ajkariky
24.01.07,14:10
Ahojte poraďáci som SZČO vlastním malú kaviareň manžel poberá výsluhový dôchodok môžem ho zamestnať aké povinnosti z toho plynú voči sociálnej poisťovni/apropo môžem ho zamestnať alebo nemusím / keďže tam pracuje i tak akože mi vypomáha, ja som doma a zamestnávam dve študentky. ďakujem za radu.
Anja111
24.01.07,13:24
Ahojte poraďáci som SZČO vlastním malú kaviareň manžel poberá výsluhový dôchodok môžem ho zamestnať aké povinnosti z toho plynú voči sociálnej poisťovni/apropo môžem ho zamestnať alebo nemusím / keďže tam pracuje i tak akože mi vypomáha, ja som doma a zamestnávam dve študentky. ďakujem za radu.

Zamestnať ho nemusíš. Manžel Ti môže len vypomáhať. Ale keby si ho zamestnala, tak máš také isté povinnosti, ako pri ostatných zamestnancoch, t.j. odvody, daň z príjmu...
ajkariky
24.01.07,13:55
ďakujem za radu ale ak ho nezamestnám nebudú mi robiť problém kontroly z úradu práce a podobne ?
Anja111
24.01.07,13:58
ďakujem za radu ale ak ho nezamestnám nebudú mi robiť problém kontroly z úradu práce a podobne ?

Určite nie. Vypomáhanie rodinných príslušníkov, (manžela, detí,...) sa už nepovažuje za nelegálnu prácu.
dana99
20.04.07,09:09
Keďže som dlhšiu dobu mimo dianie, prosím poraďte. Zákaz zamestnávanie mzdzi manželmi - SZČO zamestná manžela - manželku - bolo zrušené? Ďakujem.
Anja111
20.04.07,09:13
Keďže som dlhšiu dobu mimo dianie, prosím poraďte. Zákaz zamestnávanie mzdzi manželmi - SZČO zamestná manžela - manželku - bolo zrušené? Ďakujem.
Áno.
Manželia sa môžu navzájom zamestnávať...
azuz
20.04.07,09:51
Áno.
Manželia sa môžu navzájom zamestnávať...
Súhlasím a len doplním - je to definované v §2a Zákona o nelegáĺnej práci aj s príslušnými podmienkami.
912
28.06.07,04:50
Môže matke (SZČO) vypomáhať aj dcéra, ktorá je na "predĺženej" materskej (dieťa má 4 roky)? V takomto prípade (vypomáhanie) nemusí za ňu nič odvádzať?

Zuzana
azuz
28.06.07,04:59
Môže matke (SZČO) vypomáhať aj dcéra, ktorá je na "predĺženej" materskej (dieťa má 4 roky)? V takomto prípade (vypomáhanie) nemusí za ňu nič odvádzať?

Zuzana
Vypomáhať tak, aby to nebola nelegálna práca môže len príbuzný,ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom SD alebo je žiakom alebo študentom (§20 azák. o nelegálnej práci).
Keďže dcéra asi nie je dôchodkovo poistená, môže pomôcť len na základe napr. dohody o vykonaní práce, prac. zmluvy, príkaznej zmluvy ..... . A podľa toho musí byť odmenená a musí sa zaplatiť daň a prípadné odvody.
912
28.06.07,05:09
Myslela som si to, ale ďakujem pekne za utvrdenie. Najlepšie to asi bude riešiť pracovným pomerom na skrátený úväzok.

Zuzana