NADEJKA
09.06.04,11:54
Dobrý deň kolegyne a kolegovia,
riešime problém súkromného auta v podnikaní. Všetci dobre vieme,že tento rok nemáme nárok na nič,ale riešime nasledovnú dilemu:máme auto vlastné a používame ho na podnikanie.Ako to vidíte,keby sme si ho prenajali ako fyzické osoby osobám-živnostníkom? Mohli by sme potom účtovať PHM a bežnú údržbu?Vďaka za odpoveď.
Tipi
14.07.04,13:31
Nie je to právne možné, nakoľko občiansky zákonník nerozlišuje medzi FO a FO živnostníkom, a teda by na oboch stranách nájomnej zmluvy stála tá istá osoba. Je to možné iba ak by ste to spravila s nejakou blízkou osobou, ktorej by ste to auto predala. Potom sa dá do nájomnej zmluvy upraviť hradenie údržby, PHM a podobne a tým pádom hodiť do nákladov. Problém by však bol, že by tá blízka osoba musela platiť cestnú daň.
Julča
16.07.04,07:29
Ja si myslím, že PHM si do nákladov môžeme účtovať, ak máme zaplatenú cestnú daň. Alebo sa mýlim?
Heni
20.07.04,19:32
Ja som nasla v JUPP 7/2004, ze "podnikatel ako FO moze uzatvorit najomnu zmluvu na auto s s.r.o., v ktorej je spolocnikom alebo konatelom"... Nepisu tam nic o tom, ze je to tiez vlastne sam sebe, ved ak je to jednoosobova s.r.o. tak mozem byt aj jedinym zamestnancom.... a este pisu: "kedze prenajimatel a najomca predstavuju personalne prepojene osoby, odporúca sa dohodnut vysku najomneho v cene obvyklej."
Mozno neuvazujem celkom spravne, ale nedalo by sa to pouzit aj v tomto pripade?
ikula
30.07.04,08:15
Ahojte,
bolo tu medzičasom spomínané, že by sa mali od 1.8.2004 zmeniť daňové predpisy pre živnostníkov, čo sa týka cestovných náhrad. Neviete ako je to ďaleko? A čo vy na Poradcu č. 13/2004, kde je vysvetlené, že síce podnikateľom vzali sadzbu na 1 km pri vlastnom aute, ale od poistného, údržby a opravy si môžu dať tieto preukázané výdavky do nákladov? A ešte či niekto nevie o nejakej dieročke, čo sa týka auta, ktoré má podnikateľ na leasing ako súkromná osoba, a nezaradí ho do podnikania, chce si však uplatniť výdavky ako keby bol vlastníkom, lebo to sa mi zdá fakt nespravodlivé, že platí za to auto všetko, ako keby bol majiteľom, ale zákon o DzP ho v tomto vypustil? Týka sa to hlavne minulých období, ale kedže sa predpokladá vrátenie nárokov pre živnostníkov, ktorý používajú vlastné autá na ponikanie - nezaradené.
Luckasari
06.08.04,10:06
navrh na zmenu zakona o dani z prijmov v tejto otazke (SZCO a auto, ktore nie je majetkom firmy-priznanie nahrad za km, stravne, atd.), bol podany a aj prerokovany v NRSR, ale ho zatial neschvalili a budu rokovat dalej, tolko som nasla na strankach www.nrsr.sk, konkretne

www.nrsr.skhttp://www.nrsr.sk/main.aspx?sid=zakony/prehlad
Jana411
09.08.04,08:40
Cestnú daň zaplatí síce majiteľ auta, ale podnikateľ mu ju preplatí - treba to zakomponovať do zmluvy o prenájme auta
vladan
09.08.04,09:15
majiteľ mu ju preplatí, ale preňho je to výdavok, ktorý neovplyvňuje základ dane
Paula
04.09.04,11:29
Ak má s.r.o. na základe zmluvy prenajaté auto od FO, môže si s.r.o. dať do nákladov povinnú technickú kontrolu, resp.aj emisnú kontrolu daného auta?
zeel
06.09.04,11:47
Je to celé nejaké komplikované :-)
Skúste mi poradiť :
Mám auto ako súkromná osoba na leasing. Auto má už 4 roky a leasing bude ešte 1 rok. Idem si urobiť živnosť.
Ako postupovať keď auto chcem používať na podnikanie ??
Možné odpovede :
1.- postúpiť leasing zo súkr. osoby na FO ? - ak áno - koľko sa bude auto odpisovať ? Môžem pri postúpení leasingu požadovať aj nejaké "finančné vyrovnanie" alebo len začnem platiť leasingové splátky ako FO ???
2.- nechať lesing dobehnúť ako súkromná osoba - môžem si potom vôbec niečo dať do nákladov FO ???

Poraďte - určite to zujíma veľa začínajúcich živnostníkov ....
sway
08.09.04,07:09
Je to celé nejaké komplikované :-)
Skúste mi poradiť :
Mám auto ako súkromná osoba na leasing. Auto má už 4 roky a leasing bude ešte 1 rok. Idem si urobiť živnosť.
Ako postupovať keď auto chcem používať na podnikanie ??
Možné odpovede :
1.- postúpiť leasing zo súkr. osoby na FO ? - ak áno - koľko sa bude auto odpisovať ? Môžem pri postúpení leasingu požadovať aj nejaké "finančné vyrovnanie" alebo len začnem platiť leasingové splátky ako FO ???
2.- nechať lesing dobehnúť ako súkromná osoba - môžem si potom vôbec niečo dať do nákladov FO ???

Poraďte - určite to zujíma veľa začínajúcich živnostníkov ....

K 1: Ak budeš chcieť posunúť leasing na firmu /vložiť ho do podnikania/ je to problém - mám skúsenosť začínajúcej firme to nedajú len tak ľahko /nemajú záruku o tom že bude solventná/- ak áno to bol náš prípad musíš zaplaťiť 5 splátok dopredu/čo sa musí časovo rozlíšiť!!/. Čo sa týka nákladov pokračuješ v splátkach a dávaš do nákladov vždy mesačnú - časovo rozlišuješ akontáciu. Žiadne navýšenie z tit. posunutia leasingu si nemôžeš uplatniť.

K 2: podľa mňa si môžeš dávať do nákladov PHM za použitie vlastného mot. vozidla, musíš mať knihu jázd a bloky - veď na kópii veľkého techničáku je Tvoje meno - /leasingovka ti ho dá/, považuje sa to za používanie súkromného mot vozidla na účely podnikania, musíš zaplatiť cestnú daň.
zeel
08.09.04,11:05
Sway - dik za odpoveď

ešte jedna otázka - lebo v príspevkoch nad týmto to je nejasné ...
Môžem si do nákladov dať aj tú cestnú daň ? Alebo ju musím zaplatiť ako súkromná osoba bez nároku na odpočítanie z daní ??
sway
08.09.04,11:54
Keď cetsnú daň platíš Ty a auto je napísané na Teba, tak ide do nákladov, ale ak ju platíš na manželove auto - tak je to vydaj zaplateny za iného občana a je neovplyvňujúci DZ.
zeel
08.09.04,11:57
Stale tomu nerozumiem ...
Auto je napísane na mňa ... ale nie FO - čiže nie na "IČO" :-))
vttedy je to ako ???
sway
08.09.04,12:13
tak takto:

si FO máš IČO - to je jedna vec.
Si podnikateľ ale používaš súkromné vlastné auto /je napísané na teba ako na občana ano?/ na účely podnikania, tak vyplníš priznanie k cestnej dani - na DÚ ti dajú tlačivo zaplatíš cestnú daň a dáš si ju do nákladov.
Čiže cestná daň Ti ide do nákladov v prípade že auto je napísané na Teba bez ohľadu na to, či je alebo nie je v majetku firmy FO.
Ak by bolo auto písané na manžela - môžeš si účtovať PHM ale cestná daň do nákladov nejde, hoci ju musíš zaplatiť./za manžela/, je to Ok? ak nie ozvi sa.
zeel
08.09.04,12:20
Ďakujem - teraz by to už pochopil aj sprostý - takže chápem aj ja :-)
sway
08.09.04,12:38
je to tu trocha popletene - neviem s akym pohlavim sa bavim - furt som ti chcela vnutit manzela....Ok
Paula
21.09.04,06:43
V prípade, keď živnostník alebo s.r.o. má dlhodobo na základe zmluvy prenajaté auto od FO (tá platí cestnú daň), uplatňuje si výdavky za PHM. Výdavky za autoservis, resp. nákup autosúčiastky si dá preplatiť od majiteľa auta, alebo je možné v zmluve uviesť, že opravy berie na seba nájomca? V tom prípade by si to mohol dať nájomca do výdavkov?
ESTER
21.09.04,06:54
To Paula.

Je možné v zmluve uviesť že výdavky na opravy a údržbu znáša nájomca.
Paula
21.09.04,07:03
Ďakujem Ester. Nebola som si celkom istá, či to môže byť výdavkom.
Milka
21.09.04,18:22
Dnes konečne parlament schválil s platnosťou od 1.11.2004 novelu k zákonu o dani z príjmov - SZČO si pri podnikaní na vlastnom aute, nevloženom do majetku firmy môže uplatniť okrem PHM aj paušál za km jazdy, stravné v zahraničí /tak ako zamestnanec/ aj stravné pri služ. cestách v tuzemsku, lístky za prepravu v MHD. Žiaľ, neprešiel návrh pre pracujúcich dôchodcov na uplatnenie odpočítateľnej položky, hoci keď pracujú, odvádzajú poistné, dane. Znovu nie sme všetci "rovní" a v tomto prípade sa právom hovorí o diskriminácii...

Len som zvedavá, či im bude stačiť, čo ušetrili na nákladoch za 10 mesiacov pri SZČO, keď to schválili až od 1.11.2004, hoci na druhej strane hneď sa postarali, že zákonné poistky a dialničné nálepky budú drahšie od nového roka...
ESTER
22.09.04,04:42
To Milka.

Nevieš ako to bude od 1.11. s vlastným vozidlom nevloženým do majetku firmu (bude aj naďalej platiť podmienka, že nikdy predtým v mojom majetku firmy nebolo), aby mi vznikol nárok na sadzbu základnej náhrady?