didino
04.01.05,07:12
Pekný deň želám!

Od apríla 2003 som okrem zamestnanca aj SZČO. Keďže môj ročný príjem zo SZČO nepresahuje 15 000 Sk, nikdy som neplatil žiadne odvody do žiadnej z poisťovní, ani žiadne daňové preddavky. Chcem sa opýtať či sa rokom 2005 pre mňa niečo v tomto mení. Dúfam, že nie.
kori
05.01.05,12:15
AK je ročný príjem(tržby) z podnikania za 2004 vyšší ako12x min mzda, je treba od 1.7.05 platiť odvody do SP ako SZČO.Ak je príjem so zamestnania vyšší ako s podnikania do ZP sa neplatí.
ManoB
05.01.05,13:17
Bohužiaľ, od 1.5.2005 platí zmenený zákon, podľa ktorého musí platiť každá SZČO zdravotné poistenie (zdravotnej poisťovni) vo výške najmenej 14% z minimálnej mzdy (6500), čo činí 910,- Sk. Za január treba zaplatiť do 8.2. Predtým treba zájsť do zdravotnej poisťovne a podpísať tlačivo - oznámenie. Mňa to tiež postihlo :( A čo za to mám - lepšiu alebo lacnejšiu zdravotnú starostlivosť? To ťažko. Zdravím príslušných poslancov a v novom roku im želám viac sociálneho cítenia.
Valika
05.01.05,13:57
Mne dnes v zdrav.poistovni nevedeli povedať nič len toľko že sa čaká na novelizáciu zákona ale že je SZČO popri zamestnaní povinná si určiť vymer.základ na platbu poistného najmenej 100,- Sk a musí platiť aj pokiaľ jej platí zamestnávateľ zdrav.poistenie. Treba čakať!
Jozef Mihál
05.01.05,13:59
Hehehe, to je dobré, dnes tu už bolo napísaných veľa vtipných vecí z prostredia zdrav.poisťovní, ale to že vymeriavací základ SZČO popri zamestnaní je najmenej 100 Sk osobne vyhlasujem za fór č.1.
ricij
05.01.05,14:26
Mne dnes v zdrav.poistovni nevedeli povedať nič len toľko že sa čaká na novelizáciu zákona ale že je SZČO popri zamestnaní povinná si určiť vymer.základ na platbu poistného najmenej 100,- Sk a musí platiť aj pokiaľ jej platí zamestnávateľ zdrav.poistenie. Treba čakať!

Bohužiaľ, od 1.5.2005 platí zmenený zákon, ...
Fakt, skutočne dva dobré fóry.
Heni
07.01.05,07:40
...šme še pobavili.... ale aj ja som volala do VšZP, a tam mi povedali:

ak som zároveň aj zamestnanec aj SZČO, treba počkať na výsledok DP, či budem povinná platiť a koľko ale teraz by som sa mala prihlásiť aj sama, určiť si sama vymeriavací základ a platiť, lebo ak to neurobím, v roku 2006 keď bude zúčtovanie tohtoročných preddavkov, tak to budem musieť zaplatiť aj s príslušnými sankciami...:eek:
takže ak teraz (január až jún 2005) nemusím ako SZČO platiť preddavky za zdrav.poist., tak mi to v roku 2006 zúčtujú aj s úrokmi:confused:
dvd
07.01.05,09:03
p. Mihal, porada.sk je dobra vec - to tu bolo spominane viac krat - no s pribudajucim poctom prispievatelov Vam chcem zazelat do roku 2005 pevne nervy, alebo padajuci pristup na internet.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifDVD
Jozef Mihál
07.01.05,12:16
dvd ďakujem za pekné a výstižné želanie.
Ja pribúdajúcim prispievateľom zasa želám, aby nám tu všetkým nedokazovali, že vedia písať ale nech nám hlavne dokazujú, že vedia čítať (staršie príspevky, v ktorých sme už dávno odpovedali na ich problémy) a vo vlastnom záujme nech sa naučia hľadať.

Alebo inak - trikrát pohľadaj - dvakrát prečítaj - až potom píš (svoju súrnu otázku).
didino
10.01.05,08:38
Beriem si to k srdcu, ale odpoveď som našiel, len ohľadne ZP.
Pekný deň.
luba3
28.01.05,16:35
Moja známa pracuje v HPP v SLSP a.s. a od 1.1.05 sa stala SZČO. Bola sa spýtať vo VŠZP koľko má platiť odvod na zdravot.poistenie a povedali jej,že si má sama určiť preddavok /min.101 Sk/.Určila si preddavok 500 sk,a ten im bude mesačne po celý rok 2005 odvádzať.Po podaní daň.priz. za rok 2005 jej VŠZP zúčtujú zaplatené preddavky na zdrav.poistenie a v prípade,že jej vznikne preplatok,tak jej ho vrátia. luba3
didino
31.01.05,08:41
Ja som SZČO od apríla 2003 a zamestnanec som asi od narodenia :-). Zatiaľ som neplatil ako SZČO ani do soc.poisťovne ani do zdravotnej. Po prečítaní všetkých možných príspevkov v rámci celej Porady mi to vychádza tak, že nebudem platiť ani naďalej. Môj príjem zo SZČO za rok 2003 bol 6 729 Sk, za rok 2004 12 930 Sk. Dúfam, že sa nemýlim. Potvrdí mi niekto túto moju úvahu alebo naopak vyvráti?
plastelinka
01.02.05,05:50
Dobrý deň, máme tu zase pekný "flamewar" ohľadne začínajúcich živnostníkov a odvodov - či platiť alebo nie... Každý tvrdí niečo iné - začína v tom byť pekný "guláš". Nebolo by od veci to všetko ujasniť...
kori
01.02.05,13:42
príjem (na účely SP)sa myslí ale tržby(výnosy resp. príjmy)nie čisté príjmy,tak s tým príjmom za 2004 vo výške 12tis by som bol opatrný.
didino
02.02.05,04:50
príjem (na účely SP)sa myslí ale tržby(výnosy resp. príjmy)nie čisté príjmy,tak s tým príjmom za 2004 vo výške 12tis by som bol opatrný.

Presne taký príjem tých 12tis aj je. :)
Jozef Mihál
04.02.05,07:12
Ja som SZČO od apríla 2003 a zamestnanec som asi od narodenia :-). Zatiaľ som neplatil ako SZČO ani do soc.poisťovne ani do zdravotnej. Po prečítaní všetkých možných príspevkov v rámci celej Porady mi to vychádza tak, že nebudem platiť ani naďalej. Môj príjem zo SZČO za rok 2003 bol 6 729 Sk, za rok 2004 12 930 Sk. Dúfam, že sa nemýlim. Potvrdí mi niekto túto moju úvahu alebo naopak vyvráti?Áno, je to tak, ako píšete.
Qera
04.02.05,13:21
Dobry den,
rada by som sa spytala na platenie do zdravotnej poistovne toto: som zamestnanec a zaroven SZCO od roku ani neviem ktoreho - urcite este pred rokom 2003. Od 1.1.2005 do 30.6.2005 by som mala zaplatit do zdravotnej poistovne za rok 2003 nieco, co som pred tymto terminom platit nemusela, lebo vacsina takychto SZCO ma (mala) prijem z podnikania taky nizky, ze z neho odvody do ZP neplatila. Vymeriavaci zaklad bol vzdy nizsi ako 3000.- Sk . Predpokladam, ze v tomto pripade nic neplatim ani nedoplacam.
Ak som mala vymeriavaci zaklad medzi 3001.- a 6500.- Sk platila som z neho vypocitanych 14%. Je v takomto pripade treba nieco prepocitat a doplatit - lebo nieco taketo tu uz raz bolo,ked sa Socialnej poistovni doplacalo poistne dva roky dozadu podla nejakej novely zakona.
Predpokladam, ze ten preddavok vyssi ako 100.- Sk je len pre novovzniknute SZCO, aby zachranili nase zdravotnictvo tym, ze budu posielat poistovniam nejake smiesne preddavky. Chcela by som vidiet SZCO, ktora si urci vyssie preddavky.
Odpovie mi niekto?
Sharky
06.02.05,13:12
Uf, som spravil chybu (žartujem :-) = behol som na poradňu :-) a začal čítať príspevky a už som sa zlakol, že budem niečo platiť or čo... lebo som tiež SZČO, ale popri zamestnaní a príjem na rok nepresiahol 72 tis. (prijem, zisk možno ani 5000 :-) takže ak dobre čítam tento príspevok, tak ani ja neplatím... som si to zisťoval všetko keď som začínal (september) a odvtedy sa tomu nevenujem tak som mal po tych všetkých príspevkoch trochu chaos :-)

Hopsa ešte predsa... ako som písal, podnikám od septemba a zamestnaný
som od konca augusta :-)
Problém je, že ak sa berú ročné príjmy, tak z podnikania bude vyšší,
čo v takom prípade so zdravotným poistením a vôbec odvodmi,
bo som tu čítal niečo v tom zmysle, že vyšší/nižší príjem zo zamestnania...

To akože doplatím ten zvyšok do zdravotnej? a čo sociálne a pod.?

Vďaka. Sharky
ricij
06.02.05,20:27
Sociálku neplatíš, neboj. A to minimálne do 30.6.2006. Ale zdravotné, joj, joj. Preddavky neplatíš, lebo tvoj zisk delené dvoma a to celé krát 0,14 ti dáva menej ako 100 Sk, ale keď sa ti niečo také podarí aj v tomto roku, budeš musieť zaplatiť ešte zdravotnej poisťovni 14% zo zisku a 19% daň. Takže vyrábaj straty!
utešený
10.02.05,18:52
Zdravím všetkých podnikateľov, ktorí sa chcú poradiť s PORADOU,resp. s jej prispievateľmi.
Predtým, ako som si sadol napísať môj dopyt, prelistoval som pár stovák strán v rôznych témach porady...
Je to veľká pomoc pre nás, čo povedať...
No ale k veci, pretože sa chcem uistiť, či som sa správne vyznal v labirintoch ZP a SP (Choreografia):
V roku 2002 som zo živnosti mal stratu, ale v roku 2003 už zisk (63000), pričom zákonom stanovený príjem (72.960) bol prekročený v obidvoch rokoch. Dňa 01.12.2003 som sa stal zamestnancom s príjmom nad minimálnou mzdou.
A odvody ako SZČO som platil takto:
- do 12/03 do VšZP sumu 420 a do SP 1.312 Sk mesačne,
- od 01/04 do 06/04 som neplatil odvody ani do jednej poisťovne na základe "Výpisu z DP za rok 2002" (strata), resp, z dôvodu získania zamestnania,
- od 07/04 do 12/04 som zdravotnej poisťovni neplatil a SP som odviedol poistné z VZ zo živnosti (31500),
- od 01/05 do VšZP budem platiť 370 a do SP 923 Sk.

Od 01.01.2005 som naďalej zamestnaný s príjmom vyšším ako je v súčasnosti platná min.mzda (6.500).
Moje výpočty sú správne, alebo...som zbabral niečo...a poriadne sa pomýlil? :)
Vie ma ešte niekto z Vás pred dnešným spánkom utešiť?:mad: