ZuzanaP
24.01.07,11:25
Poprosím o názory:

zistila som, že bývalá ekonómka pracovala na živnosť, faktúrovala účtovnícke práce, ktoré však nemá v živnosti. Čo to môže pre nás ako firmu znamenať?

V jej prípade ide o neoprávnené podnikanie, môže dostať pokutu aj jej môžu zrušiť živnosť. Ale čo my?:eek:
camelfly
24.01.07,10:53
ano, je to vlastne osoba vykonavajuca podnikatelsku cinnost bez prislusneho opravnenia na podnikanie, ak to ma v rukach uz DU tak pre vas ako firmu to asi znamena ze vsetky vydavky ktore ste si mohli uplatnit v ramci jej sluzieb budete musiet dat ako vydavky NZD, nakolko firma si mohla zistit na zivnostenskom registri ci ma predmet podnikania na tu cinnost, sankciam sa ona urcite nevyhne

vsak sa prida este niekto kto ti poradi
ZuzanaP
24.01.07,10:59
Tak toto si myslím aj ja. DÚ to zatiaľ nevie, nemáme nahlásenú kontrolu, čo ale môže byť, lebo čert nikdy nespí. Ja som si jej výpis na zrsr pozerala v inej súvislosti a napadlo ma pozrieť, čo tejto firme fakturovala.
camelfly
24.01.07,11:02
vies, neviem ako dlho ma zivnostenske opravnenie a ci v tej dobe pod predmetom cinnosti ako uctovnicke prace, nemohla mat zakonponovane v inom predmete zivnosti, nakolko sama vies ze tie predmety sa pridavaju, ci rusia alebo obmienaju

PS: uz ti pridali dolenizsie fundovane odpovede, tak to take zle pre Vas ako firmu nebude a ja viem zase nieco viac ;)
skaspa
24.01.07,11:03
ano, je to vlastne osoba vykonavajuca podnikatelsku cinnost bez prislusneho opravnenia na podnikanie, ak to ma v rukach uz DU tak pre vas ako firmu to asi znamena ze vsetky vydavky ktore ste si mohli uplatnit v ramci jej sluzieb budete musiet dat ako vydavky NZD, nakolko firma si mohla zistit na zivnostenskom registry ci ma predmet podnikania na tu cinnost, sankciam sa ona urcite nevyhne

vsak sa prida este niekto kto ti poradi
myslím si, že aj keď účtovníčka nemala v predmete živnosti účtovnícke práce, ktoré faktúrovala ešte neznamená, že uvedené práce nevykonala; daňový úrad v zmysle § 2 ods. 6 zákona o správe daní a poplatkov berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie dane; v tomto prípade je rozhodujúca skutočnosť tá, že účtovníčka spracovala účtovníctvo, teda vykonala službu a táto služba je v zmysle zákona 595/2003 daňovým výdavkov bez ohľadu na to, či na to mala oprávnenie; pre prijímateľa služby je podstatné, že služba bola poskytnutá a táto súvisela s podnikaním, jej úhrada je teda výdavok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov;
ak by daňový úrad neuznal výdavky na tieto služby, nemohol by potom logicky uznať ani na strane poskytovateľa služby tieto príjmy, ale to už trochu odbáčam; ak poskytovateľ služby nemal niečo v predmete podnikania, čo vykonával, bude si za to znášať následky sám a u neho dôjde samozrejme k sankciám;
Milan Benka
24.01.07,11:03
Poprosím o názory:

zistila som, že bývalá ekonómka pracovala na živnosť, faktúrovala účtovnícke práce, ktoré však nemá v živnosti. Čo to môže pre nás ako firmu znamenať?

V jej prípade ide o neoprávnené podnikanie, môže dostať pokutu aj jej môžu zrušiť živnosť. Ale čo my?:eek:

To, že na to nemala oprávnenie je jej problém.

Pre vás to ostáva daňovým výdavkom.
ZuzanaP
24.01.07,11:16
Živnosť má od roku 2000, maloobchod, veľkoobchod, sprostredkovanie obchodu, Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, vína, destilátov a piva, Predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál, ak na ich priamu konzumáciu nie je k dispozícii viac ako 8 miest.

Nemyslím si, že do niektorej spadajú účtovnícke práce.

P.S:Myslím, že niekedy sa niečo vyžadovalo (prepáčte neviem čo), aby si mohol vykonávať účto, teraz je to voľná živnosť.
Viera.M.
24.01.07,11:22
Živnosť má od roku 2000, maloobchod, veľkoobchod, sprostredkovanie obchodu, Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, vína, destilátov a piva, Predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál, ak na ich priamu konzumáciu nie je k dispozícii viac ako 8 miest.

Nemyslím si, že do niektorej spadajú účtovnícke práce.

P.S:Myslím, že niekedy sa niečo vyžadovalo (prepáčte neviem čo), aby si mohol vykonávať účto, teraz je to voľná živnosť.
Na Tvoju pôvodnú otázku si dostala odpovede, čo sa týka Vás ako firmy, pre ktorú robila a fakturovala účt. práce. Teraz ideme riešiť ju? Teda "odišlú" účtovníčku???
Simonab
24.01.07,11:26
P.S:Myslím, že niekedy sa niečo vyžadovalo (prepáčte neviem čo), aby si mohol vykonávať účto, teraz je to voľná živnosť.

Áno vyžadovali sa minimálne dva roky praxe, alebo ukončené štúdium na VŠ ekonomického smeru.
tinaM
24.01.07,11:39
V r. 1992 som prišla na ŽÚ a požiadala som o radu, že by som chcela vykonávať účtovnícke práce. K tomu som potrebovala predložiť doklad o dobe praxe /už sa nepamätám koľko to malo byť/. Napísali mi do ŽL predmet podnikania "účtovný poradca". Ja som celú dobu spracovávala účtovníctvo a samozrejme aj faktúrovala. Problém som mala, keď som sa chcela poistiť v súvislosti s výkonom práce účtovníka.Nechceli ma poistiť, vraj nemám na to oprávnenie. Zbledla som a utekala na živnostenský úrad.
Na živnostenskom úrade mi povedali, že to nevadí, že som to robiť mohla. Tak som sa ukludnila ale radšej som si rozšírila živnosť o "vedenie účtovnej evidencie , miezd a personalistiky."
Túto moju skúsenosť som Vám napísala preto, aby som poukázala na to, aké boli začiatky. Je to troškumimotemy .
ZuzanaP
24.01.07,11:41
Ale nie, nejdeme ju riešiť:eek: , narobila viac chýb ako osohu, len ma to zaujímalo. Bolo to viac menej konštatovanie, že asi do žiadnej z jej živností nemôžem zaradiť účtovnícke práce.;)
camelfly
24.01.07,14:40
ja sa este raz sem musim vratit pretoze je to zaujimava tema uz z toho hladiska, ze toto moze postihnut kohokolvek cize aj mna,
ked zobereme tu pani co FA firme za uctovnictvo a nema na to opravnenie, ako ja viem ci si to dala do prijmu alebo nie, vystavit nejaku FA aj s PPD nie je problem to vieme ale ked mne pride kontrola z DU a spatne pojde po proti strane a ona to nebude mat vedene v uctovnictve tak ako sa to bude javit?

ako VOZD alebo VNZD? vyhodi to DU?
toto co sa riesilo bolo, ze si ten prijem uviedla a ked nie?

napiste svoj nazor na tuto situaciu, dik
tinaM
24.01.07,14:58
ja sa este raz sem musim vratit pretoze je to zaujimava tema uz z toho hladiska, ze toto moze postihnut kohokolvek cize aj mna,
ked zobereme tu pani co FA firme za uctovnictvo a nema na to opravnenie, ako ja viem ci si to dala do prijmu alebo nie, vystavit nejaku FA aj s PPD nie je problem to vieme ale ked mne pride kontrola z DU a spatne pojde po proti strane a ona to nebude mat vedene v uctovnictve tak ako sa to bude javit?

ako VOZD alebo VNZD? vyhodi to DU?
toto co sa riesilo bolo, ze si ten prijem uviedla a ked nie?

napiste svoj nazor na tuto situaciu, dik
Môj názor je ten, že keď dotyčná vystavila fa a dala si to do príjmov OZD, z daňového hľadiska by to nemal byť problém. Stíhaná by mohla byť osoba, ktorá na to nemá oprávnenie z dôvodu neoprávneného podnikania.
Ak by si ten príjem neuviedla, bola by stíhaná aj z daňového hľadiska.
Keby som mala faktúru,ktorá spĺňa všetky náležitosti a uhradila by som ju,nemám problém ju dať do výdavkov. Možno sa mýlim.
j.s
24.01.07,15:00
Myslím si, že pre Vás ako firmu nehrozia žiadne sankcie. Do debaty by sa mal zapojit nejaky obchodny pravnik. Ja si myslim, ze plati, ze ste konali dobromyselne, v dobrej viere, ze ta dama mala opravnenie na vedenie uctovnictva a v tom pripade je tento pravny ukon platny. Ak by pravny ukon bol neplatny, za skodu sposobenu neplatnostou pravneho ukonu zodpoveda ta doticna pani. Ja si myslim, ze je to ok. Pravnici opravte ma
Viera.M.
24.01.07,15:04
ja sa este raz sem musim vratit pretoze je to zaujimava tema uz z toho hladiska, ze toto moze postihnut kohokolvek cize aj mna,
ked zobereme tu pani co FA firme za uctovnictvo a nema na to opravnenie, ako ja viem ci si to dala do prijmu alebo nie, vystavit nejaku FA aj s PPD nie je problem to vieme ale ked mne pride kontrola z DU a spatne pojde po proti strane a ona to nebude mat vedene v uctovnictve tak ako sa to bude javit?

ako VOZD alebo VNZD? vyhodi to DU?
toto co sa riesilo bolo, ze si ten prijem uviedla a ked nie?

napiste svoj nazor na tuto situaciu, dik
Napíšem svoj názor: Ak tá dotyčná pani nemala v ŽL oprávnenie, činnosť na vedenia účtovníctva, vykonávala to, fakturovala a príjem zahrnula do DP, pri jej kontrole by to prísl. DÚ z ich pohľadu nepostihoval, ale bol by povinný to nahlásiť na ŽÚ a ten by vyvodil z toho dôsledky... čo sa jej osoby týka..
V prípade ak by tieto príjmy nepriznala, tak pri takomto zistení by DÚ nepostihoval Teba, teda Tvoju spoločnosť, ale opäť ju..
Zita5
24.01.07,15:50
Živnostenský zákon :

HLAVA II
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE
§ 63

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 50 000 Sk.
§ 64

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 100 000 Sk.
§ 65

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom koncesovanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 200 000 Sk.
.................................................. ................................................
Ak účtovníčka neoprávnene podnikala , podľa priloženého paragrafu môže byť sankcionovaná .Ale ten živnostenský úrad sa to musí nejakou formou dozvedieť .

Ak bude DK vo firme , ktorá jej za tieto účtovnícke práce platila ...tak DÚ na to nepríde ,že prácu vykonávala bez živnostenského oprávneia , jedine že by sa mu nepozdávala faktúra , kde nie je uvedené IČO,DIČ ....a spravila krížovú kontrolu .

Na druhej strane , treba si však uvedomiť , že vo veľa prípadoch , ak niečo pre niekoho idem robiť , väčšinou si každý pýta kópiu ŽL a túto aj zakladá v databáze odberateľa či dodávateľa .Aspoň ja mám také skúsenosti a pri každej začínajúcej spolupráci si overujem tieto údaje o poskytovateľovi služby, či tovaru .

Takže celá spolupráca zostáva na náhodu ...čo ak raz .....a toho by si mala byť vedomá aj pani účtovníčka .

To je môj uhol pohľadu a chybu vidím u oboch strán.
Danila
24.01.07,15:51
Činnosti v živnostenskom oprávnení, ktoré si tu uviedla skutočne nedávajú možnosť nájsť niečo podobné účtovníctvu, či ekonomike. Ale ja pridám svoj názor k tvojmu postupu. Pre pracovný pomer určuje pravidlá ZP a ďalšie príslušné normy. Uchádzač o zamestnanie sa musí v predzmluvnom konaní " vyspovedať". Je povinný zdokladovať požadované vzdelanie a prax. Tie isté pravidlá platia aj pre vzťahy zmluvné na základe obchodného, prípadného občianskeho zák. Pred uzatvorením zmluvy o dielo je nevyhnutné preveriť u fyzickej aj právnickej osoby príslušné dokumenty /ŽL, výpis z OR/. To je podľa môjho názoru prvoradá povinnosť. A v neposlednom rade ak už účtovnícke práce faktúrovala a jej služby boli nekvalitné, tak ako uvádzaš, mali byť v plnom rozsahu reklamované a faktúra na základe reklamácie neuhradená. Výdavky na takéto služby by som určite nedovolila považovať za daňové. Ak by bolo všetko ako má byť, prišla by si na dané nedostatky oveľa skôr. Momentálne s daným stavom nič neurobíš, ale aspoň sa poučíš.
ZuzanaP
25.01.07,04:59
Tá účtovníčka tu pracovala v čase, keď som ja pôsobila ako sekretárka. V určitom čase prestala chodiť do práce, stáli nám tu mzdy, DPH a podobne,:eek: tak som sa na žiadosť šéfa do toho pustila. Začiatky boli ťažké:mee: , vôbec som nemala praktické skúsenosti, ale nejako sme to zvládali. Prišla som na kopu vecí, čo neboli buď dorobené ale úplne chýbali. Keď sme ju žiadali, aby prišla vypratať kanceláriu, odovzdať agendu, trvalo jej to pol roka:eek: . Tak si viete predstaviť ako to tu vyzeralo.

Postupne som si vytvorila svoj systém, všeličo dala na poriadok, aby nás soc. poisťovňa, zdravotné a daňový úrad nenaháňali, že tam stále niečo nie je v poriadku. Teraz keď nám nejaký živnostník, či firma robí práce - spisujeme riadne zmluvy, či objednávky, ktorých prílohou je aj živnostenský list, či výpis z OR.
mirka0908
27.06.07,12:42
Aj ked sa to len okrajovo tyka tejto temy, rozhodla som sa nezakladat novu a napisat sem.
Znamy 5x v priebehu 3 rokov kupil byt, malicko zrekonstruoval a predal, a zas kupil iny a predal....Prijem riadne zdanil. Nevlastni nijake opravnenie.
Okrem tohto prijmu dosahuje len prijem zo zavislej cinnosti (- bezny zamestnanec) a prijem z prenajmu (ked ma najomnika, pocas doby drzby bytu). Nepovazuje sa prijem z opakovaneho predaja nehnutelnosti kupenych za ucelom ich predaja a dosiahnutia zisku zo zmeny ceny za neopravnene podnikanie? Co je rozhodujuce pre posudenie v tomto pripade?
Dakujem za akekolvek usmernenie.
mirka0908
28.06.07,14:50
Nikto nic? (ja som ho tym nastrasila, a teraz neviem ci aspon trosku opravnene)
rastom
29.06.07,10:25
vies, neviem ako dlho ma zivnostenske opravnenie a ci v tej dobe pod predmetom cinnosti ako uctovnicke prace, nemohla mat zakonponovane v inom predmete zivnosti, nakolko sama vies ze tie predmety sa pridavaju, ci rusia alebo obmienaju

PS: uz ti pridali dolenizsie fundovane odpovede, tak to take zle pre Vas ako firmu nebude a ja viem zase nieco viac ;)
Na ineternete funguje podrobný výpis ŽL so všetkými dobami a aj zrušenými predmetmi podnikania.:D
ZuzanaP
29.06.07,10:32
Funguje, ja to viem, ale šéf nie. A ja som na to prišla až keď bola preč. Nemala som dôvod overovať si jej druhy živnosti, keď sa ma to v tej dobe "pracovne" netýkalo.
camelfly
29.06.07,10:35
Na ineternete funguje podrobný výpis ŽL so všetkými dobami a aj zrušenými predmetmi podnikania.:D

to viem :D len kym to hodia na net a zaktualizuju, prebehne nejaka doba a za tu dobu sa da postihat vselico
anklar
03.07.07,10:19
Zdravím všetkých múdrych a čestných účtovníkov a účtovníčky.
Pri spúšťaní živnosti som si hľadala účtovníčku z blízkeho okolia. Sestra mi poradila jednu pani. Nedávno, priamo od nej, som sa dozvedela, že nemá živnosť. Pritom hneď na začiatku mi tvrdila, že pracuje pre 20 firiem na živnosť a bola vo všetkom strašne suverénna, až som z nej mala nedobrý pocit. Teraz som s ňou úplne skončila z viacerých dôvodov. Môžem mať z toho, že mi robila účtovníctvo načierno problém?
Danila
03.07.07,11:11
Zdravím všetkých múdrych a čestných účtovníkov a účtovníčky.
Pri spúšťaní živnosti som si hľadala účtovníčku z blízkeho okolia. Sestra mi poradila jednu pani. Nedávno, priamo od nej, som sa dozvedela, že nemá živnosť. Pritom hneď na začiatku mi tvrdila, že pracuje pre 20 firiem na živnosť a bola vo všetkom strašne suverénna, až som z nej mala nedobrý pocit. Teraz som s ňou úplne skončila z viacerých dôvodov. Môžem mať z toho, že mi robila účtovníctvo načierno problém?V predchádzajúcich príspevkoch je problém už riešený. Ty konkrétne by si problém mať nemala. Ak boli práce prevedené, máš faktúru s náležitosťami, sú to daňové výdavky. Ale určite by som to účtovníctvo dala odborne posúdiť. A nabudúce pred uzatvorením zmluvy si over ŽL, výpis z OR.:)
rastom
04.07.07,06:03
Inak dobrá odvaha...
Keď Ti vystavila faktúru bez ŽL !!
Skvelý dôkazový materiál.
:)
anklar
05.07.07,15:45
Inak dobrá odvaha...
Keď Ti vystavila faktúru bez ŽL !!
Skvelý dôkazový materiál.
:)
Ahoj, Rastom. Ďakujem. Inak, myslím si, že ako "skvelá účtovníčka", ma mohla upozorniť na tú registratúru na daňovom úrade čo sa týka prenájmu.
Myslím si, že o tom nemá ani páru. Ešteže jestvuje Porada - tu som sa o tom dozvedela.
ekopo
05.07.07,16:39
V predchádzajúcich príspevkoch je problém už riešený. Ty konkrétne by si problém mať nemala. Ak boli práce prevedené, máš faktúru s náležitosťami, sú to daňové výdavky. Ale určite by som to účtovníctvo dala odborne posúdiť. A nabudúce pred uzatvorením zmluvy si over ŽL, výpis z OR.:)
No neviem, ak pani účtovníčka nemala ŽL nemá právo vystavovať faktúru ako takú zo všetkými náležitosťami (napr. IČO, ) za účtovnícke práce, nakoľko sa jedná o voľnú živnosť a na prevádzkovanie tejto živnosti potrebuje ŽL. Jedine že by účtovníctvo robila na základe DoVP. V zadaní od anklar nie je uvedené v akom pracovnom vzťahu bola k účtovníčke.
anklar
05.07.07,17:01
No neviem, ak pani účtovníčka nemala ŽL nemá právo vystavovať faktúru ako takú zo všetkými náležitosťami (napr. IČO, ) za účtovnícke práce, nakoľko sa jedná o voľnú živnosť a na prevádzkovanie tejto živnosti potrebuje ŽL. Jedine že by účtovníctvo robila na základe DoVP. V zadaní od anklar nie je uvedené v akom pracovnom vzťahu bola k účtovníčke.
Hanbím sa pred vami ako pes!!!
Ja som od nej nijakú faktúru nevidela. Každý mesiac som jej nosila papiere, aby s nimi robila čo je potrebné a zaplatila som jej za predchádzajúci mesiac - keš. V marci mi urobila daňové priznanie a vrátila mi celoročný balík papierov.
Už som tu raz písala, že účtovníctvo je pre mňa nepochopiteľné ako vesmír. Neviem kontrolovať to, čomu nerozumiem. Kristepane, ako sa mi bude smiať Rastom a všetci ostatní! ...šmária. Malééér!
Orsz
05.07.07,17:05
Hanbím sa pred vami ako pes!!!
Ja som od nej nijakú faktúru nevidela. Každý mesiac som jej nosila papiere, aby s nimi robila čo je potrebné a zaplatila som jej za predchádzajúci mesiac - keš. V marci mi urobila daňové priznanie a vrátila mi celoročný balík papierov.
Už som tu raz písala, že účtovníctvo je pre mňa nepochopiteľné ako vesmír. Neviem kontrolovať to, čomu nerozumiem. Kristepane, ako sa mi bude smiať Rastom a všetci ostatní! ...šmária. Malééér!

Tak to robila jednoducho "na kolene" - bez dokladu a samozrejme asi aj bez zodpovednosti, nie?
ekopo
05.07.07,17:09
A ja faktúrujem aj 300,-Sk
Johanka
05.07.07,17:16
mimotemy Ja by som aj vyfaktúrovala zopár korún za RZ ZP , ale " Čo som dľžny? " sa ma spýtali iba dvaja a tým som v šoku z toho, že sa vôbec spýtali odpovedala " NIČ" .... Ostatní to berú ako samozrejmosť, ale moment prekvapenia ešte len príde ;) :D .
anklar
05.07.07,17:18
Tak to robila jednoducho "na kolene" - bez dokladu a samozrejme asi aj bez zodpovednosti, nie?
Asi máš úplnú pravdu. Už som sa jej poďakovala. Prechádzam k inej.
Orsz
05.07.07,17:21
Dobre robíš Anklar, inak poznám veľa podnikateľov, ktorí sa uchylujú k takýmto "účtovníčkam" či už kôli cene alebo z iných dôvodov. Ale postupne vidím, ako menia názory, a zveria sa do rúk oprávnenému živnostníkovi-účtovníkovi.
ekopo
05.07.07,17:30
mimotemy Ja by som aj vyfaktúrovala zopár korún za RZ ZP , ale " Čo som dľžny? " sa ma spýtali iba dvaja a tým som v šoku z toho, že sa vôbec spýtali odpovedala " NIČ" .... Ostatní to berú ako samozrejmosť, ale moment prekvapenia ešte len príde ;) :D .
Tiež mimotemy . Igelitkárom som FA vystavil . Ostatným dávam do pravidelných FA a bez nejakých komentárov.
Danila
05.07.07,17:37
No neviem, ak pani účtovníčka nemala ŽL nemá právo vystavovať faktúru ako takú zo všetkými náležitosťami (napr. IČO, ) za účtovnícke práce, nakoľko sa jedná o voľnú živnosť a na prevádzkovanie tejto živnosti potrebuje ŽL. Jedine že by účtovníctvo robila na základe DoVP. V zadaní od anklar nie je uvedené v akom pracovnom vzťahu bola k účtovníčke.S týmto s Tebou môžem len súhlasiť. Ale mala som za to, že účtovníčka nemá živnosť len pre činnosť - spracovanie účtovníctva. A že v živnosti má niečo, čo sa tejto činnosti aspoň trošku podobá. Zdá sa mi hazardným, platiť účtovníka kešom, ale stalo sa a nad rozliatym mliekom netreba už plakať. Najlepšia škola je na vlastných chybách. Anklar nepochybne už vie, ako ďalej. Občas aj tu na Porade mávam pocit, že účtovníctvo si chce ako kompletku urobiť každý cez zopár rád. Akoby ekonomické a účtovné poradenstvo bola len veľká sranda. Jedna vec je rada pre jednoduchý problém, druhá vec je vnímať účtovníctvo v rozmere hodnôt, ktoré mu prináležia. Ak by mnohí návštevníci Porady zistili, že pri PC sedí gynekológ, tak nepochybne sa objavia pokusy o pôrody v domácnosti.
betka
05.07.07,17:42
Dobre robíš Anklar, inak poznám veľa podnikateľov, ktorí sa uchylujú k takýmto "účtovníčkam" či už kôli cene alebo z iných dôvodov. Ale postupne vidím, ako menia názory, a zveria sa do rúk oprávnenému živnostníkovi-účtovníkovi.

Súhlasím. A dodám, že veľa podnikateľov považuje účtovníctvo za niečo, na čo netreba veľa vedomostí, nie je moc dôležité, a preto treba zaplatiť málo. Niečo spočíta, potom niečo vyjde.....až kým neprijde kontrola a potom naozaj vyjde a poriadna suma. Potom už podnikateľ považuje účtovníctvo za naozaj dôležité a radšej si priplatí.
Nechápem, ako niekto robí účto xy ľuďom, a nemá páru o základných veciach (ako sa počítajú odpisy?.....) niekedy na týchto ľudí :eek::eek:. Ale čím človek menej vie, tým má vačšiu odvahu...
Johanka
05.07.07,17:51
S týmto s Tebou môžem len súhlasiť. Ale mala som za to, že účtovníčka nemá živnosť len pre činnosť - spracovanie účtovníctva. A že v živnosti má niečo, čo sa tejto činnosti aspoň trošku podobá. Zdá sa mi hazardným, platiť účtovníka kešom, ale stalo sa a nad rozliatym mliekom netreba už plakať. Najlepšia škola je na vlastných chybách. Anklar nepochybne už vie, ako ďalej. Občas aj tu na Porade mávam pocit, že účtovníctvo si chce ako kompletku urobiť každý cez zopár rád. Akoby ekonomické a účtovné poradenstvo bola len veľká sranda. Jedna vec je rada pre jednoduchý problém, druhá vec je vnímať účtovníctvo v rozmere hodnôt, ktoré mu prináležia. Ak by mnohí návštevníci Porady zistili, že pri PC sedí gynekológ, tak nepochybne sa objavia pokusy o pôrody v domácnosti.
... rada by som sa dožila toho, že povolanie účtovník bude mať primerané spoločenské ohodnotenie ... ( neviem, ktorý emotikon by vyjadril moje dlhoročné negatívne pocity z hodnotenia našej - z pohľadu mnohých podradnej - práce).
Danila
05.07.07,17:57
... rada by som sa dožila toho, že povolanie účtovník bude mať primerané spoločenské ohodnotenie ... ( neviem, ktorý emotikon by vyjadril moje dlhoročné negatívne pocity z hodnotenia našej - z pohľadu mnohých podradnej - práce).Vidíš Johanka, to bude vekom. Nemusí to byť zrovna primerane spoločenské, stačí ak po prúseroch u jednotlivcov nadpriemerne individuálne. Aj k tomu sú občas dobré tie nepoučiteľné tety účtovníčky.:) :) :)
Melnick
05.07.07,18:18
Hanbím sa pred vami ako pes!!!
Ja som od nej nijakú faktúru nevidela. Každý mesiac som jej nosila papiere, aby s nimi robila čo je potrebné a zaplatila som jej za predchádzajúci mesiac - keš. V marci mi urobila daňové priznanie a vrátila mi celoročný balík papierov.
Už som tu raz písala, že účtovníctvo je pre mňa nepochopiteľné ako vesmír. Neviem kontrolovať to, čomu nerozumiem. Kristepane, ako sa mi bude smiať Rastom a všetci ostatní! ...šmária. Malééér!

Smiať sa nebude asi nikto rozumný,máš iné hodnoty. Dokonca aj vieme aké.:)
Melnick
05.07.07,18:28
mimotemy Ja by som aj vyfaktúrovala zopár korún za RZ ZP , ale " Čo som dľžny? " sa ma spýtali iba dvaja a tým som v šoku z toho, že sa vôbec spýtali odpovedala " NIČ" .... Ostatní to berú ako samozrejmosť, ale moment prekvapenia ešte len príde ;) :D .

A ja som sa oproti vlaňajšku polepšila.;) Telefonicky som zavolala klientom: RZZP máte odovzdané :) . A prv ako stihli povedať ďakujem, som pokračovala: teraz stačí pani "Melnickovej" priniesť už len korunky za vypracovanie a máte s RZZP pokoj do budúceho roka . A veruže nosia. :)
rastom
06.07.07,05:24
Hanbím sa pred vami ako pes!!!
Ja som od nej nijakú faktúru nevidela. Každý mesiac som jej nosila papiere, aby s nimi robila čo je potrebné a zaplatila som jej za predchádzajúci mesiac - keš. V marci mi urobila daňové priznanie a vrátila mi celoročný balík papierov.
Už som tu raz písala, že účtovníctvo je pre mňa nepochopiteľné ako vesmír. Neviem kontrolovať to, čomu nerozumiem. Kristepane, ako sa mi bude smiať Rastom a všetci ostatní! ...šmária. Malééér!
Hmmmmmmm.
Všimni si, že sa nesmejem.. nie je dôvod
Len mi trochu nie je jasné o aké výdavky si sa obávala, lebo ked si nemala doklad o úhrade, tak si si nemala ani čo dať do nákladov.
Takže je vlastne všetko v poriadku.
To že Ti to robila panička, len tak.... je istým spôsobom tiež ok.
:D Aspoň Ti nič nehrozí... teda až na riziko, že "panička" niečo neurobila dobre.