JarkaL
24.01.07,18:00
Firma kúpila prístroja a odovzdala ho nemocnici s tým, že v zmluve je uvedené, že prístroj sa odovzdáva bezodplatne a nemocnica sa zaviazala od firmy odoberať RTG materiál v určitom min. objeme ročne. Tým má firma zabezpečený odbyt s pekným ziskom. Chcem sa opýtať, či to je v poriadku, ak si prístroj odpíšu zo skladu ako predaný za 0,- Sk. Zaujíma ma Váš názor z hľadiska DzP aj DPH. Ďakujem.
andrej_rv
24.01.07,18:40
Firma kúpila prístroja a odovzdala ho nemocnici s tým, že v zmluve je uvedené, že prístroj sa odovzdáva bezodplatne a nemocnica sa zaviazala od firmy odoberať RTG materiál v určitom min. objeme ročne. Tým má firma zabezpečený odbyt s pekným ziskom. Chcem sa opýtať, či to je v poriadku, ak si prístroj odpíšu zo skladu ako predaný za 0,- Sk. Zaujíma ma Váš názor z hľadiska DzP aj DPH. Ďakujem.Podľa mňa bezodplatne odovzdaný = darovaný. Z hľadiska DPH je problematika riešená dosť jednoznačne v § 8 ods. 3 ZDPH - bezodplatné dodanie tovaru sa pre účely DPH tiež považuje za dodanie za protihodnotu s povinnosťou odviesť daň na výstupe, pokiaľ bol pri nákupe uplatnený odpočet. Z hľadiska dane z príjmov v zmysle § 21 ods. 2 písm. f) zostatková cena dlhodobého majetku vyradeného darovaním nie je daňovým výdavkom. Ak bezodplatne poskytnutý prístroj nebol v účtovníctve firmy zaevidovaný ako dlhodobý majetok, jaho nákup je v podstate nákupom zásob. Pri posudzovaní daňového dopadu darovania zásob (tovaru, materiálu) by sa v tomto prípade snáď mohlo vychádzať zo všeobecnej definície daňového výdavku v § 2 písm i). V jeho zmysle je daňovým výdavkom náklad vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne zaúčtovaný v účtovníctve. Keďže v tomto prípade budú darované zásoby (prístroj) slúžiť na dosiahnutie príjmov, nákupnú cenu darovaných zásob by som nepovažoval za pripočítateľnú položku. Ale to je len môj osobný názor.
JarkaL
25.01.07,08:11
Andrej rv, ďakujem za reakciu. Ja som im poradila, aby v zmluve uviedli nie "odovzdanie bezodplatne", ale "predaj za 1,-Sk". Vtedy by to podľa mňa bolo priechodnejšie.
sarmantna
03.04.07,06:18
Prosím Vás o radu, bezodplatne nám firma darovala dlhodobý hmotný majetok. Nie je mi jasné účtovanie, neviem, či ho mám zaúčtovať iba na podsúvahu, alebo ho treba zúčtovať do tržieb. Prosím, poraďte mi.