luluhaha
24.01.07,10:16
Prosím veľmi súrne o radu, ak som dostala od Čecha faktúru a on nieje platca dph, mám ju samozdaniť? Ja myslím že nie, mám ju teda zaradiť medzi prijaté faktúry bez dph akoby bola tuzemská?
Vedieme JU.
Milan Benka
24.01.07,09:18
Prosím veľmi súrne o radu, ak som dostala od Čecha faktúru a on nieje platca dph, mám ju samozdaniť? Ja myslím že nie, mám ju teda zaradiť medzi prijaté faktúry bez dph akoby bola tuzemská?
Vedieme JU.

Čoho sa týka faktúra?
luluhaha
24.01.07,13:44
týka sa nákupu tovaru
daniek
24.01.07,14:01
nákup tovaru v EÚ od osoby neidentifikovanej pre daň vo svojej krajine nevstupuje do daňového priznania dph.
luluhaha
24.01.07,14:29
podľa ktorého paragrafu postupujem?

A prosím aký je hlavný rozdiel v parag. 43 dph a paragrafe 45? čítam to stále dokola ale neviem to pochopiť dakujem
Milan Benka
24.01.07,14:53
podľa ktorého paragrafu postupujem?

A prosím aký je hlavný rozdiel v parag. 43 dph a paragrafe 45? čítam to stále dokola ale neviem to pochopiť dakujem


Podľa §2/1c, §11/1,2.
V zmysle § 11/2b, sa za nadobudnutie tovaru v tuzemsku považuje také nadobudnutie tovaru, pri kt. dodávateľ je ident. pre daň v inom čl. štáte.
To nie je splnené, teda v zmysle § 2/1c; nie je uvedené nadobudnutie predmetom dane na Slovensku.
Monika Kováčová
24.01.07,15:04
A prosím aký je hlavný rozdiel v parag. 43 dph a paragrafe 45? čítam to stále dokola ale neviem to pochopiť dakujem

§ 43 - dve strany
§ 45 - trojstranný obchod

Obe medzi osobami identifikovanými pre daň v ČŠ EÚ.
luluhaha
24.01.07,15:12
ak kúpim tovar z členskej krajiny napr. Nemecko, ja som z členskej krajiny SR a predám napr. časť tovaru do členskej krajiny ČR - to je trojstranný ochod?

a dve strany znamená že ho vyrobím a predám do členského štátu?
Monika Kováčová
24.01.07,15:19
Nie trojstranný obchod je niečo úplne iné. Dve strany som myslela klasický obchod medzi dvoma stranami. Priložím citáciu.

(1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu, b) osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
e) druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
f) druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.


Ja osobne som sa v praxi s ním ešte nestretla.
luluhaha
24.01.07,15:24
Prosím vieš to povedať aj úplne zjednodušene - ako pre blbých - dakujem za ochotu
V oboch paragrafoch ide o dve strany - v členských štátoch ident. pre daň, ale aký je medzi nimi rozdiel, kedy dám 43 a kedy 45..
Monika Kováčová
24.01.07,15:26
luluhaha žiaľ neviem, pretože to viem len nakresliť... Šípky, kolieska IČ a ako ide tovar trasu. Ak ti to nikto nevysvetlí po lopate slovami, sľubujem ti, že po kvartálnych dépehačkach ti priložím moju kresbu aj s vysvetlivkami... Ale je 24. a zajtra sa odovzdáva, vieš... Takže v piatok, ak medzitým nikto, dobre?
luluhaha
24.01.07,21:20
našla som si sama odkaz kde je to vysvetlené:
http://www.porada.sk/t12037-predaj-tovaru-do-clenskej-krajiny-eu-a-dph.html#post114115 príspevok 4, myslím že už tomu rozumiem
Ďakujem všetkým za čas a ochotu
ZuzanaA
25.01.07,08:12
Trochu som pri tejto téme zneistela, preto sa chcem spýtať. Máme faktúru z Čiech za služby (prekladateľské), dodávateľ je neplatca DPH. Faktúru zaevidujem normálne ako klasickú fa bez DPH? Žiadne samozdanenie..nič..
beika
25.01.07,09:08
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprostiť o radu.
27.12.2006 nám bola vystavená faktúra od českej firmy bez dph. Objednaný tovar nám prišiel 04.01.2007. Majiteľ sa ale rozhodol, že faktúru nezaradí do nákladov pretože sa jednalo o jeho súkromný tovar. Treba takúto faktúru samozdaniť?
Milan Benka
25.01.07,09:18
Trochu som pri tejto téme zneistela, preto sa chcem spýtať. Máme faktúru z Čiech za služby (prekladateľské), dodávateľ je neplatca DPH. Faktúru zaevidujem normálne ako klasickú fa bez DPH? Žiadne samozdanenie..nič..

Podľa §69/3 ste osobou povinnou platiť daň (prijatá služba s miestom dodania podľa §15/8). Vyplýva mi z toho "samozdanenie"
Milan Benka
25.01.07,09:22
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprostiť o radu.
27.12.2006 nám bola vystavená faktúra od českej firmy bez dph. Objednaný tovar nám prišiel 04.01.2007. Majiteľ sa ale rozhodol, že faktúru nezaradí do nákladov pretože sa jednalo o jeho súkromný tovar. Treba takúto faktúru samozdaniť?

Faktúru je potrebné samozdaniť! ( bez nároku na odpočet DPH)
beika
25.01.07,09:26
a ak by ju zaradil do účtovníctva môže si uplatniť dph na vstupe aj výstupe?
prípadne ak by dodávateľ zmenil faktúru?
Milan Benka
25.01.07,09:37
a ak by ju zaradil do účtovníctva môže si uplatniť dph na vstupe aj výstupe?
prípadne ak by dodávateľ zmenil faktúru?


Zaradiť do účtovníctva túto fa je povinný, ak ju objednal pod slov. IČ DPH.
Ak si uplatní odpočet DPH, pri osobnej spotrebe daného tovaru je povinný DPH odviesť.
beika
25.01.07,09:46
a ak by bol dodávateľ ochotný zmeniť faktúru na majiteľa ako na súkromnú osobu? bolo by treba odviesť dph aj v tom prípade?
v prípade, že by faktúru zaradil do účtovníctva kedy je povinnosť daň odviesť aj uplatniť? 27.12.2006 alebo až keď sme tovar prijali?
Milan Benka
25.01.07,09:53
a ak by bol dodávateľ ochotný zmeniť faktúru na majiteľa ako na súkromnú osobu? bolo by treba odviesť dph aj v tom prípade?
v prípade, že by faktúru zaradil do účtovníctva kedy je povinnosť daň odviesť aj uplatniť? 27.12.2006 alebo až keď sme tovar prijali?

V tom prípade by bol povinný odviesť DPH dodávateľ, vystavil by fa s DPH.
beika
25.01.07,10:00
Ďakujem veľmi pekne.
Takže keď faktúru nezmenia a dá sa do účtovníctva treba daň zaplatiť ale aj odpočítať? A v prípade, že by sa dala ako osobná spotreba treba daň len zaplatiť? Pochopila som to správne? A ako to bude s dátumami? Kedy tú daň treba priznať?
Milan Benka
25.01.07,10:42
Vznik daňovej povinnosti rieši §20/1 ZDPH.
beika
25.01.07,11:33
ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň