rsx
04.01.05,12:08
Dobry den. Som len začínajúci v JU. Mám problém ako zaradit tovar do podnikania, ktory som kupil ako sukromna osoba. Najprv na skusku ci sa to na Slovensku uchyti. Teraz mam zivnost a tento tovar chcem zaradit do podnikania ako osobny vklad podnikatela. Len neviem ako to zaujcovat v JU. Jenda sa o tovar zakupeny v Španielsku za 2500 EUR.

Dakujem za pomoc.
Miro
Beata
04.01.05,11:16
Asi aký časový rozdiel je medzi nákupom tovaru a dňom začatia podnikania? Inak tento tovar vložíš do firmy ako osobný vklad podnikateľa (počiatočný stav zásob), čiže nebude tento ako výdavok, ale neovplyvňujúci základ dane. Si aj plátca DPH?
rsx
05.01.05,09:40
Časový rozdiel medzi nákupom a dňom začatia podnikania je asi dva mesiace. Len sa mi zdalo jednoduchsie to zaradit ako osobny vklad podnikateľa (len som nevedel ako) ako to nejak zlozito robit cez nakup EUR (ktore som tiez kupil ako sukr. osoba) a potom cez fakturu dodavatela zo zahranicia,... Som absolutny zaciatocnik v JU a preto by som chcel urobit takto najjednoduchsie.
Inak platca DPH nie som.
M3G
09.01.05,19:49
Asi aký časový rozdiel je medzi nákupom tovaru a dňom začatia podnikania? Inak tento tovar vložíš do firmy ako osobný vklad podnikateľa (počiatočný stav zásob), čiže nebude tento ako výdavok, ale neovplyvňujúci základ dane. Si aj plátca DPH?
Prečo by to mal byť výdavok neovplyvňujúci základ dane?

Keď tento tovar predá za 3000 EUR, bude platiť daň z celých 3000 EUR?
rsx
10.01.05,05:34
Ahojte poraďáci. No tak neviem.... Mám tu dva názory a každý je iný. Napíše niekto ďalší a vyjadrí sa?
Ďakujem
deha
10.01.05,05:43
A nedá sa to normálne zaradiť do zriaďovacích výdavkov firmy?

Poznám zopár drobných živnostníkov, ktorí čakajúc na odklepnutie prísp. na samozamestnanie z úradu práce /kde ich odkladali z mesiaca na mesiac/pripravovali prevádzku a
zháňali si aj materiál pre svoju činnosť a vzhľadom na úradnú mašinériu nemohli už byť SZČO, museli byť nezamestnaní a evidovaí na ÚP, až keď im tú dotáciu odklepli, tak si rýchlo vybavili živnosť, banku a fičali už naplno. Je to nejaký problém-zriaď. výdavky?
M3G
16.01.05,18:47
Myslím, že to je aj v postupoch spomínané, že takýto zaradený tovar ovplyvňuje základ dane.
Beata
16.01.05,23:03
Tak vážení pardón! Ten môj príspevok bol síce dobre myslený, ale zle napísaný. Samozrejme, že M3G má pravdu. Finančné prostriedky použité na nákup treba zaúčtovať ako vklad podnikateľa - neovpl. základ dane a samotný nákup ako výdavok ovpl. základ dane.