KvetkaK
25.01.07,10:33
Ahojte,
chcem sa opýtať či je niekde v zákone obmedzené množstvo tovaru, ktorý sa použije na podporu predaja formou obch.zástupcov a pod.? Môže ísť neobmedzená suma do nákladov?
KvetkaK
25.01.07,10:39
Posúvam....
KvetkaK
25.01.07,13:03
Nikto nevie poradiť? :(
Anja111
25.01.07,13:17
Ahojte,
chcem sa opýtať či je niekde v zákone obmedzené množstvo tovaru, ktorý sa použije na podporu predaja formou obch.zástupcov a pod.? Môže ísť neobmedzená suma do nákladov?

Nikto sa nechytá... Ale ani ja s tým nemám skúsenosti. Pridám teda len svoj názor.
Prinajmenej by som si stanovila nejaké podmienky. Napr. % z predaja, alebo pri novom výrobku určité množstvo v uvádzacej cene, prípadne darček za nákup konkrétneho tovaru, alebo pri zakúpení dvoch kusov, tretí zadarmo, a pod.
A všetko by som to zapracovala do internej smernice.
Ale rada si prečítam aj iné názory.
vikinka
25.01.07,13:33
Taktiež nemám skúsenosť,ale moj názor je:
§ 19 ods.2 pís.k) ZDP -vzorka tovaru je preukázateľne použitá v zmysle definície daňového výdavku vo forme reklamy-podľa mňa sú to výdavky na tzv.ostatnú reklamu-vo forme poskytovania vzoriek tovaru.
Skúste pridať svoj názor aj ostatní.!?
KvetkaK
26.01.07,17:18
Ďakujem za názory. Asi má málo ľudí s tým skúsenosti.
jaja99
27.01.07,15:14
Zákon 595/2003 - § 19 ods. 2 písm. k :
výdavky na reklamu vynaložené na účel prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb, nehnuteľnstí, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia a iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka
Uvedené ustanovenie neobmedzuje výšku výdavkov na reklamu. Je dôležité, aby uvedený výdavok bol preukazateľne použitý na dosiahnutie, zabezpečenie, udržanie alebo zvýšenie príjmov daňovíka.
Ak teda rozdávanie výrobkov súvisí napríklad s oboznámením verejnosti s novým produktom - ide o reklamu - daňový výdavok
Ak rozdávanie výrobkov súvisí naprríklad s výročím založenia firmy - nejde o reklamu - účel spotreby bol iný - reprezentačné - nedaňový výdavok.
zienka
19.06.07,07:22
Môžem aj ja otázku :-)
A čo keď nerozdávam vlastné výrobky na podporu predaja, ale zakúpim náradie v hodnote 4.000, 8-10.000, a v hodnote 27.000 - a uvediem pri akom odbere vlastných výrobkov darujem toto náradie. Podotýkam na náradí nie je uvedené logo ani názov spoločnosti. Môžem to uznať ako daňový náklad. A zhľadiska DPH si môžem uplatit dph na vstupe? ďakujem za včetky odpovede
Vladimír Ozimý
19.06.07,07:53
prečo veľké spoločnosti nedajú klientom napr. mobil zadarmo...ale za korunu preto aby si mohli uplatniť dph aby nešlo o bezplatné dodanie a tým by museli odviesť dph...takže ak to rozdávate dph musíte odviesť na výstupe...čo sa týka uznateľnosti toho náradia z pohľadu dane z príjmov...použivate náradie na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov...pretože ak by sme sa bavili o reklamných predmetoch tak nesplňate podmienku ale myslím že v tomto prípade asi nejde o reklamné predmety...hm...
zienka
19.06.07,08:06
Už som si aj ja našla, že budemem musieť odviesť DPH aj na výstupe, ale keďže to bude za tú istú cenu, výsledkom bude 0. Za tzv 1,-Sk to nemôžme predať, nakoľko odberatelia si to neželajú mať na faktúrach, no čo pre nich majiteľ firmy neurobí. No a keďže tam nebude logo, nemôžem si to dať do nákladov? Na aký účet potom účtovať?
Vladimír Ozimý
19.06.07,08:29
no ja by som netvrdil na 100% že to nie je daňový náklad pretože vy nakupjete náradie za účelom udržania zdaniteľných príjmov...nekupujete ich preto že v obchode predáva krásna predávačka :)...ja len hovorím že reklamné predmety sa to nedá definovať podľa mňa keďže neobsahujú vaše logo ani nič čím by ste sa propagovali...inak ak by to bol ako nedaňový výdavok účtoval by som to 548/Analyticky ako nedaňový výdavok...
zienka
19.06.07,10:28
Takže keď si to zhrniem. DPH na vstupe si môžem uplatniť, ale musím ho dať aj na výstupe, vstup ZD - 4.150, 8-10.000, 27.000, ZD na výstupe - 4.150, 8-10.000 a 27.000. Čiže celkovo mi DPH vyjde 0. DPH na vstupe si môžem uplatniť hneď pri faktúre, ale DPH na výstupe odvediem len z kusov, ktoré dám v mesiaci, za ktorý robím DP. Môže byť?
A čo keď sa druhá firma podieľa 50% na takejto akcii? Môže si uplatniť DPH na vstupe? Asi nie.
A nebude to DÚ brať ako repre spoločnosti, čiže to pôjde na 513?
Nemám s tým moc skúseností, preto sa tak pýtam :-)
Vladimír Ozimý
19.06.07,10:59
uvažujete správne....no pozrite buď to je reprezentácia alebo predaja podpora :)
zienka
19.06.07,11:39
no ale 513 mi zvyšuje ZD, a 548/AE v tomto prípade, tiež zvyšuje ZD alebo to len nemôžem dať do nákladov?
A čo s tým DPH na vstupe u spoločnosti ktorá sa na tom podiela? Má alebo nemá nárok na odpočet?
Aký máte názor, čo by bolo vhodné dať do predmetu faktúry adresovanej tejto spoločnosti? Fakturujeme Vám podiel na akcii ... / fakturujeme Vám alikvotnú časť nákladov spojenú s podporou predaja/... fakturujeme Vám alikvotnú časť nákladov spojených s prezentáciou spoločnosti ?
ivuska1212
28.01.10,07:59
Dobry den, prosim vas o radu.Ked si podnikatel kupil tovar ako reklamu za ucelom prezentacie vyrobku, musi byt tento konkretny kus uvedeny aj na skladovej karte?