Eri
04.01.05,09:22
Poraďte:
Konateľ a zároveň jediný spoločník v s.r.o, ktorý má uzavretú len prac.zmluvu.
Od 1.1.2005 bude mať Zmluvu o výkone funkcie, podľa ktorej bude poberať mesačnú odmenu.

Aké odvody platiť z tejto odmeny a ako to zdaňovať?
Musím ho prihlásiť do zdravotnej poisťovne a na Sociálku?

Asi už bude musieť si sám podať DP za 2005 v 3/06.
(Lebo už bude mať 2 druhy príjmov).
Katarína STR
04.01.05,08:39
Bude platiť zdravotné poistné okrem iného ako zamestnanec zo mzdy.

A ako konateľ bude platiť z odmeny konateľa :
odmena konateľa:2,14 = základ dane pre odvod do poisťovňe x 14%

príklad odmena konateľa mesačne je 20.000,- SK
20.000 : 2,14 = 9.345,79 = 9.346 x 14% poistné = 1.308,44 Sk = 1.309,- Sk

Skúška správnosti :
odmena konateľa - poistné /2 = základ pre výpočet poistného/// takto je to v zákone
20.000,- - 1.309 / 2 = 9.345,50 = 9.346 Sk
Eri
04.01.05,08:44
Ale čo je to tých 2,14?
Katarína STR
04.01.05,08:59
To vypočítal p. Mihál.

V zákone je napísané, že sa má platiť poistné :
z polovice sumy odmeny konateľa mínus poistné a to čo ti vyjde je základ pre poistné, ktoré vynásobíš 14% percentami.
Takže začarovaný kruh.

Ako môžeš od odmeny odpočítať poistné, keď ho chceš ešte len vypočítať.

Preto to podľa rovnice vypočítali takto.

odmena :2,14 = základ pre výpočet poistného

2 /dvojka/ = predstavuje polovicu z odmeny
0,14 má súvis s percentom na poistné, teda 14% odvodu do poisťovne
Eri
04.01.05,09:05
Ďakujem Ti Katarína za vysvetlenie a ešte ako to bude s tým prihlasovaním do zdravotnej poisťovne a zdaňovaním?
Do Sociálky ho nebudem prihlasovať a on bude vystupovať už len ako dobrovoľný platiteľ?
Katarína STR
04.01.05,09:26
Sociálka sa z odmeny konateľa neplatí. Len zdravotné poistenie.
Musíš sa do 8.1.2005 prihlásiť do zdravotnej poisťovne.
A za január sa bude platiť poistné do 8.2.2005, teda vždy do 8 dní po skončení mesiaca.

Konateľ sa považuje od 1.1.2005 ako za SZČO.

Ak nebude ešte niekde zamestnaný, tak jeho preddavok na zdravotné poistenie musí byť minimálne 910,- Sk.

Ak by bol ešte popri konateľovi aj zamestnancom a poistné mu vyjde menšie ako 100,-Sk z odmeny konateľa nemusí ho platiť.
berga
04.01.05,09:57
Ak je jediný spoločník a zároveň konateľ,celý čistý zisk sro je jeho, prečo by mal mať osobné mzdové náklady. Zdanenie príjmu jednotnou sadzbou 19% nerozlišuje sro a fo. Uzatvárať sám zo sebou zmluvu o odmene konateľa sa mi vidí nadbytočné. Ako by to teda
bolo, keby musel z dôvodu odvodu do fondov vykázať nejaký osobný mzdový výdaj, napr. symbolicky 1000 Sk mesačne. Čo v prípade, ak je jediný spoločník a zároveň konateľ dlhodobo nemocný a nemá PN? Nútiť ho, aby zrušil sro v prípade dočasného útlmu podnikania sro sa mi vidí neekonomické s ohľadom na platenie správnych poplatkov. Mimochodom, v zákone o zdravotnom poistení chýba na str.7 poznámka pod čiarou č. 17a) a č.19).
aladin
04.01.05,10:14
s usmevom.... 3,14 je pí... tých 2,14 je MI .
Eri
04.01.05,10:23
Sociálka sa z odmeny konateľa neplatí. Len zdravotné poistenie.
Musíš sa do 8.1.2005 prihlásiť do zdravotnej poisťovne.
A za január sa bude platiť poistné do 8.2.2005, teda vždy do 8 dní po skončení mesiaca.

Konateľ sa považuje od 1.1.2005 ako za SZČO.

Ak nebude ešte niekde zamestnaný, tak jeho preddavok na zdravotné poistenie musí byť minimálne 910,- Sk.

Ak by bol ešte popri konateľovi aj zamestnancom a poistné mu vyjde menšie ako 100,-Sk z odmeny konateľa nemusí ho platiť.
Má zároveň aj prac.zmluvu (na inú činnosť) v našej s.r.o. Takže odvody bude platiť aj z prac. pomeru aj z odmeny?
Tú mesačnú odmenu zo Zmluvy o výkone funkcie konateľa mi bude fakturovať, alebo ho mám zaevidovať medzi zamestnancov a účtovať na 522. Asi takto.
Katarína STR
04.01.05,12:19
Áno ak by nepoberal odmenu konateľa, tak by platil len zo zmluvy ako zamestnanec.
Ak bude poberať odmenu ako konateľ musí platiť mesačné preddavky na poistné a to podľa toho vzorca, ktorý som ti písala vyššie.
Bude musiť teda platiť preddavky 2x.
Podľa mňa on ti nebude nič faktúrovať, len to budeš účtovať na účet 523.
Lebo je to odmena konateľa nie spoločníka, a ani to nieje príjem zo závislej činnosti.

Účet 522 - Príjmy spoločníkov a členov zo závislej činnosti
účet 523 - Odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva
Katarína STR
04.01.05,12:21
Za rok 2005 si bude musieť urobiť do 31.3.2006 ročné zúčtovanie preddavkov na verejné zdravotné poistenie a tam spočíta poistné, ktoré zaplatil ako zamestnanec a ako konateľ.
Rozdiel sa vysporiada.
Palino
04.01.05,12:29
Konatelia vo firmách, ktoré účtujem sú v Spoločnej zdravotnej poisťovni. Pre istotu som tam zavolal, či ich treba prihlásiť, ak nepoberali z toho titulu žiadnu odmenu a ani nebudú poberať a sú zamestnancami, ktorí platia ako zamestnanci preddavky z vyššieho vymeriavacieho základu ako minimum. Odporučili mi, aby som im napísal otázku písomne a súčasne aj na ministerstvo zdravotníctva, lebo oni zatiaľ v tom nemajú jasno! To je, čo?!
Katarína STR
04.01.05,12:47
To ani ja neviem, či ich mám prihlásiť, alebo nie. Ale hlavne je super, že ich treba/ak treba/ do 8.1.2005.

Takto potom to hold stihni, ak máš písať dodaz písomne.

Ale podľa mňa v zákone, je napísané, že si povinný sa prihlásiť, ak nastanú také skutočnosti, na základe ktorých by si mal platiť preddavky na poistné.
Čiže, ak by si bol povinný platiť.

Takže nebolo by zbytočné prihlasovať niekoho, kto asi dostane nejaké číslo, na základe ktorého by platiť toto poistné. A načo by mu bolo keby neplatil ?

Veď v SP to bolo tak, že ak SZČO nemala povinnosť platiť poistné, tak mala POVINNOŠŤ sa odhlásiť. A teraz by sa konateľ prihlasovať len tak, a neplatil by pri tom poistné ?
Aj keď toto sa týka zdravotnej poisťovne.

Možno chcú len mať kontrolu, že podľa rodného čísla prihláseného konateľa zistia, či už je poistený niekde inde, alebo platí za neho štát.
rene
05.01.05,19:10
Možno chcú len mať kontrolu, že podľa rodného čísla prihláseného konateľa zistia, či už je poistený niekde inde, alebo platí za neho štát.[/QUOTE]
...Ja som bola dnes vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a povedali mi, že sa musia do 8.1.2005 prihlásiť všetci konatelia, bez ohľadu na to, či sú aj zamestnancami alebo SZČO .../presne horeuvedený dôvod mi pani povedala/

V jednej s.r.o. mám konateľa, ktorý je zároveň konateľom,zamestnancom aj SZČO, to bude v tej poisťovni prihlásený trikrát?
Jozef Mihál
05.01.05,19:31
Prihlásený bude jeden krát, ale zaregistrovaný musí byť ako zamestnanec aj ako SZČO. Pričom SZČO = živnosť alebo konateľ, atď.
Ak má aj živnosť aj je konateľ, musí byť zaregistrovaný ako SZČO.
Tým som chcel povedať to, že ak tam už je registrovaný ako SZČO z titulu živnosti, nemusí sa ešte raz registrovať z titulu že je konateľ. Už ako SZČO zaregistrovaný je a to stačí.
rene
05.01.05,19:36
Ďakujem,pán Mihál, už tomu rozumiem!
Mali by sem chodiť aj pracovníci zdravotných poisťovní,aby aj oni/y/ rozumeli !
Vladimír Ozimý
14.02.05,10:37
Dobrý deň ja by som sa chcel k tej odmene konatela opytat na zaklade akej dohody sa urcuje vyska odmeny, napr. mame uzavretu zmluvu o vykone funkcie konatela, kde sme vsak neuviedli vysku odmeny z dôvodu rozbehnutia firmy atd... Teraz by som chcel dat mesacnu odmenu konatela na 6500 SK. Staci spravit nejaky dodatok k tej zmluve alebo nanovo zmluvu alebo urobit zapisnicu z valneho zhromazdenia. Neviem ak mate niekto skusenosti budem rad ak poradite.

Dakujem
rosemary
15.02.05,08:14
Ako máte v spoločenskej zmluve. Ak valné zhromaždenie schvaľuje odmenu konateľovi
/ asi by malo/ tak rozhodnutie valného zhromaždenia a stači doplnok.
Katty
30.03.05,06:58
...Podľa mňa on ti nebude nič faktúrovať, len to budeš účtovať na účet 523.
Lebo je to odmena konateľa nie spoločníka, a ani to nieje príjem zo závislej činnosti.

Účet 522 - Príjmy spoločníkov a členov zo závislej činnosti
účet 523 - Odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva
Prosím potvrdí mi niekto toto účtovanie?

Konateľ,spoločník a zároveň zamestnanec poberá od s.r.o. iba mzdu podľa prac.zmluvy, účtuje sa tento hrubý príjem na 521 alebo 522 ?????

V niektorej publikácii som čítala že sa to účtuje na 522 aj ked je to príjem zamestnanca.

Poradí niekto?
Jozef Mihál
30.03.05,07:19
Doporučujem 522
Katty
30.03.05,07:31
ďakujem p. Mihál
Europek
30.09.11,06:25
Dobrý deň!
Mala by som aj ja jednu otázku ale predtým menší prehľad: naša firma je novozaložená (apríl 2011) tromi spoločníkmi, ktorý sú aj konatelia. Jeden je z nich veriteľ, práve ten nemá čas na prácu s našou firmou a chce sa vzdať funkciu konateľa. Ja som jediná zamestnankyňa firmy (som v rodinnom vzťahu s veriteľom). Veriteľ chce, aby som ja nastúpila na jeho konateľskú funkciu, predsa sú tam jeho peniažky. Moja otázka je, čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie: zostať v pracovnom zmluve, alebo dohodou, či zmluvu o výkone funkcie konateľa? Lebo ak mám obyčajnú pracovnú zmluvu, tak všetky odvody sú v poriadku, nemusím nič platiť samostatne? Pri ostatných? A z odmeny by bolo vždy s tým 2,14 vypočítané?
Ďakujem za odpoveď!
KEJKA
30.09.11,07:14
koeficient 2,14? to mi pripomína SZČO.
Podľa mňa teraz HPP nech zostáva v platnosti, ved pracovnú náplň máš a asi ti aj zostane.
K tomu za funkciu konateľa si žiadaj mesačnú odmenu konateľa, veď ti pribudne z dôvodu konateľstva zodpovednosť a možno ďalšie povinnosti, minimálne "strážiť" peniažky veriteľa.
mondes
03.10.11,06:20
Dobrý deň, pracujem v jednej novozaloženej s.r.o., kde sú dvaja konatelia + každý z nich je aj SZČO. Rozmýšľajú nad tým, či sa nemajú zamestnať v s.r.o. Ale nevieme, či sa im to oplatí, alebo nie, tak sa obraciam na Vás s prosbou o rady. Aké sú výhody, poprípade nevýhody situácie, ak sa konateľ zamestná vo vlastnej s.r.o.? Ako je to s odvodmi? Oplatí sa to? Ďakujem Vám pekne.
zk24
03.10.11,06:25
Dobrý deň, pracujem v jednej novozaloženej s.r.o., kde sú dvaja konatelia + každý z nich je aj SZČO. Rozmýšľajú nad tým, či sa nemajú zamestnať v s.r.o. Ale nevieme, či sa im to oplatí, alebo nie, tak sa obraciam na Vás s prosbou o rady. Aké sú výhody, poprípade nevýhody situácie, ak sa konateľ zamestná vo vlastnej s.r.o.? Ako je to s odvodmi? Oplatí sa to? Ďakujem Vám pekne.

Ak funguju ako SZCO predpokladam ze povinne zdravotne poistenie maju "vykryte", a teda ziadna ina odvodova povinnost im nevznika (socialne poistenie podla prijmov v SZCO). Ak by sa zamestnali vo vlastnej sro, tak budu mat zdvojene odvody. Neplati, ze ak sa zamestnas v sro nemusis platit odvody ako SZCO. Takze by platili 2x.

Zamestnat sa v s.r.o. mozu, ale nemusia. Je to na nich.

Ak by nemali iny prijem, a teda neplatili odvody, poradila by som zamestnat sa v s.r.o, nech sa im pokryje hlavne povinne ZP.

Odpocitatelnu polozku maju takisto len jednu, a ak ju "vycerpu" celu na prijmy zo zivnosti, tak by z prijmu z sro museli platit aj dane.