monikad
25.01.07,09:30
Prosím Vas o skontrolovanie.
Ak manzelka cely rok 2006 poberala rodičovsky prispevok, nepotrebuje predkladat manzelovi k jeho rocnemu zuctovaniu ziadne potvrdenie a manzel si na nu uplatni celu nezdanitelnu položku.
Ak by bola na materskej, predklada potvrdenie od socialnej poistovne, pripadne nepredlozi, pricom manzel zodpoveda za uvedenu sumu jej prijmov v ziadosti o rocne zuctovanie. Dufam, ze je to dostatocne zrozumitelne.
Dakujem.
katkaj
25.01.07,08:55
Prosím Vas o skontrolovanie.
Ak manzelka cely rok 2006 poberala rodičovsky prispevok, nepotrebuje predkladat manzelovi k jeho rocnemu zuctovaniu ziadne potvrdenie a manzel si na nu uplatni celu nezdanitelnu položku.
Ak by bola na materskej, predklada potvrdenie od socialnej poistovne, pripadne nepredlozi, pricom manzel zodpoveda za uvedenu sumu jej prijmov v ziadosti o rocne zuctovanie. Dufam, ze je to dostatocne zrozumitelne.
Dakujem.

Rodičovský príspevok sa pre tieto účely nepokladá za príjem, Materská sa pokladá za príjem a stačí keď manžel uvedie sumu na žiadosti o ročné zúčtovanie. Nič nemusí dokladať ;)
andykas
29.01.07,12:59
Dobrý deň, zistila som , že jednému zamestnancovi bola minulý rok zle uplatnená nezdaniteľná časť na manželku pri ročnom zúčtovaní, pretože mu mzdárka započítala do vlastného príjmu manželky úhrn výšky rodičovského príspevku. Môžem mu to opraviť v ročnom zúčtovaní za rok 2006? Má s tým niekto skúsenosť?
katkaj
29.01.07,13:01
Dobrý deň, zistila som , že jednému zamestnancovi bola minulý rok zle uplatnená nezdaniteľná časť na manželku pri ročnom zúčtovaní, pretože mu mzdárka započítala do vlastného príjmu manželky úhrn výšky rodičovského príspevku. Môžem mu to opraviť v ročnom zúčtovaní za rok 2006? Má s tým niekto skúsenosť?

Nech si zamestnanec podá opravné priznanie za rok 2005.
jankasm
29.01.07,13:02
Dobrý deň, zistila som , že jednému zamestnancovi bola minulý rok zle uplatnená nezdaniteľná časť na manželku pri ročnom zúčtovaní, pretože mu mzdárka započítala do vlastného príjmu manželky úhrn výšky rodičovského príspevku. Môžem mu to opraviť v ročnom zúčtovaní za rok 2006? Má s tým niekto skúsenosť?

To určite nie, ak si to ten zamestnanec chce opraviť /pretože mzdárka mu pri ročnom zúčtovaní uplatnila predsa len to, čo si on sám podpísal v žiadosti o RZD, aj keď predpokladám, že asi to vzniklo jej chybou, ak mu povedala, ako to má vyplniť/ tak bohužiaľ si musí podať dodatočné daňové priznanie za rok 2005, v ktorom si to môže opraviť.
andykas
29.01.07,13:08
To určite nie, ak si to ten zamestnanec chce opraviť /pretože mzdárka mu pri ročnom zúčtovaní uplatnila predsa len to, čo si on sám podpísal v žiadosti o RZD, aj keď predpokladám, že asi to vzniklo jej chybou, ak mu povedala, ako to má vyplniť/ tak bohužiaľ si musí podať dodatočné daňové priznanie za rok 2005, v ktorom si to môže opraviť.


Presne tak to vzniklo, on to tam napísal na jej pokyn. Ja som mu dnes dávala tlačivo a presviečal ma, že nemá nárok na celú výšku nezdaniteľnej časti, ale len rozdiel, lebo to tak bolo aj minulý rok. Ďakujem za rýchlu odpoveď a pomoc.:(
korduľa
07.02.07,15:18
mohli by ste mi prosim poradit,
zamestnankyna chce urobit RZ, cely rok 06 poberala rodicovsky prispevok a zaroven robila u dvoch zamestnavatelov, da mi potvrdenie od zamestnavatelov, ten rodicovsky prispevok sa nezahrna do prijmov to som zistila z prispevkov, takze si moze uplatnit aj nezdanitelnu ciastku na dieta?
dakujem
jaja99
07.02.07,15:28
Rodičovský príspevok nepodlieha zdaneniu.
Zákon nepozná pojem nezdaniteľná časť na dieťa. Ak myslíš daňový bonus, tak na ten má nárok, ak výška jej ročného príjmu bola aspoň polovica úhrnu minimálnych miezd za rok 2006 - 42450 SKK.

DRAK:
V zmysle § 33 ods.1 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, jednou z podmienok na uplatnenie nároku na daňový bonus je, aby daňovník (zamestnanec) mal za celé zdaňovacie obdobie (tj. za celý rok) zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti (podľa § 5 zákona) aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy (§ 2 ods. 1 písm. b) až d) zákona č. 90/1996 Z. z. o minimálnej mzde). V roku 2006 je to suma polovice z (9 x 6900 Sk + 3 x 7600), čo je 42450 Sk - platí pre zamestnanca, ktorý nie je invalid a nie je mladistvý.

V § 33 nie je zvlášť špecifikované, že musí ísť o len príjem zdanený preddavkovo - alebo naopak, žeby bolo potrebné pri posudzovaní príjmov zo závislej činnosti na účely priznania daňového bonusu vylúčiť príjmy zo závislej činnosti zdanené zrážkovou daňou podľa § 43 ods.3 písm.j).
korduľa
07.02.07,16:22
takze nevadi, ze poberala rodicovsky prispevok, mohla si uplatnit danovy bonus? dakujem
vikinka
07.02.07,16:32
jaja 99 ti vo svojom príspevku odpovedala,mohla si uplatniť ak mala zdanit.príjmy zo závisl.činn.vo výške 42 450,-za rok 2006.