palco
25.01.07,13:10
Manželka 4 mesiace v roku 2006 poberala materskú. Celková suma materskej bola 30000 Sk.
V roku 2006 jej zamestnávatel preplatil dovolenku. V hrubom to bolo 13650.
Zároveň jej zamestnávatel vystavil potvrdenie o príjme FO zo závislej činnosti, kde bolo ešte uvedené poistné 546 Sk z tejto sumy. Teda čiastkový základ dane bol 13104. Zamestnávatel vo formulári odpočítal od sumy 13104 sumu 7568 ( dvanástina z 90816 ), z ktorej vypočítal 19 percentnú daň, t.j. 1051. To aj odviedol ako preddavok na daň.
Iné príjmy manželka nemala.

Keď som prišiel s týmito dvomi potvrdeniami o materskej a príjmoch FO mojej manželky a chcel si uplatniť odpočet na manželku, tak ekonómka môjho zamestnávateľa prehlásila, že sa to nedá dať spolu ako odpočet.

Postupovala správne ? Čo teraz ? Prídem o odpočet ? Aký je teraz správny postup ?
Tweety
25.01.07,12:17
Manželka 4 mesiace v roku 2006 poberala materskú. Celková suma materskej bola 30000 Sk.
V roku 2006 jej zamestnávatel preplatil dovolenku. V hrubom to bolo 13650.
Zároveň jej zamestnávatel vystavil potvrdenie o príjme FO zo závislej činnosti, kde bolo ešte uvedené poistné 546 Sk z tejto sumy. Teda čiastkový základ dane bol 13104. Zamestnávatel vo formulári odpočítal od sumy 13104 sumu 7568 ( dvanástina z 90816 ), z ktorej vypočítal 19 percentnú daň, t.j. 1051. To aj odviedol ako preddavok na daň.
Iné príjmy manželka nemala.

Keď som prišiel s týmito dvomi potvrdeniami o materskej a príjmoch FO mojej manželky a chcel si uplatniť odpočet na manželku, tak ekonómka môjho zamestnávateľa prehlásila, že sa to nedá dať spolu ako odpočet.

Postupovala správne ? Čo teraz ? Prídem o odpočet ? Aký je teraz správny postup ?
V žiadosti o RZD si uplatníš NČ na manželku, uvedieš príjmy manželky spolu t.j. zo ZČ + príjem počas MD.( potvrdenie nie je potrebné priložiť k žiadosti), a mzdárka Ti v tvojom RZD uplatní odpočet NČ vo výške rozdielu medzi celkovými manž. príjmami a NČ.
jankasm
25.01.07,12:18
Manželka 4 mesiace v roku 2006 poberala materskú. Celková suma materskej bola 30000 Sk.
V roku 2006 jej zamestnávatel preplatil dovolenku. V hrubom to bolo 13650.
Zároveň jej zamestnávatel vystavil potvrdenie o príjme FO zo závislej činnosti, kde bolo ešte uvedené poistné 546 Sk z tejto sumy. Teda čiastkový základ dane bol 13104. Zamestnávatel vo formulári odpočítal od sumy 13104 sumu 7568 ( dvanástina z 90816 ), z ktorej vypočítal 19 percentnú daň, t.j. 1051. To aj odviedol ako preddavok na daň.
Iné príjmy manželka nemala.

Keď som prišiel s týmito dvomi potvrdeniami o materskej a príjmoch FO mojej manželky a chcel si uplatniť odpočet na manželku, tak ekonómka môjho zamestnávateľa prehlásila, že sa to nedá dať spolu ako odpočet.

Postupovala správne ? Čo teraz ? Prídem o odpočet ? Aký je teraz správny postup ?

:eek: :eek: Akože sa to nedá dať spolu?
Vypíš si žiadosť, v nej zaškrtni že žiadaš o odpočet na manželku. Od sumy 90816,- (nezdaniteľná časť za rok 2006) odpočítaj výšky príjmov (materská + hrubý príjem zo zamestnania) a výsledok, ktorý ti vyjde, si uplatni ako odpočet na manželku.
Ak by ti to aj tak odmietla urobiť, čo podľa zákona nesmie, tak si vypýtaj potvrdenie o mzde a urob si radšej sám daňové priznanie (niekto ti s tým určite pomôže), pretože s uplatnením odpočtu na manželku sa ti môže vrátiť na dani cca. 9000,- (čo nie je málo). ;)
matafe
25.01.07,12:26
Ešte doplním, že aj manželka môže požiadať o RZP, resp. urobiť si DP. A vznikne jej preplatok na dani - preddavky, kt. zaplatila počas roka 2006 vo výške 1051 Sk jej budú vrátene.
jankasm
25.01.07,12:27
Ešte doplním, že aj manželka môže požiadať o RZP, resp. urobiť si DP. A vznikne jej preplatok na dani - preddavky, kt. zaplatila počas roka 2006 vo výške 1051 Sk jej budú vrátene.

Dobrý postreh, na to sme nejak pozabudli. ;) :rolleyes:
Gabi03
25.01.07,12:29
Aj materské sa ráta do príjmu pre zdaniteľné príjmy? :eek:
A čo rodičovské?
jankasm
25.01.07,12:33
Aj materské sa ráta do príjmu pre zdaniteľné príjmy? :eek:
A čo rodičovské?

Rodičovské sa nepočíta ani pri vlastnom príjme ani pri nezdaniteľnej časti na manželku.
Materské sa počíta ako príjem len v prípade nezdaniteľnej časti na manželku. Ak by si robila daňové priznanie napr. manželka sama za seba, tak tam sa materské ako príjem nezapočítava. (Rovnako ako materské sa počíta napr. aj PN).
Džudi
25.01.07,12:33
Neviem ako si presne myslela otazku, na účely odpočtu NČ na manželku sa do jej príjmu materská započítava a rodičovský príspevok nie . Ak si ona podáva DP tak ani jedno nie je zdaniteľný príjem na účely zdanenia.
Nutricia
25.01.07,14:19
Nemôže si do DP manželka dat meterské, pretože to nemá s danou nič spoločné, nič z nej nezaplatila tak si ani nič vypočítavat nemože.:---
zdeník
01.02.07,10:58
Rozumiem dobre: Náhrada za PN(prvých 10 dní) nejde do príjmu o zdaniteľnej mzde.
Keď vystavujem potvrdenia o zdaniteľných príjmoch pre manželku, tak tam nie je náhrada.
Keď zoberie toto potvrdenie manžel na odpočet, tak ona mala ešte príjem za PN (prvých 10 dní). Aké jej dám potvrdenie, alebo to nejde do príjmu?
Dodenko
01.02.07,11:29
Nahrada za PN /prvych 10 dni/ nejde do prijmu, ak si podava manzelka sama DP. Pre manzela na odpocet prijem za PN /prvych 10 dni / sa pocita ako prijem manzelky.
zdeník
02.02.07,12:26
Ďakujem veľmi pekne. Potrebovala som uistenie.