gjana
25.01.07,14:11
Zamestnanec ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2006. Je u nás zamestnaný od 01. augusta 2006. Priniesol mi potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa, ktoré zahŕňa obdobie od januára do apríla 2006 a potvrdenie z úradu práce na dobu jún a júl 2006. V máji bol PN, ale nemám o tom žiadny doklad. Môžem mu spraviť ročné zúčtovanie aj tak? Vopred ďakujem za pomoc.
katkaj
25.01.07,13:13
Zamestnanec ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2006. Je u nás zamestnaný od 01. augusta 2006. Priniesol mi potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa, ktoré zahŕňa obdobie od januára do apríla 2006 a potvrdenie z úradu práce na dobu jún a júl 2006. V máji bol PN, ale nemám o tom žiadny doklad. Môžem mu spraviť ročné zúčtovanie aj tak? Vopred ďakujem za pomoc.

Zamestnanec ti musí v žiadosti o vykonanie zúčtovania uviesť od koľkých iných zamestnávateľov mal príjem. Pokiaľ ti toto číslo sedí s počtom potvrdení tak nie je problém
MartinSk
25.01.07,13:41
Tým, že zamestnanec požiada o vykonanie RZD, v žiadosti vyhlasuje, že spĺňa podmienky na vykonanie RZD uvedené v § 38 ods. 1. Ak teda predložil potvrdenia o zdaniteľnej mzde od toľkých zamestnávateľov, koľkých uviedol na žiadosti a zároveň prehlásil, že nemal iné príjmy okrem príjmov zo závislej činnosti, že nemusí si zvyšovať základ dane z dôvodu "zrušenia poistky, účelového sporenia alebo DDS", ktoré si uplatnil v RZD alebo daňovom priznaní v predošlom zdaňovacom období, atď (viď aktuálna žiadosť o RZD na PORADE) tak môžeš RZD vykonať. Je to zodpovednosť daňovníka-zamestnanca, aby posúdil, či môže požiadať zamestnávateľa - platiteľa dane o RZD. Ak žiadosť a doklady k nej sú v poriadku, tak nie je problém.
gjana
26.01.07,10:13
Ďakujem, ešte som taký prípad nemala a tak som sa chcela poradiť, no a kde inde ako na porade. Pekný deň.
ZlaticaB
26.01.07,10:32
Je to na zodpovednosti zamestnanca-daňovníka, ako píše Martin. Ale ak by si predsa len chcela byť kľudná, tak ja zvyknem v takýchto prípadoch, (ak zamestnancovi chýba nejaký mesiac) pýtať si od neho aj čestné prehlásenie, kde v tom čase bol . (ale to je naozaj len pre pokoj duše). Pretože zamestnanec četne vyhlasuje, že udaje sú správne a pravdive. Tak ako chceš.
Peterka
02.02.07,13:15
Je to na zodpovednosti zamestnanca-daňovníka, ako píše Martin. Ale ak by si predsa len chcela byť kľudná, tak ja zvyknem v takýchto prípadoch, (ak zamestnancovi chýba nejaký mesiac) pýtať si od neho aj čestné prehlásenie, kde v tom čase bol . (ale to je naozaj len pre pokoj duše). Pretože zamestnanec četne vyhlasuje, že udaje sú správne a pravdive. Tak ako chceš.
Nie som už momentálne schopný niečo nové vymyslieť ale chcem to dať podpísať, nemohla by si mi pomôcť-poslať text čestného prehlásenia.Vopred ďakujem
rennka
03.02.07,14:11
Vie mi niekto prosim poradit? Zamestnanec si chce do RZD uplatnit aj nevlastneho syna. Doteraz si ho uplatnovala jeho manzelka, ale od decembra je nezamestnena. Spolu maju jednu dceru. Mozem zamestnancovi do RZD uplatnit DB na obe deti-vlastnu dceru a nevlastneho syna?
Nezamestnanu manzelku asi podla zarobku, alebo sa mylim?
Dakujem za skoru odpoved.
Lanaj
03.02.07,14:23
Vie mi niekto prosim poradit? Zamestnanec si chce do RZD uplatnit aj nevlastneho syna. Doteraz si ho uplatnovala jeho manzelka, ale od decembra je nezamestnena. Spolu maju jednu dceru. Mozem zamestnancovi do RZD uplatnit DB na obe deti-vlastnu dceru a nevlastneho syna?
Nezamestnanu manzelku asi podla zarobku, alebo sa mylim?
Dakujem za skoru odpoved.

Môže si uplatniť aj nevlastného syna - dieťa druhého z manželov. Manželku podľa príjmov - ak mala príjem nižší ako 90 816,-.
JankaO
03.02.07,14:33
Vie mi niekto prosim poradit? Zamestnanec si chce do RZD uplatnit aj nevlastneho syna. Doteraz si ho uplatnovala jeho manzelka, ale od decembra je nezamestnena. Spolu maju jednu dceru. Mozem zamestnancovi do RZD uplatnit DB na obe deti-vlastnu dceru a nevlastneho syna?
Nezamestnanu manzelku asi podla zarobku, alebo sa mylim?
Dakujem za skoru odpoved.


Na základe ustanovení § 33 z o DZP, si môže uplatniť DB na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Za takéto dieťa sa považuje aj dieťa druhého z manželov.

§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.



Nezdaniteľnú časť základu dane si môže uplatniť podľa § 11 zák. o DZP aj na manželku, ak nemá vlastný príjem

§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:
a) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti,57) ak nemá vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie,125)
brm
03.02.07,15:00
Nie som už momentálne schopný niečo nové vymyslieť ale chcem to dať podpísať, nemohla by si mi pomôcť-poslať text čestného prehlásenia.Vopred ďakujem
napríklad: prehlasujem že v období od - do...som bol dobrovoľne nezamestnaný a nemal som žiaden zdaniteľný príjem....
Ľuba
06.02.07,05:17
Ak zamestnankyňa "nevie" zdokladovať príjem za 01-03/06, nakoľko zamestnávateľ zanikol, stačí ak nasčíta príjem a odvody z výplatných pások ?
drobeceva
06.02.07,05:23
Ahojte, poraďáci,
zamestnanec mi doniesol k vykonaniu ročného zúčtovania potvrdenie o členskom vklade - poč.stav, vklad, konečný stav, úrok, daň. Stretávam sa s týmto po prvýkrát. Čo s tým? Prosím, poraďte. Môžem vôbec urobiť RZ?
drobeceva
06.02.07,07:09
Prosím, posúvam svoju otázku, asi bola prehľadnutá. Díky
liba2
06.02.07,07:16
Ahojte, poraďáci,
zamestnanec mi doniesol k vykonaniu ročného zúčtovania potvrdenie o členskom vklade - poč.stav, vklad, konečný stav, úrok, daň. Stretávam sa s týmto po prvýkrát. Čo s tým? Prosím, poraďte. Môžem vôbec urobiť RZ?Asi chce vrátiť daň zaplatenú kdesi... Ak nemá u vás uplatnenú za rok 2006 celú nezdaniteľnú čiastku, potom by si mohol uplatniť aj túto zaplatenú daň na vrátenie. Takúto žiadosť nemôžeš prijať, musí si podať sám DP na DU.
d956
06.02.07,07:22
Robím prvý rok ročné zúčtovanie. Mala som jedného zametnanca a 2 birágdnikov. Ročné hlásenie o vyúčtovaní dane som vytlačila - je potrebné k nemu priložiť na DÚ prílohy:- ročné zúčtovanie a potvrdenie o zaplataení dane?
Ďakujem za pomoc, Erika
katkaj
06.02.07,07:24
Robím prvý rok ročné zúčtovanie. Mala som jedného zametnanca a 2 birágdnikov. Ročné hlásenie o vyúčtovaní dane som vytlačila - je potrebné k nemu priložiť na DÚ prílohy:- ročné zúčtovanie a potvrdenie o zaplataení dane?
Ďakujem za pomoc, Erika

k ročnému hláseniu nič neprikladáš ;)
d956
06.02.07,07:37
Je to hlúpa otázka, ale ja ako zamestnávateľ musím podať za zamestnanca daňové priznanie a k nemu priložiť ročné zúčtovanie preddavkov na daň?/požiadal ma o ročné zúčtovanie/
katkaj
06.02.07,07:42
Je to hlúpa otázka, ale ja ako zamestnávateľ musím podať za zamestnanca daňové priznanie a k nemu priložiť ročné zúčtovanie preddavkov na daň?/požiadal ma o ročné zúčtovanie/

Ty ako zamestnávateľ robíš len ročné zúčtovanie. Pokiaľ má zamestnanec povinnosť si robiť DP tak toto si robí sám
brm
06.02.07,07:43
pracovníkovi, ktorý ma požiadal o vykonanie zúčtovania, predchádzajúci zamestnávateľ nechce vydať potvrdenie...vraj už jeden dostal...dotyčný je cudzinec a nemá potuchy čo a kedy dostal...ako mám postupovať aby som vydolovala z niekoho to potvrdenie?
d956
06.02.07,07:49
Ak zamestnanec nemá povinnosť podávať DP, ročné zúčtovanie iba založím do personalistiky a hotovo?
ALDA
06.02.07,07:51
pracovníkovi, ktorý ma požiadal o vykonanie zúčtovania, predchádzajúci zamestnávateľ nechce vydať potvrdenie...vraj už jeden dostal...dotyčný je cudzinec a nemá potuchy čo a kedy dostal...ako mám postupovať aby som vydolovala z niekoho to potvrdenie?

Tak nech ho prefotia a pošlú, skús im zavolať. Ja odovzdávam odchádzajúcim pracovníkom všetky doklady s podpisom o prevzatí a stáva sa, že ich žiadajú ešte raz, vraj stratili, no čo už s nimi, podľa mňa sa im nechce hľadať. Aj včera som riešila jedného lajdáka.
Ľuba
06.02.07,08:23
Ak zamestnanec nemá povinnosť podávať DP, ročné zúčtovanie iba založím do personalistiky a hotovo?

Vo vyhlásení k zdaneniu príjmov si na poslednej strane daj podpísať jeho prevzatie zamestnancom.
monyka
06.02.07,08:34
Aj ja robím ročné zúčtovanie prvý krát, som zároveň zamestnenec aj mzdár. Zamestnala som sa 21.07.2006 a na ročnom zúčtovaní mi vyšiel preplatok 794,- Sk, a neviem čo to je správne (som to spolítala a táto suma je presne taká ako boli preddavky na daň zo ZČ čo odvádzame na daňový)
Čo s preplatkom?
No a v hlásení nevyšiel ani preplatok ani nedoplatok, súvisia tieto veci spolu?
liba2
06.02.07,08:39
Aj ja robím ročné zúčtovanie prvý krát, som zároveň zamestnenec aj mzdár. Zamestnala som sa 21.07.2006 a na ročnom zúčtovaní mi vyšiel preplatok 794,- Sk, a neviem čo to je správne (som to spolítala a táto suma je presne taká ako boli preddavky na daň zo ZČ čo odvádzame na daňový)
Čo s preplatkom?
No a v hlásení nevyšiel ani preplatok ani nedoplatok, súvisia tieto veci spolu?O sumu preplatku môžeš znížiť odvod dane v najbližšom termíne . A sebe samozrejme vrátiť cez výplatnú listinu.
liba2
06.02.07,08:41
Aj ja robím ročné zúčtovanie prvý krát, som zároveň zamestnenec aj mzdár. Zamestnala som sa 21.07.2006 a na ročnom zúčtovaní mi vyšiel preplatok 794,- Sk, a neviem čo to je správne (som to spolítala a táto suma je presne taká ako boli preddavky na daň zo ZČ čo odvádzame na daňový)
Čo s preplatkom?
No a v hlásení nevyšiel ani preplatok ani nedoplatok, súvisia tieto veci spolu?Hlásenie je o tom, či ste odviedli všetku daň ktorú ste zrazili. Ak áno, nie je tam žiadny rozdiel na konci tlačiva.
Tvoj preplatok sa zúčtováva v r.2007, teda bude v Hlásení za r. 2007.
johny18
06.02.07,08:51
Mali sme zamestnanca, ktory bol u nas zamestnany od 1.1.2006 do 1.11.2006, dnes si prisiel poziadat, aby som mu vykonal zuctovanie dane. Sice sme jeho poslednym zamestnavatelom, ale podla mna si musi urobit zuctovanie sam, je to tak?
katkaj
06.02.07,08:53
Mali sme zamestnanca, ktory bol u nas zamestnany od 1.1.2006 do 1.11.2006, dnes si prisiel poziadat, aby som mu vykonal zuctovanie dane. Sice sme jeho poslednym zamestnavatelom, ale podla mna si musi urobit zuctovanie sam, je to tak?

Ak ste jeho posledný zamestnávateľ a požiadal o zúčtovanie kde prehlásil že nemal iné príjmy tak mu zúčtovanie vykonáte vy. ;)
johny18
06.02.07,09:12
Lenze on od 1.11.2006 uz nie je nasim zamestnancom a ak by mu vysiel nedoplatok, z coho mu to stiahnem??
katkaj
06.02.07,09:15
Lenze on od 1.11.2006 uz nie je nasim zamestnancom a ak by mu vysiel nedoplatok, z coho mu to stiahnem??

Nevadí ale ste jeho posledný zamestnávateľ. Pokiaľ mu vyjde nedoplatok tak tento oznámite Daňovému úradu a ten si to už so zamestnancom vysporiada.
prípadne môže zamestnanec prísť nedoplatok zaplatiť do pokladne.
brm
06.02.07,10:02
Tak nech ho prefotia a pošlú, skús im zavolať. Ja odovzdávam odchádzajúcim pracovníkom všetky doklady s podpisom o prevzatí a stáva sa, že ich žiadajú ešte raz, vraj stratili, no čo už s nimi, podľa mňa sa im nechce hľadať. Aj včera som riešila jedného lajdáka.
heli, tam je ten problém, že mzdárka mu ho NECHCE znova dať...rozišli sa po zlom a tak mu teraz robí problémy...
Nika
06.02.07,10:18
heli, tam je ten problém, že mzdárka mu ho NECHCE znova dať...rozišli sa po zlom a tak mu teraz robí problémy...

Tak to skús ty. Zahraj jej na city.... akože no veď viete ....máme ťažký život............. Možno ju obmäkčíš a pošle to....;)
monyka
06.02.07,10:47
Hlásenie je o tom, či ste odviedli všetku daň ktorú ste zrazili. Ak áno, nie je tam žiadny rozdiel na konci tlačiva.
Tvoj preplatok sa zúčtováva v r.2007, teda bude v Hlásení za r. 2007.
lenže problém je v tom že ja ten preplatok v Hlasení v časti II. Výpočet odvodovej povinnosti nevidím ani v preplatku ani v nedoplatku. Je to tam iba v malo byť odvedené a skutočne odvedené a je tam vyššia suma, lebo sme mali viac zamestnancov. Je to dobre? či si to myslela tam že ten môj preplatok má byť aj v preplatku v Hlásení?
brm
06.02.07,10:53
Tak to skús ty. Zahraj jej na city.... akože no veď viete ....máme ťažký život............. Možno ju obmäkčíš a pošle to....;)
ani tade cesta nevedie...ku mne zaujala postoj raneného pitbula v amoku... vzala si do hlavy, že som ju pripravila o robotu...časť firmy sa osamostatnila a ja im robím mzdy...takže ja som tiež persona non grata...
liba2
06.02.07,11:57
lenže problém je v tom že ja ten preplatok v Hlasení v časti II. Výpočet odvodovej povinnosti nevidím ani v preplatku ani v nedoplatku. Je to tam iba v malo byť odvedené a skutočne odvedené a je tam vyššia suma, lebo sme mali viac zamestnancov. Je to dobre? či si to myslela tam že ten môj preplatok má byť aj v preplatku v Hlásení?
Monika, Hlásenie je súčet všetkých Prehľadov. Na to že ste odviedli viac nemá vplyv počet zamestnancov. Spočítaj všetky prehľady a tie súčty po jednolivých riadkoch sa zapisujú aj do Hlásenia.
Nezáleží na tom koľko zamestnancov ste mali, ale koľko dane ste im zrazili z miezd a koľko ste odviedli DU-u. Mali by ste odviesť všetko a teda výsledok správne je nula. Ak ste v niektorom mesiaci odviedli viac alebo menej, budeš mať v hlásení rozdiel.
Už neviem ako by som ti to ešte vysvetlila.... :)
liba2
06.02.07,12:25
Takže ešte raz posielam svoju pomôcku ktorú používam pre zostavenie Hlásenia...
monyka
07.02.07,05:44
Ešte otázočka, ten preplatok dostanem ku mzde od zamestnávateľa, ale ten zamestnávateľ ten konkretny prplatok žiada od daňového úradu? alebo je to tak že sa budú preddavky na daň zo mzdy znižovať postupne?
katkaj
07.02.07,06:32
Ešte otázočka, ten preplatok dostanem ku mzde od zamestnávateľa, ale ten zamestnávateľ ten konkretny prplatok žiada od daňového úradu? alebo je to tak že sa budú preddavky na daň zo mzdy znižovať postupne?

Preplatok dostaneš vyplatený v mzde. Zamestnávateľ si poníži svoju daňovú povinnosť o tvoj preplatok
liba2
07.02.07,06:40
Ešte otázočka, ten preplatok dostanem ku mzde od zamestnávateľa, ale ten zamestnávateľ ten konkretny prplatok žiada od daňového úradu? alebo je to tak že sa budú preddavky na daň zo mzdy znižovať postupne?
Monika, aj na toto som ti už odpovedala tu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=382048&postcount=24
katkaj
07.02.07,06:43
Monika, aj na toto som ti už odpovedala tu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=382048&postcount=24

mimotemy Libuška, možno sa Monika riadi heslom dvakrát meraj a raz rež :D
Deni
07.02.07,09:14
Ahojte!
Ja sa chcem spýtať kedy je zamestnanec povinný podať daňové priznanie.
Okrem toho, ak mal aj iné príjmi okrem príjmov zo závislej činnosti, aj vtedy ak mal príjmy zo závislej činnosti od viacerých zamestnávateľov nie postupne ale súbežne? Teda keď máme zamestnaca, ktorý pracoval aj u iného zamestnávateľa, tak si musí podať DP?
katkaj
07.02.07,09:18
Ahojte!
Ja sa chcem spýtať kedy je zamestnanec povinný podať daňové priznanie.
Okrem toho, ak mal aj iné príjmi okrem príjmov zo závislej činnosti, aj vtedy ak mal príjmy zo závislej činnosti od viacerých zamestnávateľov nie postupne ale súbežne? Teda keď máme zamestnaca, ktorý pracoval aj u iného zamestnávateľa, tak si musí podať DP?

Nemusí podávať DP, môžete mu vykonať RZD. Podať DP by si musel podať len v prípade, že by si chcel dodaniť zrážkovú daň ;)
Deni
07.02.07,09:27
Teda môže mať súbežne viac pracovných pomerov a stačí, keď jeden zo zamestnávateľov mu urobí ročné zúčtovanie? Dodaniť zrážkovú daň, to by znamenalo, že niekde pracoval ešte aj na dohodu? Neviem či tomu dobre rozumiem.
monyka
07.02.07,09:29
mimotemy Libuška, možno sa Monika riadi heslom dvakrát meraj a raz rež :D
Sa Vám pekne smeje na tých, čo to robia prvý krát. Viem, že si to môže ponížiť v najbližšom termíne. Ale pýtam sa keď napr. preddavky vypočítam že majú byť 200,- Sk a preplatok je 700,- Sk, bude si to povižovať až dokým sa to nestratí???
ďakujem Vám
katkaj
07.02.07,09:30
Teda môže mať súbežne viac pracovných pomerov a stačí, keď jeden zo zamestnávateľov mu urobí ročné zúčtovanie? Dodaniť zrážkovú daň, to by znamenalo, že niekde pracoval ešte aj na dohodu? Neviem či tomu dobre rozumiem.

Áno môžete mu urobiť RZD.

Áno dodaniť zrážkovú daň znamená že by mal niekde príjem do 5000 zdanený zrážkovou daňou a chcel by si ju uplatniť ako preddavkovú.
Deni
07.02.07,09:32
Presne tak!
katkaj
07.02.07,09:32
Sa Vám pekne smeje na tých, čo to robia prvý krát. Viem, že si to môže ponížiť v najbližšom termíne. Ale pýtam sa keď napr. preddavky vypočítam že majú byť 200,- Sk a preplatok je 700,- Sk, bude si to povižovať až dokým sa to nestratí???
ďakujem Vám

Monika nikto sa ti nesmeje, len netreba zadávať druhýkrát otázku keď už raz bola zodpovedaná. ;)

Áno ten postup je správny
Deni
07.02.07,09:32
Dík moc, už mi to je jasné.
monyka
07.02.07,09:36
mimotemy Libuška, možno sa Monika riadi heslom dvakrát meraj a raz rež :D

Sa Vám dobre smeje, na tých čo to robia prvý krát.
Ale celkom ste mi na otázku neodpovedali, lebo ja som sa pýtala či si to môže za-teľ ponížiť. Napr. viem, že preddavok na daň bude napr. 200,- Sk ale preplato z roč. zúčtovnia bol 700,- Sk. Bude si to znižovať aj v ďalších mesiacoch, pokým sa to nevynuluj?
Ďakujem pekne.
monyka
07.02.07,09:37
prepáčte, že som to napísala zas, ale akosik mi to tu divne zobrazuje, napíšem prísspevok a potom ho tu nevidím. Prepáčte.
katkaj
07.02.07,09:37
Sa Vám dobre smeje, na tých čo to robia prvý krát.
Ale celkom ste mi na otázku neodpovedali, lebo ja som sa pýtala či si to môže za-teľ ponížiť. Napr. viem, že preddavok na daň bude napr. 200,- Sk ale preplato z roč. zúčtovnia bol 700,- Sk. Bude si to znižovať aj v ďalších mesiacoch, pokým sa to nevynuluj?
Ďakujem pekne.

V príspevku 46 som ti odpovedala ;)
H.B.
07.02.07,16:43
Robím ročné zúčtovanie čiastočne invalidnému dôchodcovi. Potrebujem od neho nejaký doklad o výške inv. dôchodku?
H.B.
08.02.07,07:38
Neviete mi niekto poradiť?... Mam aj takych čiast.inval. čo nastúpili do PP v priebehu roka. Vraj neboli na úrade práce...On nich aký doklad potrebujem?...zo sociálky?
matafe
08.02.07,07:44
Robím ročné zúčtovanie čiastočne invalidnému dôchodcovi. Potrebujem od neho nejaký doklad o výške inv. dôchodku?

Doklad o výške invalidného dôchodku nie je potrebný.
Pri invalidných dôchodkoch je potrebné dávať iba pozor na to, či náhodou invalidný dôchodok nebol prekvalifikovaný na starobný dôchodok.
matafe
08.02.07,07:48
Neviete mi niekto poradiť?... Mam aj takych čiast.inval. čo nastúpili do PP v priebehu roka. Vraj neboli na úrade práce...On nich aký doklad potrebujem?...zo sociálky?

Ak o RZ požiadá zamestnanec, ktorý nastúpil v priebehu roka, k žiadosti o RZ prikladá iba potvrdenia o príjmoch od iných zamestnávateľov. Pokiaľ iných zamestnávateľov nemal, v žiadosti vypíše, že mal 0 iných zamestnávateľov a nepotrebuje vydokladovať zvyšok roka.
H.B.
08.02.07,07:48
Na starobný nebol...takže to by malo byť OK, len ešte by som potrebovala vedieť, že aký doklad doložiť k roč.zúčt., keď sme ho zamestnali až od 1.7.2006...Myslím, že asi zo soc.poisťovne,keď nebol na UP...uvažujem správne?
H.B.
08.02.07,07:54
Ak o RZ požiadá zamestnanec, ktorý nastúpil v priebehu roka, k žiadosti o RZ prikladá iba potvrdenia o príjmoch od iných zamestnávateľov. Pokiaľ iných zamestnávateľov nemal, v žiadosti vypíše, že mal 0 iných zamestnávateľov a nepotrebuje vydokladovať zvyšok roka.
Vážne nepotrebuje dokladovať zvyšok roka? Iné príjmy nemal, len bral invalidný dôchodok. Ale tú dobu musím nejako zdokladovať, či nie?Myslím prvý polrok,že kde bol
matafe
08.02.07,08:00
Nepotrebuje doklady ani z úradu práce, ani zo soc.poisťovne.
Nevadí, že nie je vydokladovaný celý rok, veď v žiadosti zametnanec vyhlási a podpíše, že poberal príjmy od 0 iných zamestnávateľov a nepoberal iné zdaniteľné príjmy.
H.B.
08.02.07,08:15
Vždy sme dokladovali celý rok...nevedela som,že to nie je potrebné. Ale veľmi pekne ďakujem.
ZuzanaP
08.02.07,08:31
A ak je invalid, tak na uplatňovanie zníženej sadzby na poistné by si mala mať v jeho dokladoch rozhodnutie o invalidnom dôchodku.
H.B.
08.02.07,08:35
Rozhodnutie mám založené, len ma stále metie, ako mi vydokladuje ten prvý polrok. Ved aj ku daňovému priznaniu treba vždy doložiť, keď bol na ÚP. Tak, že či fakt už nič nepotrebujem doložiť k tomu roč. zúčt. Nikdy som este nemala inval. dôchodcov...takže je to pre mňa zatiaľ novinka.
katkaj
08.02.07,08:39
Rozhodnutie mám založené, len ma stále metie, ako mi vydokladuje ten prvý polrok. Ved aj ku daňovému priznaniu treba vždy doložiť, keď bol na ÚP. Tak, že či fakt už nič nepotrebujem doložiť k tomu roč. zúčt. Nikdy som este nemala inval. dôchodcov...takže je to pre mňa zatiaľ novinka.

V žiadosti predsa vyhlási že žiaden príjem nemal, to stačí. A k DP sa tiež nedáva potvrdenie z úradu práce. Dáva sa maximálne potvrdenie o príjme zo závislej činnosti ;)
matafe
08.02.07,08:59
V zákone o dani z príjmov
- §37 hovorí o spôsobe preukazovania nároku na zníženie dane a DB
- §38 hovorí o ročnom zúčtovaní - kedy je možné vykonať RZ, čo je potrebné priložiť k žiadost ...

Dalo by sa zhrnúť, že doklady, ktoré potrebuje zamestnanec priložiť k žiadosti o RZ, ak o RZ môže žiadať zamestnávateľa:

1. doklady o príjme zo závislej činnosti od iných zamestnávateľov - v prípade ak poberal príjmy aj u iných zamestnávateľov (dokladujú sa iba príjmy, "nepríjmy" sa nedokladujú)

2. sobášny list - v prípade, ak si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku základu dane na manželku a ešte u zamestnávateľa nepredložil sobášny list

3. rodný list dieťaťa, prípadne potvrdenie o návšteve školy, ak dieťa skončilo pov.školskú doch. - v prípade ak si zamestnanec uplatňuje dodatočne DB na dieťa, pričom počas roka si u tohto zamestnanávateľa neuplatňoval

4. doklady o preplatku z RZ zdrav.poist. - ak zamestnanec takýto preplatok mal a bol mu vyplatený zdravotnou poiťovňou

5. doklady o zaplatení poistného (napr. zaplatenie nedoplatku z RZ zdrav. poistenia do zdrav.poisťovne, zaplatené poisné na dobrovoľné zdravotné, nemocenské, dôchodkové poistenie) - ak si zamestnanec takéto poistné platil

6. rozhodnutie o priznaní alebo doklad o ročnom úhrne vyplateného dôchodku - v prípade, ak zamestnanec bol k 1.1.2006 poberateľom dôchodku(starobného, predčasného ... §11 ods.2) a jeho dôchodok bo nižší ako 90816 a chce si uplatniť nezdanit. časť základu dane na seba vo výške rozdielu 90816 a výšky dôchodku

7. doklady o zaplatení príspevkov na DDS - v prípade, ak si tieto príspevky platil zamestnanec a platil si ich sám (zamestnávateľ nemá s DDS zamestnávateľskú zmluvu)

8. doklady o zaplatení životnej poistky a účelového sporenia od príslušných inštitúcii - ak si zamestnanec platil ŽP a úč.sporenie a ak si chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku
barborka7
08.02.07,09:50
Ja by som sa chcela opýtať, či môžem urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý je u nás v riadnom pracovnom pomere a mal uzavretú s niekým autorskú zmluvu, na základe ktorej jej bol vyplatený autorský honorár. Musí si v tomto prípade podávať daňové priznanie?
ema32
08.02.07,10:12
aké potvrdenie treba dať zamestnankyni, ak jej manžel si na ňu chce uplatniť nezd.sumu, ja nevyžadujem žiadne, pretože zamestnanec si napíše do žiadosti o vyk. RZD a podpíše sa tam. Môžem jej urobiť aj RZD aj jej manžel si ju môže uplatniť nezd.sumy na manželku ? Pokiaľ viem do toho príjmu na manželku sa zaráta základ dane ak mala iba príjmy zo záv. činnosti
hrubá mzda - poistné. Opravte ma ak sa mýlim.
katkaj
08.02.07,10:21
aké potvrdenie treba dať zamestnankyni, ak jej manžel si na ňu chce uplatniť nezd.sumu, ja nevyžadujem žiadne, pretože zamestnanec si napíše do žiadosti o vyk. RZD a podpíše sa tam. Môžem jej urobiť aj RZD aj jej manžel si ju môže uplatniť nezd.sumy na manželku ? Pokiaľ viem do toho príjmu na manželku sa zaráta základ dane ak mala iba príjmy zo záv. činnosti
hrubá mzda - poistné. Opravte ma ak sa mýlim.

Môžeš zamestnankyni urobiť RZD aj si ju môže uplatniť manžel ako nezdaniteľnú položku. Pričom manžel si na ňu uplatní 90.816 - jej hrubý príjem
zubadielko
08.02.07,10:59
ahojte. Robím RZD zamestnancom, ktorí boli v priebehu roka 2006 na PN - trvala dlhšie ako 10 dní. Musia mi doložiť potvrdenie zo SP koľko mali vyplatených nemocenských dávok?
Ak by mi to potvrdenie nedoložili odzrkadlí sa to nejako na Ročnom zúčtovaní dane ak by tie potvrdenia neboli?
makovnik1
08.02.07,11:00
Prosím, pracovníčka bola v období od 1.1.06 do 31.3.06 na materskej v o firme XY a v apríli nastúpila ku nám. Potvrdenie za tie tri mesiace nedoniesla s tým, že ved vlastne bola na MD. Nemalo by byť aj ked nulové? Ved v prac.pom. bola a teoreticky mohla mať vyplatené odstupné
makovnik1
08.02.07,11:01
ahojte. Robím RZD zamestnancom, ktorí boli v priebehu roka 2006 na PN - trvala dlhšie ako 10 dní. Musia mi doložiť potvrdenie zo SP koľko mali vyplatených nemocenských dávok?
Ak by mi to potvrdenie nedoložili odzrkadlí sa to nejako na Ročnom zúčtovaní dane ak by tie potvrdenia neboli?

nemusia, nemá to súvislosť s ich RZD
Tweety
08.02.07,11:01
ahojte. Robím RZD zamestnancom, ktorí boli v priebehu roka 2006 na PN - trvala dlhšie ako 10 dní. Musia mi doložiť potvrdenie zo SP koľko mali vyplatených nemocenských dávok?
Ak by mi to potvrdenie nedoložili odzrkadlí sa to nejako na Ročnom zúčtovaní dane ak by tie potvrdenia neboli?
Nie, žiadne potvrdenie o ND nepotrebuješ. Tieto nepodliehajú dani zo ZČ.
gutan52
08.02.07,12:10
ani tade cesta nevedie...ku mne zaujala postoj raneného pitbula v amoku... vzala si do hlavy, že som ju pripravila o robotu...časť firmy sa osamostatnila a ja im robím mzdy...takže ja som tiež persona non grata...

nech pýta policajt od nej, keď už človeku z pospolitého ľudu nechce vydať! čaká na toho? Alebo kto to má pýtať? Robí sa dôležitá - Mancika.
azuz
08.02.07,12:17
Ja by som sa chcela opýtať, či môžem urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý je u nás v riadnom pracovnom pomere a mal uzavretú s niekým autorskú zmluvu, na základe ktorej jej bol vyplatený autorský honorár. Musí si v tomto prípade podávať daňové priznanie?
Musí si dávať daňové priznanie (ak autorksý honorár nebol zdanený zrážkovou daňou) - je to príjem podľa §6 ods. 2 písm.a/. .
gutan52
08.02.07,12:55
Rozhodnutie mám založené, len ma stále metie, ako mi vydokladuje ten prvý polrok. Ved aj ku daňovému priznaniu treba vždy doložiť, keď bol na ÚP. Tak, že či fakt už nič nepotrebujem doložiť k tomu roč. zúčt. Nikdy som este nemala inval. dôchodcov...takže je to pre mňa zatiaľ novinka.

Invalidný dôchodca dostával inv. dôchodok a ten sa predsa nezdaňuje. To nebola činnosť , ktorá by mala byť zdaňovaná. Keď začal pracovať, tak dostal mzdu, ktorá bola zdaňovaná, pretože taká mzda má byť zdanená. Keď ukončil za rok 2006 len u Vás prácu, tak mu riešime len to, čo u Vás pracoval - a to daníme. Ale ako? Až od výšky Daneprostého minima by mal mať to, čo si zarobil zdanené 19%-ami. Aj Zdrav. poistenie do určitej výšky zarobku neplatí. O tejto výške píše Prof. Jozef Mihál , keď radí v SMEblogoch.
makovnik1
09.02.07,05:21
Prosím, pracovníčka bola v období od 1.1.06 do 31.3.06 na materskej v o firme XY a v apríli nastúpila ku nám. Potvrdenie za tie tri mesiace nedoniesla s tým, že ved vlastne bola na MD. Nemalo by byť aj ked nulové? Ved v prac.pom. bola a teoreticky mohla mať vyplatené odstupné


Prosím, vy ste ma prehliadli...
zuzubalu
09.02.07,08:49
Ahojte,

aky doklad treba vystavit osobe, s ktorou sme mali uzavretu prikaznu zmluvu? Podla usmernenia nasho DU neslo o § 5.
azuz
09.02.07,10:51
Pôvodca textu príspevku: makovnik1
Prosím, pracovníčka bola v období od 1.1.06 do 31.3.06 na materskej v o firme XY a v apríli nastúpila ku nám. Potvrdenie za tie tri mesiace nedoniesla s tým, že ved vlastne bola na MD. Nemalo by byť aj ked nulové? Ved v prac.pom. bola a teoreticky mohla mať vyplatené odstupné

Prosím, vy ste ma prehliadli...
V Žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania vyhlási od koľkých iných zamestnávateľov poberala príjmy zo závislej činnosti (nie koľko iných zamestnávateľov mala) a toľko potvrdení aj musí predložiť.
Ak si vyhlási, že okrem vás mala 1 iného zamestnávateľa, od ktorého poberala príjmy zo z.č., tak musí predložiť doklad. Ak nepredloží do 15.2.2007, musí si robiť daňové priznanie.
Ak si vyhlási, že nepoberala príjmy zo závislej činnosti od iných zamestnávateľov, nemusí predkladať nič a môžeš jej vykonať ročné zúčtovanie (pri splnení ostatných podmienok).
Drž sa toho čo má v žiadosti. Za tú si zodpovedá.
brm
09.02.07,11:54
Prosím, vy ste ma prehliadli...
mala som takýto prípad, devucha mi doniesla riadne potvrdenie o príjme nulové a s poznámkou, že MD vypláca socialka....záleží od inteligencie protistrany...
makovnik1
09.02.07,12:05
Ďakujem,
požiadam o to potvrdenie a ked nedajú tak aj tak dobre :D - ved ked si za to čo do žiadosti napíše zodpovedá sama....
zuzubalu
11.02.07,13:58
Naozaj na tu otazku nikto nevie odpovedat? Prosiim.
Monika Kováčová
11.02.07,14:12
Nijaký. DP si podá dotyčný pracovník na príkaznú zmluvu sám.
Jozef Mihál
11.02.07,21:19
...píše Prof. Jozef Mihál , keď radí v SMEblogoch.
mimotemy ešte že zásadne nepoužívam v príspevkoch smajlíky, to by bola celá táto strana zeleno-zubatá.
zuzubalu
12.02.07,13:51
dakujem...
d956
13.02.07,07:07
Ešte raz sa Vás pýtam, aby som niečo neprešvihla - zamestnancovi, ktorý celý rok neplatil dane - /má len minimálnu mzdu a daň mu nevychádza/, v programe som vytlačila ročné zúčtovanie - založila som to do personalistiky, na DÚ som zaniesla hlásenie o vyúčtovaní dane.
Zamestnanec celý rok bol zametnaný iba v našej firme.
Je to v poriadku?

Ďakujem, Erika
Fany
22.02.07,08:22
Môžeš zamestnankyni urobiť RZD aj si ju môže uplatniť manžel ako nezdaniteľnú položku. Pričom manžel si na ňu uplatní 90.816 - jej hrubý príjem
Od HM manželky sa poistné odráta až v ročnom zúčtovaní za r.2007
Fany
22.02.07,08:34
Ak zamestnankyňa "nevie" zdokladovať príjem za 01-03/06, nakoľko zamestnávateľ zanikol, stačí ak nasčíta príjem a odvody z výplatných pások ?
Tiež ma toto zaujíma. vie na to niekto odpovedať?
Ešte jedna otázka. Ak zamestnanec nebol nikde evidovaný a prinesie čestné prehlásenie, že v tomto období nebol nikde evidovaný a nemal žiadny príjem, treba toto prehlásenie overovať na matrike?
Ak pracoval iba časť roka a daňový bonus mu bude priznaný aj spätne za mesiac, keď nebol nikde evidovaný, má na toto obodobie priniesť nejaký doklad, že nikto nepoberal v tomto čase daňový bonus?
katkaj
22.02.07,09:07
Posúvam otázku - nik nevie poradiť, či tieto prehlásenia musia byť potvrdené na matrike?


Netreba nič overovať ;) A tiež nemusí dávať žiadne prehlásenia. V žiadosti o RZD už raz vyhlásil že nemal žiadne iné príjmy
Timka1
22.02.07,09:08
Čestné prehlásenie, že nepoberal žiaden príjem v čase keď bol dobrovoľne nezamestnaný netreba overovať na matrike, stačí ak to vlastnoručne podpíše.
janess30
24.02.07,16:14
Ahojte poraďáci,
mala by som prosbu týkajúcu sa nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Robím daň.priznanie osobe, ktorá je poberateľkou vdovského dôchodku, jej 13 ročná dcéra dostáva sirotský dôchodok, pani pracovala 5 mesiacov v hlavnom pracovnom pomere. Úhrn dôchodko/sirot.a vdovský/ za rok predstavuje 86 tis.Sk. Môže si uplatniť rozdiel medzi nezdaniteľ.časťou a celkovým dôchodkom 90.816 - 80.000 do daň.priznania do r.37 /nezdaniteľná časť/, alebo na nič podobné nemá nárok?
vopred ďakujem
katkaj
24.02.07,16:29
Ahojte poraďáci,
mala by som prosbu týkajúcu sa nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Robím daň.priznanie osobe, ktorá je poberateľkou vdovského dôchodku, jej 13 ročná dcéra dostáva sirotský dôchodok, pani pracovala 5 mesiacov v hlavnom pracovnom pomere. Úhrn dôchodko/sirot.a vdovský/ za rok predstavuje 86 tis.Sk. Môže si uplatniť rozdiel medzi nezdaniteľ.časťou a celkovým dôchodkom 90.816 - 80.000 do daň.priznania do r.37 /nezdaniteľná časť/, alebo na nič podobné nemá nárok?
vopred ďakujem


§ 11 ods.2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

"Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a)."

na základe horeuvedeného paragrafu si môže dańovníčka uplatniť na seba celú odpočítateľnú položku ;)
janess30
25.02.07,09:51
ďakujem za odpoveď,
chápem to správne, ak by bol dôchodca /starobný/už aj v roku 2005, tak za r.2006 nemá nárok na nezdaniteľnú časť ??
katkaj
25.02.07,10:05
ďakujem za odpoveď,
chápem to správne, ak by bol dôchodca /starobný/už aj v roku 2005, tak za r.2006 nemá nárok na nezdaniteľnú časť ??

áno, ak by bol starobným dôchodcom už k 1.1.2006 tak nemá nárok na odpočítateľnú položku za rok 2006
lukuc
26.02.07,14:27
Tiež robím RZ prvýkrát, tak sa chcem opýtať: máme zamestnanca, ktorý bol u nás zamestnaný celý rok 2006 a popri tom mal aj príjem na dohodu, z ktorej mal zrazenú zrážkovú daň. Mám tento príjem prirátať v RZ k jeho príjmu u nás alebo nám to vôbec nemusí dokladovať, keďže daň je vysporiadaná...Vopred ďakujem.
katkaj
26.02.07,14:29
Tiež robím RZ prvýkrát, tak sa chcem opýtať: máme zamestnanca, ktorý bol u nás zamestnaný celý rok 2006 a popri tom mal aj príjem na dohodu, z ktorej mal zrazenú zrážkovú daň. Mám tento príjem prirátať v RZ k jeho príjmu u nás alebo nám to vôbec nemusí dokladovať, keďže daň je vysporiadaná...Vopred ďakujem.


Zrážková daň nesmie do RZD vstupovať. Pokiaľ si ju chce zamestnanec dodaniť, musí si urobiť DP. Inak môže požiadať o vykonanie RZD s tým že mu zúčtujete len preddavkovú daň
lukuc
26.02.07,14:32
Ďakuje za rýchlu odpoveď :-) Takže jeho práce na dohodu ma vlastne nemusia zaujímať, však?
katkaj
26.02.07,14:33
Ďakuje za rýchlu odpoveď :-) Takže jeho práce na dohodu ma vlastne nemusia zaujímať, však?

Ak boli zdanené zrážkou tak v RZD ťa ani nemôžu zaujímať ;)
Monika Kováčová
26.02.07,14:34
Nemusia, ale pozri napr. tu: http://www.porada.sk/t44640-p2-rzd-a-zrkov-da.html

od príspevku č. 4

Ak by si chcela byť dobrá duša ako veľa z nás na porade....
lukuc
26.02.07,14:57
To bolo prvé, čo som urobila...:)...a nevyšlo by mu to pri podaní DP lepšie. Len som nevedela, či je to povinnosť zarátať do RZ všetky príjmy zamestnanca, na ktoré mi donesie potvrdenie. Ale vďaka PORADE sa mi trošku viac rozjasňuje. Takže vďaka za radu aj za ...PORADU ;)