Romana
09.06.04,14:05
Zdravím všetkých,

potrebujem rýchlo poradiť, práve robím výplaty a neviem sa pohnúť. Mali sme zamestnanca, ktorý bol celý máj PN. Takže odvody ani daň žiadna. Lenže k 31.5.2004 sme s ním rozviazali pomer a preplácam mu zostatok dovolenky v sume 3640,-. Mám s tejto sumy odviesť odvody do sociálky a zdravotnej poisťovne? Pretože na tlačive sociálnej poisťovne mesačný výkaz, vždy pri každom zamestnancovi uvádzam za koľko dní sa platí poistné.


za skoré odpovede vopred ďakujem. Romana
bea
09.06.04,12:21
Podľa mňa nie. Viď zákon o sociálnom poistení § 138 ods 2 - plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru sa nezahŕňajú do vymeriavacieho základu.
maria56
09.06.04,12:32
Do sociálnej poisťovne by som odvody neodviedla, ale do zdravotnej poisťovne áno.
bea
09.06.04,12:56
Aj ja by som do zdravotnej odviedla, v predchádzajúcej odpovedi som na to pozabudla. Zase viď zákon o zdravotnom poistení - § 13 ods 1 písm. c) - Vymer. základom je náhrada mzdy za dovolenku.
mlyn16
09.06.04,15:19
Pri skončení PV sa prepláca nevyčerpaná RD, ale zamestnanec je celý mesiac PN to
znamená ,že má príjem a zároveň je to VZ pre odvod aj do SP.je to v čase keď je zamestnanec v pracovnom pomere.
Jozef Mihál
09.06.04,19:23
Ak práceneschopnosť trvá celý mesiac, tak počet dní, za ktoré sa platí poistenie (sociálne i zdravotné) je nula. Zamestnanec síce je počas mája ešte v pracovnom pomere, ale odvody budú nulové. A to aj keď má zamestnanec v tomto mesiaci vyplatené nejaké mzdy alebo náhrady mzdy, ktoré by inak šli do vymeriavacieho základu. V príslušných §och si nájdete, voľne povedané "...poistné sa neplatí v období, v ktorom je zamestnanec práceneschopný..."

Inak horeuvedený fakt je "finta" ktorá sa často používa vtedy, ak niekto chce u zamestnanca minimalizovať odvody...vyplatí mu prémie a pod. v mesiaci, v ktorom je PN, alebo aspoň podstatnú časť je PN - maximálne VZ sa alikvótne znížia, napr. zo 40533 Sk na povedzme 13076 Sk, pri PN v máji trvajúcej 21 dní... A je to.
Dada
10.06.04,04:41
A čo taký prípad, keď zamestnanec mal PN celý mesiac, ale zamestnávateľ mu vyplatil odmenu, lebo doma čo to robil? Platiť odvody, či nie?
Romana
10.06.04,06:17
ďakujem všetkým, spravila som to ako ste hovorili, tak mi poradili aj na infolinke poradca podnikateľa. Bála som sa že by som musela zase výplaty prerábať, nakoľko ma tiež napadlo, že preplatenie dovolenky, nie je plnenie po skončení pracovného pomeru ale vlastne ešte pred skončením.
Jozef Mihál
10.06.04,07:56
Dada
- v prvom rade, zamestnanec počas PN nemôže doma "čo to porobiť", lebo tým poruší základnú podmienku nároku na PN - a to, že kvôli PN nerobí nič.
Takže ak zamestnávateľ počas PN vyplatí odmenu, treba ju deklarovať ako odmenu za jeho predošlú prácu.
vladan
10.06.04,11:57
Dada,
pozor na hru so slovíčkami. Je dôležité, čo poviete ako zdôvodnenie na výplatu odmeny počas PN. Takže odporúčam radu p. Mihála. Pekný deň
Dada
10.06.04,12:00
Mňa to len zaujímalo. Nerobím mzdy, u nás ich robí šéf. Takže bude musieť si to vedieť obhájiť. Ale vďaka za rady. :-))
mlyn16
10.06.04,14:15
Čo v takom prípade, keď zamestnávateľ vypláca prémiu pozadu a tento zamestnanec od prvého dňa je nemocný.Ja mám vedomosť, že táto mzda je posudzovaná ako za predošlé obdobie a je VZ ? Pekné dni.
mlyn16
10.06.04,14:22
Ak máme zamestnanca, ktorý od prvého dňa v mesiaci je nemocný a zamestnávateľ vypláca štvrťročne prémie a táto prémia pripadne na toto obdobie ,je VZ ? Ja mám vedomosť , že áno lebo ide za predošlé obdobie. Inak by bolo keby už nebol zamestnancom tak určite nie . Pekné dni
Jozef Mihál
10.06.04,16:10
Ja si dovolím polemizovať a nesúhlasiť s predošlým príspevkom. Podľa zákona o SP sa poistné neplatí v čase, keď je zamestnanec PN. Rozhodujúce obdobie pre určenie VZ je kalendárny mesiac. Ak počas celého kalendárneho mesiaca je zamestnanec PN, neplatí sociálne poistenie.

Na podporu tohto tvrdenia ešte raz ukážem príklad výpočtu povedzme starobného poistenia u zamestnanca, ktorý v máji 2004 bol PN 21 dní.
Poistné sa platí za zostávajúcich 10 dní.
Maximálny možný VZ sa alikvótne upraví zo 40533 Sk na 13076 Sk.
Ak bude mať tento zamestnanec v máji hrubý príjem 10000 Sk, z celého príjmu zaplatí starobné poistenie, pretože 10000 je menej ako 13076.
Ak bude mať ale príjem 50000 Sk, lebo mal 40000 prémie, starobné poistenie zaplatí len z 13076.
luebchenko
16.05.05,09:12
pre istotu sa opýtam, možno som niekde niečo nepostrehla, ale podľa mňa tu v tomto prípade ide o hrozné svinstvo:

kamarátka má súbeh-je zamestnaná a zároveň je konateľkou v s.r.o. odkiaľ nemá žiaden príjem. T.č. je dlhodobo PN (žiaľ rakovina) a prosím pekne, ZP od nej žiada, odkedy ochorela!!!! tých 910,- Sk mesačne. Ona je z toho všetkého taká zblbnutá, že platí a nechce mi veriť, že je to blbosť, lebo v Apole jej tak povedali, že musí!!! Čo vy na to?
vladan
16.05.05,09:14
pre istotu sa opýtam, možno som niekde niečo nepostrehla, ale podľa mňa tu v tomto prípade ide o hrozné svinstvo:

kamarátka má súbeh-je zamestnaná a zároveň je konateľkou v s.r.o. odkiaľ nemá žiaden príjem. T.č. je dlhodobo PN (žiaľ rakovina) a prosím pekne, ZP od nej žiada, odkedy ochorela!!!! tých 910,- Sk mesačne. Ona je z toho všetkého taká zblbnutá, že platí a nechce mi veriť, že je to blbosť, lebo v Apole jej tak povedali, že musí!!! Čo vy na to?
ľubi, pri súbehu a ešte aj žiadnom príjme z konateľstva platí ZP iba zo zamestnania ... takže nech ju v tom Apolle nešalia!
luebchenko
16.05.05,09:21
vladi vieš prosímťa zhlavy paragrafy, nech nemusím loviť v zákonoch, žeby im to oplieskala o hlavu?! Tak si osobne myslím, že tí hajzlíci tam na pobočke možno spoliehajú na to, že pri takej diagnóze nebude mať kto začiatkom roka robiť vyúčtovanie!!! :( By som takýchto ľudí niekedy vystrieľala - a to má baba 4 deti, najmladšia má 2 roky! U mňa to už hraničí s hyenizmom!
vladan
16.05.05,09:22
§ 16 ods. 5, ods. 8
utešený
10.06.05,07:43
Zdravím všetkých mzdárov dobrej vôle!

Som v pomykove... :confused: Pomôžte mi sa z tohto pr...dostať...
Na tento rok má nárok na dovolenku taký pracovník, ktorý je od začiatku roka PN a vzájomnou dohodou rozviazal pracovný pomer ihneď po skončení PN?

Aj PORADU budujúc, za ochotu ďakujúc
Príjemný weekend!
endrju
10.06.05,07:55
Nárok na prvú dvanástinu dovolenky vznikne po odpracovaní 22 dní.
Takže v tomto prípade bez nároku.:(
utešený
10.06.05,11:40
Nárok na prvú dvanástinu dovolenky vznikne po odpracovaní 22 dní.
Takže v tomto prípade bez nároku.:(
Vďaka endrju za pomoc! Tento pracovnéík ale robil aj minulý rok, takže tých 22 dní aj v takomto prípade platí?
endrju
10.06.05,12:13
Vďaka endrju za pomoc! Tento pracovník ale robil aj minulý rok, takže tých 22 dní aj v takomto prípade platí?
Platí. Od začiatku roku sa to vždy začína počítať od nuly. To čo robil minulý rok je záležitosť nároku za rok 2004. Ak si z nároku za rok 2004 nestihol všetko vyčerpať do 31.12.004, tak ten zostatok musí mať pri výstupe preplatený.
utešený
11.06.05,15:04
Vrelá vďaka, endrju!
Rian
06.07.05,06:03
Chcem sa este vratit k alikvotizacii max a min VZ do socialne poistovne.

toto som napisal do socialky, lebo potrebujem do programu oficialne stanovisko:

Ako sa vypocita vymeriavaci zaklad zamestnanca na platenie poistneho,
ak pocas mesiaca bol zamestnanec docasne praceneschopny, t.j. bol
vo vylucenej dobe podla §140, odsek 2 ?
Podla vyjadrenia pracovnicky Soc. poistovne v Kosiciach, sa nanho
vztahuje §139, odsek 17, kde sa ma VZ prepocitat len na dobu, kedy
nebol DPN. Tento zakon vsak hovori o obdobi, ked poistenie TRVALO LEN
CAST kalendarneho mesiaca ale obdobie DPN nie je prerusenim trvania
poistenia, je len vylucenou dobou.

Dakujem.
endrju
06.07.05,07:47
Podla vyjadrenia pracovnicky Soc. poistovne v Kosiciach, sa nanho vztahuje §139, odsek 17, kde sa ma VZ prepocitat len na dobu, kedy
nebol DPN. Tento zakon vsak hovori o obdobi, ked poistenie TRVALO LEN
CAST kalendarneho mesiaca ale obdobie DPN nie je prerusenim trvania
poistenia, je len vylucenou dobou.

Dakujem.
Rian, rovnaké stanovisko som dostal z ústredia sociálnej poisťovne aj písomne ešte v apríli minulého roku. Mal som rovnaké pochybnosti ako Ty. Takže smelo môžeš pre účely výpočtu vymeriavacieho základu považovať "mesiac s výskytom PN" za obdobie, v ktorom poistenie trvalo len časť kalendárneho mesiaca.:p
Nevidím žiaden dôvod na zbytočné platenie poistného sociálnej poisťovni, ktorá Ti to aj tak "nezhodnotí" v žiadnej z dávok. :D
Rian
06.07.05,08:17
Pred chvilou som hovoril s pani zo socpoist v Bratislave, VZ pod spodnou hranicou sa nema upravovat, kedze sa nepredoklada zeby clovek zarobil menej ako min. mzdu, horna sa upravuje podla max. VZ (prepocitaneho).
Som z toho piiip, idem predavat koberce.
:confused:
endrju
06.07.05,11:26
VZ pod spodnou hranicou sa nema upravovat, kedze sa nepredoklada zeby clovek zarobil menej ako min. mzdu, horna sa upravuje podla max. VZ (prepocitaneho).
Tomu akosi "nechňápem". :confused:
Môžeš to vysvetliť podrobnejšie?:)

Mám tomu rozumieť tak, že ak prepočítaný minimálny VZ na SP a NP bude, napr. 1234,- Sk a zamestnanec zarobí 1200,- Sk, tak sa nemá upraviť VZ na SP a NP z 1200 na 1234,-Sk?


Zarobiť pod minimálnu mesačnú mzdu prepočítanú na kalendárne dni sa dá aj pri dodržaní predpisov o minimálnej mzde.

Príklad:

Zamestnanec je odmeňovaný hodinovou sadzbou (1. stupeň náročnosti, 37,40 Sk/hodinu, 8 hodinový pracovný čas).

Bol PN od 1.6. do 23.6.2005. Od 28.6. je znovu PN. Táto PN mu ešte stále trvá.

VZ treba prepočítať na 4 dni poistenia (24.6. - 27.6.).

VZ za 4 dni:
minimálny SP, NP: (6500 / 30) * 4 = 867,- Sk
maximálny SP: (43095 / 30) * 4 = 5746,- Sk
maximálny NP: (21548 / 30) * 4 = 2874,- Sk


Počas obdobia poistenia pracoval len 2 dni (piatok 24.6., pondelok 27.6.).

Mzda za 2 dni:
37,40 * 8 * 2 = 599,- Sk

Pre SP a NP by VZ podľa môjho názoru mal byť upravený na 867,- Sk.
Pre UP sa VZ nebude upravovať.
Mirka D
05.01.06,13:08
Urobila som dobre?
Zamestnanec bol celý mesiac na PN , už viac ako 11 dní, t.j. náhradu nemal žiadnu. Mal ale kvartálne a ročné odmeny, čo tvorí jeho hrubú mzdu. Odvody som počítala z celej hrubej mzdy (odmien) - ale len ZP a úrazové.
Tweety
05.01.06,13:13
Urobila som dobre?
Zamestnanec bol celý mesiac na PN , už viac ako 11 dní, t.j. náhradu nemal žiadnu. Mal ale kvartálne a ročné odmeny, čo tvorí jeho hrubú mzdu. Odvody som počítala z celej hrubej mzdy (odmien) - ale len ZP a úrazové.
A SP? na Sociálku si zabudla?
Opravujem: neplatíme odvody do SP.:o
Mirka D
05.01.06,13:19
Ak práceneschopnosť trvá celý mesiac, tak počet dní, za ktoré sa platí poistenie (sociálne i zdravotné) je nula. Zamestnanec síce je počas mája ešte v pracovnom pomere, ale odvody budú nulové. A to aj keď má zamestnanec v tomto mesiaci vyplatené nejaké mzdy alebo náhrady mzdy, ktoré by inak šli do vymeriavacieho základu. V príslušných §och si nájdete, voľne povedané "...poistné sa neplatí v období, v ktorom je zamestnanec práceneschopný..."

Inak horeuvedený fakt je "finta" ktorá sa často používa vtedy, ak niekto chce u zamestnanca minimalizovať odvody...vyplatí mu prémie a pod. v mesiaci, v ktorom je PN, alebo aspoň podstatnú časť je PN - maximálne VZ sa alikvótne znížia, napr. zo 40533 Sk na povedzme 13076 Sk, pri PN v máji trvajúcej 21 dní... A je to.

Tweete vychádzala som z horeuvedeného, ale zdravotné sa od vtedy menilo a myslím že to sa platí... (????!)
Tweety
05.01.06,13:40
Tweete vychádzala som z horeuvedeného, ale zdravotné sa od vtedy menilo a myslím že to sa platí... (????!)
Mea culpa, neplatí sa SP. :) ;)
Martina80
09.01.06,07:45
Prosím súrne o radu,
nie som si istá...zamestnanec bol celý mesiac na PN, boli mu vyplatené vianočné prémie / odmeny/, na sociálne poistenie neodvádzam, ale na zdravotné áno, lebo je to príjem podliehajúci dani z príjmu??????

VĎAKA
matafe
09.01.06,08:06
Prosím súrne o radu,
nie som si istá...zamestnanec bol celý mesiac na PN, boli mu vyplatené vianočné prémie / odmeny/, na sociálne poistenie neodvádzam, ale na zdravotné áno, lebo je to príjem podliehajúci dani z príjmu??????

VĎAKA

VZ pre jednotlivé druhy soc. poist bude 0, okrem úrazového poistenia, kt. platí zamestnávateľ, kde VZ bude výška odmeny.
VZ pre zdrav. poist bude výška odmeny (max 43 095).
Martina80
09.01.06,08:44
Vďaka, ráta mi program aj rezervný gfond, garančné poistenie + úrazové poistenie. Len predtým sa mi zdalo, že na zdravotné poistenie sa nerátalo, pokiaľ bol celý mesiac PN. :) Ďakujem
matafe
09.01.06,09:16
Vďaka, ráta mi program aj rezervný gfond, garančné poistenie + úrazové poistenie. Len predtým sa mi zdalo, že na zdravotné poistenie sa nerátalo, pokiaľ bol celý mesiac PN. :) Ďakujem

... teraz neviem, či som ťa správne pochopila. Zo sociálneho poistenia sa platí iba úrazové poistenie. Garančné aj poist. do rezervného fondu je 0. (pozri §140, odseky 2,6).
sadex
10.11.06,14:34
Zamestnanec je PN od 2.10.2006. Takze v mesiaci oktober nebol PN 1.10., co bola sobota, a to nie je pracovny den. Je odmenovany mesacnou mzdou.
Mam za tento jeden den platit odvody do ZP a SP?
Mzdový program mi nevyrátal žiadnu odmenu a taktiež ziadne odvody.
No do ZP sa platia odvozdy za kalendarne dni, ci nie... ?
Tweety
10.11.06,14:41
Zamestnanec je PN od 2.10.2006. Takze v mesiaci oktober nebol PN 1.10., co bola sobota, a to nie je pracovny den. Je odmenovany mesacnou mzdou.
Mam za tento jeden den platit odvody do ZP a SP?
Mzdový program mi nevyrátal žiadnu odmenu a taktiež ziadne odvody.
No do ZP sa platia odvozdy za kalendarne dni, ci nie... ?
Nemá nijakú mzdu, neplatí odvody.
Jozef Mihál
10.11.06,16:05
Do ZP sa platí za pracovné dni, čiže v danom prípade sa neplatí do ZP nič.

Do SP sa platia odvody za kalendárne dni, takže by sa malo platiť za 1.10. - sobotu - z alikvótneho minimálneho základu (7600/31).
alderonka
10.11.06,18:43
zdravíčko,
ja používam KROS a hodnotím ho ako veľmi schopný softvér a predsa, keď nahrám PN od 02.10.2006, pričom je predvolená mesačná mzda, vyhodí mi nulové odvody. I keď pri evidenčnom liste mi rozpočítava VZ aj na víkendy a sviatky.
jaja99
12.11.06,10:24
Ak práceneschopnosť trvá celý mesiac, tak počet dní, za ktoré sa platí poistenie (sociálne i zdravotné) je nula. Zamestnanec síce je počas mája ešte v pracovnom pomere, ale odvody budú nulové. A to aj keď má zamestnanec v tomto mesiaci vyplatené nejaké mzdy alebo náhrady mzdy, ktoré by inak šli do vymeriavacieho základu. V príslušných §och si nájdete, voľne povedané "...poistné sa neplatí v období, v ktorom je zamestnanec práceneschopný..."

Inak horeuvedený fakt je "finta" ktorá sa často používa vtedy, ak niekto chce u zamestnanca minimalizovať odvody...vyplatí mu prémie a pod. v mesiaci, v ktorom je PN, alebo aspoň podstatnú časť je PN - maximálne VZ sa alikvótne znížia, napr. zo 40533 Sk na povedzme 13076 Sk, pri PN v máji trvajúcej 21 dní... A je to.

Vzhľadom na vek odpovede sa dovolím spýtať: Platí to aj v súčastnosti? (11/2006)
jankasm
13.11.06,07:17
Vzhľadom na vek odpovede sa dovolím spýtať: Platí to aj v súčastnosti? (11/2006)

Áno, platí to stále.
A myslím, že sme ti na túto otázku už niekde odpovedali. ;)
Jana Motyčková
13.11.06,07:20
Áno, platí to stále.
A myslím, že sme ti na túto otázku už niekde odpovedali. ;)
Nie celkom. Platí to stále pre Sociálnu poisťovňu, neplatí to už pre zdravotné poistenie.
jankasm
13.11.06,07:29
Nie celkom. Platí to stále pre Sociálnu poisťovňu, neplatí to už pre zdravotné poistenie.

Súhlas ;) , ale tá odpoveď od p. Mihála, na ktorú sa konkrétne pýtal, sa týkala len SP. V téme je rozoberané, že pre ZP to neplatí. ;) :rolleyes:
Jana Motyčková
13.11.06,07:35
V tej Mihálovej odpovedi, ktorú citovala Jaja99 a ktorú chcela potvrdiť, je v zátvorke uvedené "sociálne i zdravotné".
jankasm
13.11.06,07:44
V tej Mihálovej odpovedi, ktorú citovala Jaja99 a ktorú chcela potvrdiť, je v zátvorke uvedené "sociálne i zdravotné".

:) To som si akosi nevšimla :)
Jozef Mihál
13.11.06,07:49
Aby som to uviedol na pravú mieru, ide o toto.
jaja99 citovala môj príspevok v tejto téme ešte z roku 2004.

Príspevok znel:

Ak práceneschopnosť trvá celý mesiac, tak počet dní, za ktoré sa platí poistenie (sociálne i zdravotné) je nula. Zamestnanec síce je počas mája ešte v pracovnom pomere, ale odvody budú nulové. A to aj keď má zamestnanec v tomto mesiaci vyplatené nejaké mzdy alebo náhrady mzdy, ktoré by inak šli do vymeriavacieho základu. V príslušných §och si nájdete, voľne povedané "...poistné sa neplatí v období, v ktorom je zamestnanec práceneschopný..."

Inak horeuvedený fakt je "finta" ktorá sa často používa vtedy, ak niekto chce u zamestnanca minimalizovať odvody...vyplatí mu prémie a pod. v mesiaci, v ktorom je PN, alebo aspoň podstatnú časť je PN - maximálne VZ sa alikvótne znížia, napr. zo 40533 Sk na povedzme 13076 Sk, pri PN v máji trvajúcej 21 dní... A je to.

jaja99 sa pýta:

Vzhľadom na vek odpovede sa dovolím spýtať: Platí to aj v súčastnosti? (11/2006)

Moja aktuálna odpoveď:

Platí to len pokiaľ ide o sociálne poistenie. V zdravotnom poistení sa maximálny VZ nikdy nekráti (toto platí od 1.1.2005), takže do ZP sa zaplatiť musí.

Poznámka na záver - vidíme, ako ľahko by sa človek dostal do omylu pri čítaní starších príspevkov - ktoré si po sebe na Porade samozrejme nikto neaktualizuje ani aktualizovať nebude.

To bude výhoda DRAK-a - tam budú príspevky a komentáre pri zmene legislatívy aktualizované, ale zároveň zostane zachovaná história aktualizácií - budete si vedieť pozrieť aktuálny stav ale v prípade potreby i stav z minulosti.
jeef
13.11.06,09:31
Zdravím,
nie je mi jasné či sa bavíme komplexne o všetkých odvodoch.
My máme takisto prípad keď ZC mal celý mesiac PN-ku a dostal náhradu mzdy za dovolenku, ktorá je súčasťou VZ pre soc. poistenie podľa §138 1 c)

Z čoho sa potom počítajú odvody:
Nemocenské ???
Starobné ???
Invalidné ???
Úrazové ???
Garančné ???
Nezamestnanosť ???
Rezervný fond ???
Zdravotné áno

Ďakujem.






jankasm
13.11.06,09:42
Zdravím,
nie je mi jasné či sa bavíme komplexne o všetkých odvodoch.
My máme takisto prípad keď ZC mal celý mesiac PN-ku a dostal náhradu mzdy za dovolenku, ktorá je súčasťou VZ pre soc. poistenie podľa §138 1 c)

Z čoho sa potom počítajú odvody:
Nemocenské ???
Starobné ???
Invalidné ???
Úrazové ???
Garančné ???
Nezamestnanosť ???
Rezervný fond ???
Zdravotné áno

Ďakujem.





















Áno, platí zdravotné poistenie a na SP platí úrazové poistenie (len zamestnávateľ).
Len maličký dotaz: ak bol celý mesiac PN, akú náhradu za dovolenku mu vyplácate? Alebo sa jedná o preplatenie nevyčerpanej dovolenky? (na to má nárok len pri skončení PP)
jeef
13.11.06,09:48
Bolo to ukončenie PP, takže sa vyplácala zostatková dovolenka.

P.S.:
V príslušných §och si nájdete, voľne povedané "...poistné sa neplatí v období, v ktorom je zamestnanec práceneschopný..."

Viete mi poradiť v ktorých paragrafoch?
Jozef Mihál
13.11.06,09:51
§ 140 .
Pivuľa
13.11.06,11:09
Bolo to ukončenie PP, takže sa vyplácala zostatková dovolenka.

P.S.:
V príslušných §och si nájdete, voľne povedané "...poistné sa neplatí v období, v ktorom je zamestnanec práceneschopný..."

Viete mi poradiť v ktorých paragrafoch?

Napr.: Podľa § 140 ods. 1 písm. b) zákona v znení zákona č. 244/2005 Z. z. zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) zákona najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.

V zmysle § 140 ods. 6 zákona zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti. ( z toho vyplýva, že zamestnávateľ je povinný platiť poistné na úrazové poistenie).

Podľa § 138 ods. 1 zákona vymeriavacím základom zamestnanca je príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb a vymenované náhrady mzdy.

t.z, že ak je zamestnancovi vyplatená náhrada za nevyčerpanú dovolenku alebo prémie za predošlé obdobie v období uvedeých § 140 (OČR, materské, PN-ka) - platí zamestnávateľ len UP
Pivuľa
13.11.06,11:14
Čo sa týka prepočtu VZ na jeden deň, písala som dotaz na SP a odpovedali:
"Vymeriavacím základom zamestnanca v kalendárnom mesiaci, v ktorom poistenie trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo v kalendárnom mesiaci, v ktorom mal poistenec obdobia, v ktorých je vylúčená povinnosť platiť poistné je u zamestnanca príjem, resp. náhrada mzdy, ktorý zamestnanec dosiahol a ktorý je vymeriavacím základom na platenie poistného s tým, že je potrebné zohľadniť výšku vymeriavacieho základu v úhrne mesačne najviac a v úhrne mesačne najmenej.

Výška vymeriavacieho základu v úhrne mesačne najmenej je skutočný príjem zamestnanca, ktorý dosiahol za pracovné dni poistenia v kalendárnom mesiaci, za ktoré je povinný platiť poistné na sociálne poistenie.

Výška vymeriavacieho základu v úhrne mesačne najviac je suma, ktorá sa rovná sume vymeriavacieho základu v úhrne mesačne najviac pripadajúcej na počet jeho dní poistenia v kalendárnom mesiaci, za ktorý je zamestnanec povinný platiť poistné."
rrrrr
15.11.06,12:40
Takze ak bol chory od 2. dna v mesiaci a na 1. den pripadla sobota, tak je to tak,ze na SP platim z min.VZ prepocitaneho na 1 den a do ZP nic. A ako mam uviest pocty dni vo vykaze. Da mi vsade 1 den.