slavenkacka
25.01.07,10:34
Vedieme stavebnu firmu a tohto roku u nas budu pracovat zivnostnici. Sme povinny robit im prednasky BOZP?
slavenkacka
25.01.07,09:59
Pokial ano, musi tieto skolenia robit technik BOZP a aj to vsetko potvrdit, ze tieto skolenia boli uskutocnene a ci jeho podpis je smerodatny, keby sa stal uraz, ze skolenie sa naozaj uskutocnilo
jurka
25.01.07,10:08
Živnostník musí mať školenie BOZP spravené sám na vlastné náklady.Vy by ste mali požadovať potvrdenie o absolvovaní školenia.Ak máte nejaké špecifiká určené internými predpismi,čo sa týka výšky pokút,zákazu fajčiť a pod.,vtedy by ste ich mali o nich informovať.Neviem to presne,ale potvrdenie o preškolení platí 2 roky.Práce vo výškach len 1 rok!
Gonka
31.01.07,15:10
Ahojte,
v prípade tých živnostníkov si myslím, že stavebná firma musí od nich požadovať odbornú a zdravotnú spôsobilosť pre činnosť, ktorú pre nich vykoná. Čo sa týka školenia BOZP , živnostní nie je povinný mať takéto školenie urobené, ja by som ich považovala skôr za cudzie osoby v mojich objektoch, a na tieto sa vzťahuje moja povinnosť zo zákona o BOZP že ich musím preškoliť , hlavne upozorniť na nebezpečenstvá, ktoré tu hrozia , všeobecne oboznámiť s miestnymi podmienkami bezpečného pracovného výkonu. To je povinnosť so zákona, ktorá sa vzťahuje aj na cudzie osoby, ktoré do našich priestorov prídu.
Gonka
Kolenčík
31.01.07,15:57
Všetko je to na úvahu aj JURKA aj GONKA ná čiastočne pravdu. Ja si myslím, že keď príde živnostník kdekoľvek pracovať musí mať základné školenie resp. odborné školenia ináč by som ho nemal ako podnikateľ prijať, mal by mať potrebné OOPP, prostriedky osobného zabezpečenia a pod. Ja ho na stavbe poučím len o problematike ktorá súvisi s jeho pracoviskom /stavbou/, kde a čo môže, čo nesmie, kde nesmie vstupovať, kde hrozia nebezpečenstva a riziká prace a pod. to má dôsledne poznať podnikateľ u ktorého živnostníci budú pracovať. Keď chodím po stavbách, tak do objektu staveniska bez takýchto školení nikoho nepustia. Keď toto budete mať všetko poriadku v tom prípade si potom živnostníci zodpovedajú za svoju bezpečnosť sami.