catherinem
24.01.07,09:41
Vie mi niekto poradiť ako postupovať pri prenájme ornej pôdy? Pôdu som zdedila a neviem ako postupovať.
josh
24.01.07,08:46
treba zistit:
- kde je ta poda,
- ci ju nema v najme druzstvo nejake alebo srocka nejaka,
- ak nie, treba sa spytat druzstva, alebo srocky, ci ju nechcu do najmu, ak tam nieco take funguje
- ak ano, podpise sa zmluva a dostanes rocne peniazky alebo prasiatko,
- ak nie, treba najst ineho najomcu a prenajat to jemu, uzatvorit s nim zmluvu a bude platit mesacne najomne alebo prasiatko :)
sunborn
11.02.07,16:05
este by som doplnil, ze uzitocne moze byt zistenie si ceny prenajmu okolo leziacich parciel ak take existuju. Dovod je ten, ze najomca (druzstvo alebo iny potencialny upotrebitel) nerobi s kazdym prenajimatelom rovnaku zmluvu za rovnakych podmienok. Sprava sa obchodne a vie, ze cim nizsie budu jeho vstupy tak tym vacsiu rezervu alebo profit ziska. Tak sa ti moze stat, ze ty budes dostavat za prenajom skoro nic kym susedom tvojej parcely s rovnakou bonitou pody vyplaca 1/2 prasata. Netreba mat z tohto potencialneho obchodu velke oci pretoze ti, ktori podu vyuzivaju sa rokmi naucili nielen ako hospodarit ale aj ako zvrtnut prospech na svoju stranu. Serioznostou oboch stran vsak je mozne dojst k spokojnosti na oboch frontoch a navyse lepsie mat aspon nejake prostriedky ktore posluzia na zaplatenie dane z nehnutelnosti a vidiet ze sa na tej hrude nieco urodi ako nechat podu lezat ladom.
halmir
11.02.07,19:42
K predošlým príspevkom ,užívateľa pôdy najjednoduchšie zistiť na katastri nehnuteľnosti ,kde uvedenú informáciu poskytnú za 100 sk (kolok). Potom s aktuálnym výpisom z LV navštíviť užívateľa a uzavrieť nájomnú zmluvu.
A práve tu si treba dať pozor na jednotlivé čl.zmluvy: npr. dohoda o cene nájmu,stáva sa ,že jej odvodenie je dosť nezrozumiteľné (odvoláva sa na cenu podľa bonity pôdy ,ktorej aktuálnosť si môžete dosť ťažko overiť ak vám nepredložia tento doklad),treba sa spýtať koľko vám ponúkajú za m2 alebo ha,ďalej je dôležité na akú dobu je prenájom ,ako a za akých podmienok môžete zmluvu vypovedať v prípade , že nebudete spokojná s plnením zmluvy. A nakoniec je na vás ake podmienky si dohodnete.Obavy o to ,že by nebol záujem o ornú pôdu mať nemusíte.Daň z nehnuteľnosti stále platni užívateľ.
adv
11.02.07,20:57
ono je tu aj zakon o najme polnohosp. pozemkov...
josh
12.02.07,04:32
ono je tu aj zakon o najme polnohosp. pozemkov...
a??? skus konkretnejsie, lebo si nam nic nove nepovedal. ono je tu aj obciansky zakonnik a fuuuuuura dalsich.
halmir
12.02.07,18:39
Konkrétne §663 Obč.zak. , zak č.229/91 zb. v znení neskorších zákonov a zakon č.504/2003 Z.z.
adv
13.02.07,08:37
ja neviem co je tazke na prenajme pody ? je tam zakon 504/2003 a 40/1964. je tam vsetko napisane. rad by som sa vyjadril, ale zadavatel prispevku nenastolil ziaden konkretny problem.
riccado
13.02.07,08:50
ja neviem co je tazke na prenajme pody ? je tam zakon 504/2003 a 40/1964. je tam vsetko napisane. rad by som sa vyjadril, ale zadavatel prispevku nenastolil ziaden konkretny problem.

nic nie je tazke na prenajme pody, ale clovek, ktory s tym nema absolutne ziadne skusenosti potrebuje poradit. je pravda, ze nebol zadany konkretny problem, ale ona potrebuje poradit so zakladnymi vecami...
netreba hned mudrovat...
josh
13.02.07,09:05
Jasne adv, za to, ze to vies ty neznamena ze to vie kazdy, meno tohto servera Ti mnoho napovie.
Tiez nemozes vediet vsetko a mozno sa raz nieco spytas a urcite nebudes rad, ked Ti niekto povie, ze "neviem co je take tazke na splynuti dvoch akciovych spolocnosti, vsak to je v obchodnom zakonniku".
Kaligula
19.02.07,12:13
Rodicom sa ozvala firma. Lokalita pozemku je v okoli Novej Bane, oni pripravili najomnu zmluvu, navrhli cenu za prenajom 1,5% z priemernej ceny za 1 ha a prenajom chcu na 15 rokov. Ide cca o 1200m2 a prenajom im vysiel 56.-Sk/rok. Mne sa to zda velmi malo.
Tu spominany zakon 504/2003 pise o 1% minimalnej cene podla bonity, ktoru zatial vsak neviem.
Nezda sa mi ani dalsi bod v ich zmluve ohladne vypovede. Pisu, ze zmluvu mozno vypovedat k 1.11. kalendarneho roka s jednorocnou vypovedou.

Aky je vas nazor? Aku "normalnu" cenu prenajmu ziadat? Viem, ze pisete, ze si treba preverit, aky je prenajom okolitych pozemkov, ale aj tak, aka cena sa pohybuje na sucasnom trhu?

Dakujem
riccado
19.02.07,19:43
Rodicom sa ozvala firma. Lokalita pozemku je v okoli Novej Bane, oni pripravili najomnu zmluvu, navrhli cenu za prenajom 1,5% z priemernej ceny za 1 ha a prenajom chcu na 15 rokov. Ide cca o 1200m2 a prenajom im vysiel 56.-Sk/rok. Mne sa to zda velmi malo.
Tu spominany zakon 504/2003 pise o 1% minimalnej cene podla bonity, ktoru zatial vsak neviem.
Nezda sa mi ani dalsi bod v ich zmluve ohladne vypovede. Pisu, ze zmluvu mozno vypovedat k 1.11. kalendarneho roka s jednorocnou vypovedou.

Aky je vas nazor? Aku "normalnu" cenu prenajmu ziadat? Viem, ze pisete, ze si treba preverit, aky je prenajom okolitych pozemkov, ale aj tak, aka cena sa pohybuje na sucasnom trhu?

Dakujem

ak chces vediet bonitu tvojej parcely (parciel), zajdi na prislusnu spravu katastra a za 100.- Sk kolok ti to potvrdenie vydaju...
s tymi cenami prenajmu nemam skusenosti, takze ti bohuzial neporadim...
kazdopadne, aj mne by sa to zdalo velmi malo...:)
lipe
19.02.07,20:00
Je to reálna cena čo ponúka tá firma čo sa ohlásila.Úradná cena ornej pôdy v okrese Žarnovica je 33500,-Sk/ha (10 000m2) z toho 1,5% je 502,50 Sk Vo Vašom prípade je to 1/10.Výpovedná lehota je tiež v poriadku.
jaja99
19.02.07,20:06
Účtujem pre firmu, ktorá robí aj rastlinnú výrobu - výška prenájmu sa pohybuje 2000 - 3000 SKK/ha - juh Slovenska. Úradná cena pôdy je cca 100.000 SKK/ha.
Ak však ide o takú lokalitu, kde možno založiť výrobu osiva, ktoré sa nesmie kontaminovať iným opeľovačom (napr, izolovaná parcela) - tak je výška nájmu aj 10.000 SKK/ha na rok.
S tou výpoveďou je to v poriadku. Aj podľa starého občianskeho zákonníka (kým nebol zákon o prenájme poľ.pôdy) bola jednoročná výpovedná lehota. Ak ju totiž nájomca vyhnojí, chce z toho niečo mať. Niektoré hnojivá pôsobia aj viac rokov.
Inak v zákone o prenájme pôdy je jednoročná výpovedná lehota ustanovená v prípade, že vlastník pôdy bude na pozemkoch sám hospodáriť (alebo jeho rodinný príslušník) - daj si pozor, aby táto výpoveď 1 rok nebola podmienená podmienkou hospodárenia aj u teba v zmluve. Inak zmluvu možno vypovedať až jeden rok pred uplynutím doby, na ktorú bola uzavretá. Uvedené neplatí, ak nájomca načas neplatí nájomné alebo nehospodári riadne.
Zákon viac chráni nájomcu ako pôvodný Občiansky zákonník. Ak uzavriete zmluvu na 15 rokov a platí v nej podmienka výpovede jeden rok len na prípad hospodárenia vlastníka a nájomca Vám bude riadne platiť a riadne bude hospodáriť, tak nemáš šancu mu dať výpoveď skôr ako jeden rok pred uplynutím lehoty, na ktorú bola zmluva uzavretá.
Nechaj si zmluvnú voľnosť aspoň v prípade predaja.
lipe
19.02.07,20:16
Ja som tiež z juhu Slovenska zaoberajúci sa s poľnohospodárstvom ale o
takej cene 10000 SKK som nepočul,musí to byť nejaký ojedinelý prípad.
jaja99
19.02.07,20:21
Áno musí ísť o izolované parcely. Rozšírené napr. okolo Trnavy, kde sa hybridne množí osivo kukurice a okolo danej parcely nesmie byť širko daleko žiadna kukurica. Väčšinou to vlastníci vedia.
Kaligula
21.03.07,09:25
Rodicom sa ozvala firma. Lokalita pozemku je v okoli Novej Bane, oni pripravili najomnu zmluvu, navrhli cenu za prenajom 1,5% z priemernej ceny za 1 ha a prenajom chcu na 15 rokov. Ide cca o 1200m2 a prenajom im vysiel 56.-Sk/rok. Mne sa to zda velmi malo.
Tu spominany zakon 504/2003 pise o 1% minimalnej cene podla bonity, ktoru zatial vsak neviem.
Nezda sa mi ani dalsi bod v ich zmluve ohladne vypovede. Pisu, ze zmluvu mozno vypovedat k 1.11. kalendarneho roka s jednorocnou vypovedou.

Aky je vas nazor? Aku "normalnu" cenu prenajmu ziadat? Viem, ze pisete, ze si treba preverit, aky je prenajom okolitych pozemkov, ale aj tak, aka cena sa pohybuje na sucasnom trhu?

Dakujem


Rodicia zistili, ze na tych pozemkoch su postavene bodovy a cesta. Tie budovy su pouzivane na podnikatelske ucely. Ide stale este o polnohospodarsku podu? Su potom tie ceny vporiadku?

Dakujem
martvir
16.03.11,07:47
Rodicia zistili, ze na tych pozemkoch su postavene bodovy a cesta. Tie budovy su pouzivane na podnikatelske ucely. Ide stale este o polnohospodarsku podu? Su potom tie ceny vporiadku?

Dakujem

Podľa môjho názoru, ak ide o pozemky, na ktorých boli postavené stavby na poľnohospodárske účely ako aj iné pozemky prenechané na poľnohospodárske účely pred 24.júnom 1991, tak sa považujú stále za poľnohospodársku pôdu.

"§1 ods. 2 zákona č. 504/2003 Z. z.
Pozemok na účely tohto zákona je taký pozemok, ktorý je poľnohospodárskou pôdou alebo časť tohto pozemku, pozemok zastavaný stavbou na poľnohospodárske účely do 24. júna 1991, ako aj iný pozemok prenechaný na poľnohospodárske účely alebo časť tohto pozemku."

Teda aj výška nájmu na tieto pozemky sa spravuje podľa vyššie spomenutého zákona. Výška nájomného je najmenej 1 % z hodnoty poľnohospodárskej pôdy určenej podľa bonitovaných pôdno-ekologických jednotiek (BPEJ) a príslušných sadzieb uvedených vo Vyhláške MP SR č. 38/2005