Uľka
25.01.07,14:36
Slovenská spoločnosť s r.o. nakupuje software a licencie k software od zahraničných dodávateľov. Tento software a licencie sú určené na ďalší predaj pre odberateľov v Slov.republike aj do štátov EÚ. Je táto spoločnosť povinná zraziť daň podľa § 43 zákona o dani z príjmov pri úhrade faktúry zahraničnému dodávateľovi?
mudroš
27.01.07,13:28
Treba si pozrieť zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s danou krajinou.
Aký je to sofvér?
Pokiaľ si dobre pamätám, tak pred pár rokmi bolo vo FS zverejnené usmernenie MF SR, podľa ktorého sa tzv. "krabicový softvér" považoval za tovar.
Žiaľ už si nepamätám v ktorom FS to bolo. Viem, že to bola reakcia na problémy s ČR.
Uľka
30.01.07,06:49
Jedná sa o software typu MS Windows, Corel a pod.
Stretla som sa na porade s názorom, že pokiaľ je tento predávaný ďalej, tak sa neodvádza zrážková daň. Ale nie som si istá či to je naozaj tak.
Marína
30.01.07,07:05
accad
30.01.07,10:18
Prikladám materiál, ktorý som posielala klientovi, ked sme riešili problém okolo licencii a zrážkovej dane. Možno pomôže na orientáciu.
Uľka
31.01.07,07:56
Mám z toho hlavu v smútku. Ale aj tak ďakujem
rasub
07.04.08,11:05
Už dlho študujem túto tému a vôbec v tom nemám jasno.Firma zakúpila software z Poľska , nie na ďalší predaj, jeho hodnota je nad 30 000,-- Sk . Vedieme JU, sme plátci DPH. Účtujem ako NIM, samozdaním a zrážková daň ?Poradíte mi prosím? Ďakujem
mudroš
07.04.08,12:49
Treba si rozdeliť dane.
DPH tam ide o dodanie služby, ale podľa § 15 ods. 8 písm. d je miesto dodania v tuzemsku. preto treba samozdaniť.

Daň z príjmov - treba si pozrieť zmluvu o zamedzení dvojitíého zdanenia s štátom, kde je daňový domicil majiteľa licencie. Predpokladám že Poľsko. Zdroj príjmov je SR, preto podlieha zrážkovej dani z príjmu a zmluva bude ustanovovať sadzbu dane.
Michael
12.02.10,09:27
Slovenská spoločnosť s r.o. nakupuje software a licencie k software od zahraničných dodávateľov. Tento software a licencie sú určené na ďalší predaj pre odberateľov v Slov.republike aj do štátov EÚ. Je táto spoločnosť povinná zraziť daň podľa § 43 zákona o dani z príjmov pri úhrade faktúry zahraničnému dodávateľovi?
Tu je to jasne a vystizne napisane (str. 6):

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica
odbor služieb pre verejnosť
odbor medzinárodnej administratívnej spolupráce

V Banskej Bystrici, dňa 31.07.2007


Vybrané otázky týkajúce sa zdaňovania príjmov v oblasti medzinárodných daňových vzťahov
podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a príslušných medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia

Otázka:
Má spoločnosť so sídlom na území SR zaplatiť daň z licenčných poplatkov platených za software Windows a Office zahraničnej spoločnosti so sídlom na území ČR?



Odpoveď:
K zdaňovaniu príjmov, ktorých zdroj je na území SR podľa § 16 ods.1 písm. e) bod 1 zákona o dani z príjmov vydalo MF SR pokyn č. 3399/1998-62 uverejnený vo Finančnom spravodajcovi č. 3/1998 (ďalej len „pokyn“), ktorý je možné primerane použiť v predloženom prípade.
Nákup licencií na používanie softvérových produktov ako sú Microsoft Office, Microsoft Windows, Microsoft SQL sa považuje za nákup tzv. „krabicového softvéru“.
Krabicový softvér je softvérový produkt, ktorý je predávaný ako kompletne zabalený celok (balík), ktorý obsahuje počítačový program zaznamenaný na prenosovom médiu, súvisiacu dokumentáciu a formulárovú zmluvu o poskytnutí práv na použitie takéhoto programu (tzv. licenčnú zmluvu), a ktorý je určený pre širokú distribúciu a predaj neznámym koncovým užívateľom, a to čo do ich počtu a profesijného zamerania. Predaj takéhoto softvérového produktu je považovaný z daňového hľadiska za predaj tovaru.
Podľa predmetného pokynu platby za predaj krabicového softvéru plynúce do zahraničia nie sú na území SR zdaniteľné.