petovsan
24.01.07,11:03
Prosím o Vaše rady a názory, ako správne zaúčtovať v JÚ prenájom parkoviska pri budove, ktorú podnikateľ kúpil pre svoje budúce podnikateľské aktivity a ktorá je v súčasnosti v štádiu rekonštrukcie.
Vstupuje tento prenájom parkoviska do obstar. ceny IM a navyšuje jeho hodnotu, z ktorej sa bude budova po zaradení do užívania odpisovať, alebo je to výdavok, ktorý môžem mesačne účtovať do prev. réžie?
Vladimír Ozimý
24.01.07,10:38
podľa mňa o prenájme parkoviska bude fakturované aj po uvedení budovy do užívania ja by som to účtoval ako klasickú službu prenájmu do nákladov na prevádzkovú réžiu
skatja
24.01.07,12:06
prenájom-prevádzková réžia
rekonštrukcia-len so súhlasom majiteľa-podľa výšky investícií nad 30 000.-
sa môže odpisovať. Investovaný náklad je nepeňažný príjem majiteľa/zhodnocuješ mu majetok/
petovsan
24.01.07,17:23
rekonštrukcia-len so súhlasom majiteľa-podľa výšky investícií nad 30 000.-sa môže odpisovať. Investovaný náklad je nepeňažný príjem majiteľa/zhodnocuješ mu majetok/
Skatja, to by musel ten súhlas udeliť jedine sám sebe :):):); tú budovu rekonštruuje sám majiteľ vo vlastnej réžii (ako som už písala) a popri tom má prenajaté parkovisko (teraz aj napr. kvôli lepšiemu prístupu áut, čo odvážajú a dovážajú na stavbu materiál a pod.). Mňa zaujíma čisto len otázka toho prenájmu za parkovanie, či má vstupovať do OC rekonštr.budovy, alebo účtovať hneď do réžie, ostatné mi je jasné.
betka
24.01.07,18:26
Tiez by som to uctovala do rezie.
andrej_rv
24.01.07,18:48
Skatja, to by musel ten súhlas udeliť jedine sám sebe :):):); tú budovu rekonštruuje sám majiteľ vo vlastnej réžii (ako som už písala) a popri tom má prenajaté parkovisko (teraz aj napr. kvôli lepšiemu prístupu áut, čo odvážajú a dovážajú na stavbu materiál a pod.). Mňa zaujíma čisto len otázka toho prenájmu za parkovanie, či má vstupovať do OC rekonštr.budovy, alebo účtovať hneď do réžie, ostatné mi je jasné. Podľa mňa v tomto prípade vyplácané nájomné nemožno považovať za daňový výdavok v zmysle § 2 písm. i) ZoDP, keďže neslúži na zabezpečovanie príjmov. Najmä ak platí veta: "kvôli lepšiemu prístupu áut, čo odvážajú a dovážajú na stavbu materiál a pod", zahrnul by som to do vlastných nákladov súvisiacich s výstavbou - teda do OC rekonštrukcie.
petovsan
02.02.07,15:32
ďakujem všetkým; osobne sa tiež prikláňam k názoru andrej-a_rv, pretože ak vstupujú do OC rekonštruovanej budovy napr. aj energie, ktoré sa pri nej spotrebujú (samozrejme do času uvedenia do užívania), myslím, že by tam malo vstupovať aj prenajatie takéhoto parkoviska. No snáď s tým nič nepokazím, ak do ukončenia rekonštrukcie budem prenájom parkoviska účtovať ako výdavky na obstaranie IM a akonáhle sa budova prenajme tretím osobám, budem už účtovať priamo do prev. réžie.