bjjoba
24.01.07,20:26
moja manzelka ma 30 ks akcii EUROCAPITAL a. s. Bratislava v nominalnej hodnote 1000 Sk/akciu.

Chcem poprosit niekoho o radu ci tieto akcie v sucasnosti maju nejaku hodnotu a ci by sa to dalo nejak spenazit alebo su to uz stratene peniaze !?
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif
Chobot
25.01.07,09:10
moja manzelka ma 30 ks akcii EUROCAPITAL a. s. Bratislava v nominalnej hodnote 1000 Sk/akciu.

Chcem poprosit niekoho o radu ci tieto akcie v sucasnosti maju nejaku hodnotu a ci by sa to dalo nejak spenazit alebo su to uz stratene peniaze !?
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif

Pozeral som Ti to na stránke Burze cenných papierov (www.bsse.sk (http://www.bsse.sk)), ale o takejto spoločnosti tam nechyrujú, teda ich akcie asi nebudú obchodovateľné (nepredáš ich). Ale je to čudné, lebo aspoň ISIN by mali mať pridelené, aj keď sa s nimi neobchoduje. To vy sa však dalo zistiť len výpisom z CDCP.

V Obchodnom registri som našiel spoločnosť Eurocapital, a.s., Bratislava, Hattalova 12, ktorá je však v likvidácii. A keďže akcionári sú až poslední v rade na vyrovnanie pohľadávok voči likvidovaným firmám obávam sa, že by sa im niečo zo speňažených aktív firmy ušlo.

Takže je to asi bezcenný cenný papier.
mona1512
12.12.10,14:55
-Prepáč, možno to tu nepatrí, ale potrebovala by som radu ešte k tomu Erocapitálu... Som jedna z tých ktorá zdedila Hromadnú akciu nahradzujúcu 32 ks akcií na meno po mamke. Z toho čo som vyčítala z tvojích dávnych príspevkov mi vyšlo, že akcie nemajú žiadnu hodnotu ? Čo te pre mňa znamená? Čo mám teraz s tým už "bezcenným" papierom akože robiť? Mám ho ísť odovzadať ako mnoho ľudí teraz, že štátu?Prepáč, neviem či sa vyjadrujem správne... Ide mi o to, aby sa mi po páru rokoch neozval nejaký fešný ujo v obečiku za chrbtom s exekutorom, že dlhujem nejaké peniážky za to, že mi viedli, alebo spravovali akcie... Hm? Ako sa ich čo najľahšie zbaviť? Alebo, čo ďalej?
Mikael
13.12.10,09:39
peterknazeje
13.12.10,10:23
ako akcionarka moze vyuzit §183a Obchodneho zakonnika:
"Akcionár má právo nahliadnuť v sídle spoločnosti do listín, ktoré sa ukladajú do zbierky listín podľa osobitného zákona a vyžiadať si kópie týchto listín alebo ich zaslanie na ním uvedenú adresu, a to na svoje náklady a nebezpečenstvo."
V zbierke listin je aj toto:
"mimoriadna účtovná závierka k 30.6.2006, výročná správa za rok 2006, správa audítora, účtovná závierka za rok 2006"
Na zaklade toho dostanete pribliznu predstavu o tom, co sa nachadza v spolocnosti a ci ma dajaku hodnotu.
Kedze su to listinne akcie, nemate ziaden problem s prevodom kedykolvek. Staci zmluva, rubopis a odovzdanie listinnej akcie.
Ak by som ich mal, tak by som si ich nechal.
mona1512
14.12.10,14:02
ako akcionarka moze vyuzit §183a Obchodneho zakonnika:
"Akcionár má právo nahliadnuť v sídle spoločnosti do listín, ktoré sa ukladajú do zbierky listín podľa osobitného zákona a vyžiadať si kópie týchto listín alebo ich zaslanie na ním uvedenú adresu, a to na svoje náklady a nebezpečenstvo."
V zbierke listin je aj toto:
"mimoriadna účtovná závierka k 30.6.2006, výročná správa za rok 2006, správa audítora, účtovná závierka za rok 2006"
Na zaklade toho dostanete pribliznu predstavu o tom, co sa nachadza v spolocnosti a ci ma dajaku hodnotu.
Kedze su to listinne akcie, nemate ziaden problem s prevodom kedykolvek. Staci zmluva, rubopis a odovzdanie listinnej akcie.
Ak by som ich mal, tak by som si ich nechal.

O.K. Dajme tomu, že by som sich nechala. Odkiaľ mám istou, že nejakú hodnotu majú, keď Eurocapital bol, či je v likvidácií. Čo si s nimi ja počnem? Prepáč, možno ty sleduješ trhy a veci s tým súvisiace, ale ja ako laik, som "mimo" a mám strach, že sa mi ozvú z SCP a budem musieť hradiť spätne nejaké poplatky. Pokiaľ viem ich hodnota je nulová. To mi chceš tvrdiť, že o páru rokov ich cena stúpne? A či prečo by som si ich mala nechať? A za ďalšie ako sa snažím, tak neviem ani zistiť či tie akcie sú na moje meno, lebo vo vyhľadaváči SCP zadám v kolónke svoje rodné číslo a nič mi nevyhodí. Ja som ich zdedila, ale tiež hoc dám rodné číslo mojej mamky tiež mi nič nevyhodí. Takže?Čo by si robil na mojom mieste? Vďaka za príspevok.
peterknazeje
14.12.10,18:53
Platili ste stredisku cennych papierov SCP (teraz CDCP) poplatok za vedeniu majetkoveho uctu za roky 2008 a 2009 (SCP posielal list s postovou poukazkou)? ak ano, potom do konca roka 2010 mozete cenne papiere previest na FNM a FNM Vam vrati zaplateny poplatok.

Ak ste nic neplatili, potom mozete pockat na januar/februar 2011. SCP bude posielat list s poukazkou na zaplatenie. Potom sa budeme moct rozhodnut, ci poplatok zaplatite (cenne papiere si nechate) alebo poplatok nezaplatite (cenne papiere prevediete na FNM, prevod nie je casovo obmedzeny, pripadne zaplatite poplatok, cenne papiere prevediete na FNM a FNM Vam vrati poplatok).

Možnosť prevodu cenných papierov na FNM nie je časovo obmedzená. Dovoľujeme si vás však upozorniť, že FNM za vás uhradí poplatok za vedenie účtu v CDCP (alebo vám vráti zaplatený poplatok) za rok 2008 iba vtedy, keď prevediete cenné papiere na FNM do 31.12.2010 a FNM za vás uhradí poplatok za vedenie účtu v CDCP (alebo vám vráti zaplatený poplatok) za rok 2009 iba vtedy, keď prevediete cenné papiere na FNM do 31.12.2011.
peterknazeje
14.12.10,19:06
podstatna vec, za listinne cenne papiere nechodi faktura (aspon v mne dorucenej fakture neboli poplatky za listinne akcie), takze sa s tym vobec nemusite trapit


Odkiaľ mám istou, že nejakú hodnotu majú, keď Eurocapital bol, či je v likvidácií. aj niektore spolocnosti v likvidacii maju hodnotu a vyplatia podiel na likvidacnom zostatku.


To mi chceš tvrdiť, že o páru rokov ich cena stúpne? keby som to vedel, nakupil by som ich zopar
januš1
15.12.10,13:38
Listinných akcií sa netreba zbavovať. Od januára 2011 stúpnu poplatky v Centrálnom depozitári iba za vedenie účtov majiteľov zaknihovaných akcií. Za listinné akcie platil a bude platiť iba emitent, t.j. spoločnosť, ktorá akcie vydala, nie jej akcionári.
mona1512
25.02.11,19:08
Listinných akcií sa netreba zbavovať. Od januára 2011 stúpnu poplatky v Centrálnom depozitári iba za vedenie účtov majiteľov zaknihovaných akcií. Za listinné akcie platil a bude platiť iba emitent, t.j. spoločnosť, ktorá akcie vydala, nie jej akcionári.

Chcem opätovne reagovať na problém ohľadom Eurocapitálu. Pre veľký nával ľudí som osobne zašla na pracovisko uskutočňujúce prevody cenných papierov na Fond národného majetku, konkr. pracovisko RM-S Market, Alžbetina ulica v Košiciach až vo februári 2011. Bolo mi povedané, že Hromadná akcia na meno z Eurocapitálu nemá žiadnu hodnotu a slušne mi tá pani pracovnička povedala, že si ju môžem tak akurát zarámovať a zavesiť na stenu. A nie je ju možné ani odovzdať, alebo venovať Fondu národného majetku. Jediné čo mi odporučila, je ju ponúknúť samotnému Eurocapitálu na odpredaj. Či budú mať záujem a či vôbec nejakú zostatkovú hodnotu ešte má, je druhá vec ... Ale podľa toho čo som si s Eurocapitalom užila sa nedopátram k žiadnej osobe ktorá by mi podala inf. ...Ide o to, že podľa všetkého nebol urobený ani prevod na moje meno. Išlo o dedičstvo po mojej mamke.Notárom overenú kópiu som zaslala do BA, aby to prepísali na mňa. Myslíte, že sa mi ozvali? NIKTO! Evidentne je v tom bordel a nikto sa tam už o nič nestará. Veď sú v likvidácií či ako to volajú ..Chcem sa opýtať, či to mám nechať tak ako to je, alebo čo ďalej v mojom prípade. Ozaj nehrozí do budúcnosti nejaký horší scénar ohľadom nejakých dlhov voči niekomu ??? Čo by ste robili na mojom mieste ??? Vopred vďaka.
mona1512
25.02.11,19:21
Platili ste stredisku cennych papierov SCP (teraz CDCP) poplatok za vedeniu majetkoveho uctu za roky 2008 a 2009 (SCP posielal list s postovou poukazkou)? ak ano, potom do konca roka 2010 mozete cenne papiere previest na FNM a FNM Vam vrati zaplateny poplatok.

Ak ste nic neplatili, potom mozete pockat na januar/februar 2011. SCP bude posielat list s poukazkou na zaplatenie. Potom sa budeme moct rozhodnut, ci poplatok zaplatite (cenne papiere si nechate) alebo poplatok nezaplatite (cenne papiere prevediete na FNM, prevod nie je casovo obmedzeny, pripadne zaplatite poplatok, cenne papiere prevediete na FNM a FNM Vam vrati poplatok).

Možnosť prevodu cenných papierov na FNM nie je časovo obmedzená. Dovoľujeme si vás však upozorniť, že FNM za vás uhradí poplatok za vedenie účtu v CDCP (alebo vám vráti zaplatený poplatok) za rok 2008 iba vtedy, keď prevediete cenné papiere na FNM do 31.12.2010 a FNM za vás uhradí poplatok za vedenie účtu v CDCP (alebo vám vráti zaplatený poplatok) za rok 2009 iba vtedy, keď prevediete cenné papiere na FNM do 31.12.2011.


... nedostala som žiaden papier, aby som uhradila nejaké poplatky... Posledný papier ktorý dostala na meno už v tom čase moja nebohá mamka bola pozvánka na valné zhromaždenie Eurocapitálu, kde sa okrem iného prerokovávalo aj rozhodnutie o zrušení spoločnosti s likvidáciou. Dátum zhromaždenia bolo 30.6.2006. Odvtedy som nedostala nič !Hromadná akcia na meno bola vydaná dňa 4.7.2005. Čo to pre mňa znamená ?
peterknazeje
25.02.11,19:56
slušne mi tá pani pracovnička povedala, že si ju môžem tak akurát zarámovať a zavesiť na stenu.
jedna z moznosti ako skladovat cenne papiere


či vôbec nejakú zostatkovú hodnotu ešte má, je druhá vec ...
zostatkovu hodnotu zistite az po skonceni likvidacie


podľa všetkého nebol urobený ani prevod na moje meno.
prevod sa uskutocnuje rubopisom, odovzdanim akcie a zaregistrovanim zmeny majitela (co ste urobili, lebo ste im to oznamili listom)


Chcem sa opýtať, či to mám nechať tak ako to je, alebo čo ďalej v mojom prípade. Ozaj nehrozí do budúcnosti nejaký horší scénar ohľadom nejakých dlhov voči niekomu ??? Čo by ste robili na mojom mieste ???
z titulu vlastnictva tych akcii sa nemusite obavat ziadnych poplatkov, pokut, ci dlhov. Ak by som ich mal, tak by som si ich nechal.
Filip Glasa
26.02.11,09:15
informácie k nelikvidným akciám zväčša z kupónky je najlepšie hľadať tu:
http://www.akcionar.sk/osma/

Než ich darujete FNM, tak si vždy preverte či náhodou nemajú nejakú cenu a či tie firmy majú majetok, či fungujú.

Pretože niekoľko ľudí posledný rok darovalo FNM aj kvalitné akcie firiem, ktoré mali nejakú hodnotu. A to všetko len kvôli panike s poplatkami CDCP. A prišli sumárne všetci spolu o tisíce EUR.
januš1
26.02.11,18:01
Prevod akcií na FNM v tomto prípade nie je možný a bol by aj zbytočný - poplatky v Centrálnom depozitári sa platia len za zaknihované akcie. Nemám pri sebe zákon, ale prevod akcií na FNM sa určite týka iba zaknihovaných akcií. Pri listinných akciách nemusíte platiť žiadne poplatky a z vlastníctva takýchto akcií Vám nevyplývajú ani žiadne povinnosti, aspoň o nich neviem. Z času na čas by som skontrolovala obchodný register, či je už likvidácia ukončená a spoločnosť je vymazaná z OR, a to je asi tak všetko, čo sa dá robiť. V tejto situácii sú akcie žiaľ nepredajné.
Filip Glasa
28.02.11,09:38
myslel som to všeobecne zo všetkými akciami z kupónky, nie konkrétne eurocapital.
januš1
28.02.11,11:51
A ja som zasa myslela konkrétne Eurocapital :) Notifikácia mi prišla na posledný príspevok z 1. strany a tak som bola v tom, že odpovedám na tento príspevok. Príspevky na 2. strane som si všimla až následne.