Pepete
24.01.07,08:24
Chcem sa opýtať, či mi viete poradiť ohľadom formy zmluvneho vztahu. Zakladám novú s.r.o., kde mám zodpovedného zástupcu na jeden predmeto podnikania. Pre konkretnejšie info je to člen rodiny, ale som sa dozvedel, kedže je zodpovedný zástupca a nie je ani konateľ ani spoločník, musím mať s ním uzatvorenú pracovnú zmluvu. Zaujíma ma, či to musí byť len pracovná zmluva (co by som nerad kvoli odvodom) alebo existuje aj ina forma. Zodpovedny zastupca je taktiez konatelom a aj spolocnikom vo svojej vlastnej spolocnosti. Mate niekto skusenosti, ake by bolo najvhodnejsie riesenie? Dakujem
Monika Kováčová
24.01.07,16:26
Toto je jednoznačne podmienené pracovnou zmluvou zo strany Živnostenského úradu - ale nemusí to byť PZ na plný úväzok. Dokonca ani na polovičný. Môže to byť PZ na menej ako polovičný pracovný úväzok, napr. 10 hodín týždenne...
Pepete
25.01.07,06:47
Ermon: A ako je to potom prosim ta z hladiska odvodov? Aj ked bude prac. zmluva na 10hod. tyzdenne, budem musiet vykonavat vsetku tu administrativu ako keby som mal zamestnanca na plny uvazok?
Monika Kováčová
25.01.07,06:52
administratíva je úplne rovnaká, odvody podstatne nižšie
Pepete
25.01.07,07:10
Super, dakujem za info....
Pepete
25.01.07,07:12
Este jedna otazka mi napadla. Je nejaky min. pracovny cas, na ktory by som mohol s nim mat pracovnu zmluvu? Spominal si, ze je to menej ako 10hod. tyzdenne, ci by som to mohol dat napr. aj na 5hod. tyzdenne. Dakujem
Monika Kováčová
25.01.07,15:53
Daj 10 hodín...
Džudi
25.01.07,16:08
My máme v jednej firme 10 hod. mesačne, je to problém ? Tiež ide o zodp. zástupcu pracuje 2 dni v mesiaci po 5 hodín ide o SZČO .
Pepete
25.01.07,16:36
Takze 10hod. mesacne moze byt? Aka musi byt min. hodinova mzda? Z akej sumy budem musiet robit odvody ak budem mat prac. zmluvu na 10hod. mesacne?
Monika Kováčová
25.01.07,16:49
Takze 10hod. mesacne moze byt? Aka musi byt min. hodinova mzda? Z akej sumy budem musiet robit odvody ak budem mat prac. zmluvu na 10hod. mesacne?

Ja som písala 10 hod. týždenne...
Pepete
25.01.07,16:51
Takze musi byt prac.zmluva na 10hod. tyzdenne? Neda sa menej?
Monika Kováčová
25.01.07,16:53
Práve študujem...
Zákonník práce:

Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.


Koľko by bol potom ustanovený týždenný pracovný čas zamestnanca, keby pracoval 5 hodín mesačne?
5/4 =1,25 hod???? týždenne?
riordan
25.01.07,16:56
Zle sa spýtam?? A čo DOHODA? Tiež je to pracovno-právny vzťah.
Monika Kováčová
25.01.07,16:57
Toto je jednoznačne podmienené pracovnou zmluvou zo strany Živnostenského úradu - ale nemusí to byť PZ na plný úväzok. Dokonca ani na polovičný. Môže to byť PZ na menej ako polovičný pracovný úväzok, napr. 10 hodín týždenne...

Odpoveď k dohode
Pepete
25.01.07,16:59
Este sa chcem opytat, ci nie je problem, ak budem zamestnavat clena rodiny? Nieco sa mi mari, ze su akesi obmedzenia na pracovnu zmluvu ak je to clen rodiny. Existuje take nieco?
Monika Kováčová
25.01.07,17:01
Takže pracovný čas by sa mal určiť v PZ na týždenný pracovný čas.
§ 85
Pracovný čas

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

(2) Doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.

(3) Na účely určenia rozsahu pracovného času a rozvrhnutia pracovného času je týždňom sedem po sebe nasledujúcich dní.


Člen rodiny môže byť zamestnancom . Obmedzenie bolo zrušené.
Jozef Mihál
25.01.07,17:04
Môže byť aj pružný prac. čas ...0 hod mesačne...
Pepete
25.01.07,17:04
Takze ak som to spravne pochopil, mozem v prac. zmluve si dohodnut aj pracovny cas na 2hod. tyzdenne a bude to OK? Aka je min. mzda na hodinu?
riordan
25.01.07,17:06
Na ŽÚ ale povedali, že manželia nemusia mať pr. vzťah pri zodpovednej osobe.
Pepete
25.01.07,17:06
0 hod. mesacne moze byt pracovny cas? A z toho sa potom ako vedu odvody? Ako budem mat v prac. zmluve ukotveny prac. cas?

Co sa tyka toho vztahu, moj pripad je, ze sme surodenci. Teda zodpovedny zastupca je moj brat. Na to nie je vynimka?
Monika Kováčová
25.01.07,17:06
Pružný pracovný čas
§ 88


(1) V záujme zvýšenia efektívnosti práce a lepšieho zabezpečenia potrieb zamestnancov môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov zaviesť pružný pracovný čas.

(2) Pri uplatnení pružného pracovného času si zamestnanec volí sám začiatok alebo aj koniec pracovného času v jednotlivých dňoch v rámci časových úsekov určených zamestnávateľom (voliteľný pracovný čas). Medzi dva úseky voliteľného pracovného času je vložený časový úsek, v ktorom je zamestnanec povinný byť na pracovisku (základný pracovný čas). Pružný pracovný čas možno uplatňovať pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne a aj pri jeho nerovnomernom rozvrhnutí.

(3) Začiatok a koniec základného pracovného času určí zamestnávateľ tak, aby pri určenom týždennom pracovnom čase 40 hodín bol základný pracovný čas v jednotlivých pracovných dňoch najmenej päť hodín.
riordan
25.01.07,17:09
Len manželia. Súrodenci nie sú oslobodení.
Džudi
25.01.07,17:11
Ermon si zlatá, ale keď to čítam aj tak si myslím že to neodporuje ak pracuje tak ako som napísala, alebo mi to fakt nemyslí ? P. Mihál som rada , že ste sa zapojili, a teraz neviem......píšete, že pružný prac. čas aj 0 mesačne , tak môžeme mať tých 10 mesačne ?????
riordan
25.01.07,19:45
Práve som si prešla aj staršie príspevky a myslím si, že je na dobrom prebudení paňulinky na ŽÚ, či mi uzná dohodu, alebo bude vyžadovať TPP.
Ide o vzťah OTEC - SYN. Sami uznali nelogiku, ale vyžadujú pracovno-právny vzťah.

Máte ešte iný názor??
ĎĎĎ
Muška
25.01.07,20:55
§ 11

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.
Jozef Mihál
25.01.07,21:03
Pp. vzťah to je i dohoda.
Muška
25.01.07,21:07
No neviem či dohoda spľňa podmienky , ktoré vyžaduje živnostenský zákon na zákonného zástupcu.


Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223


(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.
riordan
26.01.07,08:15
Nepotešili ste ma, ale tak to býva. Prihlásim zodp. zástupcu, dám mu 10 hodinový úväzok a budú spokojní.
Je to nelogické
ĎĎĎ
Dasa_Kravecova
27.01.07,19:23
dobrý den chcela by som sa spýtať...keď vykonávam administarívne práce v rozsahu 8 hod.týždenne, dohoda je tak na 9 mesiacov.....nemala by som mať na to pracovnú zmluvu či stačí dohoda o vykonaní práce (ide o to že som sa dopočula ze podľa ZP dohodu o vykonaní práce sa nesmie vykonávať stále opakujúca sa činnosť) prosím poradte mi.Ďakujem