mysimis
24.01.07,15:24
Prosím o pomoc, ktorý § zákona o DPH upravuje odcudzenie tovaru? Je mi jasné, že z tohto tovaru musím odviesť DPH, píše sa to v tlačive DP do zvláštnej kolónky?
vikinka
24.01.07,14:29
§ 53 ods.5 zák.o DPH uvádza sa na r.25
Monika Kováčová
24.01.07,14:32
Priložím link, kde som o tom písala ja: http://www.porada.sk/t38768-tovar-ktori-sa-neda-pouzit.html?highlight=kr%E1de%BE

príspevok č. 3
misurka
19.02.07,16:25
Potrebovala by som uistiť v jednej veci:

Neznámym páchateľom nám bol v decembri 2006 odcudzený notebook a scanner.

Obidva boli zaradené ako HM a odpisované. Obstarané boli oba v r. 2005, čiže odpisy boli uplatnené len za tento jeden rok.

Potrebujem za december podať dodatočné DPH priznanie a odviesť daň z odcudzeného majetku.

DPH vyrátam???
Obstarávacia cena - oprávky 2005 = zostatková cena x 19% DPH.

Je to správne?
JankaO
19.02.07,16:31
Potrebovala by som uistiť v jednej veci:

Neznámym páchateľom nám bol v decembri 2006 odcudzený notebook a scanner.

Obidva boli zaradené ako HM a odpisované. Obstarané boli oba v r. 2005, čiže odpisy boli uplatnené len za tento jeden rok.

Potrebujem za december podať dodatočné DPH priznanie a odviesť daň z odcudzeného majetku.

DPH vyrátam???
Obstarávacia cena - oprávky 2005 = zostatková cena x 19% DPH.

Je to správne?


Áno, resp. dovod dane sa zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.
vikinka
19.02.07,16:32
Áno správne,počítaš zo zostatkovej ceny.
misurka
19.02.07,20:24
Ak mi bol ukradnutý tovar, ktorý bol predmetom samozdanenia (vstup aj výstup), tak tento nedodaňujem, alebo sa mýlim?


Potrebovala by som uistiť v jednej veci:

Neznámym páchateľom nám bol v decembri 2006 odcudzený notebook a scanner.

Obidva boli zaradené ako HM a odpisované. Obstarané boli oba v r. 2005, čiže odpisy boli uplatnené len za tento jeden rok.

Potrebujem za december podať dodatočné DPH priznanie a odviesť daň z odcudzeného majetku.

DPH vyrátam???
Obstarávacia cena - oprávky 2005 = zostatková cena x 19% DPH.

Je to správne?
ALBO
20.02.07,06:58
Ak mi bol ukradnutý tovar, ktorý bol predmetom samozdanenia (vstup aj výstup), tak tento nedodaňujem, alebo sa mýlim?

Prečo by nie, veď aj z toho ste si uplatnili vstupnú daň. (čo sa týka výstupnej tam ste len zaskočili za dodávatelatela pri odvode pri obstaraní)
jade9
25.07.07,06:11
Ahoj,

len by som sa chcela opýtať, či pre účely odvedenia DPH je pre mňa rozhodujúca ZC daňová alebo ZC účtovná? Som za daňovú, len to potrebujem potvrdiť.
U nás došlo ku krádeži majetku v júli 2007. Majetok bol obstaraný v roku 2004, takže som ho už 3 roky odpisovala, ale prirodzene daňové a účtovné odpisy sú rôzne. Please help mi!:(
ďakujem za odpoveď
Vladimír Ozimý
25.07.07,06:25
Ahoj,

len by som sa chcela opýtať, či pre účely odvedenia DPH je pre mňa rozhodujúca ZC daňová alebo ZC účtovná?
U nás došlo ku krádeži majetku v júli 2007. Majetok bol obstaraný v roku 2004, takže som ho už 3 roky odpisovala, ale prirodzene daňové a účtovné odpisy sú rôzne. Please help mi!:(
ďakujem za odpoveď

vždy daňová na daňové účely...:)
jade9
25.07.07,11:50
ďakujem aj ja som za, len som to chcela potvrdiť.
Ale ešte ma napadlo, ako riešiť situáciu, ak sa ukradnutý majetok podarí polícii nájsť a vratiť majiteľovi, ktorý ho tak bude môcť naďalej využívať na podnikanie. Viem, že šanca je minimálna, ale ako potom postupovať pri DPH a pri účtovaní takto vráteného majetku?
misa
28.09.07,05:54
Prosím Vás ak som odpisovala zrýchlene, tak ZC vypočítam z OC - oprávky daňové zrýchlené?
Jana Acsová
28.09.07,08:10
Prosím Vás ak som odpisovala zrýchlene, tak ZC vypočítam z OC - oprávky daňové zrýchlené?
Áno. Úprava sa týka dane viažucej sa k zostatkovej cene daňovej, resp. daň sa upraví adekvátne pomerom už uplatnených daňových odpisov v tomto prípade zrýchlených. Vychádzate z výšky odpočítanej dane a túto upravujete zisteným pomerom.
misa
28.09.07,09:04
Dakujem.
Erika 1982
29.10.07,11:38
Ja by som sa tiež rada opýtala, lebo v septembri 2007 ukradli zamestnancovi notebook, ktorý mu bol kúpený v máji 2007. V septembri 2007 som mala odviesť DPH čo som neurobila :-( . Len sa chcem opýtať, že zostatková hodnota (daňová)=obstarávacia cena nakoľko v tom istom roku sa to stalo?
Anja111
29.10.07,11:46
Ja by som sa tiež rada opýtala, lebo v septembri 2007 ukradli zamestnancovi notebook, ktorý mu bol kúpený v máji 2007. V septembri 2007 som mala odviesť DPH čo som neurobila :-( . Len sa chcem opýtať, že zostatková hodnota (daňová)=obstarávacia cena nakoľko v tom istom roku sa to stalo?
Áno, v tomto prípade ZC = OC...
toria
25.06.09,07:26
Prosím urýchlene o pomoc :)
27.5. nám vykradli sklad kde sme mali uložený tovar. zistila sa škoda, ktorá bola uvedená na polícii. Sme mesačný plátcovia DPH. Tovar prevažne berieme z ČR ale bol medzitým aj tovar z SK. Daňová kontorlórka mi povedala, že z tovaru z ktorého sme si uplatnili DPH - to je z toho slovenského - z toho musíme zaplatiť dph - to mi je jasné, len ako to dostanem do DPH??? Pracujem v OMEGE

Toto riešim prvý krát a je to pre mňa sodoma...
takže pr. škoda je 1000,-€
z toho asi 500,- € je z ČR a 500,- z SK

ako to zaúčtujem do toho interného dokladu????

Ďakujem krásne do 14 musím odniesť DPH na daňový, tak prosím o urýchlenú reakciu
azla
26.06.09,05:41
§ 53
(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmus dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.

Pri krádeži odvádzaš Dph z tovaru , ktorú si si odpočítala pri nákupe. Uvádzaš, že si mesačný platca, to znamená, že ak krádež bola zistená v mesiaci 5/09, tak Dph má byť odvedená za obdobie 5/09.

Môj názor je, že Dph odvádzaš z celkového tovaru (nie iba tovaru obstaraného na Sk).
Aj pri tovare obstaranom z ČR si si odpočítala Dph, alebo nie ?
Ved pri nadobudnutí sa vykonáva samozdanenie a uplatňuje odpočet .

Učtovanie bude na základe Inventarizáčného zápisu cez interný doklad

Škoda -ukradnutý tovar v skladovej cene ........549/132
Dph, ktorú potrebuješ odviesť.........................549/343
toria
26.06.09,05:45
No bola som na daňovom za kontrolormi a tí mi povedali, že za tovar samozdanený nemám vyčíslovať DPHčku, bo som DPH prakticky nedosatla...
ale ostatné som všera urobila presne ako píšeš;)
azla
26.06.09,06:41
No bola som na daňovom za kontrolormi a tí mi povedali, že za tovar samozdanený nemám vyčíslovať DPHčku, bo som DPH prakticky nedosatla...
ale ostatné som všera urobila presne ako píšeš;)

Možno by takéto riešenie uvítali viacerí:rolleyes::rolleyes::rolleyes: - ale nie je to zákonné.:D

Za správnosť Dph ostane zodpovednosť na firme (a na účtovníčke).
Dph bola odpočítana a preto je povinnosť ju odviesť.

Toria, máš iba ústne vyjadrenie, ktoré Ti pri kontrole (ak by bola) nikto neuzná - že to Ti na DÚ tak povedali.

Pýtaj si to písomne.
To by som fakt bola zvedavá:cool:, či by Ti to takto písomne uviedli- ako vravíš, že Ti povedali.......že za tovar samozdanený nemám vyčíslovať DPHčku, bo som DPH prakticky nedostala...
toria
26.06.09,18:45
azla, pôjdem v pondelok teda za tou kontorlórkou si to pýtať písomne, bo sa radili dve, tak aby z toho nebol prúser...
Ďakujem
hronka
23.09.09,10:39
Ahojte,
tiež mojim klientom vykradli obchod, konkrétne cigarety, hotovosť a stravné lístky. Účtujem v jednoduchom účtovníctve, platci DPH. Mám niekoľko otázok, nakoľko nemám žiadne skúsenosti s krádežou:
1. ako o tejto krádeži účtovať? v pokladni zaúčtujem úbytok peňazi a stravných lístkov ako nedaňový výdavok? a čo cigarety? aj tie mám vyčísliť a zaúčtovať ako nedaňový výdavok?

2. Z ukradnutého tovaru musím odviesť DPH. Na ktorom riadku v DP to uviesť? čítala som, že na r. 25, ale to sa mi nezdá...

3. Ak príde náhrada škody od poisťovne, účtujem ju ako daňový príjem?

Ďalej firma zároveň požiadala o zrušenie registrácie na DPH podľa § 85 g k 30.9. - teda musí odviesť DPH zo zásob. Na ktorom riadku v DP? riadok 16 (§81)?

Ďakujem veľmi pekne za rady...
hronka
25.09.09,06:01
Mohol by sa, prosím, niekto ozvať?
azla
25.09.09,08:21
Toto Ti asi súri, tak ja iba k tomu:


2. Z ukradnutého tovaru musím odviesť DPH. Na ktorom riadku v DP to uviesť? čítala som, že na r. 25, ale to sa mi nezdá...


Z poučenia:
V riadkoch 18 a 19 platiteľ dane ďalej uvádza sumu dane, o ktorú sa podľa § 53 zákona opravuje
- odpočítaná daň nadväzne na opravu základu dane podľa § 25 ods. 1 až 3 zákona,
- odpočítaná daň pri dovoze tovaru, ak colný orgán vrátil daň podľa § 25 ods. 4 zákona,
- odpočítaná daň pri krádeži tovaru, pri ktorom platiteľ dane odpočítal daň.
Oprava odpočítanej dane sa zahrnie do riadkov 18 a 19 podľa charakteru opravy, t. j. so znamienkom mínus, ak sa zvyšuje odpočítaná daň, a so znamienkom plus, ak sa znižuje odpočítaná daň.
hronka
29.09.09,08:31
Vďaka...
A na tie zvyšné otázky mi neviete poradiť?
adabirk
29.09.09,10:01
Ďalej firma zároveň požiadala o zrušenie registrácie na DPH podľa § 85 g k 30.9. - teda musí odviesť DPH zo zásob. Na ktorom riadku v DP? riadok 16 (§81)? áno r. 16 DP
emily 2
14.01.10,12:52
Koncom decembra nám ukradli zo skladu náradie ( DHM-neodpisuje sa ). Bolo to nahlásené poisťovni aj polícii. 1 ks sme zakúpili v novembri 2009 a ostatné v r. 2007. Máme JU .

Teraz mám za december odviesť DPH z tohto náradia ( nie som si istá, lebo v predch. príspevkoch sa spomína tovar ) .

A o sumu za náradie bez DPH ( rok 2009 aj 2007 ) mám znížiť náklady ?

Vyjadrenie od polície ani poisťovne nemáme, len zápis .

Dobre som to pochopila ?

vďaka

emily2
emily 2
14.01.10,15:58
posúvam
Kačena
14.01.10,18:36
Mám podobný problém. V decembri 2009 nám ukradli 3 notebooky v hodnote do 30 tis.Sk. - vedené ako DHM. Dva z nich boli staršie (cca 2 roky) , jeden bol nový (kúpený v máji 2009).
1) Mám z nich odviesť dph? Všetky tri boli kúpené z ČR, dph bola na vstupe aj na výstupe.
2) Môžem si ten tretí notebook nechať v nákladoch firmy? Pol roka som na ňom pracovala a vďaka nemu som mala tržby.
3) Mám iba zápis z polície o krádeži. Potrebujem od nich nejaké ďalšie vyjadrenie?

Prosím poraďte.
irena249
01.10.10,11:21
prosím odvod DPH z ukradnutého majetku a tovaru ide do riadku 21 priznania DPH? ďakujem
azla
01.10.10,12:34
prosím odvod DPH z ukradnutého majetku a tovaru ide do riadku 21 priznania DPH? ďakujem

V riadkoch 20 a 21 platiteľ dane ďalej uvádza sumu dane, o ktorú sa podľa § 53 zákona opravuje
- odpočítaná daň nadväzne na opravu základu dane podľa § 25 ods. 1 až 3 zákona,
- odpočítaná daň pri dovoze tovaru, ak colný orgán vrátil daň podľa § 25 ods. 4 zákona,
- odpočítaná daň pri krádeži tovaru, pri ktorom platiteľ dane odpočítal daň.
Oprava odpočítanej dane sa zahrnie do riadkov 20 a 21 podľa charakteru opravy, t. j. so znamienkom plus, ak sa zvyšuje odpočítaná daň, a so znamienkom mínus, ak sa znižuje odpočítaná daň.