Betina2
24.01.07,13:32
Zdravím Poraďáci - Pohoďáci ! Dnes som nadobro zúfalá. Dokončila som DPH 12/06 a s hrôzou zistila, že klientovi stúpol počet riadkov v účtovnom denníku pomaly na viac ako dvojnásobok (a nie sú tam uzávierkové operácie) oproti predchádzajúcemu mesiacu.

Mám otázku, koľko pýtať, keď klient sro, PU, mesačný plat.DPH, vystavuje asi 140-150 FA mesačne, k tomu PPD, VPD , banka, mzdy pre 1 prac. na prac.zmluvu, v denníku má mesačne cca 800-900 riadkov. Robím v Pohode, nastavenie je Sumarizovať položky s rovnakou predkontácoiu ( inak by riadkov bolo aj viac ). Nakupuje a predáva tovar. Našťastie sklad. evidenciu si robí sám, OF vystavuje sám. Účtujeme sp.B. Ja nie som jeho zamestnanec. Účto robím externe u mňa doma, čiže všetky náklady vrátane jazdy súkromným autom po úradoch, poštu (poštovné hradím ja). Ja platím svoj účt.SW vrátane podpory, kanc.mat., školenia, literatúru...... vlastne všetko. Nemám nárok na nič také ako zamestnanec. Jeho obraty a teda aj počet VF a položiek denníka šli radikálne hore. Vyzerá, že aj zisk (veď aj DPH má niekoľkonás.vyššiu platiť) Kým v lete mal cca 20 VF a do 200 riadkov denníka, postupne v priebehu jesene to bolo 30-40 OF a 350-370 riadkov denníka mesačne a za december bol nárast VF na 140 ks a počet riadkov stúpol na vyše 800. A to chce všetko za rovnakú sumu vrátane miezd, pers., DPH atď -komplet. Navyše predpokladá nárast množstva dokladov o 30 % oproti 12/06. Obrat na mesačného plat.DPH ani zdaleka nedosiahol ani nepredpokladá jeho dosiahnutie, a napriek tomu na moje naliehanie aby sa stal štvrťročným plat. reaguje odmietavo. Takže zbohom plánovanie dovolenky alebo niečo také. Urobené priznanie a výkazy mu nosím ja na podpis, aj keď sme síce v jednom obvode...Pritom mu neúčtujem ani za interné smernice, registratúrny plán a por., korešp. s úradmi, mzdy + pers., ani vystavenia DPH, ID.... LEN ZA RIADOK V DENNÍKU 20 SK ako paušál +- ( aj tak som mu musela zakaždým zlaviť aj viac ako 1000!! aby dostal svoju vysnívanú sumu) Nič iné a vždy mi "plače"!, že nemá z čoho .... Poradenstvo má zadarmo a takmer ihneď. Pritom viem, že ceny sú v BA vyššie a zarátava sa takmer všetko. Teraz som však v koncoch, ako ho donútiť pridať. Lebo roboty je pomaly 3-násobok. ( na to množstvo dokladov !) A najhoršie je, že pred pár mesiacmi, práve 2 mesiace potom, ako som ho od 8.mes.prevzala v strede roka (a to 6+7 DPH robil niekto iný len ručne - takže všetko spätne som doúčtovala - lebo on sa presťahoval z iného krajského mesta na Záp.Slovensku) som mala ponuku za 25 000 + odmeny ísť robiť takú istú robotu ako zamestnanec s možnosťou postupu aj zvýšenia platu a samozrejme plateným kurzom AJ a odb.školení, firemným SW a audítorom za chrbtom. Odmietla som, lebo som klientov nechcela nechať visieť v strede roka (časovo by som všetko nestíhala) Bola som k nim loajálnejšia, než oni ku mne. Bohužiaľ. Niekomu sa moja požiadavka bude možno zdať premrštená, ale sme v BA a náklady sú vysoké. Navyše, dnes je 24.1.07, účto som prevzala k 1.6.2006 a ani účt.uzávierka k 31.5. (trvala som na nej, keď v okt.neboli ešte doklady v BA) ani doklady za 1-5/06 mi ešte nedoručil !!!! Takže budú stresy s uzávierkou a DP, lebo s ňou poriadne nemôžem začať. Tak dajte prosím tipy, lebo ak sa s ním nedohodnem v môj prospech, tak ho asi pustím k vode. On je totiž jeden z tých, čo účto považujú za "nič", aj keď to nepovedia otvorene. A pritom tu jasne platí, že kto narieka, ten aj má z čoho platiť. Nechám si poradiť !
Braňo
24.01.07,12:37
Ja by som zvýšil cenu v súlade s nárastom počtu riadkov. Keď stúpne o 100%, tak o 100%. Treba ho upozorniť, myslím, že mu nebude ľahostajné, či odovzdá priznanie načas a v poriadku. :cool:
katkaj
24.01.07,12:38
Betina skús prelúskať túto tému pošuškajte koľko pýtať. Je tam veľa príkladov na ocenenie práce účtovníčky ;)
Anja111
24.01.07,12:46
Tiež by som zvýšila cenu podľa množstva odvedenej práce.
Betina2
24.01.07,12:55
A ešte, ten tovar máva z Čiech, takže samozdanenie a prepočítavanie kurzov. Lúskala som Vaše odkazy a poviem Vám, že ak nedá na ruku 15 000, tak ho pošlem
do ..............videnia" Lebo robiť to množstvo za 7 000 a pritom riadok v JU som čítala je za 20,- A ja to mám v PU a ešte aj vrátane všetkého ostatného a DPH a miezd ! No asi mu poviem, nech si nájde takého ........., čo to bude za to robiť!!! Už sa s nikým nedohodnem na paušál mesačne, lebo vidím, vždy stratujem ja! A nie málo. Veď on na mne zarába! Peniaze, čo nevyplatí mne, investuje, otočí a má z toho zisk! Tak nech mi dá z toho zisku podiel !!!! No nervy, nervy... A to chce komplet uzávierku + DP + prílohy za úbohých 5000!!! Aj to bol vyšokovaný, že to už nie je v mesačnej cene!!!
mysimis
24.01.07,12:56
Do kedy Ti bude nariekať, že nemá z čoho??? Kým mu budeš dávať zľavy. Tebe tiež nikto nezníži cenu v obchode. Tak prečo? Veď odvádzaš riadny kus roboty, začni si vážiť svoju prácu a porozprávaj sa s ním, že buď prijme Tvoje podmienky, alebo si môže hľadať účtovníčku inde.
Betina2
24.01.07,13:05
Túto debatu som s ním mala už v októbri, keď mu stúpli položky na dvojnásobok oproti letu! Pýtala som 20,- Sk /riadok, vyšlo mu platiť vyše 8000 a nariekal, že nemá a že nech zľavním a nemusím že faktúru nechce. Tak sme sa dohodli na 7. A teray to chce dostať do nákladu cez cesťáky. Špekulant! A mám ich zase robiť ja! No budem plakať. Mám malé dieťa a takto ho ukracujem! Tú robotu som chcela, lebo po materskej to bola moja prvá DPH (samozrejme ovládam). Preto som robila ústupky. Mám tú prácu rada.
riordan
24.01.07,13:07
Účtovníci nevyrábajú nič konkrétne, tak si každý klient myslí, že platia veľa. U mňa sú niektorí vychcaní až no!!
Prídu si po papiere, ale zaplatia až neskôr. lepšie povedané prisúbia zaplatiť. Ale tento rok už DP bez financií nedám?

AHOJTE
Anja111
24.01.07,13:16
Účtovníci nevyrábajú nič konkrétne, tak si každý klient myslí, že platia veľa. U mňa sú niektorí vychcaní až no!!
Prídu si po papiere, ale zaplatia až neskôr. lepšie povedané prisúbia zaplatiť. Ale tento rok už DP bez financií nedám?

AHOJTE

Správne! (Ale tiež to vždy nedodržím...)
Betina2
24.01.07,13:17
Tak,tak. Veru tak.
mysimis
24.01.07,13:31
Ja som sa poučila tiež, že bez peňazí nedám nič. Keď všetci len sľubovali musela som radikálne zmeniť podmienky platenia. Keby mi všetci vyplatili čo dlhujú tak mám za to luxusnú dovolenku.
nina100
24.01.07,13:36
Myslím, že by si mu mala dať jasne najavo, že máš vyššiu cenu - zbytočne sa nepodceňuj. Robíš mu okrem účta aj poradenstvo atď - musí ti dať viac. Pritlač naňho, lebo za takú sumu, akú si napísala mu robíš ako keby zadara.
Máš vedomosti, schopnosti a určite aj právo na peniažky.
držím palce, nina
Betina2
25.01.07,07:05
Práve som ho pozvala na "koberček", že mu DP DPH nemôžem doniesť a treba aj podpísať papiere na odovzdanie a zaplatiť. Nech si po to príde a nech si to aj sám odovzdá. Postavím ho pred hotovú vec: pod 20- /pol. nepôjdem ani za nič. Odôvodniť to viem a inak nech si hladá inú účtovníčku. (Aj tak, tých 20 je v PU a mes.plátca neuveriteľne málo, ak nerátam ostatné veci.) Žiadna cena na paušál. Každý mesiac podľa počtu. Budem síce vyzerať ako nenažranec oproti tým 7 000, ale už aj tak na mne za predchádzajúci polrok zarobil 5-6 tis. bez započítania toho 12.mesiaca. A tiež ho musím upozorňovať na chyby, čo robí. A čo sa týka uzávierky - ja ju musím robiť za 12 mesiacov a nie len za to, čo som robila ja (teda 7 mesiacov) a to ešet neviem, či nebudem prerábať, lebo analytiku nebudeme mať s predch účt. (1-5/06) na 100% rovnakú a prispôsobiť sa budem musieť ja! A ešte neviem v akom stave to donesie a či to bude vôbec v poriadku. Takže žiadna uzávierka za 5 tis (to je min. u riadnych a nie komplikovaných)! Aspoň 10 tis. nech dá! Roboty s tým bude viac ako u iných (inak 1/12 z celého roka by bola tiež možná, ale to v bežnom prípade, keď robím celý rok a nepreberám v strede roku)Na veľa vecí, čo ho oni neupozornili som ho upozornila ja (chyby čo robil - aj napr.také na pokuty). Takže ak sa otočí a povie že nie, tak budem možno trochu smutná, a možno prídem o pár tisíc, ale ten čas je odmena. Štve ma akurát len to, že uzávieky mu musím spraviť tak či tak a narobím sa ako kôň a potom príde niekto, kto to bude mať pripravené a vypýta si viac a aj to dostane! Dám vedieť, ako som dopadla.
evina
25.01.07,07:22
Ja osobne by som Ti radila snažiť sa hľadať iného klienta. S takýmto človekom nikdy nebudete mať korektný vzťah... My sa musíme naučiť, že keď si pýtame adekvátne peniaze /skôr by sa hodilo aspoň primerané, lebo zodpovedajúce sutočnosti asi nikdy nedostaneme/ za našu odvedenú prácu nesmieme mať pocit že sme "nenažraní" A Betina prepáč, ale 20,- SK čo je príjem v hrubom za položku v Pú či v Bratislave či v Košiciach je smiešne málo....a ked ešte aj to sa mu zdá veľa naozaj nie je s ním o čom debatovať. Za takú cenu si určite kdekoľvek nájdeš aj iné účto a menej komplikované :) Ak mu to budeš robiť takto ďalej postupne stále viac a viac budeš mať pocit nesebauspokojenia , a to nie je bohviečo....
Betina2
25.01.07,09:16
Ja osobne by som Ti radila snažiť sa hľadať iného klienta. S takýmto človekom nikdy nebudete mať korektný vzťah... My sa musíme naučiť, že keď si pýtame adekvátne peniaze /skôr by sa hodilo aspoň primerané, lebo zodpovedajúce sutočnosti asi nikdy nedostaneme/ za našu odvedenú prácu nesmieme mať pocit že sme "nenažraní" A Betina prepáč, ale 20,- SK čo je príjem v hrubom za položku v Pú či v Bratislave či v Košiciach je smiešne málo....a ked ešte aj to sa mu zdá veľa naozaj nie je s ním o čom debatovať. Za takú cenu si určite kdekoľvek nájdeš aj iné účto a menej komplikované :) Ak mu to budeš robiť takto ďalej postupne stále viac a viac budeš mať pocit nesebauspokojenia , a to nie je bohviečo....

Ľudia, hlásim sa !!! Už mám po tom ! Samozrejme odskočil a za ten 12/06 mi vzplatil smiešnych 7 000 !!! Ž e to mi musí stačiť, lebo že: " podľa neho nie je z mojej strany korektné, keď sme sa v lete dohodli na 4 tis., potom na jeseň z toho bolo 7 tis. a teraz chcem 20-/pol.!!! Keby si pán podnikateľ spočítal, že pri tom množstve bola aj tých 7000 málo !!! A že si vraj už zisťoval a jedna pani" účtovníčka" je ochotná mu robiť celý rok + DP PO a uzávierku za 48 000!!! Keď som to vydelila, vyšlo to 4000 mesačne pri tom množstve. Takže u uboch z nás nebol záujem pokračovať aj v 2007!!! Z mojej strany som to skončila hneď na mieste a nezabudla som mu pripomenúť svoje vedľajšie výdavky. Ako ináč, nič navyše mi ani náhodou nepridal ! Veď akože k tomu príde, veď on robí 10-12 hodín denne! Podotýkam, že predáva cez internet !!! Od stola vo svojom dome !!! A že či mu urobím tú uzávierku a že "nová pani účtovníčka" mu urobí to daňové priznanie a výkazy !! No bodaj Ťa!! Na to som povedala buď jedna alebo druhá to celé spraví. Veď ona by len zlízla smotanu za možno 1/2 hodinu (aj keď predpokladám, že za tú cenu nie je asi nič moc) a ja aby som makala po nociach !!! No fuj! Tak že uvidíme, koľko za to a či vôbec? Lebo keď prišiel, primniesol natešene doklady za 1-5/06 !!! Teraz. A bohužiaľ, keď odišiel, veľmi rýchlo som zistila, prečo platil len 4 tis. mes. 1) Doniesol 3 asi 5,5 cm hrubé šanóny a aj to zaplnené len do asi 2/3. Z toho v jednom bola len uzávierka . A tie tri šanóny bol a za rok 2005+2006 spolu !!!!!!!! U mňa má už teraz za 7 mesiacov 3 úplne narvané 7,5 cm šanóny a štvrtý idem práve založiť na pokladničné doklady za 7-12/06 !!!! Takže asi také je to množstvo !!! a po 2) Po piatich minútach snorenia v starých veciach z 1-5/06 som zistila chyby. Uvediem len niektoré. Nákup tovaru účtovali na 131/321 priebežne a k 31.5.2006 urobili cez ID preúčtovanie na 504/131. Nejaké divné nie ? Buď robím A alebo B a tot sa mi zdá ako ich kombinácia ! A to mi tvrdili, že robia B. Tak aj som robila B za 7-12. A teraz toto ! Pri vystavených FA účtuje tovar a poštovné + balné príp. prepravné a aoni to prepravné a balné a poštovné účtovali na 648 !!! Nemalo byť náhodou 604 !? či už bez alebo s Analytikou? A to som radšej ďalej ani nepozerala !!! Lebo s ahrozím toho. Tak už chápem tú cenu ! A argument, že pani je poistená... no veď má byť prečo. Tí lepší to ani nepotrebujú. Napokon, asi nevie moc počítať, lebo tá jej suma za meisac jej ani nepokryje náklad na tú poistku !!! Pokiaľ viem, tie sú riadne drahé! No a práve mu idem zavolať, že ročnú závierku mu nemienim robiť a že si nahodím len počiatočné stavy k 1.6.06 podľa dodanej závierky k 31.5.06 a skontrolujem len mesiace 7-12, aby sedelo moje a dodám stavy k 31.12. A keď má nájdenú takú skvelú účtovníčku, nech mu robí uzávierku ona!!! za tých 48 000 ročne. No teraz rozmýšlam, nebola to len cena za DP? v takomto chaose ? No ja sa na neho môžem vysr.....ť!!! Nebudem opravovať po druhých, zvlášť, keď to mohlo byť tu už v 7 alebo 8 alebo aj 9/06 !!! Ale teraz a toto? No teda o nervy nemienim prísť !!! Toto už je drzosť tvrdého kalibru a ešte aký bol urazaný. Dala som mu prepočítaciu tabulku s množstvom jednotlivých dokladov a riadkov v denníku po mesiacoch a prepočet cien. Nech to novej účt.ukáže. Na tretej strane mám pokec k tomu, že čo robíme a čo nerobíme v tej sume a koľko za to zaplatí za zamestnanca. Tak buď mu svitne svetielko v hlave, alebo je beznádejný prípad !!! Ale ja už to viac robiť od 1/07 za žiadnych okolností nebudem !!! Práve pre ten jeho prístup k veci. No, vybúrila som sa, je čas mu oznámiť skutočnosť s DP a uzávierkou !
evina
25.01.07,09:29
Nič iné ako mu to celé vrátiť previazané červenou mašľou ani nemôžeš urobiť:)
Je to typický človek, ktorý si váži iba svoju prácu.
Betina2
25.01.07,10:20
Nič iné ako mu to celé vrátiť previazané červenou mašľou ani nemôžeš urobiť:)
Je to typický človek, ktorý si váži iba svoju prácu.
Nabudúce neprevezmem, ak nedoloží hneď aj staré účto. Na takýchto si musíme dať pozor a dúfam, že ani jedna/jeden z Vás nie je ten nový účtovník. Lebo nie sú výplatnice miezd, mzdové listy, ELDP za 2005.....a interné doklady vyzerajú ako inventúrny súpis, len bez jeho náležitostí (prosto tabulka,zoznam., nepodpísané, ...neyúčtované ...ale možno to mali bzť tie inv.súpisy, len prečo to nazvala interným dokladom, očíslovala a yaložila k ID!!!) A paradox, pozrela som 2005, samozrejme s chybami, len som tam akosi nenašla záverečné preúčtovanie skladu k 31.12. 132/504 ! Pritom celý čas účtovali do spotreby, teda B. 504/321. Tak neviem, že či vôbec vedia robiť inventúru, lebo ani zápis ani podpísané súpisy som za 2005 nenašla ! A ako potom robili DP! a to prepravné a dobierčné...! na 648x. A texty zaúčtovania napr.221 ....."úhrada" a nič iné. je tam síce protiúčet, ale ... za čo, alebo pre koho ...alebo číslo uhrádzaného dokladu, no nič...hrôza. Niečo podobné som raz zobrala a opravovala som to ďalšie 2 roky - aspoň to najhoršie. Ja toto vedieť v v 7/06, tak sa do tohjo nepustím. Už som ho o tých chybách informovala a že kontrola mu za to naparí. Lebo to nie je preklep ani to nevyplýva z množstva kontrolovaných dokladov. je to hlúpa neznalosť! A stačilo to len prekonyultovať, ak som si nie istá. A opakuje sa to u neho pravidelne už druhý rok (začal v 8/05) Takže po týchto upozorneniach som mu oznámila, že nahodím poč.stavy k 1.6.06 podľa ich výstupov k 31.5. a kontrolujem len svojich 7 mesiacov a ich účtovanie ma nezaujíma. Že urobím všetky bežné zápisy do 31.12.06 a uzávierkové operácie, inventúry, uzávierku roku a DP s prílohami komplet nech mu urobí už tá nová. A ešte som ochotne ponúkla, že ak robí v Pohode, databázu za tým mojich 7 mesiacov jej dám behom pár dní na CD alebo diskete, lebo ja sa nemám za čo hanbiť a naťahovať čas. A že ju obdivujem, že sa stým hodlá trápiť za daných podmienok (množstvo, cena, bordel), ale že moje rozhodnutie nerobiť to je konečné. A že je to ako hara-kiri. A dala som mu zbohom, že sa ozvem, keď to svoje budem mať dokončené ...... čo je vlastne už aj, len to chcem prebehnúť, lebo ja som asi zodpovednejšia a bez okontrolovania to nedám.
A teraz mi už za tými peniazmi vôbec nie je lúto. A už to nevezmem späť, aj keby prišiel s prosíkom a že dá dvojnásobok (ale tej mojej požiadavky, nie jeho) a ja konečne budem lepšie spávať a mať viac času na dieťa! Raz na takýto prístup môže tvrdo doplatiť a potom bude plakať, ale on si to uvedomí až potom...Aj keď stále tvrdí, že o mojoch schopnostiach a vedomostiach nepochybuje, ale že to ocenenie....... Tak nevie, to ma asi oceňuje rovnako ako sústružníka od stroja, lebo aj ten má možno viac (veď min. mzda je 7600) alebo vzkladača tovaru - brigádnika ... A hláškz, že on má málo a že má náklady, že čo mu ostane...Pikoška: Pred mesiacom chcel vymieňať okná na svojom súkromnom dome za nové plastové a že či môže. Vravím samozrejme, ale ako nedaňový náklad, pripočítateľný, ak to chce dať do účta. No asi tie peniaze mal, lebo to malá investícia nie je. Nakoniec však nič nemenil...asi čaká, až sa zmení zákon aby to dostal na daňové.
A našťastie, nemám s ním žiadnu písomnú dohodu ani zmluvu, takže ako keby som to ani nerobila ... nič nepodpisujem Zasmejem sa, ak tá nová keď to uvidí, odmietne a on nebude mať nič dokončené !!! Často zamieňam Z a Y, na mojom PC to mám opačne, tak sorry.
evina
25.01.07,10:33
No mal to urobené zodpovedajúco k 4 000 SK :D
Betina2
25.01.07,10:46
No mal to urobené zodpovedajúco k 4 000 SK :D

No nevedome sa mu to vtedy ydalo veľa, tak čo po týchto zisteniach !
evina
25.01.07,10:48
No nevedome sa mu to vtedy ydalo veľa, tak čo po týchto zisteniach !


Podľa toho ako ho popisuješ, bude tých 4 000 SK žiadať späť:D
Betina2
25.01.07,10:58
To už jej jeho problém. ale myslím, že som ho mala na to upozorniť..Teraz on nebude spávať namiesto mňa... ha-ha.
Betina2
25.01.07,11:08
Prosím Vás, som rada, že je to za mnou a že som sa tak super na ňom vybúrila, tak si idem poobede urobiť s 3,5 ročným synom výlet do požičovne masiek. Veď 15.2. majú v škôlke fašiangový večierok a na to sa treba riadne pripraviť a je už najvyšší čas ! Neviete o nejakej požičovni masiek v BA? Viem, je to mimo témy, ale prepáčte. Niečo som našla na internete - musím si k tomu zohnať mapu BA, tak či ma náhodou nenavediete (Sklenárova, Hollého ul....tá mapa chýba)
mysimis
25.01.07,11:36
Betina, môžem Ti povedať, že si to zvládla na jednotku. Dúfam, že nebudeme mať v živote takýchto klientov, ktorí si nevážia prácu iných. Keď si príde pre doklady môžeš mu povedať, že u nás sa tomu hovorí "ži a nechaj žiť".
mysimis
25.01.07,12:00
Skús sa pozrieť na túto adresu. Sú tam podrobné mapy:http://72.14.221.104/search?q=cache:_O-_fRVA5XcJ:mapy.atlas.sk/+mapa+Bratislavy&hl=sk&gl=sk&ct=clnk&cd=3&lr=lang_sk
Betina2
25.01.07,12:04
Ďakujem Vám za podporu .

Veľa šťastia pri výbere klientov Vám prajem a brať len riadnych podnikateľov a ostatných poslať ihneď kade ľahšie. Tí si nezaslúžia, aby sme im venovali drahocenný čas. Bohužiaľ je ťažké to niekdy odhadnúť dopredu. Ale veď práca nie je všetko, treba aj žiť! Lebo život rýchlo plynie. A ja uzatváram , lebo idem po tú masku. Majte sa.
Katarínka*
25.01.07,12:19
Betina2 takých nenažrancov uplakaných, ako málo zarobia a ako musia veľa platiť za účtovníctvo poznám dosť. ak berieš 20,- Sk za položku to nie je veľa, hlavne ak to je na živnosť, lebo z tých 20,- platíš aj iné náklady ktoré súvisia s robotou, takže v čistom to nie je nič moc.. ak niekomu stúpne počet položiek tak asi preto, lebo sa mu darí a má vyššie zisky tak by mal aj viac zaplatiť. Mne sa tiež niečo podobné prihodilo, keď sme sa dohadovali, povedal počet položiek ktoré ma mesačne a dohodli sme sa na paušál, lebo je to vraj tak každý mesiac rovnako. Ale potom doniesol 3x také množstvo dokladov a chcel to za takú sumu akú sme sa dohodli a keďže nechcel pochopiť, že je to oveľa viac roboty, takže to treba aj dať viac peňazí, poslala so ho preč. Ďalšiemu som spravila to, že kým nezaplatil nedostal doklady, iný mi doniesol doklady rovno v krabici, takže som musela začať od roztriedenia, naliepania.., na cene sme sa dohodli a aj na tom, že bude platiť zálohy priebežne ako budem robiť, bol rád že mu to niekto dá do poriadku, mal doniesť zálohu a keď začali výhovorky ROB, PENIAZE DONESIEM, po mesiaci čakania dala som doklady tak ako boli do krabice a vrátila. Prajem Ti pevné nervy a nedaj sa! tu nejde len o robotu ale aj o to, že ak chceš kvalitne robiť, chce to sústavne študovať problematiku účtovníctva a zmeny, ktorých nie je málo!
apo
02.02.07,18:28
Práve som ho pozvala na "koberček", ....

Takže žiadna uzávierka za 5 tis (to je min. u riadnych a nie komplikovaných)! Aspoň 10 tis. nech dá! Roboty s tým bude viac ako u iných (inak 1/12 z celého roka by bola tiež možná, ale to v bežnom prípade, keď robím celý rok a nepreberám v strede roku) ....



Ja mám zvyk, že za uzávierku nefakturujem samostane. Vlani myslím rok 2005 začal klient od polovice roka so stúpajúcim trendom dokladov, tak som mu vysvetlil, že za rok 2005 vystavím naviac faktúru za uzávierku nakoľko sa nezaplatila v 12 faktúrach (pracnosť uzávierky nie je aritmeticky závislá od množstva spracovaných dokladov), klient to prijal a doniesol v roku 2006 aj druhú firmu. Netreba ísť pod cenu, lebo aj cena hovorí o sebavedomí a zdravé sebavedomie má ten kto si za svojou prácou stojí.

Dnes mám problém dobiehať ceny s klientami, ktorých robím pomaly 10 rokov. Vtedy som začínal a sebavedomie a aj povesť v meste som nemal takú ako dnes. Ale všetko sa dá len netreba príliš zhurta a vyslovene lakomých klientov treba slušne vypovedať a hotovo.

apo