Kirk
25.01.07,13:25
Kto by mi vedel poradiť- firma z ČR - neplatca nám poskytla službu - oprava mot. vozidla. Na faktúre nie je uvedené naše IČO dph (hoci sme platcovia). Musíme to samozdaniť ? §69 ods.2 alebo nemusíme §69ods.4?Miesto dodania je ČR, lebo tam sa fyzicky vykonali?alebo SR- §16 ods.7?
Kto má v tom jasno?
ALBO
25.01.07,13:35
Kto by mi vedel poradiť- firma z ČR - neplatca nám poskytla službu - oprava mot. vozidla. Na faktúre nie je uvedené naše IČO dph (hoci sme platcovia). Musíme to samozdaniť ? §69 ods.2 alebo nemusíme §69ods.4? .....prečo? aj podľa tohto § musia registrované sl. osoby platiť....Miesto dodania je ČR, lebo tam sa fyzicky vykonali?alebo SR- §16 ods.7?
Kto má v tom jasno?

Ano, dôležité je , že vy platiteľ ste, §16/7-lebo ste platiteľ a auto ste doviezli domov- a podľa § 69/4 lebo ste platiteľ.
zahraničná osoba ´=podnikateľ§5 (nie len platiteľ v inom štáte)
Kirk
25.01.07,14:29
Ano, dôležité je , že vy platiteľ ste, §16/7-lebo ste platiteľ a auto ste doviezli domov- a podľa § 69/4 lebo ste platiteľ.
zahraničná osoba ´=podnikateľ§5 (nie len platiteľ v inom štáte)

Skôr by som povedal, že §69 ods.2 lebo službu sme si neobjednali pod IČ DPH, keĎže nie je uvedené na fa.
Ale v každom prípade je to §69 ods. 2 až 4 a nárok na odpočet máme aj keď dodávateľ nie je platca v ČR?
Vladimír Ozimý
26.01.07,06:22
Presne riešim tento istý problém ale so službami podľa paragrafu 15 ods 8 konkrétne ide o poradenské služby 15 ods 8 pism b...on však v nemecku nie je platiteľom...Máme nárok na vstup aj výstup alebo to máme iba zdaniť na výstupe pričom nemáme nárok na vstup (paragraf 69 ods 3). Dakujem dosť súrne potrebujem názor
Vladimír Ozimý
26.01.07,07:09
takže...pozrel som sa do metodického pokynu od DRSR a tam sa píše pri prijatí služby podľa paragrafu 15 ods 8 je osoba ktora podnika a príjima takúto službu povinná odviesť daň...na vstupe však si môže odpočítať daň len osoba ktorá je identifikovaná pre daň v danej krajine...to jest v tomto prípade to chápem služba poskytnutá aj neplatiteľom podlieha zdaneniu ale ide o to či spoločnosť je alebo nie je registrovaná...ak nie je odvedie daň na výstupe pričom nemá nárok na odpočet ak je registrovaná môže aj na vstupe...
Kirk
26.01.07,08:04
takže...pozrel som sa do metodického pokynu od DRSR a tam sa píše pri prijatí služby podľa paragrafu 15 ods 8 je osoba ktora podnika a príjima takúto službu povinná odviesť daň...na vstupe však si môže odpočítať daň len osoba ktorá je identifikovaná pre daň v danej krajine...to jest v tomto prípade to chápem služba poskytnutá aj neplatiteľom podlieha zdaneniu ale ide o to či spoločnosť je alebo nie je registrovaná...ak nie je odvedie daň na výstupe pričom nemá nárok na odpočet ak je registrovaná môže aj na vstupe...

To sa mi nezdá. Bolo by to v rozpore s §49 ods. 2 b. Ak sme platcami v SR máme aj nárok na odpočet podľa §49 ods. 2 b(s výnimkou ak sa dodanie použije na oslobodené činnosti ods. 3 alebo ak ide os. automobil ods.7).
Vladimír Ozimý
26.01.07,08:29
nooo ale metodický pokyn jasne hovorí...že daň na vstupe si môže uplatniť len osoba identifikovaná pre daň v SR ale aby sme sa nehádali v paragrafe 49 treba čítať...je tam napísané Platiteľ si môže ...a tak ďalej ja niesom však osoba registrovaná ako platiteľ tým pádom sa na mňa tento paragraf nevzťahuje, ale na druhej strane som zdaniteľnou osobou ktorá vykonáva ekonomickú činnosť podľa paragrafu 3 a paragraf 69 ods 3 hovorí zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách opdľa paragrafu 15 ods 8. Takže pokyn to dobré vysvetľuje a myslím že to je zrozumiteľné

Ak príjimam služby podľa paragrafu 15 ods 8 som povinný platiť daň ale nie mám právo si ju uplatniť pretože nie som platiteľ podľa paragrfu 49 to jest registrovaný pre daň v SR

takže máš aj ty pravdu pretože hovoríš o platiteľovi
alia
26.01.07,08:29
Pri prijatí služby od neplatiteľa z iného členského štátu je dôležité určiť, kde je miesto plnenia tejto služby.
Ak je miesto plnenia v inom členskom štáte a nejde o služby ktoré sú uvedené v §15 ods.8 ,potom vy to nedodaňujete.
Ak ide o služby podľa §15 ods.8 potom ste povinný na základe §69 ods.3 túto službu dodaniť , ale máte aj právo na odpočet §49 ods.2 pis.b
Kirk
26.01.07,08:37
Ak príjimam služby podľa paragrafu 15 ods 8 som povinný platiť daň ale nie mám právo si ju uplatniť pretože nie som platiteľ podľa paragrfu 49 to jest registrovaný pre daň v SR

takže máš aj ty pravdu pretože hovoríš o platiteľovi

Jasné s tým súhlasím, asi sme sa nerozumeli. My sme platcami v SR, myslel som, že aj Vy. (pochopil som v danej krajine ako v krajine dodávateľa, teda len ak by sme boli registrovaný aj v ČR), čo by bol nezmysel.
Kirk
26.01.07,08:40
Pri prijatí služby od neplatiteľa z iného členského štátu je dôležité určiť, kde je miesto plnenia tejto služby.
Ak je miesto plnenia v inom členskom štáte a nejde o služby ktoré sú uvedené v §15 ods.8 ,potom vy to nedodaňujete.
Ak ide o služby podľa §15 ods.8 potom ste povinný na základe §69 ods.3 túto službu dodaniť , ale máte aj právo na odpočet §49 ods.2 pis.b

Takže platí to aj v mojom prípade ak ide o opravu mot. vozidla, dodávateľ nie je platcom a my sme mu neuviedli naše IČDPH, ani nie je uvedené na faktúre (hoci sme platcom DPH)?
Jana Acsová
26.01.07,08:46
Presne riešim tento istý problém ale so službami podľa paragrafu 15 ods 8 konkrétne ide o poradenské služby 15 ods 8 pism b...on však v nemecku nie je platiteľom...Máme nárok na vstup aj výstup alebo to máme iba zdaniť na výstupe pričom nemáme nárok na vstup (paragraf 69 ods 3). Dakujem dosť súrne potrebujem názorSamozdaniť a následne uplatniť odpočítanie dane.
Jana Acsová
26.01.07,08:47
...na vstupe však si môže odpočítať daň len osoba ktorá je identifikovaná pre daň v danej krajine...to jest ...Doplním: t.j. na Slovensku. A to slovenský platiteľ je.
Jana Acsová
26.01.07,08:49
Presne riešim tento istý problém ale so službami podľa paragrafu 15 ods 8 konkrétne ide o poradenské služby 15 ods 8 pism b...on však v nemecku nie je platiteľom...Máme nárok na vstup aj výstup alebo to máme iba zdaniť na výstupe pričom nemáme nárok na vstup (paragraf 69 ods 3). Dakujem dosť súrne potrebujem názorEšte aby som niekoho nezaviedla ...nemecká zdaniteľná osoba dodala službu podľa § 15 ods. 8 písm. b) komu?
ZuzanaA
26.01.07,09:04
Takže to isté, teda : Samozdaniť a následne uplatniť odpočítanie dane, platí aj v mojom prípade? - Sme platiteľom DPH, máme faktúru od Čecha neplatcu za prekladateľské služby. Ďakujem.
Vladimír Ozimý
26.01.07,09:22
Takže platí to aj v mojom prípade ak ide o opravu mot. vozidla, dodávateľ nie je platcom a my sme mu neuviedli naše IČDPH, ani nie je uvedené na faktúre (hoci sme platcom DPH)?

no podľa pokynu pre daň podľa paragrafu 69 ods 2 kde by som takúto službu zaradil platí to isté takže zahraničná osoba sa nemusí registrovať v SR a zdaniteľnej osobe FO a PO vzniká samozdaniť tieto služby...ak nie je však zdaniteľná osoba registrovaná je povinná sa registrovať a odviesť daň štátu z týchto služieb...takže ak ste platiteľ je to v pohode na vstup aj výstup ide daň
ZuzanaA
26.01.07,09:24
no podľa pokynu pre daň podľa paragrafu 69 ods 2 kde by som takúto službu zaradil platí to isté takže zahraničná osoba sa nemusí registrovať v SR a zdaniteľnej osobe FO a PO vzniká samozdaniť tieto služby...ak nie je však zdaniteľná osoba registrovaná je povinná sa registrovať a odviesť daň štátu z týchto služieb...takže ak ste platiteľ je to v pohode na vstup aj výstup ide daň
Sme platiteľ, takže uplatňujeme výstup aj vstup, konečný efekt 0, áno?
Vladimír Ozimý
26.01.07,09:25
Ešte aby som niekoho nezaviedla ...nemecká zdaniteľná osoba dodala službu podľa § 18 ods. 8 písm. b) komu?

no nemecka FO robi poradenstvo PO - slovenská firma je to tak ako som to už rozpísal vyššie
Kirk
26.01.07,11:02
Ano, dôležité je , že vy platiteľ ste, §16/7-lebo ste platiteľ a auto ste doviezli domov- a podľa § 69/4 lebo ste platiteľ.
zahraničná osoba ´=podnikateľ§5 (nie len platiteľ v inom štáte)

§69/4 - platí ak službu objedná platiteľ pod IČ DPH. A my sme mu IČ DPH neuviedli. Tak preto váham - čo znamená objednať službu pod IČ DPH.
Jana Acsová
26.01.07,11:17
no nemecka FO robi poradenstvo PO - slovenská firma je to tak ako som to už rozpísal vyššieAk nemecká FO - podnikateľ a neplatiteľ dane v Nemecku urobí poradenstvo slovenskej právnickej osobe - podnikateľovi a platiteľovi dane, vzniká slovenskému subjektu povinnosť službu dodaniť a má aj právo na odpočítanie dane, t.j. výstup aj vstup.
ZuzanaA
26.01.07,11:20
Na stránke DR som našla toto:

Platenie dane pri službách (§ 69)

Otázka:
Platiteľovi DPH v SR je dodaná služba uvedená v § 15 ods. 8 zákona o DPH podnikateľom so sídlom v Maďarsku. Dodávateľ služby nie je platiteľom dane ani v Maďarsku ani v inej krajine EU. Má slovenský platiteľ povinnosť uplatniť pravidlo "reverse charge" a zdaniť prijatú službu slovenskou daňou? Má nárok na odpočet dane?
Odpoveď:
Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu /§ 69 ods.3 citovaného zákona/. V prípade, ak platiteľ prijal službu / § 15 ods.8 citovaného zákona/ od zahraničného podnikateľa /nemusí mať pridelené identifikačné číslo pre daň/ z iného členského štátu má povinnosť samozdaniť túto službu. Platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane po splnení podmienok vymedzených v ustanovení § 49 až 51 citovaného zákona.

A teraz som z toho jelen, platiteľ má nárok na odpočítanie po slnení podmienok v §49 - 51, a v § 51 sa o. i. píše, že treba mať faktúru podľa § 71 a tá ma o. i. obsahovať aj ident. číslo pre daň, a čech toto číslo nemá. Tak mám narok na odpočet???
Jana Acsová
26.01.07,11:51
A teraz som z toho jelen, platiteľ má nárok na odpočítanie po slnení podmienok v §49 - 51, a v § 51 sa o. i. píše, že treba mať faktúru podľa § 71 a tá ma o. i. obsahovať aj ident. číslo pre daň, a čech toto číslo nemá. Tak mám narok na odpočet???Ste si istá, že je to v § 71 obsiahnuté? :) § 71 sa týka faktúr vystavených podľa nášho zákona, teda osobami, na ktoré sa vzťahuje slovenský zákon. § 74 nášho zákona obsahuje ustanovenie o tom, čo má obsahovať zahraničná faktúra.
Jana Acsová
26.01.07,11:53
A teraz som z toho jelen, platiteľ má nárok na odpočítanie po slnení podmienok v §49 - 51, a v § 51 sa o. i. píše, že treba mať faktúru podľa § 71 ...A ešte ... odvolávka na § 71 je v § 51 ods. 1 písm. a) a to sa týka tuzemského dodania tovarov a služieb.
ZuzanaA
26.01.07,11:56
Ste si istá, že je to v § 71 obsiahnuté? :) § 71 sa týka faktúr vystavených podľa nášho zákona, teda osobami, na ktoré sa vzťahuje slovenský zákon. § 74 nášho zákona obsahuje ustanovenie o tom, čo má obsahovať zahraničná faktúra.

Áno, práve nad tým som sa zamýšľala, že toto (§71) zrejme nie je môj prípad. Takže môžem kľudne spávať s tým, že mi vznikla povinnosť ale zároveň aj právo na odpočet dane?