drma
24.01.07,10:05
V roku 2005 som uzatvorila zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení, v tom čase som bola na rodičovskej a oznámenie pre zamestnávateľa, ktoré mi poslali som zamestnávateľovi neposlala. Od marca 2006 mám iného zamestnávateľa. Čo teraz ako to všetko napraviť? A bude terajší zamestnávateľ najaký dôsledky znášať?
Tweety
24.01.07,09:07
V roku 2005 som uzatvorila zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení, v tom čase som bola na rodičovskej a oznámenie pre zamestnávateľa, ktoré mi poslali som zamestnávateľovi neposlala. Od marca 2006 mám iného zamestnávateľa. Čo teraz ako to všetko napraviť? A bude terajší zamestnávateľ najaký dôsledky znášať?
Ty si budeš zo svojej mzdy odvádzať, ak chce nový zamestnávateľ prispievať, musí uzatvoriť zmluvu s príslušnou SS.
Svetlana1
24.01.07,11:50
Neviem, ale mám pocit že nerozprávate o tom istom. Ak to bolo starobné dôchodkové sporenie II pilier tak to ide zo sociálky. K tomu netreba zamestnávateľskú zmluvu a keď to nenahlásiš terajsiemu zamestnávateľovi iba to nebudeš mať na výplatnej páske. To o čom rozpráva Tweety je doplnková dôchodkové sporenie III pilier.
drma
24.01.07,14:46
Neviem, ale mám pocit že nerozprávate o tom istom. Ak to bolo starobné dôchodkové sporenie II pilier tak to ide zo sociálky. K tomu netreba zamestnávateľskú zmluvu a keď to nenahlásiš terajsiemu zamestnávateľovi iba to nebudeš mať na výplatnej páske. To o čom rozpráva Tweety je doplnková dôchodkové sporenie III pilier.
Áno je to II pilier. Mňa len zaskočilo to oznámenie, ktoré som mala poslať bezodkladne zamestnávateľovi, no v tom čase som bola na rodičovskej a nevenovala som tomu takú pozornosť. Teraz ma to napadlo a vytiahla som to oznámenie a pýtam sa vás či som niečo nezanedbala, lebo som od marca 2006 zamestnaná u manžela. A druhá vec manžel SZČO si tiež uzatvoril zmluvu II pilier , a či si nemal uplatniť v daň. priznaní odpočitateľ. položku 12000. Možno to mám popletené, vysvetlite mi to polopate. Vďaka.
endrju
24.01.07,15:09
...A druhá vec manžel SZČO si tiež uzatvoril zmluvu II pilier , a či si nemal uplatniť v daň. priznaní odpočitateľ. položku 12000. Možno to mám popletené, vysvetlite mi to polopate. Vďaka.

Ako chceš uplatniť z druhého piliera nedzaniteľnú čiastku 12000? :eek:
drma
24.01.07,15:45
Ako chceš uplatniť z druhého piliera nedzaniteľnú čiastku 12000? :eek:
Ďakujem aj za takúto odpoveď, pochopila som. Vyjadríš sa prosím k tomu oznámeniu?
endrju
24.01.07,15:56
Ďakujem aj za takúto odpoveď, pochopila som. Vyjadríš sa prosím k tomu oznámeniu?

Zákon o SDS (43/2004)

§ 65
Povinnosti sporiteľa, zamestnávateľa a dôchodkovej správcovskej spoločnosti


(1) Sporiteľ je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť zamestnávateľovi, že je sporiteľ podľa tohto zákona, a identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.3)


Je to síce formálny akt, ale neplnenie si povinností vyplývajúcich zo zákona by sa mohlo zo slovenského "zvykového práva" vytrácať aj rýchlejšie ...
Takže, oznámiť súčasnému zamestnávateľovi, že si prihlásená do druhého piliera. Pocohpil som správne žiadosť? Alebo malo byť iné vyjadrenie?
drma
24.01.07,16:33
Zákon o SDS (43/2004)

§ 65
Povinnosti sporiteľa, zamestnávateľa a dôchodkovej správcovskej spoločnosti


(1) Sporiteľ je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť zamestnávateľovi, že je sporiteľ podľa tohto zákona, a identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.3)


Je to síce formálny akt, ale neplnenie si povinností vyplývajúcich zo zákona by sa mohlo zo slovenského "zvykového práva" vytrácať aj rýchlejšie ...
Takže, oznámiť súčasnému zamestnávateľovi, že si prihlásená do druhého piliera. Pocohpil som správne žiadosť? Alebo malo byť iné vyjadrenie?Ja som žiadnu žiadosť nespomenula. Zamestnávateľom je môj manžel a robím mu účto a začínam hlavne v mzdovej agende. Takže je to iba formalita a čo s tým identifikačným číslom ďalej? Trošku ešte pootravujem. Vďaka.
jankasm
24.01.07,18:00
Ja som žiadnu žiadosť nespomenula. Zamestnávateľom je môj manžel a robím mu účto a začínam hlavne v mzdovej agende. Takže je to iba formalita a čo s tým identifikačným číslom ďalej? Trošku ešte pootravujem. Vďaka.

Pre zamestnávateľa je táto informácia o prihlásení sa do II. piliera prínosná len v tom, že do výplatnej pásky by ti mala pribudnúť kolonka s výškou sumy, ktorú SP mesačne odvádza do tvojej dôchodkovej spoločnosti.
Uzatvorenie zmluvy a odvádzanie príspevkov zo SP na tvoj účet do dôchodkovej spoločnosti je čiste na komunikácii medzi nimi. Zamestnávateľ do toho nevstupuje, on klasicky odvedie odvod do SP a oni už vedia čo s tým majú robiť. ;)
endrju
24.01.07,18:13
... a čo s tým identifikačným číslom ďalej?...
Podľa platného legislatívneho stavu:
99,9% poistencov:
identifikačné číslo = rodné číslo.
0,1% poistencov:
ak nemá osoba pridelené rodné číslo, identifikačné číslo pridelí sociálna poisťovňa.

Identifikačné číslo sa používa ako hlavný identifikátor poistenca.


P.S.
Akosi nadobúdam pocit, že v téme sa postupne poriadne vzdialime od pôvodného príspevku. Navrhujem ukončiť tento spôsob kladenia otázok. :)
endrju
24.01.07,18:18
...Vyjadríš sa prosím k tomu oznámeniu?

...Pochopil som správne žiadosť?

Ja som žiadnu žiadosť nespomenula.
Toto som myslel, keď som písal o "žiadosti" :cool: .
drma
24.01.07,18:40
Pre zamestnávateľa je táto informácia o prihlásení sa do II. piliera prínosná len v tom, že do výplatnej pásky by ti mala pribudnúť kolonka s výškou sumy, ktorú SP mesačne odvádza do tvojej dôchodkovej spoločnosti.
Uzatvorenie zmluvy a odvádzanie príspevkov zo SP na tvoj účet do dôchodkovej spoločnosti je čiste na komunikácii medzi nimi. Zamestnávateľ do toho nevstupuje, on klasicky odvedie odvod do SP a oni už vedia čo s tým majú robiť. ;)
Ďakujem pekne:)