Daudula
25.01.07,13:39
Mám taký príklad.
Momentálne som zamestnaná a idem na materskú dovolenku v marci 2007, pôrod mám v apríli 2007. Ak by som znova otehotnela napr. v júli. Bolo by dobré sa prihlásiť už na dobrovoľné poistenie v tomto roku od januára, alebo by stačilo sa prihlásiť od napr. júna. Bol by rozdiel vo výške budúcej materskej, ktorá by bola v roku 2008?

Stačilo by keby som platila minimálnu výšku napr. do 30.12.2007 a potom by som zrušila a 31.12.2007 sa prihlásila a dala na najvyššiu čiastku. A 1. januára znova znížila na najnižšiu čiastku? Bolo by to najvýhodnejšie?Ďakujem.
jankasm
25.01.07,12:50
Mám taký príklad.
Momentálne som zamestnaná a idem na materskú dovolenku v marci 2007, pôrod mám v apríli 2007. Ak by som znova otehotnela napr. v júli. Bolo by dobré sa prihlásiť už na dobrovoľné poistenie v tomto roku od januára, alebo by stačilo sa prihlásiť od napr. júna. Bol by rozdiel vo výške budúcej materskej, ktorá by bola v roku 2008?

Stačilo by keby som platila minimálnu výšku napr. do 30.12.2007 a potom by som zrušila a 31.12.2007 sa prihlásila a dala na najvyššiu čiastku. A 1. januára znova znížila na najnižšiu čiastku? Bolo by to najvýhodnejšie?Ďakujem.

Áno, prihlásiť sa z minima a na konci decembra odhlásiť a znovu prihlásiť z maxima je najvýhodnejšie. Od 1.1.2008 potom len znovu znížiť na minimum. Materská v roku 2008 bude potom počítaná z maxima.
Odporúčam prihlásiť sa hneď, nikdy nevieš kedy sa ti podarí otehotnieť, ;) niekedy sa to nedá naplánovať tak ako by človek chcel. Keď sa teraz prihlásiš, budeš platiť z minima nejakých 9 mesiacov, čo bude cca. 270 dní, tak sa potom môžeš kľudne odhlásiť a prihlásiť sa znovu až na konci roka s tým maximálnym VZ.