pabe
24.01.07,12:05
Dobry deň,

mala by som otázku:
Ako sa odpisuje počítač, ktorý stojí s DPH presne 30.000,- v JU

Odpisuje sa , alebo priamo do spotreby ?

Ďakujem za odpoveď.
tinaM
24.01.07,11:08
Dobry deň,

mala by som otázku:
Ako sa odpisuje počítač, ktorý stojí s DPH presne 30.000,- v JU

Odpisuje sa , alebo priamo do spotreby ?

Ďakujem za odpoveď.
Môžeš sa rozhodnúť.
Milan Benka
24.01.07,11:40
Môžeš sa rozhodnúť.

Ak správne chápem JU, používajú sa v ňom daňové odpisy. Tie nedávajú možnosť výberu.
Marína
24.01.07,12:00
Dobry deň,

mala by som otázku:
Ako sa odpisuje počítač, ktorý stojí s DPH presne 30.000,- v JU

Odpisuje sa , alebo priamo do spotreby ?

Ďakujem za odpoveď. ZoDP_§22_ods.2
(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
takže sa môžeš rozhodnúť o tom, či budeš odpisovať, alebo si uplatníš celý výdavok. Nepôjde však priamo do spotreby, ale budeš ho viesť v evidencii DDHM(drobný dlhodobý hmotný majetok).
tinaM
24.01.07,12:03
Ak správne chápem JU, používajú sa v ňom daňové odpisy. Tie nedávajú možnosť výberu.
Myslela som na túto možnosť výberu:

-HM, ktorým sú samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko - ekonomické určenie a ocenenie ktorého sa rovná sume 30.000 Sk, alebo je nižšie s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok, ktorý nebol zaradený do DHM, sa účtuje ako o zásobách./priamo do nákladov/
- HM ocenenie ktorého sa rovná sume 30000 Sk, alebo je nižšie, možno zaradiť do DHM, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok./odpisovať/
Marína
24.01.07,12:08
Tinka, ja som Ťa pochopila.:)
tinaM
24.01.07,12:11
Tinka, ja som Ťa pochopila.:)
Reagovala som na benku.mimotemy :)
Milan Benka
24.01.07,12:31
§22
(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem
1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)
c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) zvieratá uvedené v prílohe,
e) iný majetok podľa odseku 6.


Hmotný majetok na účely daňových odpisov musí spĺňať obe podmienky ( aspoň podľa mňa spojka "a" to prikazuje):
1. OC viac ako 30000,-
2. Doba použiteľnosti viac ako 1 rok

To k odpisom v JU.


Pri PU môžme obísť túto podmienku tým, že využijeme dobu použiteľnosti, ktorá je viac ako 1 rok. Zaradíme PC do DDHM, priradíme mu dobu použiteľnosti ( napr 36 mesiacov.) a účtovne odpisujeme. Tieto účtovné odpisy budú v zmysle §17/1b; daňovým výdavkom, ale to už nie sú daňové odpisy v zmysle ZDP.


Pre JU tento postup použiť nemôžem, alebo sa mýlim?


Takže existuje tá možnosť na zákl. §5/5 postupov účt. pre JU. Vďaka skaspa.
skatja
24.01.07,12:37
Ak si platca DPH,tak ho dáš do výdavkov v cene bez DPH 25210.-Sk
Milan Benka
24.01.07,12:39
Vyjadrite sa prosím k prísp. č.8
skaspa
24.01.07,12:52
Vyjadrite sa prosím k prísp. č.8
podľa postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva - § 5 ods. 5 - Hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
Takže aj daňovník s jednoduchým účtovníctvom sa napr. pri hmotnom majetku za 28 000 Sk môže rozhodnúť, že takýto majetok bude odpisovať a určí si odpisový plán (§ 28 ods. 3 zákona o účtovníctve) podľa ktorého bude odpisovať a daňové výdavky tak budú odpisy (nie celá suma naraz)
Milan Benka
24.01.07,12:54
Vďaka skaspa, JU tak veľmi nepoznám.

A teraz idem poprezerať tie postupy JU.
tinaM
24.01.07,12:55
podľa postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva - § 5 ods. 5 - Hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
Takže aj daňovník s jednoduchým účtovníctvom sa napr. pri hmotnom majetku za 28 000 Sk môže rozhodnúť, že takýto majetok bude odpisovať a určí si odpisový plán (§ 28 ods. 3 zákona o účtovníctve) podľa ktorého bude odpisovať a daňové výdavky tak budú odpisy (nie celá suma naraz)
Súhlasím so Skapsou. Prax je taká, že v JÚ sú zauživané väčšinou daňové odpisy.
Marína
24.01.07,13:17
Súhlasím so Skapsou. Prax je taká, že v JÚ sú zauživané väčšinou daňové odpisy., ale ak si predsa len zvolí rozdielne daňové a účtovné odpisy...pokračovanie (http://www.porada.sk/showpost.php?p=45507&postcount=9)
Borisko
05.11.08,12:16
Ahojte všetci,
potrebujem zistiť, ako ocenť nehnuteľnosť, ktorá bola v súkromnom majetku a do účtovníctva (JÚ) bola zaradená po rekonštrukcii a technickom zhodnotení. Vstupná cena majetku bola stanovená na základe znaleckého posudku. Mám infomráciu, že daň. úrad neuzná cenu podľa posudku ale iba do výšky predložených dokladov na rekonštrukciu a tech. zhodnotenie. Má s tým niekto skúsenosť?
Zuziana
11.10.09,11:22
Podnikateľ FO ukončil živnosť k 30.9.2009. V majetku mu zostala budova, ktorú hodlá previesť do osobného užívania a ďalej prenajímať. Môže si tento živnostník uplatniť v roku 2009 odpisy vzťahujúce sa k tejto budove?
Luna
11.10.09,11:49
Podľa mňa áno, lebo bude podávať DP FO kde bude uvádzať aj príjmy z nájmu a na druhej strane si môže uplatniť výdavky spojené s týmto nájmom,čiže aj odpisy.



Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.


http://www.porada.sk/t80276-prenajom-nehnutelnosti-vyjasnenie-niektorych-veci.html
monnica
17.09.10,07:44
Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa zvýšila odpisová hranica hmotného majetku z 30 000 na 50 000,- teda z 995 eur na 1659 eur. Niekde som to postrehla ale nie som si istá. Ďakujem
Kačena I.
17.09.10,07:48
Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa zvýšila odpisová hranica hmotného majetku z 30 000 na 50 000,- teda z 995 eur na 1659 eur. Niekde som to postrehla ale nie som si istá. Ďakujem

zvýšila sa na 1700 EUR, zákon 595/2003, §22