Netka
24.01.07,13:29
Dobrý deň chela by som sa pýtať ako je to s paušálnymi výdavkami, ešte som sa s nimi nestretla ako ich vyrátam a zaúčtujem v peňažnom denníku?
Ďakujem.
Johanka
24.01.07,12:54
Výhodou uplatnenia výdavkov percentom z príjmov (paušálne výdavky) je to, že daňovník nemusí viesť účtovníctvo. Vedie iba predpísanú evidenciu podľa § 6 ods.11 Zákona o dani z príjmov.
Čítaj tu paušálne výdavky ;)
Topas
24.01.07,12:59
Ak uplatňuješ paušálne výdavky, nevedieš účtovníctvo ale iba evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach - §6 odst.10 zákona o dani z príjmu. To znamená, že v denníku neúčtuješ.
Z príjmov odpočítaš výdavky (40% alebo pri remeselnej činnosti 60%) a zaplatené poistné.

napr.:
príjmy 100.000,- Sk
výdavky - 40.000,- Sk (40%)
poistné - 10.000,- Sk
rozdiel P a V 50.000,- Sk

Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nerobíš ani výkaz o PaV a MaZ, iba v DP v časti osobitné záznamy uvedieš, že uplatňuješ paušálne výdavky.
Johanka
24.01.07,13:02
Na oznámenie správcovi dane, že uplatňujeme výdavky percentom z príjmov máme v DP na str.3 pod tabuľkou č.1 "okienko" ;) .
Slavena
24.01.07,20:15
Pochopila som dobre uplatnenie paušálnych výdavkov? Ak si ich chcem uplatniť, nemôžem teda uplatňovať v danom roku odpisy ani odvody do poisťovní? Ak nemôžem uplatniť odpisy, tak v ďaľšom roku, pokiaľ si už
nebudem uplatňovať pauš. výdavky, v nich, teda v tých odpisoch môžem
ďalej pokračovať? Vysvetlí mi to niekto?
Lub
24.01.07,20:40
Odvody do poisťovní môžeš uplatniť, ale odpisy nie.
Johanka
24.01.07,20:49
Pochopila som dobre uplatnenie paušálnych výdavkov? Ak si ich chcem uplatniť, nemôžem teda uplatňovať v danom roku odpisy ani odvody do poisťovní? Ak nemôžem uplatniť odpisy, tak v ďaľšom roku, pokiaľ si už
nebudem uplatňovať pauš. výdavky, v nich, teda v tých odpisoch môžem
ďalej pokračovať? Vysvetlí mi to niekto?
Cit. z § 6 ods. 10 Zákona o dani z príjmov
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške.

Tzn., že súčasťou paušálnych výdavkov sú aj odpisy. V prípade, že zmeníš spôsob uplatňovania výdavkov, budeš v odpisovaní pokračovať.
kalkulka
25.01.07,05:50
Môže si takýto paušalista uplatniť aj odpočítanie 12000 na účelové sporenie?
Johanka
25.01.07,07:22
Áno, nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 Zákona o dani z príjmov nie sú podmienené spôsobom uplatňovania výdavkov.
kalkulka
25.01.07,08:46
Ďakujem, potrebovala som si to potvrdiť.
dopravca
25.01.07,10:10
Uplatňuje sa už za rok 2006 40% a 60%, alebo až za rok 2007 ? Ďakujem
renča1
25.01.07,10:12
od 1.1.2006 sa už uplatňuje 40% namiesto 25%. Remeselníkom zostalo 60%.
Muška
25.01.07,10:13
dôkaz:
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
Marián 01
25.01.07,13:36
Odosielateľ príspevku renča 1 zo dňa16.10.2006.
Citát príspevku:
A vieš o tom, že máš nárok pri uplatňovaní paušál.výdavkoch si uplatniť okrem zaplatených odvodov aj skutočne preukázané zaplatené povinné zákonné poistenie? Viď § 22 zákon o dani z príjmu s komentárom v poradcovi 5-6.
Chcem sa opýtať o aké povinné zákonné poistenie sa jedná. Vie mi to niekto upresniť.
Johanka
25.01.07,14:08
Sociálne a zdravotné poistenie.
Muška
25.01.07,14:40
dôkaz:
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

v texte ...
renča1
25.01.07,14:44
Odosielateľ príspevku renča 1 zo dňa16.10.2006.
Citát príspevku:
A vieš o tom, že máš nárok pri uplatňovaní paušál.výdavkoch si uplatniť okrem zaplatených odvodov aj skutočne preukázané zaplatené povinné zákonné poistenie? Viď § 22 zákon o dani z príjmu s komentárom v poradcovi 5-6.
Chcem sa opýtať o aké povinné zákonné poistenie sa jedná. Vie mi to niekto upresniť.

Ako tak čítam, tak akosi som to mylne uviedla za čo sa moc ospravedlňujem. Určite som tým myslela zdrav., social.poistenie. (odvody)
Marián 01
26.01.07,08:57
Ďakujem za odpoveď.
retko
02.02.07,16:18
prosím poradte, som len začiatočník, zatiaľ ešte nepodnikám ale chcem mať v tom najprv jasno a je mi zopár výrazov nejasných:
1. môže si paušálne výdavky uplatniť aj sro alebo to platí len pre živnostníkov ?

2. z tohoto príkladu:
príjmy 100.000,- Sk
výdavky - 40.000,- Sk (40%)
poistné - 10.000,- Sk
rozdiel P a V 50.000,- Sk
- pojem "príjmy" znamená čo presne ? ak niečo kúpim za 20.000 a predám za 30.000, príjem je 30.000 ?

poradte
Johanka
02.02.07,16:24
prosím poradte, som len začiatočník, zatiaľ ešte nepodnikám ale chcem mať v tom najprv jasno a je mi zopár výrazov nejasných:
1. môže si paušálne výdavky uplatniť aj sro alebo to platí len pre živnostníkov ?
O týchto výdavkoch sa hovorí iba v tej časti zákona, ktorá platí pre fyzické osoby. Nedá sa to "našiť" iba na živnostníkov, pretože výdavky uplatnené percentom z príjmu si môže uplatníť napr. aj FO - občan s príjmami z prenájmu. S.r.o. určite nie.
2. z tohoto príkladu:
príjmy 100.000,- Sk
výdavky - 40.000,- Sk (40%)
poistné - 10.000,- Sk
rozdiel P a V 50.000,- Sk
- pojem "príjmy" znamená čo presne ? ak niečo kúpim za 20.000 a predám za 30.000, príjem je 30.000 ?
Áno - príjmy - čo príjmeš do pokladne v hotovosti alebo na b.účet, tzv. hrubý príjem.
poradte
Odpovede sú červeným.
retko
02.02.07,16:34
ďakujem za rýchlu odpoveď. som z nej sklamaný.

to znamená že keď niečo kúpim za 29.000 a predám za 30.000 tak si odrátam (40perc z tých 30.000) t.j. 12.000 paušálne výdavky a zo zvyšku t.j. 18.000 by som zaplatil daň ? tak to by som bol rýchlo v mínuse. aj keď logicky v pluse.
Johanka
02.02.07,16:37
Však to je o tom, že si musíš spočítať, čo je pre Teba výhodnejšie.
Existujú tzv. nízkonákladové činnosti, pre ktoré sú paušálne výdavky " vykúpením" ;) . Využívajú ich napr. živnostníci, ktorých k živnosti dotlačil zamestnávateľ. Oni si okrem poistného väčšinou nemajú čo dať do výdavkov ...
dracica
03.02.07,15:18
chcela by som sa spýtať na evidenciu zásob pri uplatňovaní paušálnych výdavkoch čo tam všetko evidujete a ako to evidujete v exel. tabuľke ???:rolleyes:
dracica
03.02.07,15:26
napríklad evidujete predaný tovar alebo čo tým myslia ???
Marína
03.02.07,15:34
Skladová evidencia-zásoby(tovar, materiál, suroviny,...)
- príjem na sklad
- výdaj zo skladu
Väčšina z nás má možnosť evidencie zásob v rámci účt. softu.
dracica
03.02.07,15:38
ja som práve robila jednu paušalistku je to kozmetička nahodila som si príjmy z ERP mesačne do pokladne ako príjem a to vytlačim a nazvem to ako evidencia príjmov, pohľadávky nemá...čo sa týka zásob:
kozmetička kupuje rôzne kozmetické pripravky ale to nie je tovar treba to aj napriek tomu evidovať ??? toto ma zaujíma
dracica
03.02.07,16:55
niekde som čítala že kozmetické služby patria medzi remeselné činnosti tuším v PORADCOVI je to pravda ????
Johanka
03.02.07,17:52
Nie je dôležité , čo je v Poradcovi...
Živnostenský zákon
Príloha č. 1

REMESELNÉ ŽIVNOSTI

Por. č. Živnosť Zoznam
SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov
1. Zámočníctvo I
2. Nástrojárstvo I
3. Kovoobrábanie I
4. Galvanizácia kovov I
5 Smaltovanie I

SKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov
6. Opravy pracovných strojov I
7. Opravy cestných motorových vozidiel I
8. Opravy karosérií I

SKUPINA 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín
9. Výroba a opravy protetických výrobkov I
10. Výroba a opravy ortopedickej obuvi
11. Hodinárstvo I

SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika
12. Kamenárstvo I


SKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov
13. Mäsiarstvo a údenárstvo I
14. Výroba piva a sladu I
15. Výroba mliečnych výrobkov I
16. Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov

SKUPINA 110 - Výroba kože, kožených výrobkov (vrátane obuvi), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok
17. Kožušníctvo I


SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov
18. Stolárstvo I
19 Zlatníctvo a klenotníctvo I

SKUPINA 112 - Výroba papierenská a polygrafická
20 Polygrafická výroba I


SKUPINA 113 - Stavebníctvo
21. Murárstvo I
22. Tesárstvo I
23. Pokrývačstvo I
24. Klampiarstvo I
25. Izolatérstvo I
26. Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo I
27. Inštalácia a opravy chladiarenských zariadení
28. Podlahárstvo I

29. Plynoinštalatérstvo
29a. Kachliarstvo I

SKUPINA 114 - Ostatné
30. Holičstvo a kaderníctvo III
31. Kozmetické služby V
32. Pohostinská činnosť V
33. Čistenie a kontrola komínov V
kolett
03.02.07,18:43
v DP odovody do ZP a SP do ktorej kolonk písať ????
liduska
03.02.07,20:05
v DP odovody do ZP a SP do ktorej kolonk písať ????

Do oddielu VI. riadok 9, stĺpec 2, spolu zrátať aj s paušálnymi výdavkami.
kolett
03.02.07,20:40
v DP FO má napísať že uplatňuje paušálne výdavky ?? je nato nejaká kolonka.... a v tabuľke č. 1 napíše do 1-ho stlpca napíše príjmy a do druhého stlpca výdavky a do riadku 9 už výdavky včetne so ZP a SP ???? tak má byť správne ???
liduska
03.02.07,20:45
v DP FO má napísať že uplatňuje paušálne výdavky ?? je nato nejaká kolonka.... a v tabuľke č. 1 napíše do 1-ho stlpca napíše príjmy a do druhého stlpca výdavky a do riadku 9 už výdavky včetne so ZP a SP ???? tak má byť správne ???

Pod odd.VI máš štvorček ktorý vyznačíš keď chceš použiť výdavky %
kolett
03.02.07,22:26
už som našla ten štvorček....a do paušálnych výdavkov fakt treba spočítať aj ZP aj SP ????
dôchodcafero
03.02.07,23:00
Ahoj priatelia
a keď si chcem uplatniť paušalne výdavky za rok 2006 a v roku 2005 som si viedol jednoduché účtovníctvo, môžem? Nemal som to na začiatku roka oznámiť DU, že budem mať zmenu? Alebo to stačí v DP, ktoré teraz podám?
Ďakujem priatelia, pekný deň. Fero.
liba2
04.02.07,01:07
Ahoj priatelia
a keď si chcem uplatniť paušalne výdavky za rok 2006 a v roku 2005 som si viedol jednoduché účtovníctvo, môžem? Nemal som to na začiatku roka oznámiť DU, že budem mať zmenu? Alebo to stačí v DP, ktoré teraz podám?
Ďakujem priatelia, pekný deň. Fero.
Áno, môže sa vykonať takáto zmena; nehlási sa to na DÚ ihneď, ale až s podaním daňového priznania sa v ňom označí miesto pre informáciu o výdavkoch paušálne.
Ale treba iné urobiť:
Pri prechode z JÚ na výdavky paušálom sa v roku, ktorý predchádza tejto zmene, vykoná úprava základu dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o DP:

„(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).“
dracica
04.02.07,08:18
poradí mi niekto ???

Musím viesť sklad ak si kozmetička uplatňuje paušálne výdavky ???
Muška
04.02.07,09:31
Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
kolett
04.02.07,13:48
Ešte raz ak som dobre pochopila...uplatňujem paušálnych vydavkov a

napr. ked prijem mám 8oooo,- Sk
40% výdavky - [ 32 ooo, Sk + odvody do ZP]= ZD

........a keď ZD mám nižšie ako odpoč.položka [ 90816,-] budem mať
0-vý zostatok.......a daňový bonus možem uplatňovať od DÚ ???????:confused:
virka
04.02.07,14:15
Príjmy: 80.000,- Sk
- 32.000,- Sk 40% paušál. výdavky
20.000,- Sk odvody zaplatené v r. 2006
----------
28.000,- to je DZ môžeš uplatniť daňový bonus príjmy máš 80.000,- a základ je že nie si v strate, inak by si ho nemohla uplatniť, ale aj výška príjmu je určená. Neviem sumu na tento rok ale asi 42.451,- hrubý.
Muška
04.02.07,14:17
len doplním virke §
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
evina
04.02.07,14:18
Ešte raz ak som dobre pochopila...uplatňujem paušálnych vydavkov a

napr. ked prijem mám 8oooo,- Sk
40% výdavky - [ 32 ooo, Sk + odvody do ZP]= ZD

........a keď ZD mám nižšie ako odpoč.položka [ 90816,-] budem mať
0-vý zostatok.......a daňový bonus možem uplatňovať od DÚ ???????:confused:

Áno ZD je nula a podmienky pre priznanie DB si splnila, Vypíšeš žiadosť priamo v DP a DÚ Ti ho zašle na Tvoj účet..:)
virka
04.02.07,14:31
ZD v DP v r. 69 nemôže byť nula, tak musí byť aspoň 1,- Sk . V r. 77 už nula môže byť.
Nagy Eva
04.02.07,14:42
ahojte. moja otazka je, ze co s tymi fakturami, ktore vystavim uz v januari 2007 ale su za sluzby za december 2006? Zahrnam do prijmov?:confused:
liduska
04.02.07,14:44
ahojte. moja otazka je, ze co s tymi fakturami, ktore vystavim uz v januari 2007 ale su za sluzby za december 2006? Zahrnam do prijmov?:confused:

Nezahrňaš , lebo ich v príjmoch za r.2006 nemáš, tie budú v príjmoch až za r.2007 ak ti ich uhradia.
Muška
04.02.07,14:48
Faktúra je pohľadávkou roku 2006
Príjmom bude až dňom úhrady
Ak samozrejme "nepreskakuješ" z účta na pauš.výdavky , alebo opačne
Nagy Eva
04.02.07,14:48
Dakujem za odpoved. posielam bodik.
Muška
04.02.07,14:56
ZD v DP v r. 69 nemôže byť nula, tak musí byť aspoň 1,- Sk . V r. 77 už nula môže byť.
Virka, asi ste sa len s Evinkou nepochopili.
je ZD pred odpočtom na daňovníka r.69 a ZD po odpočte na daňovníka r.77.

Ale položím otázku?

Ak vykáže daňovník čiastkový ZD z § 6 a uplatní si stratu z minulého obdobia, základ dane v r. 69 bude mať nula.
Nemá nárok na daňový bonus?
virka
04.02.07,15:03
Toto, teda neviem. Prišla som ale na jednu vec. Doteraz som odoberala ( aj odoberám) Poradcu a iné z tohto vydavateľstva, ale porade sa to nevyrovná. Snažim sa (čo už robiť nebudem) aj sem-tam poradiť. No vidím že na to majú fakt len poraďáci. Tak ako Ty Muška. Aj mne si už pár-krát poradila. Ďakujem a prosím odpovedz mi.
evina
04.02.07,15:08
Virka, asi ste sa len s Evinkou nepochopili.
je ZD pred odpočtom na daňovníka r.69 a ZD po odpočte na daňovníka r.77.

Ale položím otázku?

Ak vykáže daňovník čiastkový ZD z § 6 a uplatní si stratu z minulého obdobia, základ dane v r. 69 bude mať nula.
Nemá nárok na daňový bonus?
Muška ja som to svoje už zmazala:), len som si poplietla riadky...

...podľa mojej mienky má nárok na DB, nakoľko vykázal ZD za dané zdaňovacie obdobie podľa paragrafu 6.. a upravuje ho o výsledok minulého obdobia...

P.s. nárok na DB sa posudzuje z ČZD...
Muška
04.02.07,15:28
Toto, teda neviem. Prišla som ale na jednu vec. Doteraz som odoberala ( aj odoberám) Poradcu a iné z tohto vydavateľstva, ale porade sa to nevyrovná. Snažim sa (čo už robiť nebudem) aj sem-tam poradiť. No vidím že na to majú fakt len poraďáci. Tak ako Ty Muška. Aj mne si už pár-krát poradila. Ďakujem a prosím odpovedz mi.
Virkaaaaaaaaaaaaaaaaaa,
neblbni, veď sa tu radíme :) diskutujeme, veď ja som tú otázku položila "NAOZAJ"
Som rada , že som Ti niekedy poradila :) , keď budem vedieť , tak aj druhý krát :)
kolett
04.02.07,16:01
Pondnikanie som začala od 15.11. min roku ......za 11/06 som zaplatila do ZP 516,- Sk ,,,,,dna 6.12.2006 .....a za 12/06 som zaplatila do ZP 966,- Sk,,,,,dna 5.1.2007.......takže do DP nemožem uplatnit len 516,- Sk ......
Muška
04.02.07,16:24
ideš na paušálne výdavky?
Príjem mínus /40 % paušálne výdavky + skutočne uhradené poistné v roku 2006, t.j. u Teba 516,- Sk/ = čiastkový základ dane z § 6
kolett
04.02.07,16:33
Dakujem Muška ....už som to konečne pochopila.......
virka
04.02.07,20:13
Muška ďakujem za povzbudenie.Už asi aj to čo som vedela zabúdam.
ikovacikova
05.02.07,05:28
A teda, keď chcem uplatňovať paušálne výdavky tento rok, je potrebné to nejako oznámiť dopredu, alebo až v daňovom priznaní za rok 2007. A ako je to potom ešte aj s ročným odpočtom na daňovníka?
Iveta
liduska
05.02.07,05:39
A teda, keď chcem uplatňovať paušálne výdavky tento rok, je potrebné to nejako oznámiť dopredu, alebo až v daňovom priznaní za rok 2007. A ako je to potom ešte aj s ročným odpočtom na daňovníka?
Iveta

Neoznamuje sa to nikde len sa to vyznačí do DP je tam taká kolonka. Na daňovníka si odpočítaš odpočitateľnú položku.
anka z oravy
05.02.07,11:34
Ahojte, mam takuto otazku: v r.2005 som uctovala v JU. K 31/12/05 som mala pohladavku (vykazovala som ju vo vykaze o majetku a zavazkoch).
V r. 2006 sa mi viac oplati ist na pausal. To zn. dodatocne DP za r. 2005. Opravy robim v DP za 2005 v riadku 40 v VI. oddieli a nerobim novy vykaz o majetku a zavazkoch?, alebo mam urobit prijmy, ako keby tie prijmy boli, tym padom pohladavka nebola k 31/12/05 ziadna? Dakujem.anka
Muška
05.02.07,11:36
iba opravíš DP, v riadku , kde sa píše zvyšuje základ dane podľa § 17 /fakt netuším aké je to č. riadku v DP/
anka z oravy
05.02.07,11:41
mam dve rozne odpovede, mozem si vybrat???
mne osobne sa viac paci iba upravit podla par. 17 a neposielat novy vykaz o majetku a zav. a.
liba2
05.02.07,11:43
Možno to vyznelo inak, ale uvažujem o tom tak ako Muška.
Pre istotu svoj príspevok mažem.:)
anka z oravy
05.02.07,11:51
dakujem.anka
pietrofacile
05.02.07,14:49
prevádzame práce vo výškach , rozneho odborného zamerania s využitím horolezeckej techniky. som remeslo? čo si mozem uplatniť. dakujem za odpoved
peťo
Muška
05.02.07,14:51
remeselnú živnosť si musel dokladovať pri založení živnosti
Muška
05.02.07,14:53
tu je príloha
atomant
05.02.07,15:12
Zdravim,
mohol by niekto skontrolovat nasledujuci priklad?

400 000. (prijem)
- 160 000 (40% pausal)
======
240 000 zaklad dane
- 90 000 (nezd. ciastka)
- 70 000 (nezd. ciastka na manzelku)
- 12 000 (zivotna poistka)
- 30 000 (SP + ZP do 1.7.2006 dobrovolne - mozeme toto odpocitat?)
- 30 000 (SP + ZP od 1.7 do 31.12 povinne)
=====
8 000
-6 000 (dan. bonus na dieta, ca. 12x500)
-------
Zostalo 2 000Sk z coho sa plati 19% ako dan.

Prosim upravte/skomentujte priklad,
uvazujem spravne?
Termin na podanie DP s uplatnenim pausalnych vytavkov je tiez 31.3?

Dakujem!
Johanka
05.02.07,15:25
Zdravim,
mohol by niekto skontrolovat nasledujuci priklad?

400 000. (prijem)
- 160 000 (40% pausal)
- 30 000 (SP + ZP do 1.7.2006 dobrovolne ) - môžete
- 30 000 (SP + ZP od 1.7 do 31.12 povinne)
======
180 000 zaklad dane
- 90 816 (nezd. ciastka)
- 70 000 (nezd. ciastka na manzelku) - toto treba asi upraviť
- 12 000 (zivotna poistka)
=====
7 184
z toho daň 19 % 1 364 Sk
-------
Uplatnenie nároku na daňový bonus
6 480 (dan. bonus na dieta, 12x540)

Daň k úhrade "nula"
DÚ vyplatí rozdiel medzi vypočítanou daňou a nárokom na daňový bonus vo výške 5 116 Sk.


Prosim upravte/skomentujte priklad,
uvazujem spravne?
Termin na podanie DP s uplatnenim pausalnych vytavkov je tiez 31.3?

Dakujem!
Takýto je postup výpočtu v DP.
M&J
05.02.07,18:49
Prosím Vás, ja by som mala k tomu ešte takúto otázku: Môžem kombinovať preukázateľné výdavky k príjmu zo živnosti (r.2 DP) a 40% paušál k príjmu z činností sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou (r.8 DP)? Za odpoveď ďakujem.
M&J
05.02.07,19:49
Pomôže mi s tým niekto, prosííím...
Katarina
05.02.07,20:50
Pokiať nie ste platiteľ DPH tak áno.
Johanka
06.02.07,07:32
Prosím Vás, ja by som mala k tomu ešte takúto otázku: Môžem kombinovať preukázateľné výdavky k príjmu zo živnosti (r.2 DP) a 40% paušál k príjmu z činností sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou (r.8 DP)? Za odpoveď ďakujem.

Kombinácia spôsobov uplatňovania výdavkov pri príjmoch podľa § 6 ods.1 a 2 nie je možná!
§6 ods.10 Zákona o dani z príjmov:
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %.
Ludula
06.02.07,11:53
Áno, môže sa vykonať takáto zmena; nehlási sa to na DÚ ihneď, ale až s podaním daňového priznania sa v ňom označí miesto pre informáciu o výdavkoch paušálne.
Ale treba iné urobiť:
Pri prechode z JÚ na výdavky paušálom sa v roku, ktorý predchádza tejto zmene, vykoná úprava základu dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o DP:

„(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).“


Ja som tiež v r. 2005 účtovala v JU a išla som na preukazateľné výdavky. Za rok 2006 chcem podať DP kde si uplatním výdavky percentom. Prosím o vysvetlenie čo znamená vykonať úpravu základu dane.Ako čítam tak čítam ,ale vôbec tomu nerozumiem.
Prosím vysvetli mi to niekto.
Ďakujem.
Marína
06.02.07,12:04
M&J
06.02.07,16:06
Johanka.Ďakujem za vysvetlenie, dnes som si dôkladnejšie preštudovala DP, oddiel VI. a vysvetlivky pod tým, tak mi to tiež svitlo. Je to vlastne tak, že kombinovať môžem len výdavky z príjmoch podľa § 6, odst. 1 a 2 s výdavkami z príjmu z prenájmu odst. 3. Ale aj tak ďakujem, aspoň mám istotu, a to je veľa.
Marína
06.02.07,16:51
Len malé doplnenie. V DP na to ani nemáš zvlášť zaškrtávacie okienko pod Tab. č.1, takže by si ich ani nevedela rozdeliť.
slavsluk
07.02.07,05:51
Chcem sa opýtať akú formu mámať evidencia o príjmoch, zásobách a pohľadávkach? Stačí jednoduchý zoznam? Ďakujem.
Johanka
07.02.07,05:55
Forma nie je predpísaná. Ja robím excel tabuľky.
Gr.renata
07.02.07,18:16
a nemôže si pri paušálnych výdavkoch urobiť z DZ odpočet na seba a na manželku?
Johanka
07.02.07,18:18
Môže, prečo by nemohol?
dracica
11.02.07,14:45
Ako sa zaokrúhlujú vydavky 40 % z príjmov nahor či nadol ??? výdavky sa uvádzajú spolu s poistným do riadku č. 9 ???
STANČO
11.02.07,17:27
a ak si živnostník platí aj fond zamestnanosti- aj to zahrnie do zaplateného poistného pri uplatňovaní paušálnych výdavkov?
Dík
Monika Kováčová
11.02.07,17:31
Ako sa zaokrúhlujú vydavky 40 % z príjmov nahor či nadol ??? výdavky sa uvádzajú spolu s poistným do riadku č. 9 ???

Ja zaokrúhľujem nadol. 40% výdavky (aj 60% výdavky - keby sa niekto pýtal) tvoria jednu sumu spolu s poistným. riadky 02, 09, 11


a ak si živnostník platí aj fond zamestnanosti- aj to zahrnie do zaplateného poistného pri uplatňovaní paušálnych výdavkov?
Dík

áno môže. Samozrejme.
STANČO
11.02.07,17:45
ďakujem veľmi pekne
Marína
11.02.07,17:51
Ja zaokrúhľujem nadol. 40% výdavky (aj 60% výdavky - keby sa niekto pýtal) tvoria jednu sumu spolu s poistným. riadky 02, 09, 11

Str.3 DP, časť poznámky 8)

Ak daňovník uplatňuje podľa § 19 zákona (daňové výdavky), môžu sa uviesť úhrnom na r. 9, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na r. 1 až 8; ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na r. 1 a 8 podľa § 6 ods. 10 zákona úhrnom na r. 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov a pri príjme uvedenom na r. 10 osobitne na tomto riadku. Ak je daňovník spoločníkom v.o.s. alebo komplementárom kom. spol., uvádza sa v XIII. oddiele obchodný názov spoločnosti, DIČ a výška jeho podielu v percentách.
Na r. 2 - 40% resp. 60% a na r.9 spolu so zaplateným poistným. Medzi - podľa § 6 ods. 10 zákona (,) úhrnom na r. 9 - by gramaticky správne mala byť čiarka.
dracica
12.02.07,08:55
ďakujem pekne uvediem jeden príklad
kozmetička SZCO /uplatnuje si 60 % z uhrnu príjmov/
príjmy 23000
výdavky 13.800 /60%/
poistné zapl. 11536

ZD -2336 SK

Viem že v zákone sa píse že do urciteho príjmu nie je povinná podat DP ale je ho lepsie podat tak nam bolo povedane

Môže byť ZD minusový ????
Katija
12.02.07,09:05
Môže byť ZD minusový ???? Nie, ZD nemôže byť mínusový nikdy.
dracica
12.02.07,09:08
Nie, ZD nemôže byť mínusový nikdy.

tak potom je lepsie uplatnit 40 % alebo neuplatnit poistne ???? je to hlupost DZ minusový ale ako ratam tak ratam vychaza mi to tak alebo mam zlu kalkulacku:---
dracica
12.02.07,09:10
V zákone je napísane ze si môže uplatniť 60% z príjmov /ak spadá pod remeselné živnosti pochopiteľne/
Katija
12.02.07,09:17
V zákone je napísane ze si môže uplatniť 60% z príjmov /ak spadá pod remeselné živnosti pochopiteľne/ Asi si nerozumieme. Výpočet máš dobre, ale nevyšiel ti mínusový základ dane, ale strata. Uvedieš ju na r.39 a pokračuješ vo vyplňovaní DP.
SERVIS
13.02.07,08:27
Chcem sa spýtať, čo znamená v živnost. liste nasl. - vykonávanie ohlasovanej živnosti - pneuservis .
1/Má nárok na 60% pauš. výdavky?
2/ Je chyba, ak by si doteraz uplatňoval to nižšie % ? /aj tak mu nevyšla žiadna daň/.
3/ Uvedie sa niekde vrátený preplatok zo zdrav.poisťovne z ročného zúčtovania?
Ďakujem.
zuhl
13.02.07,10:22
Viem, že sa tu toho veľa popísalo, ale neviem nájsť tento konkrétny prípad:
podnikateľ založil firmu v auguste 2006. Chce ísť v roku 2006 na paušálne výdavky 40%. Ale decembrovú fa mal zaplatenú až v roku 2007 a v roku 2007 ešte nevie či pôjde na paušálne alebo skutočné. Čo s tým?
Pepa
13.02.07,10:30
Viem, že sa tu toho veľa popísalo, ale neviem nájsť tento konkrétny prípad:
podnikateľ založil firmu v auguste 2006. Chce ísť v roku 2006 na paušálne výdavky 40%. Ale decembrovú fa mal zaplatenú až v roku 2007 a v roku 2007 ešte nevie či pôjde na paušálne alebo skutočné. Čo s tým?
No mal by vedieť ako si bude uplatňovať výdavky.
Ak v roku 2006 bude uplatňovať výdavky percentom z príjmov - uplatní si ich z príjmov - ostáva mu pohľadávka. Ak "nevie" a bude prejde z paušálnych na JU - musí upraviť ZD za rok 2006 o pohľadávku - čiže dodatočné DP.
Muška
13.02.07,10:32
1.Ak pôjde na paušál aj v roku 2007 - zahrnie do príjmu dňom zaplatenia

2.Ak v roku 2007 bude viesť účtovníctvo a v roku 2006 mal paušál - o pohľadávku upraví ZD r. 2006

3. Ak v roku 2007 bude viesť účtovníctvo a v roku 2006 mal paušál a neupravil ZD o pohľadávku r. 2006 - urobí dodatočné DP za rok 2006 upraví ZD za rok 2006
zuhl
13.02.07,10:34
Ďakujem, ste zlatí.
SERVIS
13.02.07,10:38
Chcem sa spýtať, čo znamená v živnost. liste nasl. - vykonávanie ohlasovanej živnosti - pneuservis .
1/Má nárok na 60% pauš. výdavky?
2/ Je chyba, ak by si doteraz uplatňoval to nižšie % ? /aj tak mu nevyšla žiadna daň/.
3/ Uvedie sa niekde vrátený preplatok zo zdrav.poisťovne z ročného zúčtovania?
Ďakujem.

Poraďte mi, prosím.
Muška
13.02.07,10:43
Chcem sa spýtať, čo znamená v živnost. liste nasl. - vykonávanie ohlasovanej živnosti - pneuservis .
1/Má nárok na 60% pauš. výdavky? ak má remeselnú živnosť
2/ Je chyba, ak by si doteraz uplatňoval to nižšie % ? /aj tak mu nevyšla žiadna daň/. nie je
3/ Uvedie sa niekde vrátený preplatok zo zdrav.poisťovne z ročného zúčtovania? áko mínus odvody do poisťovní- bude platné až od r. 2007. Pre rok 2006 je to príjem § 8
Ďakujem.
Remeselnú činnosť máš uvedenú v živnosti jedine ak si pri zakladaní živnosti musel dokladovať vzdelanie a prax na uvedenú činnosť.
Ak si nedokladoval - tak nemáš remeselnú činnosť a môžeš si uplatňovať iba 40 % výdavky
Monika Kováčová
13.02.07,10:47
remeselná živnosť je prílohou Živnostenského zákona. Všetky sú aj tu na Porade. Daj hľadaj remeseln* živnos*
Muška
13.02.07,10:48
Poraďte mi, prosím.
tu si stiahni - je tam presne popis v čom musíš byť vyučený
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=519
Jaroslávka
13.02.07,13:58
Muška, obrovská vďaka, ušetrila som SZČO peknú sumu, nakoľko uplatnením
40 % výdavkov plus odvody bude mať výdavky väčšie ako skutočné/ ja som ich
spočítala/
Ďakujem aj za neho, povedal, že sa bude za Teba modliť.
Jaroslávka
dracica
15.02.07,16:31
otázočka k paušálnym výdavkom:
Ak mám v predmete podnikania okrem kozmetickych služieb, ktoré patria medzi remeselné živnosti aj napr. finančné poradenstvo atd, na ktoré sa vztahuje 40%, aké percento si uplatním vo výdavkoch 40% alebo 60% ??? nikde sa to nepíše a zaujímavé ze sa to nikto ani nepytal ...
Pepa
15.02.07,16:35
otázočka k paušálnym výdavkom:
Ak mám v predmete podnikania okrem kozmetickych služieb, ktoré patria medzi remeselné živnosti aj napr. finančné poradenstvo atd, na ktoré sa vztahuje 40%, aké percento si uplatním vo výdavkoch 40% alebo 60% ??? nikde sa to nepíše a zaujímavé ze sa to nikto ani nepytal ...
Ale pýtal a veľakrát:)
Záleží o toho z "čoho" dosahuješ príjmy - keď aj ako kozmetička aj ako finančný poradca tak percento je 40. Ak iba ako kozmetička tak 60.
skuba
16.02.07,07:43
otázočka k paušálnym výdavkom:
Robím prvý krat podnikatelovi paušálne výdavky a chcem sa spýtat do zásob sa zahrňuje aj hmotný majetok, ktorí má hodnotu nižšiu ako 30 000,-?
(Ten podnikateľ nemá žiadne iné zásoby len ten nákup hmotného majetku, ja by som to radsej dala ako prevadzkova rezia.)
A ak ano potom o nich vediem len evidenciu a v daňovom priznaní sa to zapisuje v nejakej kolonke?
dakujem velmi pekne
Marína
16.02.07,07:52
skuba
16.02.07,08:06
(6) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu 7) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, možno účtovať ako zásoby.
Avšak tu sa píše že ho možno účtovať ako zásoby, takže sa mozem rozhodnut či ten hmotný majetok do 30 000,. dám do zásob, a ak ho tam nedám čo potom, pri paušálnych výdavkoch si aj tak tieto výdavky vynaložené na HM nikde nezahŕňam. Keby nahodou prešiel na buduci rok podnikateľ na normalne jednoduché účtovníctvo a ten HM by bol v zásobach, musela by som uz teraz dat do DP do kolonky 41 tieto zásoby?
Neviem sa rozhodnut ako by ste to robili vy?
fipina
16.02.07,08:30
Môj brat má živnosť, príjem z nej 100.000 Sk, platil si odvody na zdravotné a sociálne poistenie. Odvody však neplatil pravidelne, niekedy zaplatil aj za dva mesiace naraz, potom mesiac nič - stalo sa aj to, že zaplatil po termíne splatnosti. Chcela by som sa opýtať, ktoré odvody si môže započítať do DP - skutočne zaplatené do 31.12.2006, alebo aj tie, ktoré platil v januári za rok 2006?
Pepa
16.02.07,08:44
Môj brat má živnosť, príjem z nej 100.000 Sk, platil si odvody na zdravotné a sociálne poistenie. Odvody však neplatil pravidelne, niekedy zaplatil aj za dva mesiace naraz, potom mesiac nič - stalo sa aj to, že zaplatil po termíne splatnosti. Chcela by som sa opýtať, ktoré odvody si môže započítať do DP - skutočne zaplatené do 31.12.2006, alebo aj tie, ktoré platil v januári za rok 2006?
Skutočne zaplatené.
Katija
16.02.07,08:52
Môj brat má živnosť, príjem z nej 100.000 Sk, platil si odvody na zdravotné a sociálne poistenie. Odvody však neplatil pravidelne, niekedy zaplatil aj za dva mesiace naraz, potom mesiac nič - stalo sa aj to, že zaplatil po termíne splatnosti. Chcela by som sa opýtať, ktoré odvody si môže započítať do DP - skutočne zaplatené do 31.12.2006, alebo aj tie, ktoré platil v januári za rok 2006? Zaplatené do 31.12.2006. Tie odvody čo zaplatil za rok 2006 až v roku 2007 si uplatní v DP za rok 2007.
maca79
18.02.07,15:15
Ahojte, prosím poradte mi...
Živnostník má remeselnú činnosť ( automechanik, opravy karosérii ). Vo faktúrach nemá uvedené iba " oprava, lakovanie..atd" , ale má tam vyfaktúrovaný aj tovar, ktorý musel na túto opravu kúpiť. Takže faktúra sa skladá z príjmu za služby + príjem za tovar. Má aj v takomto prípade nárok na odpočítatelný výdavok vo výške 60% ?
Je potrebné viesť nejakú evidenciu o zásobách, ked materiál , ktorý nakúpi ide ihneď všetok do spotreby ?
JankaO
18.02.07,15:22
Ahojte, prosím poradte mi...
Živnostník má remeselnú činnosť ( automechanik, opravy karosérii ). Vo faktúrach nemá uvedené iba " oprava, lakovanie..atd" , ale má tam vyfaktúrovaný aj tovar, ktorý musel na túto opravu kúpiť. Takže faktúra sa skladá z príjmu za služby + príjem za tovar. Má aj v takomto prípade nárok na odpočítatelný výdavok vo výške 60% ? nie
Je potrebné viesť nejakú evidenciu o zásobách, ked materiál , ktorý nakúpi ide ihneď všetok do spotreby ? áno


.................
Dusan-fife
18.02.07,16:40
Chcem poprosit o info.
Starobna dochodkyna je živnostnička, zarobila za r. 2006 73010 za sprostredkovanie predaja, ako proviziu. Ak uplatnim 40% paušálne vydavky, t.j. 29204, tak ostava zdanit 43806 Sk? Ako je to so zdanovanim u dochodcov?
Dakujem za kazdu reakciu!
Monika Kováčová
18.02.07,16:54
Ak bola poberateľom starobného dôchodku k 1.1.2006 nemá nárok na nezdaniteľnú časť a rozdiel medzi príjmom a 40% výdavkami je základ dane, z ktorého sa vypočíta 19%
Dusan-fife
18.02.07,17:28
Dakujem za odoved! :-)
Angelika
19.02.07,11:06
Dobry den, to "okienko" staci na oznamenie, ze si uplatnujem pausal 40% ? Po minule dva roky som si viedla penazny dennik a za minuly rok sa mi to neoplati. Mozem smelo vyuzit tuto moznost podania DP na pausal ?
Dakujem.
Muška
19.02.07,11:09
Dobry den, to "okienko" staci na oznamenie , ze si uplatnujem pausal 40% ? áno
Po minule dva roky som si viedla penazny dennik a za minuly rok sa mi to neoplati. Mozem smelo vyuzit tuto moznost podania DP na pausal ? ak si na konci roku 2005 nemala neuhradenú pohľadávku, tak môžeš smelo v r. 2006 uplatniť paušálne výdavky.
Dakujem.

v texte....
Angelika
19.02.07,13:24
Dakujem este raz. Nemala som pohladavku. Este taky detail .... neovplyvnuje to platenie lizingu ? Teraz nemyslim pohladavky, ale uplatnenie pausalu. Pracujem na zivnost, platim lizing a mam odvody a telefon a benzin po BA :-) a to su asi vsetky naklady. Srdecna vdaka este raz.
Muška
19.02.07,13:49
Dakujem este raz. Nemala som pohladavku. Este taky detail .... neovplyvnuje to platenie lizingu ? Teraz nemyslim pohladavky, ale uplatnenie pausalu. Pracujem na zivnost, platim lizing a mam odvody a telefon a benzin po BA :-) a to su asi vsetky naklady. Srdecna vdaka este raz.

Odpisy naďalej odpisuješ - len si neuplatňuješ do VOZD /nakoľko budeš mať paušálne výdavky/.
Lízing - ako taký - Ti to nijako neovplyvní.
Všetky výdavky budeš mať v tých 40 % /čiže aj telefon, benzín a pod./

Uhradené poistné do SP a ZP si môžeš pripočítať k 40 %
Muška
19.02.07,14:12
Angelika,
tu klikni, je tam pekné zhrnutie "prechodov" http://www.porada.sk/showpost.php?p=324017&postcount=32
maca79
19.02.07,18:09
Ahoj Muška,
prosím Ťa mám otázku k tomu zhrnutiu prechodov. Je to tam dobre rozpísané, ale aj tak mi to nejde uplne do hlavy.. :-(
Prosím Ťa môžeš mi to uviesť ako nejaký príklad ?
Napr. keď som mala v roku 2005 neuhradenú pohľadávku - dám si to ako príjem v roku 2006 z ktorého zaplatím 40 % ? .. alebo ako ?
Johanka
19.02.07,18:14
Daňový základ sa upravuje za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo zmene spôsobu uplatňovania výdavkov. Tzn. že musíš podať dodatočné DP za rok 2005.
bonam
20.02.07,18:03
zmenili sa na r.2006 výkazy, alebo môžem použiť staré????????
Anja111
20.02.07,18:05
zmenili sa na r.2006 výkazy, alebo môžem použiť staré????????
Nezmenili.
tomasz
20.02.07,19:47
Ahoj.
Čo presne znamená "Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach;"

Mám takýto prípad. SZČO v r. 2005 si uplatnil preukázateľné výdavky, v roku 2006 má:
Príjem 495.000,-
40% -198.000,-
poistné -72.269,- (vrátane poistného za rok 2005 - neplatil všetko načas)
ČZD 224.731,-
nedz. -90.816,-
ŽP -6.000,-
ZD 127.915,-
daň 19% 24.304,-
predd. -22.500,-
daň.bon. -3.240,- (dieta sa narod. 6/2006 tj. za 7-12/06)
vzťah k DU -1.436,- preplatok

Je to správny postup?
Poistné sa týka všetkého čo som platil v roku 2006, alebo iba za platby vzťahujúce sa na rok 2006?

Ďakujem
Johanka
20.02.07,20:00
Do poistného zahrnieš poistné zaplatené v zdaňovacom období, t.j. v roku 2006. Postup výpočtu je o.k., čísla som nekontrolovala.
tomasz
20.02.07,20:03
To nebude vadiť že v roku 2006 som platil aj poistné za rok 2005 ?
Johanka
20.02.07,20:09
V tom je krása citovanej vety :
"Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach;"

Nikto od nás nechce, aby sme skúmali, za aké obdobie je toto poistné. Tak to neskúmajme ;) .
tomasz
20.02.07,20:12
Ďakujem.

A ďalej nešprtám tam kde netreba :D.
pribko
21.02.07,08:00
Ahojte,
szčo uplatňuje paušál, zákon hovorí, že vedie evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Môžem mu spraviť v mrp knihu vyd. fa, ktorú vytlačím aj s dokladom a dátumom úhrady a bude tam aj časový sled aj pohľadávka/y?
Alebo to treba viesť osobitne?
Ďakujem
Monika Kováčová
21.02.07,08:02
Môžeš použiť výstup zo SW MRP. Aj ja vediem evidenciu tak. Pretože presne predpísaný spôsob neexistuje.
evina
21.02.07,08:02
Ahojte,
szčo uplatňuje paušál, zákon hovorí, že vedie evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Môžem mu spraviť v mrp knihu vyd. fa, ktorú vytlačím aj s dokladom a dátumom úhrady a bude tam aj časový sled aj pohľadávka/y?
Alebo to treba viesť osobitne?
Ďakujem

Forma nie je predpísaná môžeš to urobiť aj tak....
abel
21.02.07,08:04
Môžeš to urobiť aj na vytrhnutom papieri zo školského zošita. Čo máš na mysli treba to viesť osobitne?
pribko
21.02.07,08:10
myslím osob príjmy a pohľad
Monika Kováčová
21.02.07,08:32
Pohľadávky v Knihe vydaných faktúr (MRP), príjmy v PD napríklad...
abel
21.02.07,09:04
Aha. Nie, netreba osobitne, keď to robíš v MRP, máš tam hneď v knihe vydaných faktúr, koľko treba doplatiť, a to je vlastne súčasne evidencia príjmov aj pohľadávok.
pribko
21.02.07,09:09
vďaka všetkým, je to tu "super"
Smeck
21.02.07,10:27
Ahojte,

chcel by som si viest evidenciu prijmov, zasob a pohladavok len v tabulke v pocitaci. Nie som ekonom, takze neviem si celkom dobre predstavit co vsetko tam ma byt.
Mozte mi prosim poradit ako by to malo vyzerat aby bola spokojnost aj pri pripadnej kontrole z DU?
dakujem
Muška
21.02.07,10:35
na pohľadávky Ti stačí napr. takáto exc.tabuľka
Muška
21.02.07,10:37
Tu si môžeš napr. stiahnuť skladovú kartu http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=319

Pozri hore na lište - "Tlačivá" - nájdeš tam všeličo :)
Smeck
21.02.07,11:02
dakujem :)

cize v tejto tabulke je schovana aj evidencia prijmov (Poznamka o uhrade)?
Alebo treba spravit este raz nieco v podobnom duchu a nazvat to Evidencia prijmov?
Muška
21.02.07,11:15
No tabuľka je evidencia pohľadávok , t.j. vystavíš fa - a potom Ti ju niekto zaplatí.

Ale môžeš si viesť príjmy aj "akože" v Peňažnom denníku
Muška
21.02.07,11:16
Alebo si môžeš urobiť úplne jednoduchú tabuľku o príjmoch, kedy a koľko a za čo
Smeck
21.02.07,11:21
uf, ten penazny dennik je moc... ;)
Ta jednoducha tabulka o prijmoch je lepsia, tam sa da menej pokazit...
este raz vdaka
Zuzana Boháčová
03.02.08,10:38
ahojte poraďáci,
prosím Vás, a úroky na bank.účte z banky,ktoré sú pripísané paušalistovi,uvádzam do príjmov v daňovom priznaní?
(z urokov už bola strhnuta aj daň)
2. a prijem od socialky za PN-s tym pravdepodobne nič.oslobodene od dane z prijmov
ďakujem
Lydka R
03.02.08,10:43
ahojte poraďáci,
prosím Vás, a úroky na bank.účte z banky,ktoré sú pripísané paušalistovi,uvádzam do príjmov v daňovom priznaní?
(z urokov už bola strhnuta aj daň)
ďakujem

Áno, pripočítavaš k príjmom a zaplatenú daň uvedieš v daňovom priznaní ako zaplatený preddavok podľa § 43 Zákona (r. 98 DP)

PN nie
Zuzana Boháčová
03.02.08,11:08
Áno, pripočítavaš k príjmom a zaplatenú daň uvedieš v daňovom priznaní ako zaplatený preddavok podľa § 43 Zákona (r. 98 DP)

PN nie

takže
príjmy zo živnosti mám 300000sk - tabuľka č.1
úroky v banke 13.05 Sk - to uvediem do tabuľky č.2 riadok 2 - úroky,výhry a iné výnosy z dkladov na vkl.knižkách vrátane úrokov z peňprostr.na vkladovom pčte a z bežného účtu - zaokrúhlene 13 sk
:confused:
(inak čo som videla daňové prizn.paušalistov,tieto úroky tam nikde neuvádzali..,ale zas netvrdím,že to mali správne:cool:
ja robím paušalistu prvý raz,preto sa radšej poučím
zuhl
03.02.08,11:14
Nie do tabuľky 2, to už dávno neplatí, úroky dáva do živnosti, takže v tabuľke 1 budeš mať 300013
Johanka
03.02.08,11:28
;)
takže
príjmy zo živnosti mám 300000sk - tabuľka č.1
úroky v banke 13.05 Sk - to uvediem do tabuľky č.2 riadok 2 - úroky,výhry a iné výnosy z dkladov na vkl.knižkách vrátane úrokov z peňprostr.na vkladovom pčte a z bežného účtu - zaokrúhlene 13 sk
:confused:
(inak čo som videla daňové prizn.paušalistov,tieto úroky tam nikde neuvádzali..,ale zas netvrdím,že to mali správne:cool:
ja robím paušalistu prvý raz,preto sa radšej poučím
Zuzka , Porada je super vec, ale treba čítať aj zákony ;).

§6 Zákona o dani z príjmov

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

... takže ich nezdaňuješ v §7 ako príjmy z kapitálového majetku, ale v rámci príjmov z § 6.
Zuzana Boháčová
03.02.08,11:28
Nie do tabuľky 2, to už dávno neplatí, úroky dáva do živnosti, takže v tabuľke 1 budeš mať 300013
ok dik moc;)
Tinika
03.02.08,11:50
Nie je dôležité , čo je v Poradcovi...
Živnostenský zákon
Príloha č. 1

REMESELNÉ ŽIVNOSTI

Por. č. Živnosť Zoznam
SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov
1. Zámočníctvo I
2. Nástrojárstvo I
3. Kovoobrábanie I
4. Galvanizácia kovov I
5 Smaltovanie I

SKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov
6. Opravy pracovných strojov I
7. Opravy cestných motorových vozidiel I
8. Opravy karosérií I

SKUPINA 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín
9. Výroba a opravy protetických výrobkov I
10. Výroba a opravy ortopedickej obuvi
11. Hodinárstvo I

SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika
12. Kamenárstvo I


SKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov
13. Mäsiarstvo a údenárstvo I
14. Výroba piva a sladu I
15. Výroba mliečnych výrobkov I
16. Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov

SKUPINA 110 - Výroba kože, kožených výrobkov (vrátane obuvi), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok
17. Kožušníctvo I


SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov
18. Stolárstvo I
19 Zlatníctvo a klenotníctvo I

SKUPINA 112 - Výroba papierenská a polygrafická
20 Polygrafická výroba I


SKUPINA 113 - Stavebníctvo
21. Murárstvo I
22. Tesárstvo I
23. Pokrývačstvo I
24. Klampiarstvo I
25. Izolatérstvo I
26. Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo I
27. Inštalácia a opravy chladiarenských zariadení
28. Podlahárstvo I

29. Plynoinštalatérstvo
29a. Kachliarstvo I

SKUPINA 114 - Ostatné
30. Holičstvo a kaderníctvo III
31. Kozmetické služby V
32. Pohostinská činnosť V
33. Čistenie a kontrola komínov V


Ahojte. Aj ja mám klientku kozmetičku. Teda si môže uplatiniť paušál 60%? čo znamenaju I, II, III, V za jednotlivými činnosťami? Napr. kozmeticka V ?
A ešte ma napadlo. Ak niekto kto odpisuje ide na paušál, odpisy si preruší v tomto roku alebo sa to berie ako by odpisoval normalne?
Ďakujem
Johanka
03.02.08,12:06
Pozri si starý zákon (platný do 31.12.2007) § 66g až k - ide o preukazovanie odbornej spôsobilosti.
V Živnostenskom zákone účinnom od 1.1.2008 už je pri kozmetických službách III - § 66 bol novelizovaný pozri §66 i,j,k ;).
Anja111
03.02.08,12:11
A ešte ma napadlo. Ak niekto kto odpisuje ide na paušál, odpisy si preruší v tomto roku alebo sa to berie ako by odpisoval normalne?
Ďakujem
Vo výdavkoch, uplatnených paušálom, sú zahrnuté všetky výdavky, ovplyvňujúce základ dane, teda aj odpisy, (nemožno ich prerušiť), okrem výdavkov na odvody do SP a ZP...
Zuzana Boháčová
03.02.08,12:11
;)
Zuzka , Porada je super vec, ale treba čítať aj zákony ;).

§6 Zákona o dani z príjmov

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

... takže ich nezdaňuješ v §7 ako príjmy z kapitálového majetku, ale v rámci príjmov z § 6.
ďakujem johanka;)
no a paušálne výdavky 40% počítam z príjmov zo živnosti+ úrokov áno?
tzn. v tomto prípade z 300013 Sk?
Anja111
03.02.08,12:12
ďakujem johanka;)
no a paušálne výdavky 40% počítam z príjmov zo živnosti+ úrokov áno?
tzn. v tomto prípade z 300013 Sk?
Áno.
Johanka
03.02.08,12:13
Úrkoy sa považujú v zmysle citovaného ustanovenia za príjmy zo živnosti ...
Áno, počítaš 40 % z celkových príjmov zo živnosti ( vrátane úrokov).
Tinika
03.02.08,12:16
Aha takže to sa tyka odbornej spôsobilosti. Ciže komzmetička si môže uplatniť 60% paušál ako som to uz nikde na porade čítala
Tinika
03.02.08,12:18
Ďakujem za vysvetlenie, už mi je to trocha jasné.
Zuzana Boháčová
03.02.08,12:21
Aj ja Vám ďakujem pekne za vysvetlenie poradáčky
krásnu slnečnú nedelu prajem:)
jožžo
04.02.08,16:38
Odvody do poisťovní môžeš uplatniť, ale odpisy nie.
Dobrý deň,
mám tomu rozumieť tak, že pri použití pauš. výdavkov preruším odpisovanie a pri zmene uplatňovania výdavkov budem pokračovať ďalej?
To ale znamená, že keď som pôvodne odpisovaný majetok nútený naďalej použíť, tak dochádza k jeho fyzickámu aj morálnemu opotrebeniu a ja sa v podstate odpisov "nikdy nezbavím" pretože mi zostáva majetok neodpísaný.
Čo s tým ďalej?
Prosím o názor.
veronikasad
04.02.08,16:41
Dobrý deň,
mám tomu rozumieť tak, že pri použití pauš. výdavkov preruším odpisovanie a pri zmene uplatňovania výdavkov budem pokračovať ďalej?
To ale znamená, že keď som pôvodne odpisovaný majetok nútený naďalej použíť, tak dochádza k jeho fyzickámu aj morálnemu opotrebeniu a ja sa v podstate odpisov "nikdy nezbavím" pretože mi zostáva majetok neodpísaný.
Čo s tým ďalej?
Prosím o názor.
Pri uplatnení paušálnych výdavkov neprerušuješ odpisovanie. Odpisy sú súčasťou paušálnych výdavkov. Ak napr. doba odpisovania PC je 4 roky a 4 roky uplatňuješ paušálne výdavky, PC je "odpísaný".

-------
Veronika
jožžo
04.02.08,16:56
Už mi je to jasné.
Ďakujem za informáciu.
martina 11
05.02.08,11:46
A môžu sa kreditné úroky zarátavať do príjmu aj u paušalistov 60 %? Ak to má byť výdavok len k príjmom z remeselnej činnosti. Toto mi stále uplne jasne nie je. Díky
jana007
05.02.08,11:53
Ja som to sčítala dokopy, veď úroky sú vlastne z príjmov z remeselnej činnosti.
martina 11
05.02.08,11:57
Veď práve, že osobitne len pre výpočet výdavkov použiť sumu príjmov bez úrokov nemôžem, lebo nebude sedieť pri kontrole súčtov suma, takže musíme to dať len do príjmov normálne.Dílky
martina 11
05.02.08,12:14
a čo by ste povedali ak by som to dala do § 17, teda do r. 40 DP?
Podľa mňa by mohlo byť
jana007
05.02.08,12:20
a čo by ste povedali ak by som to dala do § 17, teda do r. 40 DP?
Podľa mňa by mohlo byť
A to má tých úrokov tak veľa, že o tom toľko premýšlaš? Mne to robilo nejakých 20 Sk ročne.
martina 11
05.02.08,12:42
Aj mne to toľko len vychádza, ale ak by to mohlo byť v tom § 17, tak by to bolo asi najlepšie
VladoaKatka
09.02.08,12:15
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nerobíš ani výkaz o PaV a MaZ, iba v DP v časti osobitné záznamy uvedieš, že uplatňuješ paušálne výdavky.

Toto platí stále, ale čo vtedy, ak pracovník DU predsa len bude trvať na odovzdaní výkazov PaV a MaZ?
Muška
09.02.08,12:20
Katka, keďže paušálne výdavky nie je ÚČTOVNÍCTVO, tak nemáš aké výkazy odovzdať.
Výkazy sú výsledkom ÚČTOVNÍCTVA
VladoaKatka
09.02.08,12:29
Práve robím DP na paušál a klientov chcem správne "naočkovať" aby sa nedali odbyť. Nerobila som im ani vlani, ale čo keď, však u nich nemusí platiť tento rok to, čo platilo vlani.

--------------------------------------
V živote nikdy nezistíš, na čo tí druhí myslia.

Katka
Tanče
09.02.08,15:09
Vo výdavkoch, uplatnených paušálom, sú zahrnuté všetky výdavky, ovplyvňujúce základ dane, teda aj odpisy, (nemožno ich prerušiť), okrem výdavkov na odvody do SP a ZP...

a ak kupi HIm so 4 ročnou odpis. dobou, v čase keď uplatňuje paušál výdavkov a ďalší rok prejde na riadne výdavky, to znamená že môže pokračovať v odpisovaní (odpis za 2.rok a ďalej) alebo už nem nikdy?
Muška
09.02.08,15:55
a ak kupi HIm so 4 ročnou odpis. dobou, v čase keď uplatňuje paušál výdavkov a ďalší rok prejde na riadne výdavky, to znamená že môže pokračovať v odpisovaní (odpis za 2.rok a ďalej) alebo už nem nikdy?
Môžeš pokračovať 2.rokom odpisovania /1. rok - odpis bol vlastne v paušál. výdavkoch/.
Ak by si napr. 3. rok opäť prešla na paušálne výdavky, tak odpis si musíš vypočítať /len ho samozrejme neuplatníš/ - nemôžeš prerušiť odpisovanie, keď si na pauš. výdavkoch.
Johanka
09.02.08,16:30
Práve robím DP na paušál a klientov chcem správne "naočkovať" aby sa nedali odbyť. Nerobila som im ani vlani, ale čo keď, však u nich nemusí platiť tento rok to, čo platilo vlani.

--------------------------------------
V živote nikdy nezistíš, na čo tí druhí myslia.

Katka
Naočkuj ich cez Zákon o účtovníctve ;).


§ 1
Predmet úpravy

(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)
b) rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky.

(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

§ 2
Všeobecné ustanovenia


(1) Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (§ 9).

§ 17

(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.

(5) Účtovná jednotka je povinná zostaviť účtovnú závierku najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Účtovná závierka sa považuje za zostavenú po pripojení podpisových záznamov k požadovaným údajom podľa odseku 2 a k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky.

Zhrnutie - povinnosť viesť účtovníctvo má FO, kotrá preukazuje výdavky. V tom prípade je účtovná jednotka. Povinnosť zostaviť účtovnú závierku - pre JÚ výkaz o majetku a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch - má iba účtovná jednotka.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník nie je účtovná jednotka, nevedie účtovníctvo a nezostavuje účtovnú závierku.
Blanka Š
09.02.08,22:00
Môžeš pokračovať 2.rokom odpisovania /1. rok - odpis bol vlastne v paušál. výdavkoch/.
Ak by si napr. 3. rok opäť prešla na paušálne výdavky, tak odpis si musíš vypočítať /len ho samozrejme neuplatníš/ - nemôžeš prerušiť odpisovanie, keď si na pauš. výdavkoch.
Zaujímalo by ma ,či podnikateľ v rokoch ked uplatní 40 % výdavky/teda neuplatňuje odpis z odpisovaného motorového vozidla/ je povinný viesť knihu jázd.Dúfam že to nie je mimotemy.Ďakujem
balunka
11.02.08,06:02
dnes som sa dozvedela nejakú blbosť tak sa len chcem uistiť:
pri paušálnych výdavkoch -príjem je len ten,ktorý je uhradený do 31.12.,
aj mám fa za 12/07 uhradenú až v 01/08 tak ten príjem už nepočítam
vikinka
11.02.08,06:18
Nie nepočítaš,iba tie príjmy,ktoré boli uhradené v roku 2007.
vikinka
11.02.08,06:20
Zaujímalo by ma ,či podnikateľ v rokoch ked uplatní 40 % výdavky/teda neuplatňuje odpis z odpisovaného motorového vozidla/ je povinný viesť knihu jázd.Dúfam že to nie je mimotemy.Ďakujem
Nie je povinný viesť knihu jázd.
Blanka Š
11.02.08,21:13
Ďakujem
Tinika
12.02.08,09:13
Ja som zase počula, že ak ideš na paušál tak aj pohľadávky musíš brať akoby boli zaplatené, dáš ich do príjmu a v ďalšom roku keď budú zaplatené, tak ich z príjmu vyberieš. Tak skúste niekto poradiť čo je pravda. Ďakujeme
Zoltán Kovács
12.02.08,09:18
Ja som zase počula, že ak ideš na paušál tak aj pohľadávky musíš brať akoby boli zaplatené, dáš ich do príjmu a v ďalšom roku keď budú zaplatené, tak ich z príjmu vyberieš. Tak skúste niekto poradiť čo je pravda. Ďakujeme

Čo znamená ideš na paušál? Prechádzaš z jednoduchého účtovníctva na paušálne náklady? Ak áno potom je to pravda.
RenataK
12.02.08,09:24
Presne tak, upraviť základ dane podľa §17
Tinika
12.02.08,17:48
Áno, že si uplatňujem paušálne výdavky.

Takže je to správne, čo som dole písala?
gabi2
15.02.08,07:19
Prosím o radu.Zamestnanec sa stal SZČO v auguste 2007 a ide si uplatňovať 40% paušálne výdavky. Ako SZČO odvody v roku 2007 neplatil. Podáva daňové priznanie B. Na účely platenia odvodov do soc.poist. sa bude počítať celkový príjem zo živnosti + príjem (hrubý) ako zamestnanec?, alebo len príjem zo SZČO. RZZP bude musieť robiť tiež? Neviem či som to dobre zaradila ak nie tak sa ospravedlňujem. Ďakujem za všetky rady. Gabi
Johanka
15.02.08,07:37
Prosím o radu.Zamestnanec sa stal SZČO v auguste 2007 a ide si uplatňovať 40% paušálne výdavky. Ako SZČO odvody v roku 2007 neplatil. Podáva daňové priznanie B. Na účely platenia odvodov do soc.poist. sa bude počítať celkový príjem zo živnosti + príjem (hrubý) ako zamestnanec?, alebo len príjem zo SZČO. RZZP bude musieť robiť tiež? Neviem či som to dobre zaradila ak nie tak sa ospravedlňujem. Ďakujem za všetky rady. Gabi
Len príjmy dosiahnuté zo živnosti . Aj RZ ZP bude musieť robiť ...
gabi2
15.02.08,11:06
Johanka srdečná vďaka. Gabi
mimaemma
15.02.08,15:58
Ahojte,
nadväzujem tu na Gabi. Je teda v poriadku ak je človek zároveň zamestnaný a je aj živnostník, aby si uplatňoval paušálne výdavky zo živnosti?
kattka.c
15.02.08,16:01
Ahojte,
nadväzujem tu na Gabi. Je teda v poriadku ak je človek zároveň zamestnaný a je aj živnostník, aby si uplatňoval paušálne výdavky zo živnosti?


ano
mimaemma
15.02.08,16:06
A môže napr. na budúci rok bez problémov prejsť za na " obyčajné jednoduché" účto v prípade, že bude maťvyššie preukázateľné náklady?
kattka.c
15.02.08,16:12
pri prechode sa upravuje zaklad dane .... ale o tom je cela tato tema .... takze odporucam si ju celu precitat ;)
mimaemma
15.02.08,17:13
Kattka, moc ďakujem, čítala som to, ale nie celkom celé..
wermon
17.02.08,12:38
Ahojte poradáci :),

Zacinam si robit uctovnictvo sam a teda pokracujem v pausalnych vydavkoch a uplatnenia si -40% a -odvody do ZP,SOC poistovni.Prestudoval som si vsetky prispevky a skutocne sa Vam musim podakovat pretoze ste ma dostali do obrazu skor ako 5 knih o JU ktore som si objednal :) .
Mam ale jednu otazku ohladne mojho remesla.
Som živnostník nie platca DPH prevadzkujuci remeselnu zivnost - rucnu výrobu keramiky,problem ale je ze bohuzial tento druh remeselnej cinnosti sa vobec nenachadza v zivnostenskom zakone c1. je tam len [SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika .
Ale vobec nic o rucne vytacanej keramike na hrnciarskom kruhu,ja neviem mozno sa mylim ale podla zivnostenskeho zakona niesom remeselnik ?
Chcel som si najst skupinu remeselnych zivnosti aby som si mohol uplatnit -60%.:rolleyes:
Dakujem vsetkym za odpovede.
jamis
17.02.08,12:43
Podľa mňa spadáš pod skupinu 106 - výroba a spracovanie kameniva a zemín.
Môžeš si uplatniť 60% paušálnych výdavkov.

Ak sa mýlim opravte ma.
lulu55
17.02.08,13:00
Dobrý deň, chcem sa opýtať, pri podávaní DP za rok 2007, s uplatnením paušálnych výdavkov, musia sa podať aj výkazy o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkoch? Vlani kamarát viedol JÚ, teraz prešiel na paušálne výdaje. Ďakujem
jamis
17.02.08,13:01
Dobrý deň, chcem sa opýtať, pri podávaní DP za rok 2007, s uplatnením paušálnych výdavkov, musia sa podať aj výkazy o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkoch? Vlani kamarát viedol JÚ, teraz prešiel na paušálne výdaje. Ďakujem

Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov sa výkazy k DP neprikladajú.

Mimochodom, keby si dobre čítala, tak to je vzššie uvedené.
Príspevok č. 170.
wermon
17.02.08,13:16
Podľa mňa spadáš pod skupinu 106 - výroba a spracovanie kameniva a zemín.
Môžeš si uplatniť 60% paušálnych výdavkov.

Ak sa mýlim opravte ma.

Dakujem velmi pekne za odpoved :),

ale stale som tak trochu na pochybach podla toho co sa tam pise pretoze toto zaradenie sa podla mna tyka len kamenarov a ja som umelecky keramik:


SKUPINA 106 – Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika

REMESELNÉ ŽIVNOSTI
kmeňové činnosti ODBOR a jeho KÓD
charakteristika odboru

12. Kamenárstvo
zahŕňa:
Kamenárske práce spojené s ručnou alebo strojovou úpravou a spracovaním prírodného a umelého kameňa, polotovarov a výrobkov delením (napríklad rezaním, štiepaním, lámaním), opracovaním a povrchovou úpravou kameňa (napríklad leštením, bosovaním, lemovaním, pretĺkaním, zrnovaním, sekaním, hrotovaním), údržba a povrchové úpravy dekoračných a úžitkových výrobkov z kameňa, zhotovovanie profilov a nápisov (sekanie písma), osadzovanie a špárovanie kamenných dielov a blokov. Zhotovovanie slohových a figurálnych výrobkov podľa zvláštnych zákaziek a ich osadzovanie. Vykonávanie obkladov stavieb (vnútorné a vonkajšie) prírodným alebo umelým kameňom (mokrým spôsobom).

Baníctvo a banícka geológia – kód 21:

3672 2 - kamenár
2147 6 - kamenárstvo
2147 6 - ťažba a spracovanie kameňa
2147 6 - kamenárstvo, hrubá a ušľachtilá kamenárska výroba
7115 0 - kamenár, opracovač stavebného kameňa
7115 0 - kamenár, rezač a opracovač kameňa, žuly mramoru
7121 0 - kamenár stavebný
7331 0 - kamenár umelecký
charakteristika odboru:
Vzdelávanie a príprava je zameraná na kvalifikované vykonávanie odborných činností súvisiacich s ručnou a strojovou prípravou, upravovaním a spracovaním surovín, polovýrobkov a výrobkov v kamenárskej výrobe, s opravami, údržbou, čistením a konzervovaním výrobkov z kameňa a s osádzaním nových častí

Dakujem vsetkym za odpovede :)
mysimis
17.02.08,13:33
Keď si pozorne prečítaš názov skupiny 106 - výroba a spracovanie kameniva, zemín a keramika, je úplne jednoznačené že spadáš pod túto remeselnú činnosť.
monikal
17.02.08,15:00
prosim vie mi niekto poradit ak si tento rok teda 2007 uplatnujem paušálne výdavky tak tam zaratam aj fakturu ktora bola vystavená k 31.12.2007 a uhradena až v januári 2008 alebo tá pojde cez par17 dakujem :confused:
Tanče
17.02.08,15:01
Keď si pozorne prečítaš názov skupiny 106 - výroba a spracovanie kameniva, zemín a keramika, je úplne jednoznačené že spadáš pod túto remeselnú činnosť.

resp. keď sa to rozloží na drobné:

výroba kameniva
spracovanie kameniva
výroba zemín (?)
spracovanie zemín
keramika - ak nie výroba tak čo by to ešte mohlo byť?;)
JankaO
17.02.08,15:09
Ak budete paušálne výdaje uplatňovať aj v roku 2008, neupravuje sa DZ za rok 2007. T.j. Fa uhradená v roku 2008 pôjde do príjmov v r. 2008.
rondos
17.02.08,15:16
nie
wermon
17.02.08,16:46
Keď si pozorne prečítaš názov skupiny 106 - výroba a spracovanie kameniva, zemín a keramika, je úplne jednoznačené že spadáš pod túto remeselnú činnosť.

Dakujem Vam vsetkym za odpovede. :)

Cize moje danove priznanie by mohlo vyzerat takto:

Hruby prijem: 549.500-
Pausalne vydavky: -60%
Odvody do pistovni: -38.000-
Odpocitatelna polozka za mna: -91.200- /12x7600/
Za nezamestnanu manzelku: -91.200- /12x7600/
----------------------------------------
ciastka z ktorej budem platit dan = 1800.-Sk
Je to v poriadku?

A ozaj,odpocitatelna polozka je vlastne pocitana minimalna mzda za 12 mesiacov ale co v pripade ked sa v minulom roku od oktobra zmenila na
8100.-Sk bude odpocitatelna polozka za rok 2007 (10x7600+2x8100) t.j. 92.200-?

Dakujem :rolleyes:
jamis
17.02.08,16:55
Dakujem Vam vsetkym za odpovede. :)

Cize moje danove priznanie by mohlo vyzerat takto:

Hruby prijem: 549.500-
Pausalne vydavky: -60%
Odvody do pistovni: -38.000-
Odpocitatelna polozka za mna: -91.200- /12x7600/
Za nezamestnanu manzelku: -91.200- /12x7600/
----------------------------------------
ciastka z ktorej budem platit dan = 1800.-Sk
Je to v poriadku?

A ozaj,odpocitatelna polozka je vlastne pocitana minimalna mzda za 12 mesiacov ale co v pripade ked sa v minulom roku od oktobra zmenila na
8100.-Sk bude odpocitatelna polozka za rok 2007 (10x7600+2x8100) t.j. 92.200-?

Dakujem :rolleyes:

Odpočitateľná položka na Teba je 95.616,-- Sk a na manželku ak nemá žiadny príjem tiež 95.616,-- Sk
Ak som dobre rátala, tak daň by mala byť nula.
wermon
17.02.08,17:05
Odpočitateľná položka na Teba je 95.616,-- Sk a na manželku ak nemá žiadny príjem tiež 95.616,-- Sk
Ak som dobre rátala, tak daň by mala byť nula.

Dakujem :)

Ako sa vypocita aktualna odpocitatelna polozka?
Ako pridem k tym 95.616,-Sk ?

Dakujem :)
jamis
17.02.08,17:14
Dakujem :)

Ako sa vypocita aktualna odpocitatelna polozka?
Ako pridem k tym 95.616,-Sk ?

Dakujem :)

Je to 19,2 násobok životného minima.

Len pre informáciu. Pre rok 2008 je nezdaniteľná čiastka 98.496,--
wermon
19.02.08,13:52
Dakujem za odpovede,

este by som sa chcel opytat,
za rok 2005 som si odpisoval pausalne vydavky -25%
za rok 2006 -40% pausalne vydavky
ale tu na porade som zistil ze mam remeselnu cinnost :) a mohol som si uz aj za minuly rok uplatnit -60% pausalne vydavky.
Moja otazka je : mozem podat opravne danove priznanie za rok 2006?

Dakujem.:rolleyes:
cloe
19.02.08,13:54
Môžeš podať dodatočné DP, ak sa naozaj jedná o remeselnú činnosť a všetky príjmy si mal z tejto činnosti.
wermon
19.02.08,14:28
Môžeš podať dodatočné DP, ak sa naozaj jedná o remeselnú činnosť a všetky príjmy si mal z tejto činnosti.

Vsetky prijmy som mal len z remeselnej cinnosti,len myslim ze som mal danovu povinnost teda som platil dan za rok 2006 okolo 700,-Sk a takisto sa mi aj zvysili o trosku odvody co sa stane ked podam dodatocne DP za rok 2006.Danovy urad mi to bude musiet vratit?A co zdravotna poistovna a rocne zuctovanie?Tam som takisto platil okolo 400,-Sk budem musiet podat aj dodatocne opravne rocne zuctovanie za rok 2006 aj tam?
Suvisi to spolu?
Dakujem.:)
Monika Kováčová
19.02.08,14:30
áno dodatočné DP, dodatočné RZZP + žiadosti o vrátenie dane a nové preddavky na poistné...

za 700,- Sk by som sa "neunúvala".
Alenaa
20.02.08,17:05
Prajem Vám pekný večer,
chcela by som sa opýtať, ako účtovať v JÚ, keď živnostník predchádzajúci rok si uplatnil paušálne výdavky.
FO nemá podnikateľský účet.
V peňažnom denníku začínam od nuly? Aké doklady si mám pýtať od živnostníka za účtovný rok 2006, aby som mu mohla začať účtovať rok 2007?
Mne odovzdal iba faktúry prijaté, vydané, pokladničné bločky. Vypýtam si ešte doklady za odvody do poisťovní,
Myslím si, že by mi mal odovzdať výkaz o majetku a záväzkov,...čo ešte potrebujem?
Ďakujem za pomoc.
kattka.c
20.02.08,17:11
ak mal pausalne vydavky tak vykaz o majetku a zavazkoch nema (ani o prijmoch a vydavkoch)
Alenaa
20.02.08,17:44
Inač povedané, nemá nič?
Môžem začať účtovať všetko od nuly?
kattka.c
20.02.08,17:49
v podstate ano, zacinas od nuly.
akurat si pozri zostatok na bankovom ucte, zavazky by som nahodila take co vies ze urcite mal ... ako napr. ZP. a pohladavky - o nich musi mat evidenciu aj ked mal pausalne vydavky.
wermon
27.02.08,10:07
Ahojte poradaci,
ked pojdem odovzdat danove priznanie na DU,
aké papiere zanesiem do socialnej poistovne a do zdravotnej okrem rocneho zuctovania ked ako paušalista nemám vykazy?
dakujem
Marína
27.02.08,12:38
Do SP Výpis z daňového priznania do 30.6.2008. Do ZP budeš robiť ročné zúčtovanie do 30.6.2008.
Franto 14
27.02.08,15:27
chcela by som sa opytat, ked je zivnostnik od juna 2007 moze si uplatnit celych 60% vydavkov a uplatnuje si odpocitatelnu polozku celu cize 95616 alebo sa to vypocita len na obdobie ked bol SZCO
Jarka 1
27.02.08,15:30
chcela by som sa opytat, ked je zivnostnik od juna 2007 moze si uplatnit celych 60% vydavkov a uplatnuje si odpocitatelnu polozku celu cize 95616 alebo sa to vypocita len na obdobie ked bol SZCO

V oboch prípadoch je odpoveď áno. Teda má nárok na celú nezd. čiastku za rok 2007.
katkaj
27.02.08,15:33
chcela by som sa opytat, ked je zivnostnik od juna 2007 moze si uplatnit celych 60% vydavkov a uplatnuje si odpocitatelnu polozku celu cize 95616 alebo sa to vypocita len na obdobie ked bol SZCO

Odpočítateľná položka sa nedelí na mesiace. ;)
Maxinka
28.02.08,08:35
Mám SZČO- kozmetička.Začala viesť JÚ. V11/2006 dostala dotáciu od UPSVaR, kde ju zaúčtovala ako PNZD, pretože ju nemala kde ešte čerpať.
Ale za rok 2007 by chcela asi prejsť na pauš.výdavky - mohla by? A čo stou dotáciou?
csongy
28.02.08,09:14
pisem na treti pokus a verim ze tentrokrat to prejde..:D Podnikam od 1.12.07 a myslela som na vedenie v JU, ale po citani v tejto teme si myslim ze to ide lahsie a jednoduchsie v pausale, ale potrebujem radu: Dostala som prispevok (podla projektu na zariadenie kancelarie-doma v byte, notebook a prisl. + na platenie odvodov do poistovni ). Tento prispevok bol mojim jedinym prijmom v r.07 a teda:
prijem 68347
vydaj 40% 27338
ZP 1064 ( ZP za 12/07 platene v decembri)
-------------------
ZD 39945
- 95616
---------------------
0 dan
je to ok? alebo prijem je len to co som ozaj minula na nabytok atd.( teda nejakych 59000? a co so zbytkom prispevku, co to je, a kde to vediem ak v pripade pausalu nevediem zavazky len evidenciu prijmov? a ked prispevok mam aj na ZP, tak tych 1064 je aj v prijme? aj vydaj?

a ak v buducom roku budem znova v pausale a dan vyjde 0, mozem si u DU uplatnit este dan.bonus na deti a ten mi vratia?

Vela odpovedi je uz tu, ale ja som sa tak zamotala, ze neviem co s tym...:mee:
Maxinka
28.02.08,09:28
Mám SZČO- kozmetička.Začala viesť JÚ. V11/2006 dostala dotáciu od UPSVaR, kde ju zaúčtovala ako PNZD, pretože ju nemala kde ešte čerpať.
Ale za rok 2007 by chcela asi prejsť na pauš.výdavky - mohla by? A čo stou dotáciou?
PROSÍIIIIIIIIIIIIIIIIM:o
ZuzanaP
28.02.08,09:38
pisem na treti pokus a verim ze tentrokrat to prejde..:D Podnikam od 1.12.07 a myslela som na vedenie v JU, ale po citani v tejto teme si myslim ze to ide lahsie a jednoduchsie v pausale, ale potrebujem radu: Dostala som prispevok (podla projektu na zariadenie kancelarie-doma v byte, notebook a prisl. + na platenie odvodov do poistovni ). Tento prispevok bol mojim jedinym prijmom v r.07 a teda:
prijem 68347
vydaj 40% 27338
ZP 1064 ( ZP za 12/07 platene v decembri)
-------------------
ZD 39945
- 95616
---------------------
0 dan
je to ok? alebo prijem je len to co som ozaj minula na nabytok atd.( teda nejakych 59000? a co so zbytkom prispevku, co to je, a kde to vediem ak v pripade pausalu nevediem zavazky len evidenciu prijmov? a ked prispevok mam aj na ZP, tak tych 1064 je aj v prijme? aj vydaj?

a ak v buducom roku budem znova v pausale a dan vyjde 0, mozem si u DU uplatnit este dan.bonus na deti a ten mi vratia?

Vela odpovedi je uz tu, ale ja som sa tak zamotala, ze neviem co s tym...:mee:

Ak chceš uplatniť paušálne výdavky, tak celá dotácia ide do príjmu, aj keby si z nej neminula ani korunu....
Muška
28.02.08,09:41
PROSÍIIIIIIIIIIIIIIIIM:o
klikni http://www.porada.sk/653388-post42.html a čítaj prílohu
csongy
28.02.08,10:03
Ak chceš uplatniť paušálne výdavky, tak celá dotácia ide do príjmu, aj keby si z nej neminula ani korunu....
A co s tymi dalsimi otazkami, hlavne ten dan.bonus..
cloe
28.02.08,10:09
A co s tymi dalsimi otazkami, hlavne ten dan.bonus..
ˇ
Daňový bonus si môže uplatniť.
SZČO si nemôže uplatniť daňový bonus len v tom prípade, že by bola v strate.
Maxinka
28.02.08,10:13
klikni http://www.porada.sk/653388-post42.html a čítaj prílohu
Fajn, prečítala som si to a teraz by som sa chcela opýať, že ako to urobím v účto.:
-v r.2007 tú dotáciu celú (alebo len časť, ktorú spotrebovala) prenesiem cez čo aby to mala zahrnuté v POZD-ostatné a výdavky(nákupy potrebné na zriadenie prevádzky) normálne do VOZD-réžia?????
ZuzanaP
28.02.08,10:17
ˇ
Daňový bonus si môže uplatniť.
SZČO si nemôže uplatniť daňový bonus len v tom prípade, že by bola v strate.


Alebo ak by nedosiahla určitý príjem....
Maxinka
28.02.08,10:45
Fajn, prečítala som si to a teraz by som sa chcela opýať, že ako to urobím v účto.:
-v r.2007 tú dotáciu celú (alebo len časť, ktorú spotrebovala) prenesiem cez čo aby to mala zahrnuté v POZD-ostatné a výdavky(nákupy potrebné na zriadenie prevádzky) normálne do VOZD-réžia?????
Ak mi náhodou poradíte, tak ešte sa chcem opýtať, že ak bude mať príjem vyšší ako 91.200,-Sk bude platiť odvody do SP?
martina0203
28.02.08,10:53
Čo treba k evidencií paušálnych výdavkov? Aké knihy?
ZuzanaP
28.02.08,11:02
Čo treba k evidencií paušálnych výdavkov? Aké knihy?

žiadne knihy, len evidenciu pohľadávok v chronologickom slede, poistné:
http://www.porada.sk/t74568-ako-evidovat-prijmy-v-pripade-pausalnych-vydavkov.html
csongy
28.02.08,19:18
Mila Muška a ZuzanaP, ďakujem veľmi pekne za super vyčerpavajuce odpovede. Posunuli ste ma dost ďaleko. Prajem všetko dobre.
Marína
28.02.08,20:37
mimotemy Csongy, máme tu také tlačítko Oceňujem. Aj takto sa môžeš poďakovať Zuzke a Muške ak na neho klikneš(a môžeš im aj niečo milé napísať) pod ich príspevkami.
ZuzanaP
29.02.08,05:07
mimotemy Csongy, máme tu také tlačítko Oceňujem. Aj takto sa môžeš poďakovať Zuzke a Muške ak na neho klikneš(a môžeš im aj niečo milé napísať) pod ich príspevkami.


mimotemyMarína, si zlatá....:)mimotemy
Alexandra777
03.03.09,19:41
môže si prosím vás daňovník uplatniť na príjmy z remeselnej živnosti 60% paušálne výdavky a na ostatné príjmy 40 %?
mysimis
03.03.09,19:48
Ak chceš uplatniť u jedného daňovníka 60% paušálne výdavky môžeš tak urobiť len v prípade, že naozaj vykonáva len remeselné činnosti. Kombinovať 40 a 60% výdavky nie je možné. Ak vykonáva daňovník činnosti aj iné ako remeselné použiješ 40% paušálne výdavky.
Alexandra777
03.03.09,19:51
Ďakujem Miška, známy si tento rok robí školu, aby si mohol založiť remeselnú živnosť a uplatňovať si 60 % paušálne výdavky, takže bude môcť začať so 60% p.v. až nabudúci rok, však?
babi2
04.03.09,06:23
Ďakujem Miška, známy si tento rok robí školu, aby si mohol založiť remeselnú živnosť a uplatňovať si 60 % paušálne výdavky, takže bude môcť začať so 60% p.v. až nabudúci rok, však?
Kedy bude mať remeselnú živnosť a bude ju vykonávať, vtedy si bude uplatňovať 60% paušálne náklady
M&D
13.03.09,14:02
Krasny slnecny den Poradakom,
poprosila by som Vas o radu. Moze si SZCO uplatnit pausalne vydavky za rok 2008 ked v roku 2008 v mesiacoch 1,2,3,4,5,6,7 bola zamestnana §5 a po ukonceni pracovneho pomeru si zalozila zivnosti kde jej prijem za rok 2008 je 57.815 a vydavky len 12.490,- Sk z toho odvody 5.670,- Sk. Dakujem Mirka
Zoltán Kovács
13.03.09,14:05
Krasny slnecny den Poradakom,
poprosila by som Vas o radu. Moze si SZCO uplatnit pausalne vydavky za rok 2008 ked v roku 2008 v mesiacoch 1,2,3,4,5,6,7 bola zamestnana §5 a po ukonceni pracovneho pomeru si zalozila zivnosti kde jej prijem za rok 2008 je 57.815 a vydavky len 12.490,- Sk z toho odvody 5.670,- Sk. Dakujem Mirka

Áno môže si uplatniť výdavky paušálom. Príjem podľa §5 (zo závislej činnosti) to neovplyňuje.
HappyKESK
13.03.09,16:16
Cit. z § 6 ods. 10 Zákona o dani z príjmov
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške.

Tzn., že súčasťou paušálnych výdavkov sú aj odpisy. V prípade, že zmeníš spôsob uplatňovania výdavkov, budeš v odpisovaní pokračovať.

Nie celkom tomu rozumiem, ak mam majetok a odpisujem ho v JU jeden rok, potom prejdem na percenta , v roku v ktorom som na percenta odpisy do nakladov nemozme dat, to je ok, ale mam ich "skryto" urobit ? Inac povedane, mam ponizit este neodpisanu hodnotu o odpisy aj pocas obdobia percent ? Alebo zamrazit neodpisanu hodnotu majetku pocas uplatnovania si percent. vydavkov a jednoducho az raz sa niekedy rozhodnem znovu ist do JU, tak proste pokracovat tam a z tych hodnot, kde som to naposledy v JU odpisal--zamrazil, akoby madziobdobie s perecentualnymi nakladmi neexistovalo, alebo brat do uvahy tie "skryte odpisy" pocas percent a pokracovat dalej akoby sa z pohladu zostat. hodnoty a odpisov islo aj cez percentualne medziobdobie akoby sa odpisovalo podla povodneho planu (teda cast majetku sa pocas percentualneho obdobia napriklad aj uplne odpisala nado 0...) ? Hadam som sa nezamotal a je to pochopitelene co mi nie je jasne. Dopredu dik za vysvetlenie.
Muška
13.03.09,16:43
Nie celkom tomu rozumiem, ak mam majetok a odpisujem ho v JU jeden rok, potom prejdem na percenta , v roku v ktorom som na percenta odpisy do nakladov nemozme dat, to je ok, ale mam ich "skryto" urobit ? Inac povedane, mam ponizit este neodpisanu hodnotu o odpisy aj pocas obdobia percent ? Alebo zamrazit neodpisanu hodnotu majetku pocas uplatnovania si percent. vydavkov a jednoducho az raz sa niekedy rozhodnem znovu ist do JU, tak proste pokracovat tam a z tych hodnot, kde som to naposledy v JU odpisal--zamrazil, akoby madziobdobie s perecentualnymi nakladmi neexistovalo, alebo brat do uvahy tie "skryte odpisy" pocas percent a pokracovat dalej akoby sa z pohladu zostat. hodnoty a odpisov islo aj cez percentualne medziobdobie akoby sa odpisovalo podla povodneho planu (teda cast majetku sa pocas percentualneho obdobia napriklad aj uplne odpisala nado 0...) ? Hadam som sa nezamotal a je to pochopitelene co mi nie je jasne. Dopredu dik za vysvetlenie.
Trošku si sa fakt zamotal :cool:, ani som to nedočítala.

Po "lopate"
Na karte HIM - počas pauš. výdavkov - stále vyčísluješ odpis - aj keď si ho nemôžeš dať do VOZD.

tzn., že o odpis počas pauš. výdavkov "prídeš"
Katarina
13.03.09,17:00
Ak daňové odpisy počas paušálnych výdavkov preruší nepríde o odpisy.
veronikasad
13.03.09,17:02
Ak daňové odpisy počas paušálnych výdavkov preruší nepríde o odpisy.
daňové odpisy počas paušálnych výdavkov sa nedajú prerušiť - nepredlžuje sa doba odpisovania. Sú súčasťou paušálnych výdavkov.
Muška
13.03.09,17:23
Ak daňové odpisy počas paušálnych výdavkov preruší nepríde o odpisy.
Katarínka,
troška zo zákona o Dani z príjmu
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
Katarina
13.03.09,17:57
Prepáčte, áno máte pravdu, už som asi veľmi vyčerpaná, to ma však neospravedlňuje, dakujem o uvedenie mojej blbosti na správnu mieru.
M&D
13.03.09,20:20
Dakujem
M&D
13.03.09,20:50
Poradaci ak si niekto najde cas budem rada, ak zhodnoti ci moj postum je spravny. Priklad mam klienta, ktory mal v priebehu roka prijem z §5 a §6. Urobila som dve variant pausalne vydavky a realne vydavky pre porovnanie. Nezdanitelne minimum mozem uplatnit cele? vo vyske 98.496,-, alebo len vo vyske 41.040 (98.496-57456 §5) kedze z prijmu podla §5 bolo priebezne uplatnovane za cele obdobie 7 mesiacov suma 57.456,- Sk
Prijem §5
Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti §5 135.849,- Sk
Zuctovane a vyplatene za mesiace 1,2,3,4,5,6,7
Poistene 18.226,- z toho 5.439 VZP
Ciastkovy zaklad dane 117.623,- Sk
Uhrn preddavkov na dan 11.427,- Sk
Nezdanitelna cast na danovnika za 1,2,3,4,5,6,7 57.456,- Sk
Vypocet zakladu dane pausalne vydavky
Prijem §6
Prijem 57.815,- Sk
Pausalne vydavky 40% 23.126,- Sk
Poistne 5.670,- Sk
CZD §6 29.019,- Sk (57815-23126-5670)
CZD §5 117.623,- Sk
ZD 146.642,- SK (117.623+29019)
Nezd.Minimum r. 2008 98.496,- Sk
ZD 48.146 (146642-98496)
Dan 9.148,- (48146*19%)
Dan zaplatena §5 11.427,-
Dan na vratenie 2.279,- Sk preplatok na dani

Vypocet zakladu dane realne vydavky
Prijem §6
Prijem 57.815,- Sk
Vydavky 45.185 ,- Sk
CZD §6 12.630,- Sk (57.815-45185)
CZD §5 117.623,- Sk
ZD 130.253,- SK (117.623+12630)
Nezd.Minimum r.2008 98.496,- Sk
ZD 31.757 (130.253-98496)
Dan 6.033,- (31.757*19%)
Dan zaplatena §5 11.427
Dan na vratenie 5.394,- Sk preplatok na dani

DAKUJEM
Mirka
marjankaj
13.03.09,21:21
Poradaci ak si niekto najde cas budem rada, ak zhodnoti ci moj postum je spravny. Priklad mam klienta, ktory mal v priebehu roka prijem z §5 a §6. Urobila som dve variant pausalne vydavky a realne vydavky pre porovnanie. Nezdanitelne minimum mozem uplatnit cele? vo vyske 98.496,-(áno), alebo len vo vyske 41.040 (98.496-57456 §5)(nie) kedze z prijmu podla §5 bolo priebezne uplatnovane za cele obdobie 7 mesiacov suma 57.456,- Sk
Prijem §5
Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti §5 135.849,- Sk
Zuctovane a vyplatene za mesiace 1,2,3,4,5,6,7
Poistene 18.226,- z toho 5.439 VZP
Ciastkovy zaklad dane 117.623,- Sk
Uhrn preddavkov na dan 11.427,- Sk
Nezdanitelna cast na danovnika za 1,2,3,4,5,6,7 57.456,- Sk
Vypocet zakladu dane pausalne vydavky
Prijem §6
Prijem 57.815,- Sk
Pausalne vydavky 40% 23.126,- Sk
Poistne 5.670,- Sk
CZD §6 29.019,- Sk (57815-23126-5670)
CZD §5 117.623,- Sk
ZD 146.642,- SK (117.623+29019)
Nezd.Minimum r. 2008 98.496,- Sk
ZD 48.146 (146642-98496)
Dan 9.148,- (48146*19%)
Dan zaplatena §5 11.427,-
Dan na vratenie 2.279,- Sk preplatok na dani

Vypocet zakladu dane realne vydavky
Prijem §6
Prijem 57.815,- Sk
Vydavky 45.185 ,- Sk
CZD §6 12.630,- Sk (57.815-45185)
CZD §5 117.623,- Sk
ZD 130.253,- SK (117.623+12630)
Nezd.Minimum r.2008 98.496,- Sk
ZD 31.757 (130.253-98496)
Dan 6.033,- (31.757*19%)
Dan zaplatena §5 11.427
Dan na vratenie 5.394,- Sk preplatok na dani

DAKUJEM
Mirka

Ak nevieš, ktoré máš podať, spýtaj sa tvojho klienta, či chce, aby mu vrátili 2.279,- Sk alebo 5.394,- Sk.
Myslím, že postup je správny.
No ešte treba zistiť, či nemení spôsob uplatňovania výdavkov oproti roku 2007.(z paušálnych na skutočné alebo naopak). Ak áno, potom treba upraviť základ dane za rok 2007.
M&D
14.03.09,07:56
DAKUJEM za pomoc. Zivnost ma od roku 2008 od augusta. V roku 2007 bol len zamestnany. Prajem pekny vikend
Katija
14.03.09,08:53
Ak nevieš, ktoré máš podať, spýtaj sa tvojho klienta, či chce, aby mu vrátili 2.279,- Sk alebo 5.394,- Sk.
Myslím, že postup je správny.
No ešte treba zistiť, či nemení spôsob uplatňovania výdavkov oproti roku 2007.(z paušálnych na skutočné alebo naopak). Ak áno, potom treba upraviť základ dane za rok 2007.
:D:D:D
__________________
Katija:):cool:
marjankaj
14.03.09,22:02
DAKUJEM za pomoc. Zivnost ma od roku 2008 od augusta. V roku 2007 bol len zamestnany. Prajem pekny vikend

Tak mu urob JÚ a dostane 5.394,- Sk.
M&D
16.03.09,12:07
DAKUJEM kazdemu za radu. Moj "klient" si vybral moznost 2.279,- zevraj 5.... je vela :-))) aj tak sa da.
Prajem Vam uspesny start do noveho tyzdna
marjankaj
16.03.09,16:37
DAKUJEM kazdemu za radu. Moj "klient" si vybral moznost 2.279,- zevraj 5.... je vela :-))) aj tak sa da.
Prajem Vam uspesny start do noveho tyzdna

Dúfam, že nebude šetriť na tebe za účtovníctvo, keď pôjde iba paušálom namiesto vedenia JÚ. Veď si mu robila aj JÚ za celý rok.:eek:
M&D
16.03.09,17:20
Uz setrit nema na com :-))) pravda je taka, ze som to robila zadarmo je to rodina.