stanka613
25.01.07,09:20
chcem sa opytat som platca DPH a mam nadmerný odpocet DPH 57 600Sk podam tlacivo na DPH a DPH nezaplatim pretoze mi nevznikla povinnost, ako je to s tím nadmerným odpocom vrátia mi DPH alebo si ju uplatním v dalsej DPH
Tweety
25.01.07,08:24
chcem sa opytat som platca DPH a mam nadmerný odpocet DPH 57 600Sk podam tlacivo na DPH a DPH nezaplatim pretoze mi nevznikla povinnost, ako je to s tím nadmerným odpocom vrátia mi DPH alebo si ju uplatním v dalsej DPH Uplatníš si ho v ďaľšom DP.
Johanka
25.01.07,08:25
§ 79 Zákona o DPH
Nadmerný odpočet


(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.
Ježko
26.01.07,08:24
Na internetovej stránke www.tlačiva (http://www.tlačiva) som našla o.i. aj tlačivo "Súhrnný výkaz DPH". Ešte som sa s ním v praxi nestretla. Kedy, v akých prípadoch sa používa ???
mysimis
26.01.07,08:29
V prípadoch, keď sa vyváža tovar tak sa podáva súhrnný výkaz.
mysimis
26.01.07,08:33
§ 80
Súhrnný výkaz
Na začiatok


(1) Platiteľ, ktorý dodal tovar oslobodený od dane (§ 43) z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, alebo dodal tovar podľa § 8 ods. 4, je povinný podať súhrnný výkaz za obdobie kalendárneho štvrťroka do 25 dní po skončení kalendárneho štvrťroka.

(2) Súhrnný výkaz podľa odseku 1 je povinný podať aj platiteľ, ktorý je prvým odberateľom pri trojstrannom obchode (§ 45), ak sa v príslušnom kalendárnom štvrťroku zúčastnil na trojstrannom obchode.

(3) Platiteľ je povinný v súhrnnom výkaze uviesť tovar, ktorý je oslobodený od dane, dodaný z tuzemska do iných členských štátov za obdobie kalendárneho štvrťroka.

(4) V súhrnnom výkaze je platiteľ povinný uviesť svoje identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku, identifikačné číslo pre daň nadobúdateľa, pod ktorým mu bol tovar dodaný, a celkovú hodnotu dodaného tovaru pre každého nadobúdateľa osobitne. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 4 je platiteľ povinný v súhrnnom výkaze uviesť svoje identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku, identifikačné číslo pre daň, ktoré má pridelené v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a hodnotu zodpovedajúcu základu dane určeného podľa § 22 ods. 6. Pri trojstrannom obchode je prvý odberateľ povinný v súhrnnom výkaze uviesť svoje identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar nadobudol a následne dodal, identifikačné číslo pre daň druhého odberateľa pridelené v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a celkovú hodnotu dodaného tovaru pre každého nadobúdateľa osobitne. Údaje v súhrnnom výkaze sa uvádzajú v slovenských korunách a zaokrúhľujú na celé koruny smerom nahor.

(5) Pri oprave základu dane podľa § 25 uvedie platiteľ v súhrnnom výkaze sumu, o ktorú sa základ dane opravil, a to za kalendárny štvrťrok, v ktorom bola oprava základu dane oznámená nadobúdateľovi tovaru.

(6) Ak platiteľ zistí, že údaje uvedené v súhrnnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne, podá opravný súhrnný výkaz. Opravný súhrnný výkaz môže platiteľ podať pred uplynutím lehoty na podanie súhrnného výkazu. Ak platiteľ po uplynutí lehoty na podanie súhrnného výkazu zistí, že údaje v súhrnnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne, podá dodatočný súhrnný výkaz, v ktorom uvedie len doplnené alebo opravené údaje.

(7) Súhrnný výkaz sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky uverejnením jeho úplného znenia.

(8) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz aj elektronicky. Elektronicky podaný súhrnný výkaz musí obsahovať zaručený elektronický podpis podľa osobitného predpisu.29) Elektronicky podaný súhrnný výkaz nemusí obsahovať zaručený elektronický podpis, ak platiteľ uzavrie s daňovým úradom písomnú dohodu, ktorá obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a spôsob preukazovania doručenia a ak platiteľ písomne oznámi daňovému úradu údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky.
mihalnicka
26.01.07,08:36
Uplatníte si v ďalšom zdaňovacom období.Ak nebudete mať možnosť odpočtu,tak Vám ho vrátia do 30 dní po nasledujúcom daň .priznaní-§79
Ježko
26.01.07,08:37
Srdečná vďaka.
katka.hesskova
04.04.07,13:35
mam zacinajucu sro, vysiel mi nadmerny odpocet len 9SK (lebo su platcami len chvilu)
je mozne ze sa s firma nevystavi fakturu este do dalsej DPH a napr. vznikne mi dalsi nadmerny odpocet napr. 100Sk.
aky je postup potom, mam dat do toho dalsieho vykazu 119 alebo len 100?
alebo tych 9 vratia?
macula
04.04.07,13:54
neviem, či ste mesačnými alebo kvartálnymi platcami, ale každopádne ak vyjde za 1.Q/2007 nadmerný odpočet 9,-Sk, tie sa zapíšu do daňového priznania na riadok 30.Ten DÚ vráti v stanovenej lehote.Na ďalší kvartál vyjde zase nadmerný odpočet 100,- Sk, ktoré tiež DÚ vráti.Nadmerné odpočty sa nesčitávajú na daňových priznaniach.
katka.hesskova
04.04.07,14:05
kvartalny platca.
otazku som polozila v podstate preto, ze som citala prispevok, kde bolo uvedene, ze nadmerny odpocet si uplatnim pri dalsej DPH (o to menej zaplatim a ak by sa nemohlo od dalsieho priznanie odratat, az potom mi to vratia)
podla prispevku usudzujem, ze to vzdy vracaju, ked to vznikne.
cloe
04.04.07,14:10
Ak to môžeš odčítať v nasled. období, tak o to menej zaplatíš. Ak nemôžeš, tak vrátia celé, ale až do 30 dní po odovzadaní nasled. DP DPH. Ak môžeš odrátať len časť, tak odrátaš do výšky daňovej povinnosti v nasled. období a vrátia len rozdiel.
skvrnka
20.04.07,09:25
Ak som mala v 2/07 na r.30 -10000,- nadmerný odpočet
a teraz za 3/07 mám na r. 29 daňovú povinnosť 4000,-
neviem čo mám napísať do r. 30 , 31 resp. 32 teraz za 3/07.
Či v DP 3/07 robím na týchto riadkoch rozdiel -6000,- odpočet.
TOKY
20.04.07,09:34
Ak som mala v 2/07 na r.30 -10000,- nadmerný odpočet
a teraz za 3/07 mám na r. 29 daňovú povinnosť 4000,-
neviem čo mám napísať do r. 30 , 31 resp. 32 teraz za 3/07.
Či v DP 3/07 robím na týchto riadkoch rozdiel -6000,- odpočet.
Do riadku 31 napíšeš 4000, zbytok 6000,- Ti DÚ vráti
skvrnka
20.04.07,11:59
Takže riadok 29 bude 4000,- (teda vlastne ako +)
a riadok 31 bude - 4000,- (mínusové)
TOKY
20.04.07,12:06
Áno riadok 31 bude -4000,- a vlastná daň.povinnosť r. 32 bude 0
bebatka
20.04.07,14:08
Jednoducho:

Ak ti vyjde nadmerny odpocet za 1 mesiac, tak:
- sa odpocita ak: v nasledujucom mesiaci vyjde danova povinnost. odpocita sa od tejto povinnosti.
- ho DU vrati ak: aj v nasledujucom mesiaci vyjde nadmerny odpocet.
kattka.c
23.04.07,19:55
Ahojte uz som z toho popletená,
firma mala v 3Q 2006 nadmerný odpočet 17775SK,
v 4Q mala zas nadmerný odpočet 708 SK,
Teraz im vychadza daňová povinnosť 20896SK.
Mám odrátať tých 708 SK od daňovej povinnosti v 1Q 2007?
Ďakujem
vikinka
23.04.07,19:59
Za I.Q./07 odrátaš nadm.odpočet za IV.Q.,nadm.odpočet za III.Q.mal byť už vrátený.
kattka.c
23.04.07,20:07
takže DP bude takto?
r. 29 20896SK
r. 31 708 SK
r. 32 20188 SK
ďakujem
vikinka
23.04.07,20:09
takže DP bude takto?
r. 29 20896SK
r. 31 708 SK
r. 32 20188 SK
ďakujem
Áno,tak ako si napísala.
bui
25.02.08,13:40
Len mala otazocka...netreba ziadat o vratenie nadmerneho odpoctu...dan. urad vrati peniaze aj bez ziadosti?
Ked pozeram paragraf o nadmernom odpocte tak to tam nevidim....ze by bola potrebna ziadost...len sa mi nieco mari, ze som to kdesi citala...mozno to platilo predtym
Este sme nemali nadmerny odpocet dvakrat po sebe:o
Dakujem
Zoltán Kovács
25.02.08,13:45
Len mala otazocka...netreba ziadat o vratenie nadmerneho odpoctu...dan. urad vrati peniaze aj bez ziadosti?
Ked pozeram paragraf o nadmernom odpocte tak to tam nevidim....ze by bola potrebna ziadost...len sa mi nieco mari, ze som to kdesi citala...mozno to platilo predtym
Este sme nemali nadmerny odpocet dvakrat po sebe:o
Dakujem

DÚ automaticky vracia.
ego.mc
25.02.08,23:38
Podľa mojich skúseností občas treba DÚ upozorniť na to, že by mal niečo vrátiť.:D
Vladimír Ozimý
26.02.08,08:09
Len mala otazocka...netreba ziadat o vratenie nadmerneho odpoctu...dan. urad vrati peniaze aj bez ziadosti?
Ked pozeram paragraf o nadmernom odpocte tak to tam nevidim....ze by bola potrebna ziadost...len sa mi nieco mari, ze som to kdesi citala...mozno to platilo predtym
Este sme nemali nadmerny odpocet dvakrat po sebe:o
Dakujem

je to tam jasne napísané par. 79 ods. 1)
nika.sum
12.01.09,07:27
Ahoj, mam otazocku SZCO mala v 1Q/08 NO 10000,- , v 2Q/08 dan.pov. 3000,- dan.urad rozdiel vratil tak ako je to podla zakona, ale trdielko SZCO sa v 10/08 akosi zlakla ze zabudla zaplatit 2Q a tych 3000,- (nesledoval BU) zaplatila Du sekom. Zistila som to pri nahadzovani 4Q/08. Teraz mu vychadza dan.pov. 13000, treba nejakym listom upozornit, na mylnu platbu a zaplatit len 10000, alebo zaplatit celu dan.povinnost a vyziadat si tych 3000 listom?
evina
12.01.09,08:33
Ahoj, mam otazocku SZCO mala v 1Q/08 NO 10000,- , v 2Q/08 dan.pov. 3000,- dan.urad rozdiel vratil tak ako je to podla zakona, ale trdielko SZCO sa v 10/08 akosi zlakla ze zabudla zaplatit 2Q a tych 3000,- (nesledoval BU) zaplatila Du sekom. Zistila som to pri nahadzovani 4Q/08. Teraz mu vychadza dan.pov. 13000, treba nejakym listom upozornit, na mylnu platbu a zaplatit len 10000, alebo zaplatit celu dan.povinnost a vyziadat si tych 3000 listom?

Dohodnúť sa s DÚ o zápočet a až na základe toho znížiť úhradu na 10 000 alebo zaplatiť 13 000 a vyžiadať si platbu späť.
nika.sum
12.01.09,10:17
Dakujem velmi pekne, myslela som si to.
variant
21.01.09,12:06
Pekný deň Vám Všetkým ! Mám takýto poblém:
Vznikol mi nadmerný odpočet DPH.Do ktorých riadkov to musím zapísať okrem riadku 29 ? Ďakujem dopredu !