zuzana99
24.01.07,10:28
ahojte chcem vas poprosit o radu...
akou formou sa odpisuje auto zakúpené v aprili 2006, do užívania zaradené v máji 2006...a ako zauctujem odpisy za jan-máj + ich hodnota sa rovna comu rocný odpis / 12, alebo....
poprosim vas o riešenie...v piatok mám skúšku z účtovníctva
vopred ďakujem
Milan Benka
24.01.07,09:47
ahojte chcem vas poprosit o radu...
akou formou sa odpisuje auto zakúpené v aprili 2006, do užívania zaradené v máji 2006...a ako zauctujem odpisy za jan-máj + ich hodnota sa rovna comu rocný odpis / 12, alebo....
poprosim vas o riešenie...v piatok mám skúšku z účtovníctva
vopred ďakujem

Účtovný odpis si zvolí účt. jednotka sama na základe odpisového plánu. Ten zohľadňuje napr. životnosť predmetu odpisovanie, dobu použiteľnosti, alebo iné kritéria.
Ak sa účtovná jednotka rozhodne použiť dobu odpisovania stanovenú zák. o dani z príjmu ( daňové odpisy - rovnomerné), pre výpočet mesačného účtovného odpisu použije vzorec
mesačný účt. odpis = ročný daňový odpis / 12
Odpisovať začínaš až mesiacom, v kt. si zakúpené auto zaradila do užívania. Teda odpisy za jan. - apríl si účtovne nemôžeš uplatniť ( nemáš čo odpisovať) Účtuješ iba o odpisoch máj - december.

Viac o odpisoch nájdeš na porade, len skús vyhľadávač. Do pozornosti ti dávam hlavne príspevky od Janky Acsovej. Veľmi pekne to tu na porade rozoberala.
zuzana99
24.01.07,11:42
dakujem pomohlo mi to