booka
24.01.07,14:10
Co vsetko musim evidovat (ake knihy,zoznamy,vykazy...) okrem penazneho dennika v JU ako neplatca DPH?

Moja cinnost su sluzby, nemam ziadny sklad, pouzivam sukromne auto, mam notebook, tlaciaren, internet, mobil, miesto podnikania je moja domaca adresa. :-)
Dakujem
Zita5
24.01.07,13:26
Účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva vedú:

• peňažný denník
• knihu pohľadávok a záväzkov
• pomocné knihy, pokiaľ pre nich má náplň.
Jedná sa predovšetkým o tieto pomocné knihy

- inventárna kniha dlhodobého majetku (inventárne karty),
- kniha zásob (skladové karty),
- kniha pre evidenciu cenín,
- kniha pre evidenciu nepriamych daní (DPH a spotrebná daň),
- kniha mzdovej evidencie (mzdové listy),
- kniha sociálneho fondu,
- ďalšie knihy, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie
a vykazovanie predmetu účtovníctva.

Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni.


Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni.


Používanie súkromného MV na podnikanie , ktoré nie je vložené do majetku firmy - výdavky , ktoré možno uplatniť :

- daň z motorových vozidiel
- náhrady za spotrebované pohonné látky a základná náhrada za každý jeden km jazdy podľa § 7 zákona o cestovných náhradách
- ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovné a pod.)

Preštudovať treba tento link....Postupy ...
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2006-a.html?highlight=Postupy+%FA%E8tovania
ajty
25.01.07,09:33
Staci, ked tieto "knihy" vediem v uctovnom programe, alebo musia byt aj fyzicky "pritomne" :-)
ZuzanaP
25.01.07,09:40
Mali by byť aj fyzicky prítomné.
evina
25.01.07,09:43
Mali by byť aj fyzicky prítomné.

Neviem ako to myslíš, ale ak si vytlačím akúkoľvek knihu zo softu, tak ju predsa mám aj fyzicky prítomnú....
Miriam.x
25.01.07,09:43
Staci, ked tieto "knihy" vediem v uctovnom programe, alebo musia byt aj fyzicky "pritomne" :-)
Ja si všetko vediem v PC, ale pri uzatváraní si to vytlačím a vložím k ostatným dokladom do šanónu.
ajty
25.01.07,09:46
Myslel som to tak, ze ak to mam v programe, tak to mozem vytlacit... ale ci pripadna kontrola nebude vyzadovat aby to bolo rucne pisane v "knihe".
Uz rozumiem... dakujem :-)
ZuzanaP
25.01.07,09:46
Neviem ako to myslíš, ale ak si vytlačím akúkoľvek knihu zo softu, tak ju predsa mám aj fyzicky prítomnú....


Tak to bolo aj myslené, ale podľa otázky som pochopila, že ich nevytlačí, ale nechá ich v softe.:rolleyes:
ZuzanaP
25.01.07,09:48
Myslel som to tak, ze ak to mam v programe, tak to mozem vytlacit... ale ci pripadna kontrola nebude vyzadovat aby to bolo rucne pisane v "knihe".
Uz rozumiem... dakujem :-)

To by bola dvojitá robota.
evina
25.01.07,10:30
Myslel som to tak, ze ak to mam v programe, tak to mozem vytlacit... ale ci pripadna kontrola nebude vyzadovat aby to bolo rucne pisane v "knihe".
Uz rozumiem... dakujem :-)
Pre úplnosť:
§31 zákona o účtovníctve

2/ Na účely tohto zákona sa považuje za a) písomnú formu účtovný záznam vykonaný rukopisom, písacím strojom, tlačiarenskými alebo reprografickými technikami, alebo tlačiarenským výstupným zariadením výpočtovej techniky, ktorého obsah je pre fyzickú osobu čitateľný,
okikoo
25.01.07,12:07
......
- daň z motorových vozidiel
- náhrady za spotrebované pohonné látky a základná náhrada za každý jeden km jazdy podľa § 7 zákona o cestovných náhradách
- ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovné a pod.)
......

Môžete upresníť, či je to pravda?
Môžem dať do učtovnictvá, ako opravnený náklad aj poplatok za ďalničnú znamku, aj keď auto nie je v majetku firmy?
Muška
25.01.07,12:18
áno je to pravda,

pokiaľ sú to výdavky súvisiace s PRACOVNOU CESTOU, treba sa vždy na to pozerať ako by sa zachoval zamestnanec voči zamestnávateľovi pri vyúčtovaní pracovnej cesty.
okikoo
25.01.07,12:24
áno je to pravda,

pokiaľ sú to výdavky súvisiace s PRACOVNOU CESTOU, treba sa vždy na to pozerať ako by sa zachoval zamestnanec voči zamestnávateľovi pri vyúčtovaní pracovnej cesty.

Prave o to ide... Ročná známka bude súvisieť s napr. dvojdňovou pracovnou cestou???
Muška
25.01.07,12:30
No, tak potom by som ročnú známku do nákladov pomerne rozdelila, na používanie na "Pracovnej ceste" a použítie na súkromné účely.
okikoo
25.01.07,12:36
Možno by uplne najčistejšie bolo kupovať "najkratšiu" znamku pri každej ceste.
Ďakujem za vysvetlenie.
ekopo
25.01.07,12:46
Ja si všetko vediem v PC, ale pri uzatváraní si to vytlačím a vložím k ostatným dokladom do šanónu.
Vrátim sa trochu späť v téme. Menej miesta v prepapierovaniom svete mi zaberie určite uloženie tlačových zostáv na CD pre každú firmu zvlášť a všetkých mám pre istou ešte na jednom DVD a aj z programu sa dajú hocikedy vytlačiť. Je bežné, že firma roky nepotrebuje fyzicky tlačový výstup. CD ma vyjde na 10,-Sk. Tlač toho istého množstva na papier určite mnohonásobne viac.