Luna
04.01.05,09:53
Skúsenejší poradcovia viete mi poradiť,akú zmluvu môžem uzavrieť ,keď chcem FO-občan vyplatiť odmenu z dohodnutých zmluv o dielo. (Nie je môj zamestnanec,ale dohaduje mi práce, ja mu za to vyplácam nejaké percentá zo zisku).
Beata
04.01.05,09:29
Podľa mňa by to mohla byť mandátna zmluva, podľa § 566 obch. zák.
Luna
04.01.05,10:20
Čítala som o mandátnej zmluve,tam je podmienka ,že dotyčný musí byť živnostník.Čo tak uzavrieť príkaznú zmluvu? Môže sa príkazná zmluva uzatvoriť na sprostredkovanie obchodov?
Beata
04.01.05,10:28
A kde si to čítala? Neviem to nikde nájsť.
Beata
04.01.05,11:00
Aj túto zmluvu som mala na mysli, nedopísala som to. Zmluva o sprostredkovaní (§ 642 obch. zák.)
Luna
04.01.05,11:20
To,že mandátnu zmluvu môžeš uzavrieť len s podnikateľom som čítala tu na porade,v diskusií o mandátnej zmluve.
Ola prosím Ťa, nemôžeš prilepiť sem dať tu sprostredkovateľskú zmluvu ako máš ty,kde občan bude odmeňovaný percentom z obratu ktorý uskutočnil.
Potrebujem to súrne. Ďakujem.
Luna
04.01.05,12:19
Takúto zmluvu môžem uzavrieť aj s človekom ktorý nemá na sprostredkovanie živnosť?
Tento človek je zamestnancom inej firmy,pre mňa robí sprostredkovanie len občas.
Luna
05.01.05,07:23
Vie mi niekto odpovedať na moju predchádzajúcu otázku?
Luna
05.01.05,07:54
Ola ,ďakujem za odpoveď,ale ja potrebujem zmluvu na predaj nejakého tovaru.(obchodného zástupcu).Majiteľ firmy ho nechce zamestnať.Chce s ním uzatvoriť nejakú zmluvu.Tak hlľadám aká zmluva by bola najlepšia pre obidve strany.Na mandátnu zmluvu musí byť živnostník.(čítala som to tu na porade,ale tiež som včera nikde nenašla na 100%,že musí byť živnostník.) Ďalej rozmýšlam či s ním nemôžeme uzavrieť napr.príkaznú zmluvu alebo zmluvu o sprostredkovaní predaja.Zmluvy som už nejaké našla na nete,ale neviem s kým môžem tú ktorú zmluvu uzavrieť,a ktorá by bola pre nás naj.
eviketa
05.01.05,19:30
Asi treba pozrieť obchodný a občianský zákonník. V obchodnom je mand.zml. ktorá má byť medzi podnikat.subjektami, takže by bola lepšia príkazná, ktorá môže byť medzi občanmi a medzi podnik. a občanom-občianský zák. Treba ale v nej vyšpecifikovať prácu tak, aby bolo z nej jasné, že nejde o nadradenosť jedného nad druhým, lebo by sa to chápalo ako forma "prac.pomeru" a hrozili by odvody...
zuso
01.02.05,10:07
Konečne som s dopátrala k téme ktorú potrebujem. Chcem uzavrieť sprostredkovateľskú zmluvu na celý kal. rok s jednou osobou, ktorá bude dohadzovat kontakty klientov na poistenie. A za tých čo zmluvu uzavrú bude mať nejaké % odmeny. Môžem to urobiť tak, že táto sprostr. zmluva bude platná počas celého roka, a ku koncu kal. roka ju za počet sprostr. klientov vyplatím? Asi sa tu neplatia žiadne odvody a daň si musí odviesť dotyčná osoba? Môže mi tu niekto prosím poradiť?
Ešte niečo. Chcem tej osobe výhradne na túto činnsoť poskytnúť mob. telefón, ktorého náklady budem hradit. Je mi jasné, že to v tej sprostr. zmluve musí byť všetko podchytené. Je takéto niečo možné?
:confused::confused::confused: