Jennys
24.01.07,10:40
Dodávateľ mi dodal tovar, ktorý bol poškodený. Vyfaktúroval mi ho normálne s tým, že ked reklamáciu uznajú, tovar mi odrátajú pri ďalšej faktúre. Lenže reklamáciu mi neuznali a ja tento tovar nemôžem ďalej predať. Ako ho mám teraz evidovať, prípadne ako to urobiť účtovne? Lebo ten tovar mi teraz zostane ako keby na sklade, bolo to fakturovane v minulom roku a účtovníctvo mám jednoduché a nie som platcom DPH. Čo mám s tým teraz robiť keď ho nemôžem predať ani vrátiť?:confused:
tinaM
24.01.07,09:56
Dodávateľ mi dodal tovar, ktorý bol poškodený. Vyfaktúroval mi ho normálne s tým, že ked reklamáciu uznajú, tovar mi odrátajú pri ďalšej faktúre. Lenže reklamáciu mi neuznali a ja tento tovar nemôžem ďalej predať. Ako ho mám teraz evidovať, prípadne ako to urobiť účtovne? Lebo ten tovar mi teraz zostane ako keby na sklade, bolo to fakturovane v minulom roku a účtovníctvo mám jednoduché a nie som platcom DPH. Čo mám s tým teraz robiť keď ho nemôžem predať ani vrátiť?:confused:
Znížiš výdavky o sumu nepredajného tovaru. Tiež upravíš stav zásob.
Jennys
25.01.07,06:34
Ďakujem za radu, len stále mi nie je jasné akým spôsobom tie výdavky znížim, nerozumiem...
tinaM
25.01.07,09:35
Ďakujem za radu, len stále mi nie je jasné akým spôsobom tie výdavky znížim, nerozumiem...
Pokúsim sa vysvetliť.
Došla vám fa za tovar. Urobili ste príjemku-prijali ste tovar na sklad /všetok tovar,aj chybný/.Prijatý tovar ste zaúčtovali v knihe zásob. Fa ste zapísali do knihy záväzkov. Uhradili ste ju. Zaúčtovali v PD ako VOZD-tovar. Tovar ste reklamovali. Keďže vám reklamáciu neuznali a tovar je nepredajný, teda nezabezpečí vám zdaniteľný príjem, je vašou povinnosťou v uzávierkových operáciách ID zaúčtovať storno výdavkov vynaložených na zdaniteľné príjmy.
Pretože bol prijatý na sklad aj chybný tovar /nepredajný/,v knihe zásob /alebo na skladových kartách/ znížiete stav zásob o poškodený tovar .
Jennys
28.01.07,11:59
Ďakujem za vysvetlenie len ja si sklad nevediem keďže veľa toho na sklade ani nemám, len objednávam, takže neviem ako si to teraz dať do výdavkov, či to nestačí poznačiť len na došlej faktúre ten poškodený tovar, že je poškodený. :confused:
Jennys
28.01.07,12:00
A ešte sa chcem spýtať, ten tovar mám stornovať teda cez interný doklad ako výdavok?
Anja111
28.01.07,12:07
A ešte sa chcem spýtať, ten tovar mám stornovať teda cez interný doklad ako výdavok?

Áno, treba ho vystornovať.
Jennys
09.03.07,13:40
Ahojte, tak teraz neviem ako to mám urobiť ale potrebujem ešte ohľadom tejto témy poradiť. Tá neuznaná reklamácia ešte stále nie je doriešená. Takže čakám kým mi ju na faktúre zmínusujú alebo tovar vrátia naspäť v takom stave akom som im ho dala. Ide mi len o to, keďže som tento tovar prebrala v minulom roku či ho musím dať do inventúry za rok 2006 keďže vlastne ešte stále ako keby som ho mala na sklade a vyrieši sa to vlastne až tento rok. Prosím praďte...ďakujem.
Jennys
10.03.07,08:07
nikto neporadí?:confused:
tinaM
10.03.07,14:58
Ahojte, tak teraz neviem ako to mám urobiť ale potrebujem ešte ohľadom tejto témy poradiť. Tá neuznaná reklamácia ešte stále nie je doriešená. Takže čakám kým mi ju na faktúre zmínusujú alebo tovar vrátia naspäť v takom stave akom som im ho dala. Ide mi len o to, keďže som tento tovar prebrala v minulom roku či ho musím dať do inventúry za rok 2006 keďže vlastne ešte stále ako keby som ho mala na sklade a vyrieši sa to vlastne až tento rok. Prosím praďte...ďakujem.
Jennys, ak Ti tú reklamáciu neuznali, pochybujem, že vystavia na ten poškodený tovar dobropis.

V prípade, že si v r.2006 nevystornovala výdavky tak ako som vysvetlila vyššie, mala by si tovar viesť v zásobách, čiže aj vo výkaze o majetku r. 2006.

Ak sa s dodávateľom dá jednať, a vystaví dobrobis v tomto roku, tak ho daj do inventúry a budeš to riešiť v r. 2007.