu zapíšem:Úhrada zápočtom a čísla dodavateľskej aj odberateľskej faktúry z mojej evidencie a pre lepšiu identifikáciu aj VS dodavateľskej faktúry. Každá fa. je jeden interný doklad - dodavateľská výdavkový, odberateľská - príjmový.. Dokonca nie je potrebná ani dohoda o zápočte. Môže to byť aj jednostranný úkon, len treba oznámiť obchodnému partnerovi, že sme tento úkon previedli, a kedy. Ešte podrobnejšie by som to vedela vysvetliť, keby som vedela aký SW používaš.
Marína
25.01.07,09:51
V podstate je to to isté v konečnom dosledku,lebo sa ti to vlastne akoby vynuluje aj príjem aj výdaj.Zostáva rozdiel z toho zápočtu buď na príjme alebo výdaji.Ja to účtujem tak ako som písala,lebo niekedy mám zápočty na dobropisy a fa.za tovar,alebo aj iné prípady.A hlavne nemusím na to myslieť na konci roka,mám to zaúčtované priebežne.
Z pohľadu výsledku základu dane, súhlasím(OZD resp. NZD).
To znamená, že či to zaúčtuješ ako OZD alebo NZD v konečnom dôsledku výsledok ZD to neovplyvní. Napr. do zápočtu máš ZDP=100000, NZV=50000, ZD=50000. Po zaúčtovaní vz.zápočtu ako NZD výsledok bude totožný, ZD=50000. Ak to zaúčtuješ ako OZD , ZDP=110000, ZDV=60000, ZD=50000, t.z. dtto ako pri NZD.

Z pohľadu postupov účtovania, nesúhlasím(NZD). Nesúhlasím s tým, že vzájomný zápočet sa má účtovať ako NZP a NZV.

Z pohľadu VZ pre odvody poistného, nesúhlasím(NZD).
Ak by sa vzájomný zápočet účtoval ako NZD, ovplyvnilo by to výšku príjmu pre VZ na určenie odvodov do SP, myslím tým hranicu výšky príjmu, keď už je povinnosť platenia odvodov.

Vysvetlivky:
OZD=ovplyvňujúci základ dane
NZD=neovplyvňujúci základ dane
ZDP=zdaniteľný príjem
ZDV=zdaniteľný výdavok
NZP=nezdanaiteľný príjem
NZV=nezdanaiteľný výdavok
ZD=základ dane
VZ=vymeriavací základ
Džudi
25.01.07,14:16
Ja sa spýtam , v postupoch JÚ je deň započítania dňom účtovného prípadu tu mi vychádza do denníka účtovať napr. 25.08.2006, ale na druhej strane sa píše, že nepeňažné operácie sa účtujú ako uzávierkové operácie a z tohoto by mi vzchádzalo že 31.12. Lenže keď máme veľa zápočtov a do softu môžem zadať len 1 dátum , neviem čo je lepšie deň zápočtu alebo ako UO.
renča1
25.01.07,14:26
Dňom uzavretia zmluvy o započítaní pohľadávok a záväzkov alebo dňom oznámenia o vykonaní jednostranného zápočtu sa účtuje do knihy pohľadávok a do knihy závazkov ich úhrada. Cez uzavierkové operácie t.j.k 31.12.BR sa zahrnie, započítaná pohľadávka a závazok do základu dane v peňaž.denníku ako nepeňažná operácia.
Džudi
25.01.07,16:23
Srdečná vďaka ....
monyka
26.01.07,09:07
To znamená, že či to zaúčtuješ ako OZD alebo NZD v konečnom dôsledku výsledok ZD to neovplyvní. Napr. do zápočtu máš ZDP=100000, NZV=50000, ZD=50000. Po zaúčtovaní vz.zápočtu ako NZD výsledok bude totožný, ZD=50000. Ak to zaúčtuješ ako OZD , ZDP=110000, ZDV=60000, ZD=50000, t.z. dtto ako pri NZD.
Nesúhlasím s tým, že vzájomný zápočet sa má účtovať ako NZP a NZV.

Rozumiem tomu dobre,(na základe tvojich viet) že keď uhradím pohľadávku a uhradím záväzok v rovnakej výške tak sa Základ dane nemení? lebo zase nerozumeiem čo mi mi tu vysvetlila.
A záväzok mám uhradiť ako základ 30.000,- 19 % a DPH 3.700,- keď je celková suma 35.700,- SK alebo tú úhradu dať ako 0% 35700?
renča1
26.01.07,12:12
Ty môžeš uhradiť závazky, pohľadávky na základe zápočtu len do rovnakej výšky. Čiže pohľad. sa započítajú v sume 5 tis. a tým pádom sa musia započítať aj závazky v sume 5 tis.


Závazok uhradíš cez ID ako nepeňaž.operáciu v plnej výške 35 700,- a to dňom zápočtu. Úhradu zapíšeš dňom zápočtu do knihy závazkov. Účtovať do peňažného denníka budeš k 31.12 cez uzavier.operácie. Naúčtuješ 30 tis. do výdavkov ovplyv.základ dane (cena bez dph ) a 3 700,- (dph) naúčtuješ ako výdavok neovplyv.základ dane. Nezabudni naúčtovať takýmto istým spôsobom aj pohľadávkovú stranu. Akurát nepôjde o výdavok ale o príjem.
monyka
18.07.07,04:55
Ešte ma tak napadlo po dlhom čase... Ale chcem si to len overiť.
Keď príde DFA a dátum zdanit plnenia je 31.12 tak si môžeme uplatniť DPH z tejto faktúry ak toto budeme riešiť dohodou o vzáj. zápočtoch fakúr?
A na druhej strane ked vystavíme fakúru a dátum zd. plnenia je tiež napr. 31.12 tak musíme odviesť DPH, keď to riešime vz. zápočtom pohľadávok?
Ďakujem
ZuzanaP
18.07.07,05:45
Ešte ma tak napadlo po dlhom čase... Ale chcem si to len overiť.
Keď príde DFA a dátum zdanit plnenia je 31.12 tak si môžeme uplatniť DPH z tejto faktúry ak toto budeme riešiť dohodou o vzáj. zápočtoch fakúr?
A na druhej strane ked vystavíme fakúru a dátum zd. plnenia je tiež napr. 31.12 tak musíme odviesť DPH, keď to riešime vz. zápočtom pohľadávok?
Ďakujem

Áno. Budeš mať nárok na odpočet DPH, aj budeš musieť DPH odviesť.
Zápočet má vplyv len na úhradu faktúr.